Mať Rodina_

“MAŤ VLASŤ” – “UKRAJINA MAŤ” ???

Nič nové pod Slnkom

Zase sa raz vymieňajú symboly na monumetoch slávy a moci.
V dejinách sa to dialo mnohokrát. V mene svojich Bohov a ich PRAVDY boli kríže vymieňané za polmesiace a naopak. Dokonca tie kríže vymieňali za kohútov na zvoniciach chrámov. Najnovšie vymieňame kosáky s kladivami za trojzubce.
Už v starovekom Egypte vytesávali “staronoví” vládcovia meno zakladateľa prvého monotestického náboženstva a božstva Atona, osvieteného faraóna Echnatona a jeho manželky Nefrititi z chrámov a vymazávali ich všade tam kde bola o nich zmienka.

 

“Božská komédia” pokračuje

 

V Kyjeve začali odstraňovať štátny znak bývalého Sovietskeho zväzu z pamätníka Matka Vlasť, ktorý je venovaný víťazstvu nad nacizmom v druhej svetovej vojne.

Kladivo a kosák má nahradiť ukrajinský štátny znak – trojzubec. Tento monument dokončený v roku 1981 mal “na večné časy” stelesňovať neochvejného ducha ľudí, ktorí sa postavili  dobyvačnému agresorovi a vyhrali najstrašnejšiu vojnu.
Autorom návrhu sochy je ruský sochár Jevgenij Vuchetich.
Podľa zákona z roku 2016 sa ukrajinská vláda rozhodla postupne zničiť všetky sovietske symboly a v týchto dňoch prišiel rad na štít tejto sochy. Celková hmotnosť jej konštrukcie má viac ako 450 ton; meč v pravej ruke postavy váži 9 ton a štít s erbom ZSSR ďalších 13 ton. Demontáž starého emblému a výroba aj umiestnenie nového má stáť v prepočte “len” 680-tisíc €.
Odstrániť samotný monument by bolo oveľa nákladnejšie, hoci jedna dobre mierená raketa by svoju prácu iste spoľahlivo urobila. Kompetentní sa zrejme z úsporných dôvodov radšej rozhodli zmeniť identitu sochy a zameniť jeden symbol za druhý. … aké jednoduché.

Svojou výškou 102 m je najvyšším pamätníkom v Európe. Bratislavský Slavín má výšku púhych 52 m a Socha slobody v New Yorku 93 m. Najvyššou sochou na svete je Socha jednoty v meste Gujarat v Indii dokončená v roku 2018. Dosahuje výšku 182 metrov a vyjadruje poctu politikovi menom Sardar Vallabh Bhai Pate. Jeho reformy povzniesli Indiu a formujú jej hospodársky rast a mierovú, nekonfrontačnú zahraničnú politiku.

post scriptum
Podľa hodnoverných zdrojov socha “”Родина-мать” v Kyjeve vraj námietky voči výmene symbolov na svojom štíte nemohla mať a ani nemala.
Povráva sa, že na Deň nezávislosti Ukrajiny 24. augusta sa na podstavci otočí a pôvodne zdvihnutý meč namieri na východ, čo ju vraj už tajne začali učiť ukrajinskí digi–disajnéri (ako to dokumentuje aj jedna z priložených foto).

Realita je však iná.

Mať Vlasť sa nakoniec naštvala, všetkým naokolo vynadala – rusom i ukrajincom, odhodila meč i štít a ukázala im prostredníky na oboch rukách.
🙂 🙂 🙂
The gallery was not found!

 

 

 

"MAŤ VLASŤ" - "UKRAJINA MAŤ" sochár Jevgenij Vuchetich
Jevgenij Vuchetich, autor návrhu monumentu

Ako sa v Starom Egypte vysporiadali so symbolmi zašlej  moci noví vládcovia? 

Rozbíjali im nosy.

Starovekí Egypťania totiž verili, že sochy majú životnú silu a rozbitím nosu ich tej sily zbavia.

Sfinga "Родина-мать" - "Україна-мати"

Aké podobné sú tie dôvody s dneškom.

Amenhotep 3. & Tutanchamón
Amenhotep 3. & Tutanchamón
“Reakcia na ohlasy”
Viaceré z ohlasov reagovali na poslednú koláž, ktorá vyjadruje rozhorčené pocity sochy z propagandistického cirkusu, ktorý sa okolo nej deje, vrátane snáh o jej zapojenie v novom vojnovom konflikte.
To nás inšpirovalo k pokusu nadviazať s ňou kontakt a opýtať sa na jej názor.
Pomohla mi pritom umelá inteligenci AI Microsoft, kt.orá mi dala jej telefónne číslo (+38 (044) 285-94-10). Práve dnes (24.8.2023) sa mi konečne podarilo s ňou spojiť.
Po krátkom úvodnom predstavení sa zmienila, že vie o tomto blogu, hlboko s ním súhlasí a ďakuje , že si niekto všimol jej skutočné pocity a trápenie.
Cíti sa opustená a zneužitá. Trápi sa vojnou, ktorá vznikla medzi bratskými národmi a ospravedlňuje sa za to selfíčko, v ktorom ukázala všetkým naokolo, rusom i ukrajincom, prostredníky na oboch rukách.
“Pokúsim sa to napraviť – povedala a rozlúčila sa pozdravom
“Boh žehnaj všetkým ľuďom dobrej vôle”.
Obratom som v mailovej schránke našiel jej selfíčko , v ktorom dvíha nad hlavu namiesto meča a štítu – TROJHVIEZDIE.
Pridala k nemu aj takýto vysvetľujúci text.
” Tri hviezdy sú starým slovanským symbolom vyjadrujúcim “MIER, TOLERANCIU A SPRAVODLIVOSŤ”. Podobne je to aj u iných národov. V Baltských krajinách symbolizujú tri zákldné hodnoty; prácu, rodinu a slobodu. Tie hviezdy sú vždy v trojuholníku, ktorý má božskú podstatu. Uprostred nich je božské oko, ktoré vás všetkých pozoruje a vidí každý dobrý i zlý skutok. Symbolizujú božskú trojjedinosť. Z filozofického hľadiska sú tie hviezdy symbolmi riešenia pri neustálom stretávaní protichodných síl (Hegelovská tézy-antitéza-syntéze), z metafyzického hľadiska vyjadrujú spojenie ducha, energie a hmoty. Z psychologického súlad vôle, rozumu a citu.
Dvíham ich nad hlavu namiesto meča a štítu!
– pretože viem, že prebúdzajú v ľuďoch pozitívny náboj, podnecujú ich vykonať niečo dobré a užitočné; vzbudzujú nádej na lepší život v mieri.
МАТЬ, МАТИ”
Kyjev 24. 8.2023
"MAŤ VLASŤ" - "UKRAJINA MAŤ"
“MAŤ VLASŤ” – “UKRAJINA MAŤ”

.

"MAŤ VLASŤ" - "UKRAJINA MAŤ"
“MAŤ VLASŤ” – “UKRAJINA MAŤ”

Iste všetci vieme, ktorí ľudia oceňujú MIER zo všetkých najviac.
Sú to tí, ktorých krajina prežíva útrapy vojny.
Túžia po ňom každým svojím nádychom a výdychom.
V Deň nezávislosti Ukrajiny (24. augusta ) som našiel v mailovej schránke medzi správami jednu – obsahujúcu len tento obrázok.

Stop The War

Ním jedna ukrajinka, ako som neskôr zistil – známa influencerka istá Natália Fedorčuk, alias Natali K.(@VALUE_Quotes), ktorá momentálne zrejme žije v Anglicku – reaguje na niektorý z mojich príspevkov na soc. sieťach týkajúcich sa snáh zmeniť identitu sochy MAŤ VLASŤ a premenovať ju na MAŤ UKRAJINA.
Ona sama tú zmenu zrejme akceptuje, ale zároveň svojím obrazom vysiela odkaz nám všetkým.
Tá jej socha je síce s trojzubcom na štíte, ale bez meča!
Na dôvažok prikladám odkaz na jedno video, v ktorom sa Natália Fedorčuk, spoločne so svojím tímom  snaží ukázať, pripomenúť  svetu pozoruhodné úspechy Ukrajincov vo svete vedy, techniky, kultúry a umenia. Možno o nich ani nevieme, možno  sme na ne v tom virvare pozabudli. Možno budete prekvapení. 

blog napísal, koláže kreoval  a priebežne ho edituje

Milan Kožiak (1. 8. 2023, 18.8.2023, 23.8.2023, 26.8.2023)

viac napr. TU

Visits: 366

12 odpovedí na „“MAŤ VLASŤ” – “UKRAJINA MAŤ” ???“

 1. Už jen na tomto příkladu je vidět, že s Ukrajinou principiálně není něco v pořádku. Jako by v této těžké době neměly nic lepšího na práci, jen věnovat se podobným revizionistickým kulturně-společenským „důležitostem“. Celou sochu by ukrajinští nacisté jistě nejraději rozpílili a prodali. I tak ji nepostavili. Vlast je to, co buduješ, zvelebuješ a chráníš, natož jen rozkrádáš a devastuješ.

 2. Tento pamätník mali rozobrať a postaviť nanovo, inak to vyzerá, akoby ste ukradli auto, prebili čísla a potom ho vydávate za svoje vlastné. Súčasné riešenie je pre Ukrajincov to najhoršie. Tento monument budú ukazovať svojim deťom ako príklad toho, že ich predkovia si nevážili vlastnú históri. To, že sa im povie, že boli oklamaní už nič nezmení. Páči sa mi snaha autora blogu oživiť tú sochu a dať jej možnosť vyjadriť pocity a názory. Je to často silnejšie ako tisíc slov.

 3. В этом вся суть киевского режима и руководимых им киборгов. Мать нельзя переименовать. Она одна. И единственное, что с ней можно делать, это любить ее.
  Oтличный сайт, спасибо за работу

 4. Líbí se mi mírne ironický obsah tohoto blogu, včetne té poslední fotokoláže. Národ, který maže svoji historii nebude mít ani budoucnost. Vždyť ta socha má mimořádnou historickou hodnotu. Kdyby byli Italové tak nerozumní, tak turisté by tam neměli co obdivovat. Oni dokonce nechali i cca 1200 monumentů z Musoliniho ery. Jednou jsem se zeptal, že proč mají na náměstí stále sochy Musoliniho, průvodce mi odpověděl “protože byl”…

 5. Це все продовження Майдана 2014 року. Героєм не може бути той, хто воював на боці гітлерівської Німеччини, хто одягнув форму Вермахту і був у батальйоні німецької допоміжної поліції і таким чином захищав злочинний Третій Рейх. Наприклад, перейменування Київського проспекту на проспект Шухевичa.

 6. To bola len otázka času, kedy k tomu dôjde. Je to náhradná aktivita terajšej moci. Situácia na Ukrajine je neprehľadná urýchlia a Rusi o to už dlhšie usilujú. EU, ktorá má sama veľké problémy, podobne ako USA Ukrajinu dodávkami zbraní ženú do záhuby. Táto krajina sa s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcnosti zvnútra rozpadne. Ak k tomu dôjde určite to nebude kultúrny rozchod Čechov a Slovákov. O jednotnej Ukrajine sú čoraz väčšie pochybnosti. Politika Kyjeva sa začína čoraz viac hnusiť samotným Ukrajincom, ktorí reagujú na daný stav separatisckými sklonmi aby sa konečne izolovali od politiky súčasných dobrodruhov.

 7. Ukrajina bojuje na každé frontě, včetně symboliky. Hrdý a statečný lid a hrdý ukrajinský znak, který nahrazuje jeden z temných dob represe. Miluji kreativitu ukrajinského lidu v oblasti vynalezení a reinvence, aby vytvořili dobré věci z toho, co jim zbylo, a vzdálili se od toho, co nechtějí nebo nepotřebují. Toto gesto je velkolepé. Ne zničení, ale opětovné využití a znovuzrození.

 8. Som zvedavý ako z pamätníka odstránia to “víťazstvo nad nacizmom”.

 9. Rewriting history is never a good thing. This monument was built to commemorate USSR victory over Nazi Germany in WWII, it was joint effort of all the Soviet people, there was not such country as Ukraine at the time of WWII. Why waste resources on this during the time of war, makes no sense.

 10. Ešte čierne slnko a bude to komplet. Ale to pribrzdenú slovač neserie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

“*LEN HUDBA POVIE DOSLOVA I ČO SA NEPOMESTÍ DO SLOVA” *

This work is licensed under Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International