autogénny tréning titulka

AUTOGÉNNY TRÉNING

AUTOGÉNNY TRÉNING

LIEK NA STRES – o relaxácii v súvislostiach.

Je skutočne AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES?

Život súčasného človeka dychtivo využívajúceho všetko dobré, čo prináša civilizácia poznamenali aj mnohé záporné vplyvy. Zhon, pracovná neistota, nervozita, málo spánku, informačná explózia, nepravidelná životospráva, osobné sklamania a konflikty, k tomu zopár káv, nejaké tie cigarety a zrazu prestávame byť a cítiť sa zdravými. 

učiteľ stres

Vo vreckách, kabelkách, v zásuvkách písacích stolov zhromažďujeme rôzne lieky – ľahko dostupné a rýchle harmonizátory našich ilúzii a depresií. Niektorí z nás im zakrátko začnú veriť viac ako sami sebe. Pre iných cestu z problémov vyznačil pohárik “niečoho ostrejšieho”, tretí sa odreagujú “výbuchmi”, pri ktorých pourážajú aj tých, ktorí im podávajú ruku. A všetci do jedného sa časom ocitajú v slepej uličke. Z predmetu “umenie žiť” dostávame, aj po maturite či promócii, veľkú nedostatočnú.

Burnout
Burnout – /twitter.com/avogado6

V tejto situácii vystupuje do popredia čoraz naliehavejšie potreba viac využívať aj seriózne, vedecky overené postupy a metódy regulovania našich emócií, duševných procesov, i techniky zvyšovania odolnosti voči záťaži a stresu. Tak, aby sme si dokázali uchovať duševnú rovnováhu, chuť tvoriť a tešiť sa zo života a zdravia i vtedy, keď nesvieti slnko práve nad tou našou hlavou.

bhe-rano

JE UVOĽNENIE SA UMENIE?

Väčšina ľudí sa domnieva, že ak chce – tak  dokáže relaxovať. Lenže, ako potvrdzujú všemožné výsledky výskumov stresu a jeho dôsledkov, nie je tomu tak. Ľudia ocitajúci sa za istou hranicou psychickej záťaže a stresu sa už uvoľniť nedokážu. Ich vnútorné napätie ohrozuje nielen ich výkon (pracovný, športový), ale aj zdravie. Sami si to však o sebe nemyslia a tvrdia, že dokážu relaxovať. Priviesť ich k poznaniu, že majú v tomto smere rezervy je dosť často problém.

vystresovaná žena

Túto skúsenosť výstižne popísala jedna z absolventiek kurzu autogénneho tréningu „ Myslela som si, že dokážem relaxovať, lenže už prvé cvičenia mi robili ťažkosti. Nevedela som sa pri nich odpútať od mojich starostí a problémov, ktoré rušili priebeh cvičení. Asi po dvoch týždńoch som  začala tušiť o čom to celé je. Medzi tou mojou predstavou o relaxácii a skutočnou relaxáciou je asi taký rozdiel aký je medzi králikom a kráľom.“

Nič nie je také ťažké, ako veci zdanlivo najľahšie.

Prosím, urobte pokus: relaxometer5Uvoľnite sa! Koľkokrát to musím klientom povedať, toľkokrát konštatujem, že to nedokážu. Ručičku relaxometra, prístroja, ktorý meria stupeň neuropsychickej tenzie, napätia, nemožno oklamať. Nie a nie klesnúť. Indikuje, že náš myšlienkový úľ bzučí ďalej. Ako ho stíšiť? A to ešte na želanie. To je veľké umenie.

Existuje totiž akési robenie ničnerobením. Čosi ako vedomé, avšak nie vôľové pozabudnutie, vypnutie. A čo máme vypnúť? No predsa vtieravé myšlienky, obavy, úzkosť a sprievodné napätie! Svalové, neuropsychické, vegetatívne. Na to však, ako sa ukazuje, nestačí len spoznať, že sme v napätí, ale treba sa naučiť zmierniť ho alebo i celkom odstrániť. Až potom totiž môžeme od niekoho žiadať, aby niečo lepšie pochopil, aby prestal “robiť niečo”, o čom vlastne ani nevie, že to robí.

chronická tenzia

Viete, čo je to skutočná relaxácia?

Pozrite sa na mačku, ako leží a odpočíva, hoci aj na nepohodlnom izbovom radiátore. To dokonale poddajne uvoľnenie tela je nákazlivé. Chyťte ju za labku a poznáte, čo je to pravá relaxácia.

mača na radiátore
mača na radiátore

AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES

spiace mača na rebríku
spiace mača na rebríku

A tu sme zrazu uprostred všetkých ľudských a všeľudských zmätkov. Čím viac sa vzďaľujeme od prírody, od rastlín, od zvierat, tým viac sa vzďaľujeme i sami od seba a jeden od druhého. Tým väčší je vnútorný nepokoj, tým ostrejšie sú konflikty. Pôsobíme na seba vzájomne a ani nevieme ako. Sme v tomto smere takmer analfabeti. Topíme sa v pocitoch a napätiach, vinách i obvineniach a za racionálne vydávame i to, čo je len pôžitkárske alebo egoistické.

učiteľ stres4

Niekto je v napätí, ktoré sa mu prejavuje i v hlase. Sám však o tom nevie, neuvedomuje si to. Ale pritom sa úprimne rozhorčuje, prečo ten druhý, napríklad na druhom konci telefónu, zvyšuje svoj hlas. Slová, dobré slová, akými sú napríklad “ďakujem”, “prosím”, “áno” možno vysloviť storakým spôsobom. Pritom ten posledný spôsob môže človeka, ktorému ich adresujeme, aj uraziť. Vieme o tom?

výstižné
výstižné

nonverbal

Ak máme ľudsky žiť a prežiť, psychológia by mala byť maturitným predmetom! Ani ekológia nemá bez nej šancu. Úcta k prírode i k iným ľuďom sa začína úctou k sebe. Ako si však môžeme vážiť; to, čo poznáme tak povrchne. Neospravedlňuje nás ani Sokrates keď tvrdí, že sebapoznanie je zo všetkého najťažšie. Svojim žiakom však uľahčoval túto úlohu zvláštnou relaxačnou procedúrou, ktorej podstata nám dnes už nie je známa. Vieme však, že jej mottom bolo heslo:

“Uvoľnenú myseľ napadne tvorivá myšlienka rýchlosťou blesku!”

Ktovie, koľko spoločného mala táto procedúra s metódou, na ktorú vás chceme upozorniť?

AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningy (audio)

I. lekcia kurzu autogénneho tréningu

Posttraumatická stresová porucha

Publikácia dostupná TU

Ako praktizovať autogénny tréning

Ešte viac

 

Možnosť poslať správu, alebo dopyt (send our your feedback)

Hits: 891

16 odpovedí na „AUTOGÉNNY TRÉNING“

 1. Dobrá stránka pre rôznych vyhorencov a chaotikov ako som aj ja. Krásne ma to stíšilo. Nútenú DV využijem nato aby som autogénny tréning nacvičil čo najlepšie. Do roboty sa musím vrátiť celý komplet renovovaný. Pokiaľ som pochopil je to dobrá cesta. Som pri štvrtej lekcii (srdiečko) a tá sa mi ešte nedarí, ale viem, že “TO DÁM”.

 2. Извините, но с начала войны YouTube не доступен в России, поэтому я потеряла возможность аутогенной тренировки и прекрасную музыкальную релаксацию с Мастером Ладиславом Худик. По возможности буду рада, если вы поделитесь ими, например, на Rutube. Спасибо

 3. Den, kdy jsem objevila kurs autogenního tréninku na internetu, by se dal zařadit mezi ty šťastné. Hledala jsem nějaký komplexní kurz z oblasti duševní kondice a mohu říct, že touto volbou jsem se nespletla. Kurs předčil moje očekávání – dokonale propracovaný systém výcviku, úžasná výhoda on-line studia, skvělý přístup mistra Chudíka a také lektora Dr. Kožiáka. Kurz AT mohu všem vřele doporučit.

 4. Poznałam trening na lekcji wychowania fizycznego i jestem tu prawie codziennie dobrze że trening jest dość długi ponieważ inne są jak dla mnie zbyt krótkie . Dziękuję za relaksację pozdrawiam serdecznie.

 5. Logicky a bez manipulativní nánosů popsán způsob jak vyzrát na tu lidskou psychiku. Mám nyní během koronového časů velký prostor k experimentování i se sebou samotnou. Tak to zkouším. Časem se jistě ozvu a sdělím své zkušenosti.

 6. Autogénny tréning s pánom Chudíkom si pamätám ešte z čias, keď sa nahrával. Poznal som autogénne tréningy, ktoré v Detskom diagnostickom ústave realizoval kolektív psychológov pod vedením Štefana Matulu. Môj otec ústav viedol takmer 30 rokov. Autogénne tréningy boli “vyladené” pre deti a interpretovali to psychológovia. Najprv naživo, neskôr vznikla nahratá verzia.
  Keď som počul veľmi sugestívnu interpretáciu pána Chudíka, bol som nadšený.
  V mnohom je tento master-piece neprekonaný.

 7. Odporúčam pre všetkých, ktorý trpia na nadmerný stres, nespavost, uzkosti, depresie, pre vsetkych ktori ziju pod obrovskym tlakom, trpia zavislotami….

 8. Ďakujem za shulzov autogenny tréning

 9. Takto pred rokom som bol troska a celkom na dne. Apatia, depresie, hnev a konflikty. Bol som bez práce, bez peňazí (exekúcia), bez lásky (rozvod) a nádeje na akékoľvek zlepšenie. Nevidel som východisko. Moja lekárka mi odporučila autogénny tréning. Našiel som túto stránku a začal cvičiť čo najdôslednejšie ako sa len dalo. Zo dňa na deň, postupne a pomaly ma tie cvičenia ťahali zo dna a otvárali svet nových vzťahov, nádeje a dnes už aj úspechov. Ktovie akoby som skončil bez autogénneho tréningu. Odporúčam každému kto hľadá a ani nevie presne čo hľadá a ako to zistiť. S pomocou toho kurzu to dokáže snáď každý. Túto stránku som navštivíl snˇad 100x. Celý kurz som so stiahol do mobilu a pár krát som využil som aj možnosť mailovej konzultácie s jeho autorom Dr. Kožiakom. ani neviem ako sa mu poďakovať – za cenné rady a usmernenia. To všetko na tejto stránke free a zadarmo, čo je v dnešných časoch už samo o sebe takmer zázrak.

 10. Pre Maximilána: Je iste správne dbať o autenticitu AT. Inak by sa v tých najrôznejších modifikáciach a všemožných kombináciách s inými postupmi stratila jeho podstata. To vedel dobre aj sám Schultz, keď jeho aplikáciu doporučoval len školeným lekárom a psychológom. Realita je však taká, že aj samotní lekári i psychológovia sa púšťajú do výcviku bez potrebných poznatkov a skúseností. Nehovoriac o iných, často laických nadšencoch. Tomu sa nedá celkom zabrániť. Podobne je tomu aj v iných krajinách. Minimalizácii niektorých nežiadúcich tendencií môžu významne pomôcť práve také aktivity a diskusie, ktoré zastrešuje “Pracovná skupina autogénneho tréningu PS ČLS JEP”. Život prináša nové prístupy a skúsenosti s metódami psychohygieny, psychoterapie, či psychoprofylaxie a sám rozhodne, ktorá, kedy a pre ktorého človeka sa naviac osvedčí. Domnievam sa však, že autogénny tréning v autorskej podobe J.H. Schultza bude ešte dlho základnou učebnicou a príručkou každému človeku, ktorý si uvedomí, že “homo sapiens” má nielen nedostatky, ale aj veľké rezervy a možnosti rozvoja.

 11. Vidím, že kořen vlákna (výchozí komentář) se náhle změnil. Protože se tím porušila návaznost příspěvků a byla by matoucí, omezím se na vyslovení uznání. I když tohle není klasický autogenní trénink.

 12. Komplet všetkých 6 lekcií autogénneho tréningu. Grátis veľkorysá ponuka je to. Ďakujem stránke Psychobalzam. To sa dnes tak ľahko nevidí. Každý má možnosť skúsiť, celkom diskrétne niečo so sebou urobiť. Je to fakt perfektný tréning. Začínam mať svoj život pod kontrolou a môj pesimizmus sa mení. Všetko čo robím má svoj zmysel. Neopísateľný pocit to.

 13. Milá Lenka, ďakujeme za Váš záujem a milé slová. 🙂
  Pýtate sa ako sa dá stiahnuť Kurz autogénneho tréningu zo stránky http://www.psychobalzam.com do PC, smartfónu, do MP3 prehrávača. Treba prejsť na YouTube, kde nájdete všetky lekcie. ak ich a chcete počúvať nezávisle od siete – tu nájdete návod. Je prekvapivo rýchly a jednoduchý. Môžete si nastaviť len zvukový formát MP3 a ten stiahnuť.
  http://blogowebe.sk/ako-stiahnut-video-youtube/

  Na YouTube by ste mala nájsť všetkých 6 lekcií.
  https://www.youtube.com/playlist?list=PL6oMMJHQgsV4RgTE6QnR6V0zioi1NMwwW

  Ozvite sa ak máte ďalšie otázky, alebo a vyskytne nejaký problém pri sťahovaní.
  S pozdravom

 14. Dobrý den,
  na internetu jsem objevila Vaše stránky. Objednala jsem si v místě bydliště u knihkupce DVD Psychobalzam v cz i sk verzi a moc se těším.
  Na Vašich stránkách probíhá takė autogénny trėning.Ráda bych si jej stáhla do telefonu v mp3 nebo MP 4.Bylo by to možné? Na youtube.com jsem našla pouze 4-6 lekci hudebně slovní relaxace.
  Moc děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve Vaší krásné a smysluplné práci.
  Bc. Lenka P

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.