web analytics
Pre každého človeka vychádza slnko

Čo robiť ak spánok neprichádza?

insomnia- spiace ovečky
http://peyreblogg.spotlife.se/2014/02/insomnia-2/
  • snažte sa chodiť spávať  každý deň v rovnakom čase
  • zvyknite si vstávať vždy v rovnakom čase, aj cez víkend
  • denne cvičte, nie však pred spaním
  • doprajte si denne prechádzku na čerstvom vzduchu
  • zabezpečte si vhodné podmienky pre spanie, vetranú                            chladnejšiu miestnosť, tmu, ticho, kvalitný matrac
  • vyhýbajte sa spánku počas dňa
  • nechoďte spať skôr, ako sa cítite ospalí
  • v posteli nejedzte, nepracujte, nepozerajte televíziu
  • pred spaním nepite nápoje s obsahom kofeínu – kávu, čaj
  • najmenej dve hodiny pred spánkom nepite alkohol
  • nejedzte objemné a ťažké jedlá
Čo robiť ak spánok neprichádza? Napriek týmto radám. Môžu byť psychologické postupy užitočné?  

Hoci je „počítanie ovečiek na privolanie spánku“ jednou z najpopulárnejších povedačiek, nefunguje a podľa špecialistu na spánok Michaela Deckera z Case Western Reserve University v Clevelande (Ohio) je to nezmysel. 

Ak chceme zaspať mala by byť naša myseľ zamestnaná skôr pasívnými myšlienkami a relaxačnými predstavami.  Počítanie oviec je aktívna činnosť.

„Musíme sledovať ovce a všetku postupne spočítať, čo si vyžaduje dosť veľkú koncentráciu pozornosti“ upozorňuje Michaele Decker.

Jeho oponent však  zastáva názor, že „ľuďom, ktorí sa trápia nejakou vtieravou predstavou, starosťou, či obavou môže práve sústredené „počítanie ovečiek” pomôcť pri odpútavaní sa a prerušení naliehavých myšlienok“. 

Viaceré štúdie potvrdzujú, že ľudia s darom príjemných predstáv si dokážu poradiť s ťažkosťami pri zaspávaní lepšie ako tí bez akýchkoľvek predstáv. Osvojenie tejto schopnosti však nie je prístupné všetkým ľuďom. Nie každému pomôže jednoduchá inštrukcia „predstavte si situáciu, ktorá je príjemná, upokojujúca, zaujímavá, napr. predstava krásneho vodopádu“.. Najmä vtedy ak sme vystavení dlhodobejšiemu stresu, alebo nejakým akútnym starostiam. Tie sa hlásia tak naliehavo, že akékoľvek relaxačné predstavy sú takmer nemožné a úsilie o ich navodenie len prispieva k zvýšeniu stresu.

Čo robiť ak spánok neprichádza?

Dá sa však celkom účinne pomôcť aj ľuďom  v takýchto situáciách?Jednoduchý tréning svalovej relaxácie, využitie muzikoterapeutických princípov a osvojenie ABECEDY AUTOSUGESCIE môže takmer každému zbaviť sa ťažkostí so zaspávaním, povrchným spánkom a nespavosťou.

Celá stránka Psychobalzam je o poznatkoch, skúsenostiach, metódach, postupoch a technikách, ktoré vám môžu pootvárať, niekedy len tušené možnosti nášho duševného sveta, jeho prepojení so svetom telesným, s  prírodou, so zdravím a chorobou. Možno i s vesmírom, prozreteľnosťou, v dimenziách o akých možno len snívame v tých najkrajších snoch.

PhDr. Milan Kožiak

Čo robiť ak spánok neprichádza?

Unikátny malý program na pomoc spánku a relaxácii

PSYCHOBALZAM – promotion

 

 

 

Hits: 43

Jedna odpoveď na „Čo robiť ak spánok neprichádza?“

 1. Nič moc tie rady. Také všeobecné sú. Zakvačili ma starosti o rodinu z kovidu. O yom autogene som už počul. tu sa to zdá byť ten kurz celkom seriózny. Vyskúšam to. Dám vedieť ako mi to pôjde.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

"Hudba je, … keď sa nedostáva slov a nádej tá je ešte živá" ***