Ladislav CHUDÍK: Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo

Ladislav CHUDÍK: Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo 

indikator

Ladislav CHUDÍK: Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo
zľava: M.Kožiak, St.Kratochvíl, l. Chudík, I. Šípoš, J. Šípošová Antalová

Príhovor Ladislava CHUDÍKA na celoštátnom stretnutí československých psychológov v Bratislave (10.12.1982), venovanom “Hudbe a slovu v psychohygiene a psychoterapii”. Dôsledkom, na vtedajšie pomery nanajvýš odvážneho “Dobrého slova Čechom a Slovákom súcim na slovo”, ktoré sa podarilo nejako prepašovať aj do vysielania Čs. rozhlasu bolo, že maestro Chudík bol urgentne predvolaný “na koberec”  ÚV KSS.

To, že nešlo o bežný seminár potvrdzuje aj skutočnosť, že vtedajší, osvietený predseda Československej psychologickej spoločnosti ČSAV, prof. Damián Kováč, DrSc. zvolal v deň konania seminára, celkom výnimočne, zasadanie jeho predsedníctva do Bratislavy. Všetci jeho členovia sa seminára "povinne" zúčastnili. Lámal sa chlieb! Išlo o to - posúdiť, či metóda založená na sugescii a muzikoterapii je pavedou, nástrojom ideologickej diverzie, alebo či skutočne, vedecky odôvodnene, pomáha ľuďom. Rôznych strážcov tam bolo vtedy neúrekom. Napriek tomu sme v tom boji vtedy celkom slušne obstáli. O to viac dnes stúpa hodnota slov,ktoré tam predniesol Ladislav Chudík. Seminára sa zúčastnilo cca 300 českých a slovenských psychológov! Takto postupne, evolučne, dozrievala "nežná revolúcia". Vedy sme to ani netušili. :) Vládol nám hlboký socializmus!
Pozvánka BOS SPS SAV

Príprava na “Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo.

Ladislav CHUDÍK: Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo.
Ladislav Chudík a prof. Stanislav Kratochvíl – príprava na seminár

Prof. Stanislav Kratochvíl, CSc. a Doc. Ladislav Chudík, národný umelec v priateľskej konzultácii na Psychologickom pracovisku Čs. rozhlase v Bratislave.

Vzácny autogram
Vzácny autogram

 Nájdené v archíve

 

Viac o Ladislavovi CHUDÍKOVI

12 thoughts on “Ladislav CHUDÍK: Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na slovo”

 1. Jak prorocké, bohužel …

 2. S majstrom Chudíkom som realizoval rozhlasovú hru Z hĺbky vôd. Poľský režisér, meno si už nepamätám, obsadil pána Chudíka v čase keď bol ministrom kultúry. Bolo to veľmi silné, hra bola ocenená na medzinárodných fórach. Po finalizácii diela som videl majstra Chudíka so slzami v očiach. Od majstra sme dostali pozvanie na večeru do Františkánov. Chudík, režisér z Poľska, Peťo Jezný a ja.
  Nikdy nezabudnem na túto “poslednú večeru” a majstrove slová: Dosť bolo politiky, v rozhlase som si srdce zabudol. Onedlho sa vzdal ministerského postu.
  Keď sme sa počase stretli v rozhlase a pýtal som sa ho prečo sa takto rozhodol pošepol mi najväčšie tajomstvo. Stará mama mala pravdu, politika je panské huncútstvo.
  Vďaka za tento post, pripomenul mi kto som a kam patrím

 3. Ako dobre, že existujú dokumentaristi , ktorí uchovávajú a tým pripomínajú nielen osobnosť Lacka Chudíka, jeho krásny hlas ale aj jeho múdrosť. Jeho slová sú vysoko aktuálne aj po rokoch. Až mrazí, aké sú pravdivé.

 4. To sú mi veci! Ani som netušil, že niečo také sa za hlbokého socializmu mohlo vôbec stať. Yo bola aká rebélia? V roku 1982!!! … a ešte to aj vysielal Čs. rozhlas a Husák pritom sedel na pražskom hrade. Toľko smiechu v sále z úst 300 psychológov, to musel byť dopping pre všetkých, ktorým ešte nestihol celkom zgipsovatieť mozog. pre mňa osobne hodnotnejšie posolstvo ako tá “sviečková manifestácia. Ako sa to vôbec podarilo, pred očami toľkých cenzorov takto geniálne “zmanipulovať”? Museli byť v šoku! Proti Chudíkovi sa nedalo postaviť. Toľkých psychol´gov vymeniť tiež nemohli. Národ asi nemohol uveriť vlastným ušiam a ani nevedel ako nato reagovať, tak to napokon išlo do stratena. Dobre však, že si to možno vypočuť aspoň tu.

 5. Osobnost nad osobnosti. Úžasný herec a také člověk.

 6. Úžasný príhovor. Spomínam si na to ako dnes. Nechcela so veriť svojim ušiam. Myslela som, že máme naladenú Slobodnú Európu. 🙂 Vtedy som začala veriť, že s hlúposťou sa dá bojovať. Kolega vtedy citoval “Dobrô slovo Čechom a Slovákom súcim na toto slovo” na odborárskej schôdzi a zožal veľký potlesk. Slovami neviem vyjadriť ako som bola pánovi Chudíkovi vtedy za tie slová vďačná a všetkým, ktorí sa podieľali na tom, že sa o tom národ slovenský dozvedel. Keby som mohla tak majstrovi slova postavím pamätník. V mojom srdci ho má už postavený dávno.

 7. Dobre mi padlo to “dobrô slovo . ..”. Zázrak, že sa zachovalo. Nanajvýš aktuálne aj dnes – najmä tá jeho druhá časť. Ako by to maestro povedal len včera.

 8. Ladislav Chudík bol nielen veľkým hercom pre celé generácie divákov. Dnes sa žiaľ jeho pobyt medzi nami naplnil. Za to všetko, čo ako skutočná osobnosť dal Slovensku mu ďakujem. Uctime si myšlienkou jeho pamiatku a zachovajme ju ako skutočnú hodnotu i pre generácie ďalšie.

 9. Práve som sa dočítala, že Maestro Chudík sa dožil včera 91 rokov.Posielam mu aspoň takto veľkú gratuláciu. Sám nedávno vravel v TV, že už nadsluhuje, ale jeho nebolo nikdy dosť. Zakaždým ak niečo povedal, malo to “hlavu a pätu”. Nehovoriac o jeho úžasnej práci v divadle, filme, atď. To že ste vytiahli z archívu to jeho “Dobré slovo Čechom a Slovákom súdim na slovo” je záslužné. Hoci sa to nezdá, bol a je to odvážny muž. Klobúk dole za to, ako to vtedy natrel vtedajším mocipánom.Skoro nik o tom nevie. Poučné v mnohom aj dnes.

 10. Pekné a aj dnes užitočné zrkadlo toho – ako sme vtedy žili. Kto si to už dnes pamätá? Aj vďaka takým ľuďom akým bol hovorca “zdravého rozumu” Pán Chudík bol náš “rozvod” s bratmi a sestrami z Čiech menej bolestivý. Dodatočná Vďaka maestro!

 11. Bol som tam. Pamätám si to celé, ale tá nahrávka – pri tej som ani nedýchal. Pamätám si aj to, čo bolo potom okolo toho. Bolo to viac, ako len svetielko na konci tunela. Vďaka za pripomenutie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.