https://www.facebook.com/jesikamarcanoartist

ANTICKÁ KNIHOVŇA

 Legendárna ANTICKÁ KNIHOVŇA

OZVENY Z ANTIKY – oživené hlasy dávnych vekov.

https://www.facebook.com/jesikamarcanoartist
Jessica Marcano https://www.facebook.com/jesikamarcanoartist
V rokoch 1966-67 vysielal Československý rozhlas na novom treťom programovom okruhu (VKV) cyklus relácii ANTICKÁ KNIHOVŇA. V nich poprední klasickí filológovia, prekladatelia a interpreti približovali českým a aj slovenským poslucháčom diela mysliteľov a spisovateľov starého Grécka a Ríma.  Bol to mimoriadny rozhlasový počin a z  ANTICKEJ KNIHOVNE stala legenda. 

Antická knihovňa

Mimoriadnu zásluhu na vzniku a realizácii cyklu mal redaktor Čs. rozhlasu Václav Cibula. V réžii Václava Špidlu priviedol k spolupráci takých interpretov akými boli: Jiří Adamíra, Radovan Lukavský, Karel Hlušička a Jozef Chvalina. Ich osobnostné fluidum, dar hlasu a krásne slovo umocnili tlmočené antické odkazy.
grécky ornament
grécky ornament
Nadšený a široký poslucháčsky ohlas signalizoval, že v časoch vtedajšej ideologickej orientácie spoločnosti zameranej na kolektivizmus a potláčanie „nemarxistických“ hodnôt, ľuďom výrazne chýbali odpovede na otázky ich vlastného života a jeho zmyslu. 
Študenti Platónovej akadémie
Študenti Platónovej akadémie
Boli to najmä poznania chtiví mladí ľudia, ktorým chýbalo klasické vzdelanie a podnety podporujúce vlastné myslenie. Mimoriadne silnú vrstvu poslucháčov Antickej knihovne tvorili technickí, vysokoškolsky vzdelaní špecialisti. Títo v nej objavili kompenzáciu svojho jednostranného zamerania na materiálny svet.
liečba duše i tela umením v Starom Grécku
Na prekvapenie vtedajších ideologických strážcov patrili k poslucháčom aj funkcionári rôznych spoločenských organizácií. Tí dospievali k názoru, že myslieť je viac ako referovať. Rozsiahla bola aj vrstva vidieckych poslucháčov. Tí privítali náročnejší rozhlasový program ako jednu z mála možností kontaktu so skutočnou kultúrou a s európskym civilizačným dedičstvom.
študentka
študentka práva starogréckej Akadémie (Pompeje)
Záujem verejnosti viedol ku knižnému vydaniu rozhlasových textov Antickej knihovne (Čtení z antiky, 1969) a hudobné vydavateľstvo SUPRAPHON k vydaniu upraveného výberu ôsmich častí na dvoch supralong  LP (1970). Veľký úspech týchto titulov podnietil aj vznik rozsiahleho edičného projektu vydavateľstva Svoboda, ktoré v priebehu dvoch desaťročí prinášalo najpodstatnejšie texty antického myslenia.
LP Antická knihovna
Václav Cibula vytrvalo pokračoval vo svojej rozhlasovej tvorbe aj v roku 1969 obdobným cyklom Etická knihovňa. Ten však už bol pre strážcov ideológie v začiatkoch normalizácie celkom neprijateľný a po necelom roku bolo jeho vysielanie zastavené.
Akadémia Pompeje
Academia Pompeje
Možno povedať, že Antická knihovňa prispela u občanov vtedajšieho Československa k vzkrieseniu hodnôt humanity, túžby po slobode a k želaniam demokratizácie vtedajšej spoločnosti. To sa nakoniec prejavilo v roku 1968, v „Pražskej jari“, ktorá patrí k tým najušľachtilejším vzopnutiam v našich spoločných dejinách.
obetovanie bohom
Po vypočutí pomerne dobre zachovaných zvukových záznamov z vysielania Čs. rozhlasu, uložených viac ako 50 rokov v súkromnom archíve a ich porovnaním s jednotlivých časťami dostupnými na internete bolo zrejmé, že viaceré vzácne časti neboli doteraz verejnosti sprístupnené. To nás motivuje k ich digitalizácii a po miernych úpravách aj k postupnej ponuke na internete.

 

Umožnila nám to československá nahrávacia technika zn. TESLA a záznámové médium SUPRAPHON, ktoré boli v 60-tych rokoch minulého storočia na špičkovej  svetove úrovni. Dokazujú to aj zachovalé záznamy ANTICKEJ KNIHOVNE 

56 ročné záznamy z vysielania ANTICKEJ KNIHOVNE
56 ročné magnetofónové záznamy rozhlasového vysielania ANTICKEJ KNIHOVNE ( magnetofón TESLA B 42, MGF páska SUPRAPHON TPJ-33/100-57)
Magnetofón TESLA B42
Tranzistorový magnetofón TESLA B42

 

STUDIO SIESTA
STUDIO SIESTA ( domáce digitalizačné, nahrávacie a mixážne štúdio)

Václav Cibula
Václav Cibula (1926-2009). Zdroj: KNIHY internet denník
Jiří Adamíra
Jiří Adamíra (1926 – 1993) zdroj: Archiv Českého rozhlasu
Radovan Lukavský
Radovan Lukavský (1919-2008). Zdroj: Otto Ballon Mierny
Karel Hlušička
Karel Hlušička (1924-2016). Zdroj: reprofoto ČST
Josef Chvalina (1920-1982)
Josef Chvalina (1920-1982). Zdroj: Čs. film
Václav Špidla
Václav Špidla (1922-1979). Zdroj:en.isabart.org
Čs. rozhlas Na vlnách času
Československý rozhlas PRAHA

 

DIOGENÉS zo Synopé (audio)
STOBAIOS (audio)
Maximus TYRSKÝ (audio)
Kompletný zoznam Antickej knihovne

Ornament

Visits: 122

7 odpovedí na „ANTICKÁ KNIHOVŇA“

  1. You are entitled to the best life has to offer. Amazingness is right here to help you get it!

  2. Wonderful web site. Plenty of useful info here. I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks in your sweat!

  3. Príjemne ma prekvapilo viacero zaujímavých záložiek ma tejto stránke. Teraz počas pandemickej izolácie som mal dosť voľného času a rád som sa sem vracal. Antická knižnica ma však očarila. Poznal som ju z kníh a z rozprávania otca. To, že niekto 1/2 storočie archivoval nahrávky z rozhlasového vysielania je senzácia. Veľká vďaka PSYCHOBALZAM.

  4. Antická knihovňa je v dnešnej dobe aj po 2000 rokoch aktuálna a nadčasová. Je úžasné, že sa našiel človek , ktorý nám sprístupňuje pôvodné , originálne, nemanipulatívne myšlienky mudrcov, Pri nich si uvedomíme, že všetko už bolo povedané, napísané. My sme to však nerozvíjali a častokrát od ignorovali. Zmena spoločnosti a aj sveta volá po návrate k tradičným hodnotám, rodine, pravde , cnosti, spravodlivosti. Antická knižnica je akoby zlatonosná riečka, ktorá nám donáša zlaté zrná do našich domovov.. Nemusíme ich ani ryžovať, stačí si ich vypočuť. Dnes máme na to čas sa nad nimi aj zamyslieť. Ďakujeme Milan

  5. Tyto původní více než padesát roční záznamy jsou drahokamy. Jsem v úžasu, že se zachovaly právě na Slovensku. Oceňuji to mimořádné. Táta – ateista je poslouchal tehdá z vysílaní jakoby byly svaté. A já s ním. Později vysílal Český rozhlas jakousi reprízu Antické knihovny, taky hezkou, ale ty originální staré nahrávky mají atmosféru a patinu, která se nedá připodobnit. Těším se na další části.

  6. Rada sa vraciam do tých časov. Teším sa na pokračovanie tých starých nahrávok. Môj obdiv, že to niekto toľké roky skladoval.

  7. Ano boli to zujimave relacie. Ja som osi oblubil najma Aureliove Hovory k sobe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *