Očarenie, zvádzanie, hudba, tanec

Očarenie, zvádzanie a hudba

Očarenie – ako magická hra múz, soľ a korenie života. Odolať jeho božskej sile  sa však málokomu podarí. 

Ak máte dojem, že táto téma je pre Vás už neaktuálna nevzdávajte sa.  Poddajte sa – budete sami prekvapení dávno zabudnutými spomienkami, ktoré sa vynoria z  podvedomia. Ak aj budú pikantné a korenisté sú už iste premlčané a dobre schované v archíve. Nik iný k nemu nemá prístup.  

Žalám krásny spomienkový výlet s očarujúcim momentkami , ktoré ionizujú Vašu dušu i krv.

Očarenie je rozpoloženie duše, ktoré nas v okamihu “oslepí” – obklopí “ružovou hmlou”, v ktorej sme stratení. To čo je na očarení také príťažlivé a fascinujúce je zároveň aj zradné.  Časom totiž zväčša každé očarenie vyprchá, a žiaľ nie vždy bez následkov.

Bývame očarení prírodou, jej krajinou, ich umeleckými obrazmi, architektúrou, sochou, literálnymi, filmovými  hrdinami, spevom,  tancom, alebo poéziou. Človeka môže očariť takmer všetko – viera vo všemohúceho stvoriteľa, iný národ (stáva sa to často po návšteve napr. Japonska), okultný predmet, ktorý má akúsi nadpozemskú moc nad naším životom a žiaľ aj opak dobra , – zlo.

Najčastešie však očarí človek človeka, muž ženu, žena muža. čo robí naše životy nielen krajšími, ale sa aj postará aby sa Múzy v tejto nepretržitej  Božskej komédii nenudili k smrti a ľudstvo nevymrelo, … 🙂  Takéto očarenie, nazývané aj zvádzanie  je málokedy bez istého skrývaného pokušenia hriechu pochádzajúceho z hĺbok našej biologogickej podstaty.

Samotné zvádzenie očarením má viacero rôznych  významových konotácií a synoným ( lákanie. vábenie, okúzlenie, mámenie, flirtovanie, škádlenie, pokušenie, opojenie, fascinácia). Zažil ho zrejme každý a kto tvrdí, že nie – tak asi ani nežil.

Súčasná veda si s fenoménom očarenie nevie poradiť, obchádza ho ako vie a priznáva, že jeho exaktné uchopenie jej uniká.

Možno je  očarenie len hrou  božských múz,  ktoré si takto krátia svoje chvíle a bavia sa navzájom. Vtedy neraz z roztopaše spoja svoje umenia a “obeť”  ich mágie – vôní, tanca, spevu a hudby – je bezmocná – apoň dovtedy, kým si nenájdú  obeť inú.

Apolón a tancujúce múzy
The dance of Apollo with the Muses. Source: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
DIGITAL COLLECTIONS, https://digitalcollections.nypl.org

Rusted brandy in a diamond glass Everything is made from dreams Time is made from honey slow and sweet Only the fools know what it means Temptation, temptation, temptation Oh, temptation, temptation, I can't resist Well I know that she is made of smoke But I've lost my way He knows that I am broke But I must play Temptation, oh temptation, temptation, I can't resist Dutch pink and Italian blue He is there waiting for you My will has disappeared Now confusion is so clear Temptation, temptation, temptation I can't resist Temptation, temptation, temptation I can't resist.
Zhrdzavené brandy v diamantovom pohári Všetko je vyrobené zo snov Čas je vyrobený z medu pomalý a sladký Len blázni vedia, čo to znamená Pokušenie, pokušenie, pokušenie Oh, pokušenie, pokušenie, nemôžem odolať Dobre viem, že je vyrobené z dymu Ale stratila som svoju cestu Viem, že som na mizine Ale musím hrať Pokušenie, oh pokušenie, pokušenie, nemôžem odolať holandskej ružovej a talianskej modrej Čakám tam na teba Moja vôľa zmizla Teraz je zmätok taký jasný Pokušenie, pokušenie, pokušenie nemôžem odolať Pokušeniu, pokušeniu, pokušeniu nemôžem odolať

Zvádzanie, je často vnímané negatívne, pretože zahŕňa pokušenie, často sexuálneho charakteru, s cieľom zviesť niekoho k správaniu, s ktorým by nesúhlasil ak by nebol v stave sexuálneho vzrušenia 

Legendárna sekvencia z filmu Sladká charita (Sweet Charity 1969) choreografa Boba Fosseho. Užite si to!!

Uniklo video, ktoré bolo roky ukryté pred svetom. Kája na ňom spieva a okolo neho tančí Leona Kvasnicová. Hoci táto vychýrená tanečnica občas kráča okolo Gotta ako kačka – je zjavné, že sa mu to páčilo a povráva sa, že … 🙂

“Blíží se den, každým úderem srdcí se vzdalujem ozvěnou v dálavách doznívá, blíží se k nám,tvou bílou dlaň,pevně svírám, slyším tvůj dech, blízko tě mám. boléro, svádí touhy mé až k závratím, pojď dát naposled hříšné boléro. Jen tóny zní,nás dva odnáší v strunách svých letní půlnocí, píseň tvá vášní dýchá a vchází v nás, parket je náš.”

Speváčka Storm  Large, hudobnej skupiny Pink Martini čaruje. 20 ročný záznam. Koľkých už odvtedy pobosorovala? Do detailov vycizelovaná mini- choreografia, ktorá zvedie aj kameň v púšti.
Spev krásnej piesne je iste úžasný, ale v jej interpretácii nepodstatný.
“Je t’aime…moi non plus”

Táto pieseň má dve verzie. Prvú ešte v r. 1967  naspieval Serge Gainsbourg spoločne s Brigitte Bardot. Tá však ho však požiadala aby pieseň s jej hlasom nevydal. O dva roku neskôr nahral druhú verziu s detským šepotavým hlasom a anglickým prízvukom speváčkyJane Birkin , ktorá pieseň preslávila.
Potom čo  Vatikán odsúdil takéto “milovanie bez lásky” jej hranie v rádiách  bolo zakázané vo viacerých krajinách (v Španielsku, Švédsku, Brazílii, Taliansku a Portugalsku). Skladba  obsadila prvé miesta v rebríčkoch  popularity aj vo Veľkej Británii a nakoniec ju dočasne cenzorovali aj tam. Platne s jej nahrávkami dokonca sťahovali z predaja. Podobný osud mala aj Spojených štátoch. V samotnom Francúzsku bolo povolené jej vysielanie až po  23:00 . Tieto zákazy a obmedzenia však  pôsobili ako reklamná rozbuška a pieseň sa stala medzinárodným hitom. Samotný  Serge Gainsbourg nazval pápeža “našim najväčším PR manažérom” a Jane Birkin k tomu dodáva “vôbec to nie je vulgárna skladba, nechápem, o čom je ten rozruch. ”  Komerčný úspech hovorí za všetko. Len do roku 1996 sa predalo 6 mil. kópií tejto skladby.

Temptation in my heart I'm burning, I fall apart When the night falls, my heart calls For love and devotion Temptation, I want you Can you be my only one When the night falls, my heart calls For the touch of your hands/Pokušenie v mojom srdci Horím, rozpadávam sa Keď padne noc, moje srdce volá Za lásku a oddanosť Pokušenie, chcem ťa Môžeš byť moja jediná? Keď padne noc, moje srdce volá Pre dotyk tvojich rúk

Očarenie a zvádzanie na český a slovenský spôsob

Existujú aj návody zvádzania:

emotikony

AKO OČARIŤ MUŽA?

AKO ZVIESŤ SVOJHO PRIATEĽA

SITUAČNÁ TAKTIKA

 

 

Views: 146

10 odpovedí na „Očarenie, zvádzanie a hudba“

 1. Hi Neat post Theres an issue together with your web site in internet explorer may test this IE still is the marketplace chief and a good component of people will pass over your fantastic writing due to this problem

 2. Wonderful web site Lots of useful info here Im sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious And obviously thanks to your effort

 3. Wonderful web site Lots of useful info here Im sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious And obviously thanks to your effort

 4. It was great seeing how much work you put into it. The picture is nice, and your writing style is stylish, but you seem to be worrying that you should be presenting the next article. I’ll almost certainly be back to read more of your work if you take care of this hike.

 5. I had a great time with that, too. Despite the high quality of the visuals and the prose, you find yourself eagerly anticipating what happens next. If you decide to defend this walk, it will basically be the same every time.

 6. In addition, I had a wonderful time with that. In spite of the fact that both the narration and the images are of a very high level, you realise that you are anxiously expecting what will happen next. Regardless of whether you choose to defend this stroll or not, it will be essentially the same every time.

 7. I would want to express my sincere gratitude to the proprietor of this website for taking the time to share this outstanding piece of writing with me here.

 8. Kolik zakoutí má toto téma. Občas je příjemné nahlédnout. Mládí je v nevýhodě, protože jde zhurta na věc. Stáří je ve výhodě, nespěchá a má bohatší představivost. Takže za sebe moc děkuji za tento výlet a inspirace.

 9. Prikradlo sa mi 55 rokov, pri pohľade späť chápem, že nie je nič krajšie ako zaľúbenie a očarenie, ktoré prináša tento stav. Hmotné bohatstvo tieto pocity a spomienky nikdy nenahradí!!!
  Veľké poďakovanie za prebudené spomienky, rada sa sem budem vracať !

 10. Работа ваша просто восхитительна. И песни классные подобрали. Спасибо за наслаждение.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *