Whitney Houston

HUDOBNÉ DUELY III

V hudobnom svete je pomerne bežné, že niekto zloží a aj zaspieva pieseň a zrazu príde niekto iný a zaspieva ju po svojom. 

HUDOBNÉ DUELY  III

ponúkajú lyrické piesne o osudovej láske a túžbach jej naplnenia.

Posúďte. Páči sa vám viac pôvodná pieseň, alebo jej coververzia?

Text piesne môže byť upravený, alebo celkom iný, skladba môže mať iné tempo, znejú v nej iné hudobné nástroje a niekedy má aj inú melodičnosť. Napriek tomu ju však poslucháč ľahko identifikuje a priradí k originálu. Stáva sa, že nová verzia piesne zmení aj hudobný žáner ku ktorému patrí tá pôvodná. Niektoré z najznámejších môžete nájsť v HUDOBNÝCH DUELOCH I a II .

DUEL dvadsiaty:

Je to aj  prípad piesne Dolly Parton “I Will Always Love You”, ktorá bola zložená a naspievaná v country štýle ešte v roku 1973.

O takmer 20 rokov neskôr ju naspievala Whitney Houston. Obe verzie sú mimoriadne obľúbené avšak tá s Whitney sa stala najpredávanejšou “piesňou lásky” v histórii. Iste k tomu prispel aj film Osobný strážca, v ktorom speváčka hrala hlavnú postavu s Kevinom Costnerom.

 

I Will Always Love You - český preklad Hudobné duely III

 

Vypočujte si ako túto  pieseň zaspievala mladučká česká speváčka Eliška Rusková vo finále Superstar v roku 2018.

DUEL dvadsiatyprvý:

 

Slová k slovenskej verzii piesne napísal Zoro Laurinc a spieva ju Lýdia Volejníčková.  Originál je originál, ale táto  naša verzia je celkom slušná, čo poviete?

a v tejto úprave je snáď najkrajšia

očarujúce je to najmenšie dievčatko v strede – ” radosť samá” 🙂

DUEL dvadsiatydruhý:

Jedna z nesmrteľných piesní Paula Anku (1958)   

“You Are My Destiny” 

jedna neoprávnene prehliadaná  coververzia

v interpretácii Lucie Bílej (2009)

absolut  🙂

DUEL dvatsiatytretí:

Dr.Hook – Sylvias mother

Táto pieseň skupiny Dr.Hook sa objavila na jej prvom albume v roku 1972 a hneď sa zaradila na prvé priečky v rádiách a predaji v anglicky hovoriacich krajinách. Jej autorom je spevák skupiny Shel  Silverstein. Už o rok na to ju v českej verzii naspievali Petr Spálený a trochy neskôr aj  Jiří Schelinger.  Tá pieseň Jiřího Schelingera bola mojím objavom pri príprave tohoto blogu a priznávam “dostala ma”.

Ktorá z týchto verzií dostala váš hlas. 🙂

DUEL dvatsiatyštvrtý:

Táto country westernová pieseň  prvýkrát  zaznela v roku 1952 – pod názvom „May God be with you“ (Nech je Boh s Tebou). Ako autori piesne sú uvádzaní Larry Russel, Inez James a Buddy Pepper; čo je pri jednej piesni trochu nezvyčajé. Text vznikol k hudbe prisudzovanej klavíristovi Libarace, ktorý ju skomponoval ako voľnú improvizáciu  k “svetlu sviečky”.

Jej prvými zanamenanými interpertmi boli Les Paul & Mary Ford.

 

Spievali ju mnohí speváci, ale vo svete ju preslávil až Tony Orlando v tejto verzii, na internete nedostupnej, ale objavenej v audio formáte, v súkromnom archíve .

Tony Orlando & Dawn Hudobné duely III
Tony Orlando & Dawn

Vo svojom repertoári ju mali  Connie Francis, Nana Mauskouri

 

a napríklad aj Nat King Cole

v našich zemepisných šírkach to boli Kučerovci , Yvetta Simonová a Milan Chladil

a tiež Jitka Zelenková a Jana Kocianová

HUDOBNÉ DUELY  III

Views: 181

3 odpovede na „HUDOBNÉ DUELY IIIs“

  1. I was just as enthralled by your work as you were. The visual display is refined, and the written content is of a high caliber. However, you seem anxious about the possibility of delivering something that could be perceived as questionable. I believe you’ll be able to rectify this situation in a timely manner.

  2. Ive read several just right stuff here Certainly price bookmarking for revisiting I wonder how a lot effort you place to create this kind of great informative website

  3. My brother suggested I might like this blog He was totally right This post actually made my day You can not imagine simply how much time I had spent for this info Thanks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *