slnečné pletivo

autogénny tréning – 5. lekcia (audio)

autogénny tréning – 5. lekcia (teplo v brušnej krajine)

Piatym písmenom abecedy autosugescie je objavenie  tepla v brušnej krajine a uvoľnenie vnútorných orgánov tela. Tento cvik má dva ciele.

PRVÝ CIEĽ

Hoci procesy v bruchu nemáme pod vedomou kontrolou.Piate cvičenie autogénneho tréningu tomu môže významne prispieť.  Nácvikom tepla sa paralelne uvoľňuje hladké svalstvo a vegetatívne nervstvo v tejto časti tela.  Orgány a nervy v ňom zreteľne reagujú nielen nato čo jeme, ale aj na to čo prežívame. To je každému dôverne známe.  Brušné orgány svojou zotrvačnosťou dlho a úporne odolávajú snahám o vrátenie do pôvodného, normálneho stavu svojho fungovania.  

autogénny tréning - 5. lekcia (audio)
plexus solaris
 • Po precvičení prvých štyroch cvikov sa osvedčila predstava “prúdiaceho tepla v brušnej krajine“, ktoré sa šíri s každým výdychom. Je pociťovaná ako sálajúce teplo, prehrievajúce celú oblasť zvnútra i zvonku. Ak sa ani po nejakom čase cvičenia navodzovaný pocit tepla v bruchu nedostaví, možno si pomôcť napríklad tým, že ešte pred začiatkom cvičenia vypijeme teplý čaj, alebo si na brucho položíme dlaň teplej ruky, teplý vankúš, či hrejivý termofor. Neskôr po objavení pocitu tepla v brušnej krajine, už tieto manévre nebudeme potrebovať. Hrejivý pocit tepla v tejto časti tela je pre väčšinu ľudí, v porovnaní s prechádzajúcimi pocitmi autogénneho tréningu, nový a neznámy Je vhodné poddať sa preto trpezlivo jeho objavovaniu a čakať až sa objaví. Sú však ľudia, u ktorých sa ani po dlhšom intenzívnom cvičení nedostavia žiadne výsledky. Nie je to žiaden nedostatok! Už po týždni takéhoto úsilia je možné prejsť k poslednému, šiestemu cviku autogénneho tréningu, ktorým je cvičenie „chladu na čele“. 

5.lekcia (teplo v brušnej krajine)

Za prirodzený zdroj hľadaného, objavovaného pocitu vnútorného tepla je možno považovať celý brušný priestor.

Okrem tráviacich orgánov sa v ňom nachádza aj zhluky nervov nazývaných slnečné pletivo (solar plexus). Je to náš druhý mozog, nazývaný tiež mozog vegetatívny. On riadi z pozadia brušnej krajiny celú našu „technológiu zažívania” a „energetickú továreň“ (žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, tenké črevo, nadobličky). Nachádza sa v strede trupu, tesne pod bránicou, pred chrbticou, pred brušnou aortou, za žalúdkom a pečeňou.  

solar-plexus
solar-plexus

Popri riadení metabolizmu, t.j. premeny potravín na energiu potrebnú k životu reaguje plexus solaris aj na rôzne vonkajšie podnety, telesné a duševné stavy. Naše zdravie a citové prežívanie sa preto odráža i na funkčnosti tejto zložitej a krehkej siete nervových prepojení. Silné zážitky a rôzne choroby, môžu tieto prepojenia prerušiť, či zablokovať. Dôsledky sa prejavujú nielen zažívacími ťažkosťami, ale aj bolesťou.

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

brušné bolesti
brušné bolesti

Objektívne sa symptómy blokovania môžu prejavovať ako tráviace problémy (kŕče a pod.)), poruchy v stravovaní, malý pocit vlastnej sebahodnoty, sebaobviňovanie, či zaujatie pózy obete. Náš vegetatívny mozog sa vtedy úporne snaží mobilizovať vitálne rezervy tela, korigovať dysfunkcie, zvýšiť imunitu a nastoliť rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi. 

Už v starovekej Čine a Indii považovali hornú časť brucha za stred ľudského organizmu. Taoisti hovorili slnečnému pletencu „brušný mozog“. Podľa ich učenia o dvoch mozgoch má novorodenec viac mozgových funkcií v brušnej krajine ako v samotnom mozgu. Aj vďaka tomu sa dokáže pomerne ľahko vyrovnávať s mnohými zdravie ohrozujúcimi vplyvmi. 

autogénny tréning - 5.lekcia (audio)
hinduistické čakry

V hinduistickej tradícii  je plexus solaris považovaný za jednu zo siedmich hlavných čakier, konkrétne tretiu. Okrem toho, že je vnímaná ako energetické centrum, zdôrazňujú aj jej prepojenie s duševným svetom človeka. Tvrdia, že práve v nej dochádza k rýchlemu prieniku a prenosu záchvevov citov a emócií do nášho správania.

autogénny tréning - 5.lekcia (audio)
symbol 3.chakra

Podľa hinduistov práve tie najsilnejšie emócie, akými sú; hnev, radosť, nenávisť, bolesť, či láska vyvierajú z vnútorných orgánov riadených aj „slnečným pletivom“.

autogénny tréning - 5.lekcia (audio)
brušná časť tela ako prijímač i vysielač

Viac TU

V našej, európskej kultúre nie je takéto hlbšie vnímanie vzťahu príčin a prejavov našich emócií vžité.

Z fyziologických procesov sme schopní postrehnúť tak vzťah dýchania, či tlkotu srdca s našimi citmi, ale vnímanie súvislostí nášho duševného sveta so základnými tráviacimi procesmi tela nám uniká. Okrem liečebného účinku ponúka práve 5.lekcia (teplo v brušnej krajine) autogénneho tréningu jedinečné a obohacujúce poznanie celistvejšieho obrazu fungovania človeka, v jeho vnútornom i vonkajšom prostredí.

DRUHÝ CIEĽ

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

Druhým nemenej dôležitým cieľom 5.lekcie (teplo v brušnej krajine) je zjednotenie všetkých troch, už nacvičených vnútorných cvikov (dych, srdce, brucho) do jedného pocitu uvoľnenia vnútorných orgánov, do pocitu „vnútorného tepla“ či „teplého vnútra“. Neskôr sa paralelne spontánne pridruží i vnímanie prvých dvoch cvikov (tiaže a tepla) v končatinách, ktoré už cvičiaci ovláda. Takto sa prepojí vnútorné teplo s teplom vonkajším (v rukách i v nohách). Všetky pocity sa spoja v jeden komplexný, integrovaný a príjemný telový zážitok.

Až v tomto stupni autogénneho tréningu relaxácie je vhodné pristúpiť k cieleným autosugesciám (hoci niektorí odborníci odporúčajú ich využívanie už od tretieho cviku).

Z uvedeného vyplýva, že relaxácia sa okrem liečivého účinku dá využiť aj na „vpečaťovanie“ autosugescii. Tieto môžu byť zamerané ako na osvojovanie žiaducich vlastností a schopností, tak napríklad aj na odúčanie škodlivých návykov.

Každý si môže vytvoriť formulku “šitú na mieru”. Formulka by mala byť krátka, jasná, výstižná. Je dobré, ak je autosugestívne myslená, vyjadrovaná pri výdychu, u pokročilejších i rytmizovane s tepom srdca.

Tvorbe autosugestívnych formuliek a ich uplatňovaniu v najrôznejších životných situáciách je venovaná 7. lekcia kurzu.

LIEČIVÁ HRA S VLASTNOU OBRAZOTVORNOSŤOU

U mnohých cvičiacich sa už od tretieho cvičenia autogénneho tréningu samovoľne rozbieha celkom pôvabná hra s vlastnou predstavivosťou či obrazotvornosťou, ktorú odborníci nazývajú imagináciou, alebo aj meditáciou. Môže sa stať neoceniteľným zdrojom inšpirácií, kreativity, posilnenia vlastnej integrity, alebo miestom zotavovania sa od rôznych emocionálnych poranení. Niektorí z nás však môžu mať pred týmito výletmi ich vlastnej „fantázie“ aj isté zábrany. V záujme ich prekonávania sme preto na začiatok hudobno-slovnej relaxácie zaradili bezpečnú imagináciu nazvanú „hľadanie a utváranie ideálneho miesta relaxácie“. Dúfame, že vás táto imaginácia obohatí rovnako ako priamych účastníkov kurzu, ktorí vypovedajú v záverečnej časti 5.lekcie.

Je dosť dôvodov predpokladať, že pri opakovanom navštevovaní tohoto imaginárneho miesta, miesta Vašej duševnej SIESTY (neskôr už aj bez hudobno-slovného vedenia majstrom Chudíkom) dokážete nachádzať odpovede na mnohé otázky, ktoré pre vás postavil život.

Odpovede na otázky, ktoré ďaleko presahujú naše vedomie prítomnosti, či vnímanie vlastne telesnej existencie. 

Námety reálnych, alebo imaginárnych miest duševnej siesty, ktoré uvádzali účastníci kurzov autogénneho tréningu.

bonus:

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

 

Views: 178

30 odpovedí na „autogénny tréning – 5. lekcia (audio)“

 1. Miluji tuhle pátou relaxaci. Miluji ji. Jsem za ni vděčná jako za málo co. Na tom tajném místě prožívám překrásné chvíle. Tam nacházím odpovědi na všechny otázky se kterými se setkávám.

 2. Celý kurz autogenního tréninku je mimořádně vhodný to této bláznivé doby. Přestože je o něm popsáno stručné a velmi přesné informace, instrukce všude chybí. Nemluvě o těch audio nahrávkách s panem Chudíkem, které jsou perfektní. Z každé věty cítit průvodního textu cítit, že autor má dlouholeté praktické zkušenosti. To je opravdu dobrá a užitečná stránka, zejména pro ty, kteří jsou v blogosféře noví a chtěli by se nějak připravit na těžkou dobu, kterou žijeme a která se bude jen zhoršovat, …
  Psychobalzám Vážíme si, že se o tyto zkušenosti nezištně dělíte a sdílíte je.
  Tyhle lekce si musíte alespoň přečíst.

 3. Najkrajšia je táto 5. audionahrávka. Zažila som niečo o čom som len čítala. Akoby sa prelomili zábrany, ktoré bránili mojej fantázii. To bola odmena za tie predošlé dosť monotónne cvičenia. Som nadšená a ĎAKUJEM!

 4. Amazingness can help you obtain more performed in less time and with much less tension. It’s the ideal efficiency device for hectic individuals!

 5. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 6. Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for
  a blog site?
  I had been a little bit familiar of this your broadcast offered vivid clear idea

 7. Pretty! This has been an incredibly wonderful article. Thanks
  for supplying this information.

 8. Pokiaľ poznám AT tak v tejto 5 lekcii – tá časť s hľadaním a nájdením ideálneho miesta meditácie je tam pridaná. Spočiatku ma to trochu zaskočilo, ale aj nekutočne obohatilo. Už som bola na tom mieste zopárkrát. Som sťastná, že som ho objavila. Ani som netušila, že je niečo také imaginárne možné a pritom je to také reálne a krásne. Neskutočne mi to dobíja baterky. Bola by som iste ochudobnená. Také malé tajomstvo je to. Moje a len moje. Tam si všetko zariadim, preberiem, naplánujem tak ako chcem. Geniálne vymyslené. Obraz v obraze. Meditácia v relaxovanom stave. Až ma zamrazí pri predstave, že som ten nádherný stav nemusela vôbec poznať. Nehovoriac o hudbe v pozadí, tá to celé ešte viac presvetľuje a mne osobne aj vonia – tou spomínanou čistotou.

 9. Right here is the right website for anybody who hopes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that’s been discussed for ages. Great stuff, just excellent.

 10. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article.

 11. A motivating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more on this issue, it may not be a taboo matter but usually people do not speak about such subjects. To the next! Cheers.

 12. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing in your rss feed and I am hoping you
  write once more very soon!

 13. You’re so cool! I do not think I’ve read through anything like that before. So great to find another person with some genuine thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality.

 14. Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Kudos!

 15. You have a special writing talent I ave seen a few times in my life. I agree with this content and you truly know how to put your thoughts into words.

 16. I blog frequently and I genuinely thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 17. Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and startinga new initiative in a community in the same niche.Your blog provided us beneficial information to work on.You have done a extraordinary job!

 18. Najlepsza wersja szkoleniowa dla mnie. Szczególnie tej piątej lekcji regularnie słucham. Genialny głos, intonacja, muzyka, atmosfera. Naprawdę czuję, słyszę, widzę te zdjęcia, jakbym naprawdę tam byl. Dziękuję:)

 19. “I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now ;)”

 20. “A fascinating discussion is worth comment. I do think that you need to publish more on this subject, it might not be a taboo subject but usually folks don’t discuss these issues. To the next! Best wishes!!”
  http://statya-new-neu.ucoz.site

 21. “Hello! I simply would like to offer you a huge thumbs up for the excellent info you have got here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.”

 22. Ďakujem za shulzov autogenny tréning

 23. Jednoducho…nadhera.Vyborne spracovane slovne a aj hudobne.Dokonaly relax a restart mysle. Velka vdaka patri p. Chudikovi a celemu timu Psychobalzam.

 24. Toľko krásy som zažila. Najväčšie poklady sú ukryté.Tento som našla až v piatej lekcii. Som zaň vďačná.

 25. Najkrajšie niečo čo som zažila je táto relaxácia. Natrafila som na ňu náhodou a som nadšená. Ten pocit, že môžem a viem takto “cestovať” je úžasný. Je niečo božské v tomto celom. Nemám viac slov. Teraz budem tŕpnuť či sa to nabudúce zopakuje.

 26. Tohle cvičení se mi mooóc líbí. Doposud jsem měla jednu vlastní metodu, pro rychlé uklidnení – pokud se to tak dá nazvat. Je to vlastně jeden obraz – letní proslunená krajina s řekou. Ležím tam líne na břehu, poslouchám šum listí a vody, občas bzučící drobný hmyz, oblaka na nebi a tak. Tehdá ze mne takřka vždy spadne každé napěti a rozčilení, ovšem při skutečně velkém rozčilení mi to nepomáhá. Naštestí je tu tahle nahrávka s panem Chudíkem. Veme mě za ruku a odvede na tokrásne místo.

 27. Milá Dana, teší nás to. Rovnako ako tie Vaše plány, navštevovať to Vaše miesto opakovane a raz sa tam aj “presťahovať”. 🙂

 28. Netušila som, že je niečo také možné! Objavila som to náhodou a vyskúšala, aj kvôli mojim pacientom – seniorom. O podobných metódach meditácie som všeličo počula i čítala, ešte na fakulte. len som to nemala zažité. Brala som ich s akýmsi odstupom a myslela si, že nemám pre takéto veci vlohy. 🙂 To MOJE miesto sa mi však podarilo nájsť . Som prekvapená aké je čarovné. Už som sa k nemu opakovane aj vrátila a bolo presne také ako pri prvom cvičení. Normálne sa vytešujem, že ho mám, že je len moje. Zrejme sa tam raz presťahujem. Vlastne určite sa tam presťahujem. Raz, potom ak ma opustí moje telo. Ani neviem ako sa za tú cestu k nemu poďakovať. aspoň takto prozaicky. ĎAKUJEM pán CHUDÍK, ďakujem PSYCHOBALZAM.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *