Riziká digitálnych technológií. Deti v sieti.

“NEUROVEDA VO SVETLE informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy” Nataša Slavíková

Riziká nadmerného používania digitálnych informačných technológií.

Iste sa každému občas stane, že v návale pracovných povinností, nových poznatkov a hlušiny informácií, ktoré sa tvária ako dôležité nám unikne niečo skutočne hodnotné a významné. Mne sa to stalo v prípade jednej štúdie, ktorú som odsunul na neskoršie. Poznáte to – kúpime si knihu, alebo zoženieme zborník s tým zámerom, že si ich v najbližšom čase prečítame. Založíme ich však do knižnice s odhodlaním.”Iste sa k nim v najbližšom čase vrátim a ak nie hneď, tak na dovolenke určite …. ” 
V prípade naznačenej štúdie som mal to šťastie, že som ju mal tak-povediac v rodine a našiel opäť – pri hľadaní odpovedí na otázky “Kam speje tento náš digitálny svet internetu a manipulácií s našim vedomím a správaním?”.
Prečítal som ju niekoľkokrát a rozhodol sa –  z viacerých dôvodov, že ju záujemcom sprostredkujem na tejto stránke.

Napísala ju PhDr. Nataša Slavíková, ktorá patrí medzi priekopníčky a významné osobnosti mediálnej výchovy a gramotnosti na Slovensku. Hovorila a písala o týchto témach ešte v čase, keď  mnohí z rôznych dôvodov  prehliadali potrebu včas a primerane sa na mediálnu explóziu pripraviť.  Sama spomína, že bola neraz osamotená, keď  túto tému na rôznych fórach otvárala. 

Ešte vo funkcii generálnej riaditeľky Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR,  kedy za éry dvoch ministrov Mareka Maďariča (2006 -2010 Smer)  a Daniela Krajcera ( 2010 – 2012 SAS) – čo je samé o sebe v našich zemepisných šírkach unikátne –  sa vytrvalo zasadzovala za ochranu detí pred mediálnym poškodzovaním ich vývinu.

PhDr. Nataša Sláviková  je autorkou a iniciátorkou publikácií a projektov v oblasti ochrany detí a mládeže pred negatívnym vplyvom médií, informačnej etiky a zvyšovania úrovne mediálnej gramotnosti v kontexte celoživotného vzdelávania.  Podrobnejšie TU

Riziká nadmerného používania digitálnych informačných technológií.
Nataša Slavíková, generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kulrúry SR (2006 -2012)

 

NEUROVEDA VO SVETLE
informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy

Abstrakt

“Digitalizácia je globálny fenomén a jej účinky na vzdelanie a zdravie tiež. Obsahom príspevku je poskytnúť informácie všetkým, ktorí sa o rozhranie medicínskych, prírodných, kognitívnych,  humanitných vied úprimne zaujímajú, no najmä pedagógom, psychológom, rodičom, ktorí často nemajú dostatok argumentov v diskusii o potrebe regulovania nadmerného používania digitálnych informačných technológií, najmä chytrých telefónov.Hoci nám technológia v mnohých veciach uľahčila život, výrazne narušila reálne vzťahy s inými ľuďmi. Nehovoriac o tom, že brzdí emocionálny a sociálny vývin detí. Jeden z najpresvedčivejších argumentov v prospech kritického myslenia a regulácie nadmerného používania digitálnych informačných technológií deťmi sú argumenty lekárov, psychiatrov z oblasti neurovedy. Neuroveda nám otvára nové obzory pochopiť účinky digitálnych médií a zároveň nám približuje najdokonalejšie zariadenie na svete – ľudský mozog. K najdôležitejším poznatkom výskumu mozgu posledných tridsať rokov patrí poznanie, že mozog svoju činnosť mení, hovoríme tomu neuroplasticita a učenie je vlastne dôsledok tejto neuroplasticity. Mozog tvorí asi sto miliárd nervových buniek, z ktorých každá má až desať tisíc spojov s inými bunkami.

Prelomové výsledky výskumov neurovedy si intenzívnejšie uvedomujeme pri každodennom pozorovaní detí a mladých ľudí, ktorí sú prilepení k displeju svojich smartfónov (generácia sklopených očí), neučia sa, ale zabávajú.Mozog na neučenie reaguje jednoducho – nerozvíja sa. Bez toho, aby sme si to uvedomovali už v mladom veku začína proces degenerácie nášho mozgu.  Verila som, že sa bude o spomínaných výskumoch viac diskutovať tak v médiách ako aj v oblasti vzdelávania. Keďže sa tak nestalo, rozhodla som sa po štúdiu viacerých publikácií spracovať príspevok najmä z dôvodu, aby sa táto téma dostala aj medzi učiteľov, rodičov  a stala sa súčasťou obsahu mediálnej výchovy v kontexte celoživotného vzdelávania. Žiaľ, v pretlaku digitalizácie nášho života je v ústraní a digitálna lobby tieto informácie nechce počuť. Obsahy publikácií, ktorých zoznam uvádzam na konci príspevku potvrdzujú na základe stoviek zdrojov, výskumov a  mimoriadne zaujímavých kazuistík to, čo na základe nedávneho pokroku v neurovedách  už viacerí tušíme.” – hovorí Nataša Slavíková

“NEUROVEDA VO SVETLE INFORMAČNO – DIGITÁLNYCH TECHNOLÓGIÍ A MEDIÁLNEJ VÝCHOVY” NATAŠA SLAVÍKOVÁ
Celá štúdia je dostupná po kliknutí na obrázok

 

Megatrendy a médiá Konferencia Smolenice 2017
Zborník z konferencie Megatrendy a médiá (Smolenice 2017) dostupný TU

Medzi inšpirátorov a podpovateľov Nataši Slavíkovej v jej usilí, vrátene  aktivít v medzinárodných oraganizáciách patrí významný nemecký neurovedec,  lekár  a otec piatich detí Prof. Dr.  Manfred SPITZER, prednosta Psychiatrickej kliniky v univerzitnom meste Ulm, v ktorom založil a vedie Centrum pre neurovedu a učenie.

Manfred SPITZER
Manfred SPITZER

Manfred Spitzer je autorom viacerých, hodne prekladaných publikácií zaoberajúcich sa problematikou  neuroplasticity, vplyvom informačno – digitálnych technológií na zdravie a  dôsledkami nadmerného používania smartfónov u detí a mládeže.

“Digitálne média nás odbremeňujú od duševnej práce. To, čo sme kedysi riešili hlavou, vybavujú dnes za nás počítače, smartfóny, organizátory a navigácie. Prináša to však nesmierne nebezpečenstvo, tvrdí Manfred Spitzer, renomovaný vedec, ktorý sa venuje výskumu mozgu. Výsledky výskumu, ktoré zverejnil, sú alarmujúce: DIGITÁLNE MÉDIA SPÔSOBUJÚ ZÁVISLOSŤ.

Z dlhodobého hľadiska škodia telu a predovšetkým duševnému stavu. Keď prácu mozgu prenášame na externé zdroje, mozog postupne prestáva naplno fungovať. Nervové bunky odumierajú a dorastajúce bunky nedokážu prežiť, lebo ich nevyužívame. U detí a mladistvých sa vplyvom obrazových médií dramaticky znižuje schopnosť učiť sa. Následkom sú poruchy pozornosti, strach a otupenie, poruchy spánku a depresia, nadváha, tendencia k násiliu a sociálny úpadok. Spitzer nás upozorňuje na znepokojujúci vývoj a predovšetkým u detí vyzýva k obmedzovaniu konzumu, aby sa predišlo digitálnej demencii.” píše Spitzer vo svojej knihe:

Digitálna demencia - Mafred Spitzer
Digitálna demencia – Mafred Spitzer, e-shop po kliknutí

 

PhDr. Nataša Slavíková

profesný profil -po kliknutí
profesný profil – po kliknutí, ilustr. foto

 

blog napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak

Hits: 492

10 odpovedí na „“NEUROVEDA VO SVETLE informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy” Nataša Slavíková“

 1. Thank you very much for the information, it will help me improve the quality of my life.

 2. I like this internet site because so much utile material on here : D.

 3. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 4. O tom, že sme na Slovensku mediálnu výchovu a výchovu mládeže nezvládli hovoria aj stále častejšie prípady agresívnych a kriminálnych útokov tínedžerov na rovesníkov. Iste má na tom svoj podiel nekontrolované šírenie neznášanlivosti, klamstiev a dezinformácií na internete. Mladý človek, často dieťa, sa s tým vyrovnáva po svojom, navyše keď aj v rodinách sa zhoršujú vzťahy pre zlú ekonomickú situáciu.
  Teraz sa veľa reční o posilovaní rôznych preventívnych opatrení, ale spoločnosť je už tak nahlodaná, že len v obmedzovaní, blokovaní a podobných opatreniach riešenie nevidím. Len vtedy ak sa zmenia pomery v spoločnosti k lepšiemu, možno očakávať aj zníženie šokujúcich radikálnych prejavov mladých ľudí. Na internete je mnoho obsahu, ktorý je vyslovene škodlivý, ako však chce vláda pripspievať k zmierňovaniu napätie v spoločnosti keď samotné jej ministerstvá podnecujú jeho nárastu tým, že zverejňujú na svojich stránkach propagandistické videá, ktoré naháňajú strach a hrôzu a nie sú pritom ani len vekovo obmedzené.
  napr. https://youtu.be/y0fKL4lm0pk

 5. Some genuinely terrific work on behalf of the owner of this website , absolutely outstanding content material.

 6. Áno Barbra. Ja zatiaľ najhoršie prežívam, že to mám aj v rodine. Ľudia, ktorí sú mi blízki, dokonca tí, ktorých som považovala za rozumných, sú schopní teraz hovoriť také bludy a veriť takým nezmyslom, že to počúvam s otvorenými ústami, nechápajúc, čo sa to deje. A odmietajú si dať niečo vysvetliť, berú to ako útok a za blbca považujú mňa. Bojím sa, kam toto dospeje.

 7. Všetko je to o rodine a škole. Rodičia i učiteľky majú dosť problémov sami so sebou a to sa ukazuje aj na výchove a vyučovaní. Mám troch školákov (7, 10, 14) a cítim ako ten ich nápor na sedenie pred akoukoľvek obrazovkou rastie s vekom. Je len dobre, že sa tomu venujú aj odborníci, na školách, atď. Život je však zložitý a neprevídavý. Mám na mysli pandémiu kovidu, ktorá paradoxne posadila deti pred počítače (online výučba) v oveľa väčšej miere ako predtým a všetky moje argumenty o škodlivosti išli do hája. Napriek tomu sa snažím presediť nejaké pravidlá a vštiepiť do nich aspoň nejaké zásady. Veľa robia aj spožiaci a kamaráti. Ak sa spolu venujú športu je to fajn, ale sú aj takí čo s mobilmi chodia aj spávať. Ďakujem za ten článok a štúdiu. Posúvam ďalej …

 8. Tuto stránku jsem objevila náhodou. Zaujala mě od prvního okamžiku. celé odpoledne otáčím stránky jako v časopise a ani nevím, ci číst dříve. Už se mi něco podařilo, ale určitě se sem vrátím a doporučím ji svým přátelům. Zlášte mě zaujala tato studie o škodlivosti mobilních telefonů. Upozorním na ni celou svou rodinu, zejména dceru a vnučky. Snad jim Otevře oči. Děkuje důchodkyne Marie z Prachatic.

Pridaj komentár