HUDBA A ZVIERATÁ

Nielen Mozart zvyšuje dojivosť kravičiek

Hudba a zvieratá

K napísaniu tohoto blogu ma inšpirovali spomienky z detstva, v ktorých dedinské stádo dobytka (kráv, oviec a kôz) sa pri návrate z  paše  na polomských grúňoch pod Tureckou horou niekedy pristavilo pred kováčskou vyhňou môjho starého otca a nie a nie sa od nej pohnúť. Inokedy prešlo okolo vyhne bez povšimnutia a rozbehlo sa do dvorov svojich gazdín. Tie spoza plotov vyzerali tie svoje krásavice aby ich podojili. Keď sa stádo dlhšie nehýbalo z miesta a zablokovalo cestu tak, že aj občasné autá ho museli obchádzať vybrali sa gazdiné za kravičkami dole dedinou. Po dedine sa začalo  šeptať, že nielen kravičkám sa asi pozdáva ten dedinský švihák, ktorý  s kladivom v ruke tak zvučne  vykúvali na kovadline novučkú podkovu, gracu, kramľu či ráf na koleso. Za kravičkami museli zísť niekedy až z Malej Polomy aby si ich odviedli domov.

Po ceste  vzali so sebou na opravu všelijaké pokazené železné gazdovské náčinie. Stará mama ich nerada videli a  trochu na ne aj žiarlili. Vraj žena nemá v kováčskej vyhni čo hľadať! Starého otca podozrievali, že to zámerne búšia do kladiny tak silno práve v čase keď sa vracia stádo z paše aby prilákali tie dvojnohé “kravy”. Starý otec  sa len poklepali po čele a išli za utŕžený štedrý zárobok zapiť smäd do krčmy, ktorá bola za rohom.

Moji starí rodičia Emília a Jozef Ambróziovi. Foto niekedy z roku 1938.
Hoci som mal vtedy len 6-7 rokov už vtedy sa zrejme rozhodlo o mojom budúcom povolaní. 

Nezaujímal ma ani tak vzťah medzi starým otcom a tými Polomčankami čo sa zbiehali  okolo vyhne, – ten bol iste hospodársky. Ani city milujúcej starej mamy, ale TO prečo sa tie zvieratká pred tou vyhňou niekedy pristavili a inokedy nie. Už vtedy som neprozreteľne vyslovil “hypotézu”, že to asi súvisí s tým ČI a AKO starý otec búchajú kladivom po kovadline, ktorá sa tak melodicky zvonivo ozývala na celú dedinu.

Stará mama sa toho chytili a zakázali starému otcovi kuť železo v inkriminovanom čase.  V to leto mi starý otec žiadne cukríky z krčmy nepriniesli. 

(Stalo sa v lete 1953, kedy každý dvor mal svoje hospodárstvo, teda ešte pred založením Jednotného roľníckeho družstva (JRD ) v dedine, do ktorého starý otec nechceli vstúpiť a prišla ich k tomu prehovárať celá jedna úderka Československého zväzu mládeže (ČSM). Tá dedina sa teraz volá Gemerská Poloma a rozlieha sa na sútoku riek Súľová a Slaná, v okrese Rožňava).

Už vtedy mi bol jasné, že kravičky, kozičky i ovečky milujú nielen zvuky kovadliny a aj fujarky a píšťalky, ktorými ich pastieri vedú na pašu i z nej a na paši obšťastňujú a držia pokope aby sa nerozbehli.

…, zvieratá milujú hudbu a mnohé z nich majú lepší sluch ako ľudia a hudbu vyhľadávajú ak môžu.  Mne to bolo jasné ako facka! Neskôr celkom rád som to počul z úst prof . Miroslava Bažániho na prednáškach z Porovnávajúcej psychológie (1968). Už vtedy uviedol, že to zaujalo nielen muzikantov, ale aj serióznych vedcov. Od neho som prvý krát počul meno slávneho rakúskeho zoopsychológa, etológa Konrada Lorenca, autora aj dnes nanajvýš aktuálnych diel. Medzi nim napr. aj “Osem smrteľných hriechov.”

 

Neskôr som občas zaregistroval, že si vzťahu medzi hudbou a zvieratami si všimli aj iní výskumníci a aj seriózni muzikanti.  Chytili sa toho aj podnikaví farmári  a začali s kravičkami a nielen s nimi robiť všelijaké experimenty. Opakovane sa objavovali senzačné informácie, že existuje súvislosť napr. medzi emočnými zážitkami kravy a jej dojivosťou. Štúdie publikované v serióznych odborných časopisoch z rôznych krajín  dokumentujú poznatky mliečnych fariem, že v pokojnom prostredí, ktoré dotvára vhodná hudba sa kvantita a niekedy aj kvalita mlieka výrazne zvýši.

Hudba a zvieratá

Iste si mnohí pamätajú zaujímavý experiment z filmu Slnko, seno, jahody, v ktorom mladý agronóm  Šimon Plánička zvyšoval dojivosť kráv pomocou spevu a počúvania hudby. 

https://youtu.be/_H184L4wXn8

Kravičky dostali na uši slúchadla  s muzikou a dojivosť nebývale stúpla. Mnohým to vtedy prišlo ako uletený žart ale ukazuje sa, že ten zdanlivo uletený nápad, taký  uletený vôbec nie je. 

https://youtu.be/5sT12jKZKTk

Na základe nápadu z filmovej  diplomovej práce  “Vliv kultury prostředí na užitkovost dojnic” Šimona Pláničku renovovala Mendelova univerzita v areáli Školního zemědělského podniku v Žabčicích pri Brne starý kravín a za 20 mil. korún  a vybudovala supermoderný kravín s najnovšími technickými vychytávkami odporúčanými projektom WELFARE chovných zvierat (pohoda = dobré zdravie = prosperita). Ten kravín si vraj  chodia obzerať až z Japonska. Šťastné kravičky sa vedia za dobré bývanie odvďačiť. Priemerná dojivosť cca 600 kráv  je asi 11 300 litrov mlieka  na kus a rok. Pritom priemerná  celorepubliková dojivosť je len 8526,4 litrov na kus a rok. 

Hudba a zvieratá
Florida Dairy Farmer Holds Concert for Dairy Cows

 

Tieto snahy sa ujímajú aj u nás, sú podporované opatreniami EÚ a nadväzujúcou legislatívou členských štátov. Je len dobre, že otázky životnej pohody zvierat chovaných človekom vyvolávajú stále širší záujem verejnosti a stávajú sa činiteľom, ktorý ovplyvňuje podmienky chovu zvierat, prináša obojstranné benefity pre naše vzájomné súžitie  a podnecuje vedecký výskum.
Pohoda prináša ovocie

K podobným záverom dospeli aj britskí výskumníci. V roku 2001  psychológovia z univerzity v Leicesteri študovali aj to aká hudba vyhovuje kravičkám najviac.  Ak im hrali  kráv každý deň 12 hodín hrali popovú  hudbu zostávali ľahostajné, ale balady alebo tichá klasika, napr.  Beethovenova “Pastorálna symfónia”, alebo Mozartova “Malá nočná hudba”, či  “Bridge Over Troubled Water” Simona a Garfunkela dojivosť zvyšovali. Disco, alebo ľudová hudba mali vraj presne opačný efekt.

Hudba a zvieratá
Photo: Modern Farmer, https://modernfarmer.com/2014/02/milking-music/
“Upokojujúca hudba zvyšuje tvorbu mlieka pravdepodobne preto, že znižuje stres, hovorí doktor Adrian North, ktorý spolu s kolegom Liamom McKenzie štúdiu uskutočnil. Ich inšpiráciou však nebola spomínaná česká komédia, ale britskí farmári, z ktorých niektorí skôr púšťali upokojujúcu hudbu kurčatám , o čom sa síce rozpráva rad vtipov, ale vraj to funguje. Chovatelia kurčiat tvrdia, že kurčatá nie sú tak nervózne”. Tak sme skúsili nasledovať ich príklad, priznáva doktor North. Výskum môže poslúžiť ako dôkaz, že upokojujúca hudba redukuje stres nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Väčšina teórií týkajúcich sa obľuby rôznych hudobných štýlov sa doteraz týkala predovšetkým ľudí, hovorí Liam  McKenzie. “My sme ale zistili, že pri počúvaní muziky sa uvoľní nielen človek, ale aj zvieratá.
Ako reagujú na hudbu domáce zvieratá?
Veterinári tvrdia, že hudba má pozitívny vplyv na našich štvornohých spolubývajúcich. Vďaka hudbe sa ich srdce a dýchanie upokoja, uvoľní sa psychický stres. Zoo-psychologička Dr. Deborah Wells z univerzity Queen v Belfaste zistila, že psy dokážu rozoznať aj hudobné štýly. Za týmto účelom hrala v útulku 50 piesní pre 50 psov. Nechýbala popová hudba (Britney Spears, Robbie Williams, Bob Marley), klasická hudba (Griegovo “Morning”,  Vivaldiho “Štyri ročné obdobia”, Beethovenova “Óda na radosť”) a aj heavy metal (Metallica).
Pri reprodukovaní heavy metalu psy reagovali nepokojom, začali štekať a bojovať medzi sebou. Britney Spears and company a  ich nechávali ľahostajnými. Pri klasickej hudbe sa psy uvoľnili: ľahli si, upokojili sa a menej štekali.
Hudba a zvieratá
http://www.vycvikpsovbratislava.sk/maju-psy-rady-hudbu/
Skúšali ste niekedy niečo podobného?
Ak áno – aká bola reakcie vašich domácich miláčikov?
Ak zatiaľ nie – vrelo odporúčam: Spievajte so svojimi kanárikmi, pípajte papagájom, … . Iste budete odmenení! 
Napríklad tak ako to dievčatko z úvodného videa. Ten beh kravičiek za jej hudbou je úžasný a roztomilý.
24 videí dokumentujúcich, že hudba zbližuje nielen ľudí, ale aj ľudí so zvieratami.

Akú moc má hudba?

 

blog napísal a zostavil Milan Kožiak

Views: 449

17 odpovedí na „HUDBA A ZVIERATÁ“

 1. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 2. You need to be a part of a contest for one of the best websites online. I will highly recommend this blog!

 3. Spot on with this write-up, I honestly believe that this website needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 4. Skúšal som pár krát zahrať nášmu kocúrovi na ústnej harmonike. Zaliezol pod posteľ a ceril sa. Aj som niekde čítal, že mačky sú iná sorta a naša ľudská hudba ich irituje. Potom som našiel akési video s vtáčim spevom. To ste mali vidieť. Ešte aj za monitor vyliezol čo hľadal tých operencov. 🙂

 5. Jój, potešila sa moja duša. Nádherný, láskavý blog prebudil aj moje spomienky na krásne prázdniny u starkých. Hne´d by som sa vrátila do tých čias. Ďakujem za to!

 6. I love it when individuals get together and share ideas. Great website, keep it up!

 7. You should take part in a contest for one of the best websites on the internet. I most certainly will highly recommend this web site!

 8. This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Many thanks for sharing this one. A must read post.

 9. Wow! Thank you! I always wanted to write on my website something like that. Can I include a portion of your post to my blog?

 10. I went over this internet site and I conceive you have a lot of fantastic information, saved to fav (:.

 11. Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Really Great.

 12. Dnes som bola so svojimi deťmi na pláži. Našila som morskú mušľu, podala som ju svojej 4-ročnej dcére a povedal som jej: „Budeš počuť oceán, ak si ju priložíš k uchu.“ Priložila si mušľu k uchu a bolestne kričala. Vnútri bol pustovnícky krab a uštipol ju do ucha. Utiekla do hotela a k moru a už nikdy nechce vrátiť!Viem, že je to úplne mimo témy, ale musela som to niekomu napísať. Zvieratá sú potvory!Zvlášť tie pavúky o ktorých píšete. 🙂
  Inak vaša stránka je super.

 13. I need to to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bitof it. I’ve got you book marked to check out new stuff you post…

 14. článek mi přinesl radost a dal naději z toho, že jsou na světě lidé, kteří takto hezky myslí na zvířata, kteří si dokáží najít čas a podělit se s nimi se svou hudbou. Stvořitel jim blahořečí. Bravo člověk.

 15. Tá spomienka na príhodu z detstva a na starých rodičov je čarovná. Nič krajšie ako prežiť detstvo so starými rodičmi a na dedine neexistuje.

 16. Milé a celkom zaujímavé. S tými kravičkami máme spoločného viac ako si bežne uvedomujeme. Páči sa mi tá myšlienka o benefitoch vzájomného súžitia ľudí sa zvierat. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *