jasná hlava - čistá myseĺ

autogénny tréning – 6. lekcia

autogénny tréning – 6. lekcia (audio)

„pocit sviežosti a chladu na čele“
jasná hlava - čistá myseĺ
jasná hlava – čistá myseĺ

Cieľom poslednej 6. lekcie základného kurzu “autogénny tréning” je zhrnúť všetky už natrénované písmená abecedy autosugescie do jedného slova, napísaného akoby jedným ťahom (dychom). Mnohí cvičiaci prežívali už pri predošlých cvičeniach rôzne príjemné zážitky vlastného tela (ťiaž, teplo, dýchanie, srdce, brušné orgány). Ťažisko posledného cvičenia spočíva v objavovaní zážitku „chladu na čele“, t.j. čistej, jasnej a pokojnej mysle, schopnej lepšie zvládať náročnejšie životné situácie, lepšie rozlišovať podstatné od nepodstatného, náhodné od zákonitého, chceného od nechceného, či ak chcete tak i zdravého od nezdravého.

dokážem to!
dokážem to!

Svoje telo vnímame po piatich cvičeniach ako ťažké, prijemne teplé s kľudným dychom a pulzom a s pocitom prúdiaceho tepla v brušných orgánoch. Uvoľnené telo teda už dokáže plnohodnotne odpočívať. Posledné 6: cvičenie autogénneho tréningu je zamerané na aktivačné preladenie organizmu a psychiky. Má priaznivo ovplyvniť krvný obeh v pokožke hlavy, tváre a mozgu.

Základom je sústreďovanie sa na pocity spojené s predstavou, ktorú vyjadruje formulácia “čelo je príjemne chladné”.

Tieto pocity možno vnímať, alebo si ich aspoň predstaviť aj ako chladivý vánok, chladný dotyk, alebo si ho ako formulku spočiatku v duchu mechanicky opakovať. Vnímavé osoby popisujú výsledný pocit ako chladný vzduchový kúpeľ čela, akoby ťažké, uvoľnené, príjemne prehriate telo ležalo “ďaleko dole”, zatiaľ čo chladná hlava “sa vznáša hore”.

autogénny nadhľad
autogénny nadhľad

Tento stav je natoľko zvláštny a charakteristický, že ho ľudia, ktorí medzi sebou nemali nikdy osobný kontakt popisujú často tými istými termínmi (vznášanie, hojdanie, pohupovanie a pod. ). Ako levitácia je známy aj z výpovedí mnohých jogínov, ktorí podľahli ilúzii, že ovládajú tajomstvo antigravitácie. 🙂

levitácia
levitácia

Posledným, šiestym písmenom abecedy autosugescie je teda objavenie zážitku “sviežosti a chladu na čele”. Päť predošlých cvikov bolo relaxačných. Tento zbystruje pozornosť a prehlbuje sústredenie v stave hlbokého uvoľnenia. Autosugestívne ho vyjadruje formulka “moje čelo je príjemne chladné”. Tento pocit môžeme vnímať, alebo si ho aspoň predstavovať, ako chladný vánok, príjemne chladný dotyk, prípadne si ho spočiatku v duchu opakujeme bez sprievodného pocitu.

Pocit chladu cítime najintenzívnejšie na čele, ale i na tvári a temene hlavy (podobne, ako keď nám v teplom kúpeli vyčnieva z vody len tvár a časť temena).

Vytvárame si tak nové vnemové centrum. V čele akoby prežívame svoje psychické JA, tam prebiehajú naše myšlienky i predstavy. Čelo je oblasť, ktorá hraničí na jednej strane so svetom vonkajším, reálnym, na druhej strane s vnútorným, psychickým.

Autosugestívnu formulku môžeme doplniť “myseľ je pokojná, čistá a jasná ako krištáľ.”

Po zvládnutí cviku stačí len heslo

“CHLADNÉ ČELO, JASNÁ MYSEĽ”.

Pri nácviku, ktorý ide často pomaly, pretože ide o zmenu vnímania teplého na chladné, môžeme si spočiatku vypomáhať reálnymi podmienkami a pomôckami, ako je umytie tváre chladnou vodou, alebo aspoň navlhčenie čela, potrenie čela alpou, mentolovou masťou, tuhou kolínskou, vietnamskou masťou, vhodným sprejom, chladným obkladom na čelo. V každej miestnosti je prúdenie vzduchu, ktoré možno vnímať v tichu relaxácie – ako chladivé.

Tento pocit je možné umocniť jemným otočením očí (rotácia buliev) smerom hore a k sebe (akoby sme sa pozerali zvnútra na stred čela), alebo vdychovaním chladného vzduchu nosom a vnímaním chladu v klenbe nosohltanu (ktorá zospodu tesne súvisí so spodnou časťou mozgu).

Je tiež možné predstavovať si, že stojíme pod príjemnou chladnou sprchou alebo vo vlažnom daždi, alebo že nám na hlavu napadal sneh ako na hlavy sôch. Možno si, predstaviť vrchol vysokej hory s trblietajúcim sa štítom (snehovým), strieborný chladný mesiac nad spiacou krajinou, striebornú hviezdu na čele “kráľovnej” z rozprávky, tretie oko Šivovo a pod.

Pri zjednotení pocitov je možné predstaviť si teplý kúpeľ alebo teplý bahenný zábal s chladivým obkladom na čele.

V saune po prehriati v horúcom vzduchu a ochladení v studenej vode prežívame reálne podobný pocit, pocit vnútorného tepla a príjemného chladného, sviežeho povrchu tela, najmä hlavy a čela.

Pri osvojovaní tohto cviku môže byť užitočná 6.lekcia kurzu autogénneho tréningu  vysielaná Slovenským rozhlasom v rokoch 1993/94. Všetky predošlé lekcie tohto rozhlasové kurzu boli koncipované podľa univerzálneho modelu, čiže tak aby vyhovovali širokému spektru poslucháčov; ženám i mužom, mladším i starším, ľuďom rôznych povolaní i rôzneho vzdelania.

Posledná 6.lekcia však okrem všeobecne vhodných formulácií obsahuje aj jednu špecifickú časť zameranú na zbavovanie sa zlozvyku fajčenia. Celý kurz autogénneho tréningu vysielaný Slovenským rozhlasom bol programovo určený práve fajčiarom. Skúsenosti však ukázali, že po istých úpravách ho je možné uplatniť aj pre širšiu verejnosť. V poslednej, záverečnej lekcii sme preto urobili len minimálne úpravy, najmä z toho dôvodu, že obsahuje reálne znejúceho sugescie zamerané na prekonanie toho zlozvyku. Prínos vidíme hneď v dvoch rovinách. Tá prvá sa týka samotných fajčiarov a tá druhá dovoľuje vytvoriť si model pre vytváranie vlastných autosugescií, zameraných na riešenie ich konkrétnych problémov.

autogénny tréning

Viac o tvorbe takýchto „formuliek“ sa môžete dozvedieť v záverečnej 7. lekcii Kurzu autogénneho tréningu .

Aj pri počúvaní tejto hudobno-slovnej relaxácie je vhodné uviesť, že jej náhodné počúvanie, bez osvojenia predošlých  cvikov autogénneho tréningu, môže u niektorých poslucháčov vyvolať pocit iluzórnosti jej účinku. Hoci pri osvojení celého postupu by mohla byť aj im užitočným pomocníkom.

autogénny tréning

 

Možnosť poslať správu, alebo dopyt: 

Hits: 286

10 odpovedí na „autogénny tréning – 6. lekcia“

  1. Can I just say what a comfort to find somebody who truly understands what they are talking about on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must check this out and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular since you surely possess the gift.

  2. Môžem len poďakovať za celý kurz autogénneho tréningu, cvičenie po cvičení, ohromná pomôcka je to. Zmenilo mi to život, ani to neviem veľmi popísať, ako by mi niekto podoťahoval všetky šrouby, naolejoval závity, zbavil hmly v duši a tak podobne. a v práci sa mi začalo dariť lepšie ako kedykoľvek predtým. Absolvovala som ho úplne celý a tie nahrávky som si stiahla z Youtubu do smartfónu, – bez opýtania. 🙂 Teším sa na prídavky.

  3. Mimoriadne zaujímavé! Nemyslím si, že som niečo také predtým čítal. Je fajn nájsť niekoho s originálnymi myšlienkami na túto tému. Naozaj… ďakujem, že ste to spustili. Celá táto stránka je niečo, čo je na internete potrebné, niečo s určitou originalitou, za ktoru je fundovaná snaha pomôcť, informovať a aj zabaviť

  4. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other writers and practice something from their websites.

  5. Dobrý deň. Dopracoval som sa až k 6. lekcii . Myslým, že si zaslúžim uznanie a verím, že som na správnej ceste a budem odmenený. Vôastne už som odmenený, môj živpt sa mení k lepšiemu. Po opakovaných skúsenostiach si myslím si, že váš web môže mať problémy s kompatibilitou webového prehliadača. Keď sa pozriem na váš web v prehliadači Safari, vyzerá to dobre, ale pri otvorení v IE sa vyskytujú nejaké prekrývajúce sa problémy. Chcel som vás len rýchlo upozorniť! Inak skvelý blog!

  6. Absolvovala som celý kurz “viac-menej” úspešne!. Začala som v januári t.r. Dnes som iný človek a vidí to aj môj partner a rodina. V práci ma len-tak hocičo nevyvedie z miery a ocenil to aj šéf. Začala som uvažovať o štúdiu a dokonca cvičiť a hrať na klavíri. PSYCHOBALZAM ešte raz ĎAKUJEM, aj za diskrétne odpovede na moje otázky.

  7. Dziękuję za piękny trening i za odprężenie. Jden z lepszych tego typu. Gratulacje!:)

  8. Na toto som čakala! Ja som tú levitáciu pociťovala už pri treťom cviku. Spočiatku ma dosť vyľakala, ale bolo to vždy príjemné. Teraz už chápem o čo ide. je to prenádherný pocit.

  9. dalila píše, že si posťahovala celý kurz autogénneho tréningu do smartfónu, ako sa to dá urobiť? mne by stačilo len v MP3 formáte

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.