WordPress – misia hodná Nobelovej ceny za ekonómiu a mier

WordPress – misia hodná Nobelovej ceny za ekonómiu a mier.

Prológ

Dnešný svet médií a internetu je plný najrôznejších dezinformácií, manipulácií, propagandy záujmov mocných a hoaxov.   Najdôležitejším predpokladom toho aby sme sa nestali ich obeťami  je zachovanie možností a priestoru pre šírenie najrôznejších názorov a medzi nimi aj  pravdy. Ako to však zistíme, ak je tých “právd” hneď niekoľko?

Jedným z vodidiel ako tú pravdu rozpoznať by mohlo byť aj poznanie overené vekmi  hovoriace, že pravda je zväčša tichá, neútočná, ale nakoniec vždy vyjde na “svetlo božie”. Pravda často  prežíva zakríknutá, mimo hlásnych trúb mocných, ktoré ju stavajú – v tom lepšom prípade do kúta , v tom horšom  rovno prenasledujú  podľa pokynov tých, ktorí sú tam práve pri moci a zvyklostí toho-ktorého regiónu sveta.

Žiaľ ako to ukazujú aj skúseností s pandémiou pravdu popierajú aj tí, ktorí majú na ňu svoj “patent” často ignorujúc nevyvrátiteľné fakty.

Ako pomôcť pravde aby v tom kúte neprežívala zakríknutá príliš dlho? Dá sa to vôbec? 

Existuje jedna spoľahlivá cesta.

Vyjadruje ju  fyzikálna zákonitosť

„Od svetla tiene utekajú! 

Zázračná sila svetla má teda nielen fyzikálnu ale aj mravnú podstatu. Akoby sa to „neživé“ fyzické svetlo – oblúkom stretávalo s duchovným.

Hovorí vážnu pravdu, pravdu o duševnej sile a duchovnej  energie PRAVDY.

Osvetlenie sa tak stáva takmer synonymom videnia, oslobodenia, poznania, vyjasnenia, usporiadanosti, čistoty pravdy.

Sloboda slova, sloboda písania, sloboda zdieľania, sloboda tvorby.

To je tá cesta ako vyhrávať ten večný DISKURS, večný súboj medzi tieňmi a svetlom, medzi nocou a dňom, lžou a pravdou.

V tomto celosvetovom, možno vesmírnom chaose je veľkým šťastím pre ľudstvo, že sa pred niekoľkými rokmi zrodilo na internete platforma WordPress.

prof. Werner Gitt

“Neexistuje žiadny známy prírodný zákon, žiadny známy proces a žiadna známa postupnosť udalostí, ktoré by mohli spôsobiť, že informácie samy vzniknú v hmote. Treba zdôrazniť, že hmota ako taká nedokáže vygenerovať žiadny kód. Všetky skúsenosti naznačujú, že je potrebná mysliaca bytosť, ktorá dobrovoľne uplatňuje svoju slobodnú vôľu, poznanie a kreativitu.“ Dr. Werner Gitt professor of information systems from Germany.

Vývoj, pokrok a historický optimizmus

Dovolím si ešte v tejto súvislosti uviesť jednu krátku úvahu, ktorá vzišla z takto spoločne pretavených myšlienok. Týka sa chápania pojmu optimizmus. Zhodli sme sa v tom, že často je tento pojem vyslovovaný v médiách ako floskula. Takýto opar zmizne rovnako rýchle ako zanikne v priestore to slovo. Podľa neho, byť takýmto optimistom je nezodpovedné, takmer rovnako ako byť pesimistom. Mali sme svoje skúsenosti s „historickým optimizmom“, podľa ktorého sme už dávno mali byť v komunistickom raji. Zhodli sme sa v tom, že takýto optimizmus je alibistický a nebezpečný v tom, že necháva veci samé na seba a nakoniec sa zvrháva v násilie

Pre optimistov sú dôležité predsavzatia, budovateľské plány. Tie „sa“ určite uskutočnia. S pesimistami, ktorých krédom je „ nejako bolo, nejako bude, alebo „márnosť nad márnosť“ majú spoločnú práve tú nezodpovednú pasivitu, pohodlnosť, známu pod zľudovelým “samosato“. Chvalabohu existuje ešte tretia skupina ľudí, ktorá nie je zvlášť vítaná v akejkoľvej spoločnosti strážcov ideí a dogiem.  Sú to skeptici, ktorí triezvo posudzujú podstatu ľudskej povahy i spoločenskú realitu,  a skepticky, t. j. činorodo ju pretvárajú.

Filozofia tvorcov a členov celosvetovej komunity WordPress

Zmyslom a cieľom realizácie možností nového digitálneho sveta (FOSS) je prispievať k napĺňaniu historického potenciálu ľudstva na ceste k celosvetovej  “ekonomike hojnosti “, vzdorovať  deštruktívnym plánom vzájomne si odporujúcich politických rivalov a ukázať cestu k potenciálnej transformácii  kapitalizmu . [106]

Ako súčasť/hnacia sila nového sociálno-ekonomického modelu 

“Free and Open-source software” bola vytvorený tak, aby bol neutrálny voči rôznym filozofickým a politickým nezhodám. a je považovaný za hnaciu silu nového sociálno-ekonomického modelu fungovania ľudskej civilizácie.

Podľa Yochaia Benklera a Lillian R. Berkman, profesorov pre podnikateľské právne štúdiá na Harvard Law School , je slobodný, open-source softvér najviditeľnejšou súčasťou novej ekonomiky, vzájomnej produkcie a overovania informácií, výmeny vedomostí a kultúry.

Lilian R. Berkman
Lilian R. Berkman
Yochai Benkler
Yochai Benkler

Tieto a iné podobné vyjadrenia pochopiteľne narážali na veľký odpor.

Yochai Benkler

Microsoft  v roku 2001 dokonca verejne vyhlásil , že “Open-source je ničiteľ duševného vlastníctva. Nevieme si predstaviť niečo, čo by mohlo byť horšie pre softvérové firmy a podnikanie duševného vlastníctva.”

Tento pohľad dokonale vyjadruje počiatočnú reakciu niektorých softvérových korporácií na FOSS (Open source software). Mnoho rokov FOSS zohrával len vedľajšiu úlohu mimo hlavného prúdu vývoja súkromného softvéru. Úspech operačných systémov takých ako je napr. Linux však zmenil postoj softvérového priemyslu a došlo k dramatickému posunu v podnikateľskej j filozofii týkajúcej sa vývoja slobodného a otvoreného softvéru. (FOSS). [32]

Už júli 2011 renomované agentúry uviedli , že  WordPress používa   viac ako 50 miliónov blogov na celom svete. V máji 2012 All Things D oznámilo, že „WordPress teraz poháňa 70 miliónov internetových stránok. V súčasnosti je to vraj až 50% všetkých internetových stránok čo je mimoriadne dobrá správa.

Len okrajom a pre zaujímavosť, ak niekedy navštívite stránky Mercedes-Benz, BBC, alebo trebárs stránky firmy Baťa uvidíte exluzívny WordPress v akcii.  

Blog napísal, zostavil a editoval PhDr. Milan Kožiak

Misia WordPress – 4 slobody

Visits: 39

15 odpovedí na „WordPress – misia hodná Nobelovej ceny za ekonómiu a mier“

  1. May I just say what a relief to find an individual who really understands what they’re talking about online. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular since you most certainly have the gift.

  2. Я бы хотел выразить свою благодарность автору этой статьи за его профессионализм и преданность точности. Он предоставил достоверные факты и аргументированные выводы, что делает эту статью надежным источником информации.

  3. Эта статья оказалась исключительно информативной и понятной. Автор представил и оценил WP в простой и доступной форме. Я нашел ее очень полезной и вдохновляющей!

  4. Greetings! Very useful advice within this article! It’s the little changes that produce the greatest changes. Many thanks for sharing!

  5. Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thanks for supplying this info.

  6. You are so awesome! I don’t suppose I have read through a single thing like that before. So nice to find someone with a few unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with a little originality.

  7. Good day! I simply wish to offer you a big thumbs up for the great information you have here on this post. I’ll be coming back to your web site for more soon.

  8. S tou nobelovkou pre zakladateľov WP môžem len a len súhlasiť. To zdôvodnenie potreby zachovať slobodný diskurs, je podnetné. Internet preto vytvára priestor. Prínos z publikovania rôznych názorov na “hocičo” je mnohonásobne vyšší ako riziká z možného šírenie konšoirácií a hoaxov. Sloboda slova aj keď mnohým iste nevonia je jedinou cestou k vykryštalizovaniu spravodlivosti, pravdy a ak to vezmem v širšom rámci tak aj k ochrane prírody,zachovaniu sveta bez vojen a udržateľného rozvoja civilizácie.

  9. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this during my search for something concerning this.

  10. Hello, I enjoy reading through your article. I like to
    write a little comment to support you.

  11. Hi there, I found your site by the use of Google while searching for a similar subject, your web site came
    up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

    Hello there, just become aware of your blog thru Google, and located that it’s truly informative.
    I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate if you happen to proceed
    this in future. Many folks shall be benefited out of
    your writing. Cheers!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *