Svetový deň spánku 20.3.2020

Fejtón venovaný spánku (audio)

 Fejtón venovaný spánku  

Lepší spánok. lepší život. lepšia planéta

Lepší spánok Lepší život Lepšia planéta

 

World Clock RevolverClock

Včera, dnes, zajtra, …  fejtón venovaný spánku

Ak je priemerná dĺžka spánku človeka 8 hodín, tak v každom okamihu, i v tejto chvíli spí 1/3 ľudstva. Druhá tretina práve zaspáva alebo sa zobúdza a tá tretia bdie a nejako sa činí.

Spánok vnímame mnohí ako samozrejmosť, podobne ako dýchanie. Ale na rozdiel od dýchania o spánku toho vieme oveľa menej. A pritom je to je to jedna z najdôležitejších fyziologických potrieb človeka.

Každý deň s príchodom noci, si miliardy ľudí líhajú do postelí, aby zaspali a s východom slniečka zase vstávame, aby sme sa ďalej pechorili, – každý na tom svojom piesočku.

A týka sa to všetkých ľudí, veľkých či malých, bielych či dúhových, každý z nás prežije 1/3 života v spánku, ktorý nás zbavuje na niekoľko hodín vedomia.

Keď spíme sme  bezbranní a bezmocní, — aj tí najslávnejší, či najmocnejší z nás. Spávať musí aj anglická kráľovná, či lady Gaga, prezidenti Obama, či Putin, ľudia dobrí či zlí. Spánok máme všetci spoločný, spánok nás spája v jednom  veľkom mystickom  tajomstve, ktorým je život. Aj preto by mal byť Svetový deň spánku jeho oslavou.

Dnes  by sme si mohli, možno trochu viac ako inokedy, uvedomiť že spánok je vlastne dôsledok vesmírnej zákonitosti, pohybu Zeme okolo vlastnej osi, čo ovplyvnilo všetky formy života na našej Zemi už od ich vzniku, pred miliardami rokov, – až po dnešok.

Ako sú chlieb a voda potrebné pre naše telo a jeho očistu aj Spánok je pre našu myseľ zdrojom sily a pre našu dušu očistou. Možno sa dá v tom postrehnúť aj takmer biblická symbolika.

„ ó Pane daj nám spánok každodenný  a odpusť nám naše viny, ktorými sa voči nemu prehrešujeme …“

World Sleep Day 2020

https://worldsleepday.org/

 

blog napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak

POČÍTATE OVEČKY? NEMUSÍTE!

 

8 odpovedí na „Fejtón venovaný spánku (audio)“

 1. Pán doktor Kožiak musíte mať o jeden zmysel viac. Ten fejtón je vlastne báseň, nielen liečivá ale aj pekná. Bol to pre mnňa Zážitok. Vďaka.

 2. Ak hovoríme o šťastí, že sa zobúdzame do nového dňa málokedy spomenieme, že je to práve vďaka spánku, naj-najsladšiemu daru matičky zeme. Múdre pripomenutie.

 3. Všetkým ľuďom dobrej vôle prajem krásne Vianoce a pekné sny.

 4. pekné, veľmi pekné a aj múdre, povedala by som … :), určite to prehrám môjmu synovi, ktorý neraz buntoší do neskorej noci 🙁

 5. Dobrý fejtónik! Vyvolal vo mne vyvolal plno predstáv. To ako sa chystajú na spánok a zaspávajú vo svojich posteliach – Lady Gaga a anglická kráľovná, prezidenti Obama a Putin,… SOM VIDELA vo vlastných klipoch a dobre sa bavím doteraz. Len nechápem ako takíto ľudia môžu mať pokojný spánok?

 6. Ľudmila Krajčovičová píše:

  Vdaka za pripomienku a krasnu hudbu

 7. Eva Štefančíková Nová píše:

  Pan Koziak, ani ste nezmenili, vyzeráte ako si vas pamatam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

“*LEN HUDBA POVIE DOSLOVA I ČO SA NEPOMESTÍ DO SLOVA” *

This work is licensed under Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International