The best of Connie Francis, created by Psychobalzam

Connie Francis

Connie Francis

The best of Connie Francis, created by M.K.
created by M.K.

Táto výnimočná speváčka pochádza z talianko-americkej rodiny v New Jersey ( * 1. decembra 1937). Uvažovala o lekárskej kariére, ale pod vplyvom otca sa jej životná cesta uberala po speváckej dráhe. Už ako dievča pravidelne vyhrávala talentové súťaže. Na prelome  50 – 60 rokov sa ako 20- ročná stáva hviezdou prvého formát. Jej piesne majú často baladický, melodický a niekedy aj melancholický ráz. Nahrala však aj množstvo živých tanečných skladieb. Ako prvá americká speváčka pravidelne nahrávala v iných jazykoch. Ovládala taliančinu a španielčinu čo podmienilo je mimoriadny úspech aj v Európe, v Latinskej a Južnej Amerike. V New Jersey vyrastala a dospievala v taliansko-židovskej štvrti. Ako prejav vďaky svojim rovesníkom nahrala niekoľko piesní v hebrejčine – ktoré sa v rôznych discografiách vôbec neobjavujú. 

Jej piesne

pravidelne obsadzovali  prvé priečky v mnohých krajinách sveta.  V Európe bola v roku 1960 bola vôbec ako prvá mimeurópanka vyhlásená za najpopulárnejšiu speváčku.  Od polovice roku 1961 do polovice roku 1963 legendárne Rádio Luxemburg uzatváralo každodenné vysielanie piesňou „It’s Time to Say Goodnight“ pieseň, ktorú Francis Collins  nahrala špeciálne len pre túto rozhlasovú stanicu  a ktorá oficiálne vyšla na platniach až v roku 1996.Radio Luxembourg

Ako “oko v hlave” som chránil v osobnom zvukovom  archíve toto prianie “Buenas noches” od Conie Francis z Rádia Luxemburg – viac ako 60 rokov ! 🙂 . Teraz využívam vzácnu príležitosť sprístupniť ho návštevníkom tejto stránky – vôbec po prvý krát . Nahrávka je z roku 1961 a v desiatich európskych jazykoch, vrátane viacerých jazykov slovanských. 

Rádio Luxembourg bolo v 60. rokoch veľmi obľúbené i v Československu, pretože umožňovalo mladej generácii počúvať vtedy prakticky nedostupnú populárnu hudbu.
Rádio Luxembourgh
Vysielalo na strednej vlne 208 m ( SW 1439 kHz), z najvýkonnejšieho vysielača v Západnej Európe (1200 kW).
Nahrávka bola uskutočnená na Východnom Slovensku , v Seni pri Košiciach .

 

prehrávanie z magnetofónu UHER 4000 – REPORT MONITOR 

Nahrávali sme s mojím učiteľom fyziky, ktorý ma zasväcoval do tajov rádioamatérčiny a Morzeovky – na vtedy unikátnom magnetofón Philips  EL 3541 – 18, 3 cm/s (made in Bundesrepublik Deutschland), dostupný len v Tuzexe a za bony. Rádiový signál sme “chytali” prostreníctvom rádioprijmača TESLA Kongres (made in Czechoslovakia), z ktorého sme impendančne prispôsobili výstup pre druhý reproduktor.

Tesla - Philips

Piesne Connie Francis si dokonca aj v časoch vrcholiacej studenej vojny našli cestu do hudobných vydavateľstiev v štátoch socialistické tábora ( Bulharsko, ZSSR, Juhoslávia) .  Rôzne štatistické prehľady sa zhodujú, že po Elvisovi Presleym je práve Connie Francis na druhom mieste v počte predaných nosičov. Tiež sa udáva, že vlna jej obrovskej popularity v 60 rokoch je porovnateľná so súčasnou popularitou Madony.

Jej životný príbeh však nebol ani zďaleka taký bezproblémový ako by sa mohlo zdať.  Bol poznamenaný aj smútkom. neúspechmi a tragédiami. Vyrovnáva sa s nimi v autobiografii  “Among My Souvenirs”, ktorá vyšla v roku 2017.

Žiadne z jej štyroch manželstiev nevydržalo dlhšie ako päť rokov.  Možno dôvodom bolo to, že jej srdce bolo patrilo niekomu, koho nikdy nemohla mať.

Tou neopätovanou láskou Connie Francis bol skladateľ a hudobník Bobby Darin
Tou neopätovanou láskou Connie Francis bol skladateľ a hudobník Bobby Darin, source: Wiki Commons

 

Tohto roku (2022 ) sa Connie Francis dožíva  85-tich rokov. 

Vivat Connie Francis and all the best.
Birth day
One fan from Slovakia thanks you for your beautifull songs.

 

Hoci  boli Conne Francis a Elvis  Presley v rokoch 1958 – 1962 najžiadenejšími spevákmi v celosvetovom meradle a predaj ich platní  nedostihli ani Beatles – nikdy vraj nespievali spolu. Nedávno sa však objavila nahrávka, ktorá to spochybňuje. Možno ide o Poštu z neba,  na ktorej sa obaja svojím Duetom chceli odvďačiť svojim verným za priazeň.

 

italiano

Español

anglicko-hebrejsky
אנגלית עברית
ענגליש העברעיש

 

The best of Connie Francis
The best of CONNIE FRANCIS, created by PSYCHOBALZAM
viac o Connie Francis

WIKIPEDIA

13 odpovedí na „Connie Francis“

  1. What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more wellfavored than you might be right now Youre very intelligent You recognize thus considerably in relation to this topic made me in my view believe it from numerous numerous angles Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga Your own stuffs excellent All the time handle it up

  2. Connie Francis – už len jej meno je zvučné. Po toľkých rokoch ste jediný, kto si na ňu takto pekne spomenul !!! Vynikajúca speváčka a množstvo ďalších z tohto obdobia, ale takmer nikto ich nepozná! … Dúfam, že v komentároch sa nás tu nanzbiera viac. Ďakujem autorovi a dúfam, že bude pokračovať v podobných úletoch!!

  3. Hello, I believe your blog could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, great website.

  4. Major thankies for the article post.Really looking forward to read more. Great.

  5. Skvostné vykopávky. Keď dedo začul čo počúvam musela som mu tú Connie prehrávať opakovane a dookola. Rozhovoril sa o Rádiu Luxem burg a oči sa mu rozsvietili. Mnoho vecí z tých čias ma prekvapili, netušila som aké čarovné chvíle to boli. Takže jedno veľké ďakujem posielame obaja – Izolda a dedo Ondrej

  6. We will help you promote your site, backlinks for the site are here inexpensive [url=http://links-for.site]www.links-for.site[/url]

  7. Thank you kindly for this site. Always did like her songs. Beautifull Voice! Beautiful Songs!

  8. Spomínam si ako niekedy koncom 60. rokov priniesol Ježiško mamičke pod stromček platňu s Connie Francis. Otecko bol na akejsi slceste v Petrohradea tam ju kúpil vo firemnej predajni hudobného vydavateľstva Melodia. Mamička bola prevelice šťastná a namiesto kolied spievala u nás Connie Francis, až do Troch kráľov.:) Ešte aj potom ju naši púšťali každej návšteve. Zdedila som ich archív aj teslácky gramec, tak idem vyskúšať či ešte po toľkých rokoch zahrá? Pekný medailón.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *