eduworld

Nová recenzia PSYCHOBALZAMU

Nová recenzia Psychobalzamu

Balzamom na dušu v čase napätia môže byť aj hudobno-relaxačná metóda psychobalzam.

autorka je psychologička a špecialistka na pozitívnu edukáciu 

Portal o vzdelavani a sebarozvoji

Je všeobecne známe, že telo je počas stresu vo vysokom napätí a v neustálom pozore. Vydáva obrovské množstvo energie a vyčerpáva sa. Dlhodobý stres  spôsobuje oslabenie nášho imunitného systému, až môže ochorieť.
V čase stresu, telo vyplavuje dôležitý, no z dlhodobého hľadiska veľmi škodlivý hormón -kortizol. Ak je v tele korzitolu veľa, akoby doslova otrávil naše telo. Dôležitým faktom je aj to, že v čase, keď hladina kortizolu ide hore, výrazne klesá hladina imunoglobulínov, predovšetkým imunoglobulínu A. Imunoglobulín A je veľmi dôležitý práve ako ochrana pred respiračnými ochoreniami. Pôsobí ako vysávač vírusov a baktérii v našom tele.
Nová recenzia Psychobalzamu
Mgr. Kornélia Ďuríková
V dnešnej dobe je už nespočetné množstvo výskumov, ktoré dokazujú pozitívny dopad skľudnenia, uvoľnenia, relaxácie na zlepšenie imunitného systému.  Nové prístupy hovoria o mindfulness, no existuje aj niečo iné, ktoré má s mindfulness veľa spoločného. Je to autogénny či relaxačným tréning.
Psychobalzam pomáhal dostať sa do pohody už dávno
Nová recenzia Psychobalzamu
ilustračné foto, zdroj Pexels
Na Slovensku existuje už viac ako 30 rokov hudobno-relaxačná metóda psychobalzam. Ide o kombináciu hovoreného slova a hudby, s cieľom uvoľnenia napätia, prípadne opätovného naštartovania sa. Metóda získala popularitu už v 80. rokoch minulého storočia a to vďaka vysielaniu v Československom rozhlase. Vtedy sa o ňom hovorilo ako o bezmennej, experimentálnej nahrávke hudobno-slovnej predspánkovej relaxácie.
Ako uvádza psychológ Milan Kožiak, pôvodný  podnet k vydaniu tejto metódy v hudobnom vydavateľstve OPUS (1983-1984) vzišiel z ohlasu verejnosti a záujmu odborných kruhov o výsledky výskumnej a vývojovej práce Psychologického pracoviska Československého rozhlasu v Bratislave. Na projekte pracoval tím špičkových organizácií vtedajšej doby: Psychologické laboratórium Československého rozhlasu, Psychologický ústav Karlovej univerzity, Stredisko vrcholového športu ČSZTV, psychologické pracovisko SLOVAIR, psychologické oddelenia Psychiatrickej liečebne Kroměříž alebo Štátny ústav národného zdravia. Jednu z najdôležitejších úloh v celom projekte mal práve Milan Kožiak, ktorý pracoval ako psychológ v Slovenskom rozhlase v Bratislave a je autorom projektu. Medzi zainteresovanými však boli aj esá československej psychológie profesor Stanislav Kratochvíl alebo PhDr. Marián Košč.
Obrovskú popularitu si nahrávka získala aj vďaka nezameniteľným zamatovým hlasom národných umelcov Ladislava Chudíka a Karola Machatu, ktorí celý projekt nahovorili.

Používali ho aj športovci

Psychobalzam si svoje meno získal až časom. Spočiatku to bola hudobno-relaxačná metóda. Názov psychobalzam mu však dali naši športovci, ktorí túto nahrávku používali a bola ich balzamom.  Prvýkrát ju použili počas Olympiády v Calgary a v Moskve v 80. rokoch. Autori stránky psychobalzam.sk uvádzajú pár športovcov, ktorí  relaxáciu používali a ocenili jej pozitívny prínos. Tenisti Karol Kučera, Dominik Hrbatý, Karin Habšudová, krasokorčuliar Jozef Sabovčík, lyžiarky bežkyne Betka Havrančíková, mnohí horolezci, športoví letci a mnohí iní.

Psychobalzam je legenda

Odborníci z psychológie hovoria, že psychobalzam je legenda. V 80. a 90. rokoch sa predalo viac ako 60 tisíc nahrávok, čo je v našom regióne neuveriteľné číslo pre oblasť nahovorenej relaxácie.
Autogénny tréning či relaxácia sa stále využíva ako dôležitá metóda v klinickej psychológii, či v psychoterapii. Dnes má však široké využitie v každej oblasti života.
Nezameniteľné hlasy majstrov Ladislava Chudíka a Karola Machatu sú legendami. Ich hovorené slovo je geniálne doplnené svetovým dielami vážnej hudby. Použité sú skladby, upravované motívy a výňatky z diel: 
P.I. Čajkovskij – Spiaca krásavica, Baletná siuta, Adagio, 
A.Vivaldi – Alla rustika, Koncert č. 4, G-dur, Adagio, 
W. A. Mozart – Koncert pre klavír a orchester C- dur, K.z. 467, Andante, 
A.Marcello – Koncert pre hoboj a orchester d-mol, Adagio, 
J. Pachelbel – Kánon D-dur pre trojo huslí a generálbas, 
A.Dvořák – IX. Symfónia E- mol, Z nového sveta, Largo, 
J.S. Bach – Air z III. Suity D-dur,

Priestor pre seba

Pre dnešnú chaotickú, stresujúcu a vyčerpávajúcu dobu je psychobalzam balzamom na dušu.
Nájdite si pohodlné miesto, doma, v záhrade, parku. Je to na vás. Posaďte sa alebo si ľahnite. Vytvorte si jednoducho priestor pre seba a započúvajte sa do krásnej hudby či hlasu Karola Machatu.
Nová recenzia PSYCHOBALZAMU
Skúste najprv kratučký 4 minútový úryvok, ako ochutnávku relaxácie a uvoľnenia napätia.

Ak vás to osloví, pustite si 30 minútovú relaxáciu.

Nová recenzia PSYCHOBALZAMU

Zdroj: Eduword

 

Celý kurz AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU nájdete TU

Visits: 72

2 odpovede na „Nová recenzia PSYCHOBALZAMUs“

  1. Amazingness is an extensive life efficiency suite that makes getting things done not just easier, but a lot more fantastic.

  2. Pekná a zaslúžená “reklama”. Musela potešiť. Len škoda, že už ho dostať len v češtine. Slovenský s Machatom sa však
    dá nájsť a stiahnuť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *