Plútarchos

PLÚTARCHOS

Plútarchos
Plútarchos, Ploutarchos, Πλούταρχος; Plutarch
ANTICKÁ KNIHOVŇA – oživené hlasy dávnych vekov

OZVENY Z ANTIKY

V rokoch 1966-67 vysielal Československý rozhlas na vtedy novom VKV okruhu III. cyklus relácii ANTICKÁ KNIHOVŇA. Cyklus vyvolal nadšený ohlas a záujem o sprístupnené nahrávky na internete pretrváva dodnes. Viaceré vzácne časti cyklu však neboli verejnosti dostupné. Táto štvrtá časť prináša názory gréckeho filozofa a historika Plútarcha na lásku a manželstvo.

PLÚTARCHOS  (* asi 45 – † 125 n.l.) patril k najvzdelanejším filozofom a najplodneším spisovateľom grécko-rímskej doby. Hoci veľa cestoval väčšinu života strávil v rodnom meste, biótskej Cherónii kde vykonával viaceré volené funkcie.

 

Plútarchos bol roku 95 n.l. doživotne zvolený za jedného z dvoch hlavných kňazov Delfskej veštiarne. Tento post bol vážený a uctievaný nielen v celom Grécku, ale aj v celej  Rímskej ríši.

Ruiny chrámu v Delfách
Ruiny chrámu v Delfách
Pýthie - kňažné v Delfách (ilustrácia)
Pýthie – kňažné v Delfách (ilustrácia)

Cisár Trajan navštívil Delfy za života Plútarcha niekoľkokrát, aby pokorne požiadal Bohov o predpoveď úspechu jeho krokov, alebo sa štedro poďakoval za veštby.

cisár Trajan
cisár Trajan
základy Apolónovho chrámu v Delfách
základy Apolónovho chrámu v Delfách
Amfiteáter v Delfách
Amfiteáter v Delfách
Trajanova zlatá minca (stater)

Trajan patril k „piatim dobrým cisárom“ rímskej ríše a jedným z najväčších celkovo. Ríši vládol takmer dvadsať rokov a pod jeho vládou ríša dosiahla svoj najväčší rozkvet a územnú expanziu.

Rímska ríša
Rímska ríša

 

grécky ornament
grécky ornament

 

 

Odhaduje sa, že Plútarchos je autorom asi 250 spisov, ktoré boli pre ich humanitné zameranie obľúbené už za jeho života. Obhajoval rovnoprávnosť žien. Presadzoval – na vtedajšiu dobu – pokrokové názory na manželstvo a zlepšenie postavenia ženy v rodine a spoločnosti. Jeho esej “O láske” bola inšpirovaná vzájomne ušľachtilým vzťahom s vlastnou manželkou a môže byť inšpiráciou aj v súčasnosti.

manželská láska v Starom Grécku
manželská láska v Starom Grécku

 

ANTICKÁ KNIHOVŇA

Hits: 54

3 odpovede na „Plútarchoss“

  1. Ta stará nahrávka je skvost. Dýchá z ní duch té doby. I to ilustrativní doprovodné video je docela vhod. V dnešních časech milionů hektických videí na internetu jistě potěší nejen památníky Antické knihovny.

  2. netusil som, ze plutarch bol knazom v delfach. musel to byt mudry muz. ta stara nahravka s adamirom ma patinu. ocenujem jej zachranu a snahu dat ju na internet. je to skvostny nalez

  3. Ta atmosféra dýchla na mě, chytila mě za srdce a nese mě do vzpomínek za mým milovaným. Děkuji

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.