autogénny tréning titulka

AUTOGÉNNY TRÉNING

AUTOGÉNNY TRÉNING

LIEK NA STRES – o relaxácii v súvislostiach.

Je skutočne AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES?

Život súčasného človeka dychtivo využívajúceho všetko dobré, čo prináša civilizácia poznamenali aj mnohé záporné vplyvy. Zhon, pracovná neistota, nervozita, málo spánku, informačná explózia, nepravidelná životospráva, osobné sklamania a konflikty, k tomu zopár káv, nejaké tie cigarety a zrazu prestávame byť a cítiť sa zdravými. 

učiteľ stres

Vo vreckách, kabelkách, v zásuvkách písacích stolov zhromažďujeme rôzne lieky – ľahko dostupné a rýchle harmonizátory našich ilúzií a depresií. Niektorí z nás im zakrátko začnú veriť viac ako sami sebe. Pre iných cestu z problémov vyznačil pohárik “niečoho ostrejšieho”, tretí sa odreagujú “výbuchmi”, pri ktorých pourážajú aj tých, ktorí im podávajú ruku. A všetci do jedného sa časom ocitajú v slepej uličke. Z predmetu “umenie žiť” dostávame, aj po maturite či promócii, veľkú nedostatočnú.

Burnout
Burnout – /twitter.com/avogado6

V tejto situácii vystupuje do popredia čoraz naliehavejšie potreba viac využívať aj seriózne, vedecky overené postupy a metódy regulovania našich emócií, duševných procesov, i techniky zvyšovania odolnosti voči záťaži a stresu. Tak, aby sme si dokázali uchovať duševnú rovnováhu, chuť tvoriť a tešiť sa zo života a zdravia i vtedy, keď nesvieti slnko práve nad tou našou hlavou.

bhe-rano

JE UVOĽNENIE SA UMENIE?

Väčšina ľudí sa domnieva, že ak chce – tak  dokáže relaxovať. Lenže, ako potvrdzujú všemožné výsledky výskumov stresu a jeho dôsledkov, nie je tomu tak. Ľudia ocitajúci sa za istou hranicou psychickej záťaže a stresu sa už uvoľniť nedokážu. Ich vnútorné napätie ohrozuje nielen ich výkon (pracovný, športový), ale aj zdravie. Sami si to však o sebe nemyslia a tvrdia, že dokážu relaxovať. Priviesť ich k poznaniu, že majú v tomto smere rezervy je dosť často problém.

vystresovaná žena

Túto skúsenosť výstižne popísala jedna z absolventiek kurzu autogénneho tréningu „ Myslela som si, že dokážem relaxovať, lenže už prvé cvičenia mi robili ťažkosti. Nevedela som sa pri nich odpútať od mojich starostí a problémov, ktoré rušili priebeh cvičení. Asi po dvoch týždńoch som  začala tušiť o čom to celé je. Medzi tou mojou predstavou o relaxácii a skutočnou relaxáciou je asi taký rozdiel aký je medzi králikom a kráľom.“

Nič nie je také ťažké, ako veci zdanlivo najľahšie.

Prosím, urobte pokus: relaxometer5Uvoľnite sa! Koľkokrát to musím klientom povedať, toľkokrát konštatujem, že to nedokážu. Ručičku relaxometra, prístroja, ktorý meria stupeň neuropsychickej tenzie, napätia, nemožno oklamať. Nie a nie klesnúť. Indikuje, že náš myšlienkový úľ bzučí ďalej. Ako ho stíšiť? A to ešte na želanie. To je veľké umenie.

Existuje totiž akési robenie ničnerobením. Čosi ako vedomé, avšak nie vôľové pozabudnutie, vypnutie. A čo máme vypnúť? No predsa vtieravé myšlienky, obavy, úzkosť a sprievodné napätie! Svalové, neuropsychické, vegetatívne. Na to však, ako sa ukazuje, nestačí len spoznať, že sme v napätí, ale treba sa naučiť zmierniť ho alebo i celkom odstrániť. Až potom totiž môžeme od niekoho žiadať, aby niečo lepšie pochopil, aby prestal “robiť niečo”, o čom vlastne ani nevie, že to robí.

chronická tenzia

Viete, čo je to skutočná relaxácia?

Pozrite sa na mačku, ako leží a odpočíva, hoci aj na nepohodlnom izbovom radiátore. To dokonale poddajne uvoľnenie tela je nákazlivé. Chyťte ju za labku a poznáte, čo je to pravá relaxácia.

mača na radiátore
mača na radiátore

AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES

spiace mača na rebríku
spiace mača na rebríku

A tu sme zrazu uprostred všetkých ľudských a všeľudských zmätkov. Čím viac sa vzďaľujeme od prírody, od rastlín, od zvierat, tým viac sa vzďaľujeme i sami od seba a jeden od druhého. Tým väčší je vnútorný nepokoj, tým ostrejšie sú konflikty. Pôsobíme na seba vzájomne a ani nevieme ako. Sme v tomto smere takmer analfabeti. Topíme sa v pocitoch a napätiach, vinách i obvineniach a za racionálne vydávame i to, čo je len pôžitkárske alebo egoistické.

učiteľ stres4

Niekto je v napätí, ktoré sa mu prejavuje i v hlase. Sám však o tom nevie, neuvedomuje si to. Ale pritom sa úprimne rozhorčuje, prečo ten druhý, napríklad na druhom konci telefónu, zvyšuje svoj hlas. Slová, dobré slová, akými sú napríklad “ďakujem”, “prosím”, “áno” možno vysloviť storakým spôsobom. Pritom ten posledný spôsob môže človeka, ktorému ich adresujeme, aj uraziť. Vieme o tom?

výstižné
výstižné

nonverbal

Ak máme ľudsky žiť a prežiť, psychológia by mala byť maturitným predmetom! Ani ekológia nemá bez nej šancu. Úcta k prírode i k iným ľuďom sa začína úctou k sebe. Ako si však môžeme vážiť; to, čo poznáme tak povrchne. Neospravedlňuje nás ani Sokrates keď tvrdí, že sebapoznanie je zo všetkého najťažšie. Svojim žiakom však uľahčoval túto úlohu zvláštnou relaxačnou procedúrou, ktorej podstata nám dnes už nie je známa. Vieme však, že jej mottom bolo heslo:

“Uvoľnenú myseľ napadne tvorivá myšlienka rýchlosťou blesku!”

Ktovie, koľko spoločného mala táto procedúra s metódou, na ktorú vás chceme upozorniť?

AUTOGÉNNY TRÉNING LIEK NA STRES

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningy (audio)

I. lekcia kurzu autogénneho tréningu

Posttraumatická stresová porucha

Publikácia dostupná TU

Ako praktizovať autogénny tréning

Ešte viac

 

Views: 520

41 odpovedí na „AUTOGÉNNY TRÉNING“

 1. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital
  to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.

  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 2. Vážený Robert
  Pokúsim s odpovedať na Vaše otázky postupne:
  Ad 1
  Viesť vlastné deti pri prvých krôčkoch riadenej ” imaginácie” a vedomej sebaregulácie je jeden z najcennejších darov, ktoré im môžete dať. Tých prínosov je viacero. Už v dospievaní a neskôr v dospelosti to znásobí ich kreativitu a úspešnosť. Sú tu však aj isté riziká “zablúdenia”, preto treba citlivo dohliadať na ich krôčky pri pokusoch o “lietanie” nekonečným svetom fantázie a pri návratoch ich zakotviť v prítomnosti a reálnom svete, v ktorom žijú.
  Ad 2
  Autogénny tréning má hlboké historické korene. Môžeme ich nájsť v kultúrnom dedičstve starých národov i v rôznych oblastiach vedeckého poznávania. Vymenujem ich aspoň heslovito.
  Patria sem :
  aurvédske postupy indického ľudového lekárstva a systém JOGY
  sugestívne a autosugestívne postupy uplatňované v náboženských rituáloch
  európske učenie o sugescii a autosugescii
  tiež prvky racionálnej terapie amerického pôvodu
  a nakoniec objav podmieneného reflexu a dynamického streotypu, ktorý je u mnohých cvičiacich, ale aj lektorov vedúcich svojich zverencov k meditácii často prehliadaný a nedoceňovaný.
  čo sa týka jogínskej meditácie zameranej na čakry a jej podobnosti s autogénnym tréningom necítim sa kvalifikovaný k posúdeniu, mnohoročné skúsenosti lektora AT ma však priviedli k poznaniu, že úspešnejší boli tí cvičiaci, ktorý sa pomerne dôsledne držali základnej osnovy, čím sa vyhli niektorým nezdarom a “zablúdeniam”
  Ad 3
  AT má len málo kontraindikácií a akútne ochorenia, vrátane infekcí patria medzi ne. Je to aj pre sťažené uplatnenie nacvičenej schopnosti “pasívnej koncentrácie”, často zvýšenú telesnú teplotu, zvýšený pulz srdca a celkovú nepohodu.
  Ad 4
  Na stránke https://www.psychobalzam.com/vyssi-stupen-auotogenneho-treningu/ môžete nájsť 32 stránkovú štúdiu prof. Jozefa Haštu venovanú pokročilým záujemcom
  Ad 5
  Problematike využitia At u veriacich som venoval blog https://www.psychobalzam.com/trening-imunity-autogenny-trening-meditacia-covid19-modlitba/ . Je to citlivá téma a niektorými dogmatickejšími (menej rozhladenými a vzdelanými) kritikmi AT odmietná. Aj preto som vyjadril som v ňom môj obdiv i uznanie Mons. Prof. Dr. Vrablicovi.

  Pozdravujem Vás
  Milan Kožiak

 3. Vážený pán Kožiak.
  Srdečná vďaka za rady. Knihu strieborný dážď som si objednal. Som zvedavý ako na ňu zareagujú deti.

  Mal by som ešte zopár otázok, ak by som sa mohol spýtať.

  Zaujímalo by ma, či autogénny tréning vychádza z jogínskej praxe, pretože mi ten postup mierne pripomína meditáciu zameranú na čakry.
  Len sú tam niektoré vynechané. Je to zámerné, alebo to s jogovou meditáciou nemá nič spoločné?

  Ďalej by som rád vedel, tuším som to niekde zachytil, že nie je vhodné praktizovať AT ak je človek chytený nejakou akútnou infekčnou chorobou napr. chrípkou alebo inou…

  Je to preto, že by sa nevedel dostatočne sústrediť na cvičenie?

  A na záver, či je niečo ďalej po úspešnom zvládnutí nácviku AT. Nejaké pokročilejšie cvičenia, alebo niečo podobné, čo by na AT nadväzovalo.

  Z mojich skúseností by som rád zdieľal, že ako veriacemu človeku AT pomáha aj pri duchovnej praxi modlitby. Preto by som ho vrelo odporúčal aj iným veriacim.

  Zaujal ma aj jeden Váš článok, kde ste spomenul Jozefa Vrableca. Jeho kniha Pozvanie k zenovej meditácii mi už pred mnohými rokmi pomohla narušiť umelé konceptuálne hranice medzi východnou a západnou kultúrou.

  Všetko dobré prajem.

  S pozdravom
  Robert Slovák

 4. Ďakujeme za slová uznania.
  Pýtate sa na vhodnosť Autogénneho tréningu pre deti. Klasický AT si vyžaduje istú mentálnu zrelosť a zmysel pre pravidelnosť cvičení. To od dieťaťa očakávať nemôžeme. Detskí psychológovia však modifikovali základnú štruktúru AT, z ktorej používajú niektoré prvky (svalové napätie- uvolnenie, ťiaž, teplo a dýchanie). Nemožno však hovoriť o tréningu, ale skôr o obyťajne relaxácii a heterosugescii jednotlivých pocitov umocňovaných často rozprávkovými imagináciami.
  Kvôli ilustrácii, aj pre možnú inšpiráciu pripájam jeden text, ktorý som objavil v archíve:
  AUTOGÉNNY TRÉNING PRE DETI S ADHD
  Rozprávka z mesačnej hojdačky
  O malom obláčiku
  Keď sa pozrieš na modrú oblohu, uvidíš biele oblaky ako po nej pomaly plávajú. Sú tam celé rodiny. Veľké – to sú rodičia, malé – ich deti. Tie sa rady naháňajú a vymýšľajú nezbedy. Dva malé obláčiky sa pri naháňačke spustili nižšie nad les. Špice stromov im šteklili brušká až sa im od smiechu napínali…skús aj ty napnúť bruško…nádych..napnúť…výdych…uvolni..a ešte raz…
  Menší mráčik sa zrazu ale zachytil medzi konáre stromu a nevedel sa z nich vymotať. Jeho väčší brat mu priplával na pomoc. Chytil ho rukami a ťahal..napínal svaly na rukách a ťahal…skús aj ty napnúť ruky a pomôž mu..
  Nádych..napnúť..výdych..uvolniť..a ešte raz..
  No nepodarilo sa nášmu obláčiku svojho brata vytiahnuť..tak sa zaprel aj nohami a ťahal…napni nohy aj ty..nádych napnúť..výdych..uvolni…a ešte raz. Ťahal brata z celej sily až sa na tvári celý mračil…aj ty sa teraz zamrač ako mráčik…nádych..napnúť..výdych..uvolniť…
  Ťahal silno mráčik bračeka tak dlho až konáre stromu povolili a malý obláčik bol volný. A náš mráčik záchranár si môže vydýchnuť..ruky a nohy uvolniť a opäť volne po oblohe plávať…aj ty môžeš cítiť ako sa ti uvolňujú ruky…a nohy…a ako pokojne ležia na podložke..si pokojný a uvolnený
  Po autogénnom tréningu nasleduje výtvarné znázornenie zážitku. Pre dieťa s ADHD je to silné prežitie pokoja a ukotvenie tejto skúsenosti. Autogénny tréning je jedna z ciest, ktorou sa k prežitiu pokoja môže kedykoľvek vrátiť.”

  Viac k AT u detí môžete nájsť napríklad tu:
  https://babetko.rodinka.sk/vychovavame/vychovavame/relaxacia-s-mensimi-detmi/

  Relaxácia s menšími deťmi
  Už takmer otrepane sa hovorí, že v dnešnej dobre žijeme vo veľkom strese, ponáhľame sa naháňame, žijeme v napätí. Čo sa však našich malých detí týka, niekedy sú už od útleho detstva stavané do rôznych výkonových pozícií, športové tréningy, angličtina, tance.
  babetko.rodinka.sk
  Aj tu: https://www.vrabciak.sk/strieborny-prach-z-hviezd-autogenny-trening-pre-deti-od-4-rokov/701245v

  Predpokladom úspešného nácviku Autogénneho tréningu u väčších detí a mládeže je schopnosť zorganizovať a dodržiavať nácvik jednotlivých cvikov. To je dosť individuálne, podmienené okolnosťami a motiváciou. Aj čiastkové úspechy (pri zvládaní niektorých situácií, napr. trémy) sú však cenné a možno na nich stavať v budúcnosti. Pravidelnosť cvičení je však “alfou a omegou” autogénneho TRÉNINGU.

  Čo sa týka Vašich skúseností. Je bežné, že pozornosť uniká. Nasnažte sa ju nejako spútať, ale automatizovať sled autosugescií. Jednoducho, zľahka pokračujte v opakovaní jednotlivých častí cviku. Pravá ruka je ťažká 5-6 krát, atď. V jednotlivých lekciách kurzu je to podrobne popísané. Ak aj v predstavách a myšlienkach niekam zablúdite, alebo Vás niečo vyruší, neznepokojujte sa tým, jednoducho, zľahka sa vráťte a pokračujte v autosugesciách. To aj vtedy ak sa sprievodné pocity ťiaže a tepla neobjavili. Je skoro pravidlo, že tie pocity sa spontánne vynoria pri nácviku a sugesciách ďalšieho cviku; sledovaní pokojného dýchania, alebo objavovaní tlčúceho srdca v hrudi.
  Dĺžka jednotlivých cvičení sa bežne pohybuje okolo 5-10 minút. To je však často podmienené okolnosťami. Ráno po prebudení by cvičenie malo byť svižnejšie, algoritmizované, pred spaním je prechod do spánku taký spontánny, že ani nemá zmysel merať čas. Všetko záleží na pokročilosti.
  Cieľom AT nie je ani tak prehĺbenie relaxácie, ale osvojenie abecedy autosugescie, ktorá umožní zvládanie najnáročnejších životných, alebo pracovných situácií (lekcia 7).
  Želáme úspech v autogénnom tréningu a vo všetkom na čom Vám záleží.
  S pozdravom

 5. Dobry den. Dakujem pekne za skvelu stranku. Je velmi uzitocna. Rad by som sa spytal ci je Autogenny trening vhodny aj pre deti a ak ano ci existuju nahravky, alebo postup pre ne adekvatny.
  Sice praktizujem AT uz nejaky cas, stale mam problem so sustredenim na jednotlive kroky. Pozornost mi stale unika… Mam dojem, ze s postupom casu je sustredenie narocnejsie. Mohlo by to byt koli tomu, ze v jednotlivych fazach zostavam dlho? Cital som, ze AT by mal trvat 5 minut. Mne to trva takych 10 minut. A robim ho raz za den. Subjektivne vnimam, ze mi AT pomaha v naplnani kazdodennych povinnosti, ale rad by som ho praktizoval spravne.
  Vopred dakujem za odpoved.
  Robert

 6. Hey I am so happy I found your web site, I really found you by mistake,
  while I was looking on Digg for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say many thanks for a post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), Please do keep up the fantastic work.

 7. Do you mind if I quote a few of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same niche as yours
  and my visitors would truly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks!

 8. Excellent article! We will be linking to this great article on our site. Keep up the great writing.

 9. Takto pred rokom som bol troska a celkom na dne. Apatia, depresie, hnev a konflikty. Bol som bez práce, bez peňazí (exekúcia), bez lásky (rozvod) a nádeje na akékoľvek zlepšenie. Nevidel som východisko. Moja lekárka mi odporučila autogénny tréning. Našiel som túto stránku a začal cvičiť čo najdôslednejšie ako sa len dalo. Zo dňa na deň, postupne a pomaly ma tie cvičenia ťahali zo dna a otvárali svet nových vzťahov, nádeje a dnes už aj úspechov. Ktovie akoby som skončil bez autogénneho tréningu. Odporúčam každému kto hľadá a ani nevie presne čo hľadá a ako to zistiť. S pomocou toho kurzu to dokáže snáď každý. Túto stránku aj na YouTube som navštivíl snˇad 100x. Neskôr som si celý kurz stiahol do mobilu a pár krát som využil som aj možnosť mailovej konzultácie s jeho autorom Dr. Kožiakom. ani neviem ako sa mu poďakovať – za rady a usmernenia. To všetko na tejto stránke free a zadarmo, čo je v dnešných časoch už samo o sebe takmer zázrak.

 10. I have to show some appreciation to this site on internet . By the surfing through the internet I was even more disoriented than before. I was lost in the number of different instructions. And also the hope of finding a solution to my problems. I almost gave up. I accidentally found these lessons of autogenous training and with the help of a text and audio word translator proceeded in exercises 1 -7. In three months has changed my whole life, which I thought before that he had no future. It’s possible to at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for your expert and results-oriented help. I will not hesitate to endorse the blog to anybody who requires guidance on this area. I wish you Psychobalzam Beautiful Easter holiday.

 11. Na této stránce je pozoruhodné, jak kombinuje různé aspekty života do jednoho atraktivního internetového magazínu; (zdraví a vědu, slovo a hudbu, aktuální události (pandemie, válka, propagandu) s trochou humoru a recese.
  Cílem je zřejmě oslovit nejen návštěvníky, kteří vědí přesně co hledají, ale také těch co něco hledají a neví přesně co. Atraktivní rozptýlení na různych podstránkach ich může přilákat a smysluplně usměrnit.
  Nejcennějším jádrom je legendární Psychobalzam a Kurs autogenního tréninku v interpretaci mistra Ladislava Chudíka. Tato stránka je vizitkou editora, jeho životních a odborních zkušeností psychologa „v důchodu“, jeho názorú na dnešní svět a také na komunitu psychologů. Taková reflexe a sebereflexe je zřídka vidět a je vzácná. Gratuluji PhDr. Koziakovi a Děkuji.

 12. This is a step by step guide on just how to use it and also what you can do with it.

 13. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 14. Exactly how? Autogenic training assist you live an amazing life by supplying you with the devices to be extra productive and get even more carried out in less time.

 15. Wow, wonderful blog format! How long have you ever been running a blog for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your website is great, as well as the content material!

 16. This web site truly has all the information I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 17. My husband and i felt quite cheerful Michael could conclude his investigation from the ideas he discovered using your blog. It is now and again perplexing to simply be giving away secrets and techniques which often men and women might have been trying to sell. And now we do know we need the blog owner to appreciate for that. The main explanations you have made, the easy website navigation, the friendships you help engender – it’s got all extraordinary, and it is assisting our son in addition to the family believe that that concept is thrilling, which is particularly indispensable. Many thanks for the whole thing!

 18. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 19. Everything is very open with a really clear clarification of the issues. It was really informative. Your website is useful. Many thanks for sharing.

 20. Someone essentially help to make seriously articles I might state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this actual post extraordinary. Fantastic activity!

 21. Den, kdy jsem objevila kurs autogenního tréninku na internetu, by se dal zařadit mezi ty šťastné. Hledala jsem nějaký komplexní kurz z oblasti duševní kondice a mohu říct, že touto volbou jsem se nespletla. Kurs předčil moje očekávání – dokonale propracovaný systém výcviku, úžasná výhoda on-line studia, skvělý přístup mistra Chudíka a také lektora Dr. Kožiáka. Kurz AT mohu všem vřele doporučit.

 22. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 23. Hi I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was browsing on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 24. Dobrá stránka pre rôznych vyhorencov a chaotikov ako som aj ja. Krásne ma to stíšilo. Nútenú DV využijem nato aby som autogénny tréning nacvičil čo najlepšie. Do roboty sa musím vrátiť celý komplet renovovaný. Pokiaľ som pochopil je to dobrá cesta. Som pri štvrtej lekcii (srdiečko) a tá sa mi ešte nedarí, ale viem, že “TO DÁM”.

 25. Извините, но с начала войны YouTube не доступен в России, поэтому я потеряла возможность аутогенной тренировки и прекрасную музыкальную релаксацию с Мастером Ладиславом Худик. По возможности буду рада, если вы поделитесь ими, например, на Rutube. Спасибо

 26. Poznałam trening na lekcji wychowania fizycznego i jestem tu prawie codziennie dobrze że trening jest dość długi ponieważ inne są jak dla mnie zbyt krótkie . Dziękuję za relaksację pozdrawiam serdecznie.

 27. Logicky a bez manipulativní nánosů popsán způsob jak vyzrát na tu lidskou psychiku. Mám nyní během koronového časů velký prostor k experimentování i se sebou samotnou. Tak to zkouším. Časem se jistě ozvu a sdělím své zkušenosti.

 28. Autogénny tréning s pánom Chudíkom si pamätám ešte z čias, keď sa nahrával. Poznal som autogénne tréningy, ktoré v Detskom diagnostickom ústave realizoval kolektív psychológov pod vedením Štefana Matulu. Môj otec ústav viedol takmer 30 rokov. Autogénne tréningy boli “vyladené” pre deti a interpretovali to psychológovia. Najprv naživo, neskôr vznikla nahratá verzia.
  Keď som počul veľmi sugestívnu interpretáciu pána Chudíka, bol som nadšený.
  V mnohom je tento master-piece neprekonaný.

 29. Odporúčam pre všetkých, ktorý trpia na nadmerný stres, nespavost, uzkosti, depresie, pre vsetkych ktori ziju pod obrovskym tlakom, trpia zavislotami….

 30. Ďakujem za shulzov autogenny tréning

 31. Pre Maximilána: Je iste správne dbať o autenticitu AT. Inak by sa v tých najrôznejších modifikáciach a všemožných kombináciách s inými postupmi stratila jeho podstata. To vedel dobre aj sám Schultz, keď jeho aplikáciu doporučoval len školeným lekárom a psychológom. Realita je však taká, že aj samotní lekári i psychológovia sa púšťajú do výcviku bez potrebných poznatkov a skúseností. Nehovoriac o iných, často laických nadšencoch. Tomu sa nedá celkom zabrániť. Podobne je tomu aj v iných krajinách. Minimalizácii niektorých nežiadúcich tendencií môžu významne pomôcť práve také aktivity a diskusie, ktoré zastrešuje “Pracovná skupina autogénneho tréningu PS ČLS JEP”. Život prináša nové prístupy a skúsenosti s metódami psychohygieny, psychoterapie, či psychoprofylaxie a sám rozhodne, ktorá, kedy a pre ktorého človeka sa naviac osvedčí. Domnievam sa však, že autogénny tréning v autorskej podobe J.H. Schultza bude ešte dlho základnou učebnicou a príručkou každému človeku, ktorý si uvedomí, že “homo sapiens” má nielen nedostatky, ale aj veľké rezervy a možnosti rozvoja.

 32. Vidím, že kořen vlákna (výchozí komentář) se náhle změnil. Protože se tím porušila návaznost příspěvků a byla by matoucí, omezím se na vyslovení uznání. I když tohle není klasický autogenní trénink.

 33. Komplet všetkých 6 lekcií autogénneho tréningu. Grátis veľkorysá ponuka je to. Ďakujem stránke Psychobalzam. To sa dnes tak ľahko nevidí. Každý má možnosť skúsiť, celkom diskrétne niečo so sebou urobiť. Je to fakt perfektný tréning. Začínam mať svoj život pod kontrolou a môj pesimizmus sa mení. Všetko čo robím má svoj zmysel. Neopísateľný pocit to.

 34. Milá Lenka, ďakujeme za Váš záujem a milé slová. 🙂
  Pýtate sa ako sa dá stiahnuť Kurz autogénneho tréningu zo stránky http://www.psychobalzam.com do PC, smartfónu, do MP3 prehrávača. Treba prejsť na YouTube, kde nájdete všetky lekcie. ak ich a chcete počúvať nezávisle od siete – tu nájdete návod. Je prekvapivo rýchly a jednoduchý. Môžete si nastaviť len zvukový formát MP3 a ten stiahnuť.
  http://blogowebe.sk/ako-stiahnut-video-youtube/

  Na YouTube by ste mala nájsť všetkých 6 lekcií.
  https://www.youtube.com/playlist?list=PL6oMMJHQgsV4RgTE6QnR6V0zioi1NMwwW

  Ozvite sa ak máte ďalšie otázky, alebo a vyskytne nejaký problém pri sťahovaní.
  S pozdravom

 35. Dobrý den,
  na internetu jsem objevila Vaše stránky. Objednala jsem si v místě bydliště u knihkupce DVD Psychobalzam v cz i sk verzi a moc se těším.
  Na Vašich stránkách probíhá takė autogénny trėning.Ráda bych si jej stáhla do telefonu v mp3 nebo MP 4.Bylo by to možné? Na youtube.com jsem našla pouze 4-6 lekci hudebně slovní relaxace.
  Moc děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů ve Vaší krásné a smysluplné práci.
  Bc. Lenka P

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *