Autogénny tréning 1. lekcia

autogénny tréning – 1. lekcia (audio)

autogénny tréning – 1. lekcia (audio)

Kurz autogénneho tréningu  opakovane vysielal Slovenský rozhlas (1993-94) .

autogénny tréning – 1. lekcia (MP3) úvod

1. časť úvodnej lekcie kurzu AT (učinkujú PhDr. Milan Kožiak, PhDr. Pavol Šrámek, hlásateľka Mária Mačáková a priami účastníci kurzu)

autogénny tréning - 1. lekcia
Účastnístnici kurzov autogénneho tréningu 1

headphone grenn

2.časť úvodnej lekcie kurzu AT: hudobno slovné relaxačné cvičenie (interpret Ladislav Chudík)

autogénny tréning – 1. lekcia (MP3)

3. záverečná časť  (diskusia, inštrukcie k domácim cvičeniam)

autogénny tréning - 1. lekcia
Účastníci kurzov autogénneho tréningu 2

ALGORITMUS I. CVIKU

Nácvik AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU spočíva v individuálnych cvičeniach, bez pomoci hudobno-slovných relaxácií. Ich  úlohou je len pomôcť pri objavovaní jednotlivých pocitov. Autosugestívne vyvolávanie týchto pocitov (ťiaže, tepla, ….)  je kritériom zvládnutia cviku a predpokladom ďalšieho postupu.

Jednotlivé cvičenia trvajú obvykle  3-5 minút.

Cvičí sa spočiatku 2 – 3 krát denne – najmä ráno a večer. Ranné cvičenie treba ukončiť krátkou, svižnou rozcvičkou. Večerné cvičenie môže prejsť do spánku.

Cvičiaci zaujme pohodlnú polohu ležmo alebo v kresle; tak ako je to znázornené na obrázkoch.

Zakaždým začneme jednoduchým porovnaním fyzického napätia s fyzickým uvoľnením. Urobte malý cvik s počítaním na tri doby.

Raz – nadýchnite sa, hlbšie ako zvyčajne, až dole do brucha a predpažte ruky

Dva – zadržte dych a zovrite ruky do pästi

Tri – ráznejšie vydýchnite a ruky pusťte voľným pádom na stehna, alebo na lôžko, na ktorom odpočívate.

Zopakujte tento cvik ešte raz s tým rozdielom, že v druhej dobe pridáme k zovretým rukám ešte malú grimasu na tvári. Zovrite pritom pery, zošpúľte ich a jazykom potlačte na zuby  zo zadu.

Už pri prvých pokusoch. sami zbadáte, že s týmto pomerne jednoduchým cvikom je spojené príjemné uvoľnenie. Po malej chvíli pristúpime k nácviku prvého písmena abecedy autosugescie, pocitu TIAŽE.

Prvá autosugestívna formulka znie:

“pravá ruka je ťažká”. Tuto formulku si živo predstavujeme v mysli, akoby sme ju skutočne počuli, alebo videli v podobe premietnutého nápisu. Opakujeme si ju 5-6 krát v pomalom rytme, približne v rytme pomalého dýchania, najlepšie pri výdychu.

Tým, že sa opakovane sústreďujeme na vetu “moja pravá ruka je ťažká.” prechádzame skúsenosťami, resp. zážitkami, ktoré sú pre autogénny tréning príznačné. Najprv sú slova myslene len akosi povrchne, bez vnútorného zážitku. Počas nácviku, v priebehu 7-10 dňa, vyvoláva uvedená formulka (rozšírená i na ostatne končatiny), stále silnejší zážitok prijemnej telesnej pohody. Ak je cvičenie dobre zvládnuté, stačí si vyvolať predstavu “tiaže”, aby sa pocit uvoľnenia rozplynul po celom tele. Najskôr si však treba dokonale osvojiť a bez rušivých myšlienok a asociácii zvládnuť nasledovný algoritmus tak, aby ste si ho dokázali “prehrať” akoby z nejakej vnútornej magnetofónovej pásky, bez akýchkoľvek rušivých pocitov, myšlienok a predstav.

1/ Som úplne (dokonale, absolútne) pokojný/á (1x pri výdychu)

2/ Moja – pravá ruka, je ťažká – (5 – 6x vždy pri výdychu)

3/ Som úplne pokojný/á (1x pri výdychu)

4/ Moja – ľavá ruka je ťažká (5 – 6x vždy pri výdychu)

5/ Som úplne pokojný/á (1x pri výdychu)

6/ Obe nohy sú ťažké (5 – 6x vždy pri výdychu)

7/ Som úplne pokojný/á (1x pri výdychu)

8/ Cele telo je ťažké, akoby bolo z olova, akoby sa vlastnou váhou hlbšie ponáralo do lôžka, na ktorom ležím.

Pri rannom cvičení

zrušíme pocit tiaže, od nôh k rukám tak, že na ich jednotlivé časti zameriame pozornosť, pokúsime sa ich uvedomiť si ich, pričom si pomôžeme drobnými pohybmi. Celé ranné cvičenie ukončíme krátkou a svižnou rozcvičkou.

Pri večernom cvičení sa len otočíme do spánkovej polohy a zaspíme “spánkom spravodlivých”.

Záverom ešte niekoľko rád

Najmä zo začiatku sa mnohým ľudom rozbiehajú myšlienky. Neznepokojujte sa tým, nesnažte sa ich dať “dohromady” násilím. Pokojne, celkom voľne sa k nacvičovanej predstave vráťte. Ak treba tak aj niekoľkokrát. Stoji to zato. Všetko sa ma diať pokojne, nenásilne. Pri autogénnom tréningu sa neuplatňuje vôľa, ta vedie k napätiu, ktoré sa snažíme nácvikom odstrániť.

Cvičte, nakoľko je to len možné v tú istú hodinu. Už po niekoľkých dňoch zistíte, že ste pokojnejší, vyrovnanejší, sám sebe príjemnejší, že sa dokážete lepšie sústrediť, že ste výkonnejší.

Základné polohy pri autogénnom tréningu

autogénny tréning - 1. lekcia
Základné polohy pri autogénnom tréningu

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

Kurz autogénneho tréningu  opakovane vysielal Slovenský rozhlas (1993-94) . Na jeho realizácii v Experimentálnom štúdiu SRo sa podieľali priami účastníci. Interpretmi relaxačných textov boli Ladislav CHUDÍK a Pavol ŠRÁMEK (IV. lekcia).     Za prínos v oblasti zdravotnej výchovy a zvládania závislostí bol tento kurz v roku 1995 ocenený medailou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), udelenou Gen. riaditeľom Hiroshi Nakajimom.

psychobalzam@hotmail.com

Hits: 1485

22 thoughts on “autogénny tréning – 1. lekcia (audio)”

 1. Ďakujem moc. Už to ide – pre istotu som si to všetko stiahol do formátu mp3.

 2. YouTube nedávno zmenil politiku dostupnosti tzv. nezaradených videí a presunul ich do skupiny súkromných videí.
  Teraz sú už všetky časti jednotlivých videí verejné a mali by byť dostupné každému.
  Dajte nám vedieť či a ako sa Vám prehrávajú.
  Ďakujeme za upozornenie.

 3. Zdravím vás pán doktor Kožiak (admin). Neviem, či ste to zaregistrovali ale z youtube kanála vám zmizli všetky úvody a závery ku lekciám (okrem úvodu k 1.lekcii).
  Tak sa chcem opýtať, či bude možný reupload (a či to ešte máte vôbec zálohované), lebo som si ich nestihol stiahnuť všetky (mám úvody a závery k prvým štyrom lekciám [tiaž, teplo, dych, srdce]). Vopred ďakujem za odozvu.

 4. Ja neviem, ale komunizmus neskoncil v 89tom.? Ci si necital, kedy toto bolo vysielane.?

 5. Další produkt doby temna a diktatury.
  Samozrejme ze lepšie ako dnešné komerčné braky počúvať!
  Úžasny projekt.
  Vďaka

 6. Žiadna chyba. Je to prirodzené. Pokojne sa poškrabajte, mrvte kým nenájdete tú najpríjemnejšiu polohu. Podobne je to aj s myšlienkami, ktoré zvyknú odskočiť k problémom, náhodným predstavám a pod. “Dohodnite sa s nimi”, že sa im budete venovať po skončení cvičenia. Časom si “zvyknú” a budú rešpektovať Vaše odhodlanie osvojiť si autogénne cvičenia. To potlačenie nežiadúcich pocitov a myšlienok nie je vecou vôle, tá prispieva k nárastu napätia, ale pravidelne opakovaných cvičení. Iste sa to podarí.

 7. Skúšam to prvé cvičenie už pár dní, ale zakaždým ma niečo, niekde začne svrbieť, tlačiť a musím sa pohnúť. Nedokážem to potlačiť. Je to veľká chyba?

 8. Raz po cvičení ma bolelo celé telo a keďže som nemohla spať, pustila som si jedno z videí s Ladislavom Chudíkom. Doteraz nerozumiem, ako je to možné, ale okamžite po relaxácii ma prestalo všetko bolieť. Absolútne nič ma nebolelo. Je to naozaj balzam nielen na dušu, ale aj na telo.

 9. Moja pierwsza sesja w języku słowackim trwała do końca! Niesamowicie oczyszczające i relaksujące. Będę go częściej używać.

 10. Dokonalé uvoľnenie. Ďakujem ❤️

 11. Bardzo mi się podobało, głos, prowadzenie, muzyka. Będę powtarzać tę medytację. Dziękuję.

 12. Uzasne ! S prednesom pana Chudika je to ako balzam na dusu 😉 Dakujem.

 13. Výborné, praktizujem už pár dní .

 14. Kompletný kurz autogénneho tréningu TO JE MI VEC a navyše s možnosťou stiahnutia zadarmp!. To sa dnes tak ľahko nenájde. Hodnotný počin. Ďakujem!
  Netušil som, že majster Chudík sa takto intenzívne podieľal na jeho tvorbe. Iste tým podporil status tejto mimoriadne užitočnej metódy.

 15. СПАСИБКИ НЕЗЕМНОЕ! ДАВНО ИСКАЛ ! ЭФФЕКТ ОЩУТИМЫЙ ,ВСЕМ СОВЕТУЮ КАЧАТЬ И ЗАНИМАТЬСЯ

 16. v prevedení pána Chudíka je naj

 17. Mám záujem o literatúru, z ktorej by som sa mohla dozvedieť viac o autogénnom tréningu. Stránka je v rámci možností inšpirujúca, ale rada by som si prečítala o autogénnom tréningu viac. Ďakujem,

 18. Odporucam vsetkym ten pocit Po skonceni stoji za to aj ked je stale co vylepsovat….super ze taka relacia je na avete dakujeem

 19. Mám záujem o pokračovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.