autogénny tréning – 4. lekcia (audio)

autogénny tréning – 4. lekcia (audio)

objavenie zážitku srdca

Ak ste pravidelne cvičili podľa predošlých inštrukcií, mali by ste sa už vedieť dobre a rýchlo uvoľniť na vnútorný pokyn a odpútať sa od rušivých vplyvov. Teraz môžete pristúpiť k “objaveniu zážitku srdca”, ktorý je 4. písmenom abecedy autosugescie.
Štvrté cvičenie sa teda zameriava na nácvik nevôľovej regulácie činnosti srdca, ktoré ako je známe, tiež veľmi rýchle a silne reaguje na rôzne vplyvy z psychickej oblasti. Činnosť srdca si však človek obyčajne neuvedomuje, a preto si cvičenie kladie za úlohu ju v určitom zmysle odhaliť.Cieľom tohto cvičenia je teda naučiť sa pociťovať kľudný tlkot srdca v srdečnej krajine. Ľudia si svoje srdce uvedomujú vtedy, keď sú rozčúlení alebo udýchaní, teda vtedy, keď srdce pracuje na väčšie obrátky. Ak ležíme v kľude a nemáme náhodou horúčku pociťujeme tep srdca dosť obťažne.K nácviku “srdca” pristupujeme vždy po vyvolaní pocitov tiaže a tepla, alebo TEPLEJ TIAŽE a po krátkej a príjemnej chvíli pasívneho vnímania vlastného dychu. Potom si zľahka položíme pravú ruku na hruď v tom mieste, kde zvyčajne cítime tlkot srdca najviac. Pokúsime sa vnímať jeho rytmus ako príjemnú hudbu. Pri každom výdychu sa ako vlna za vlnou šíri teplá tiaž do dlaní…, až do chodidiel… A popritom sa snažíme tichou, vnútornou rečou sami pre seba, vyslovovať v rytme srdca nasledovne slová a vety: – moje srdce tlčie pokojne a rovnomerne, – pokojne a presne…, pokojne a isto… Keď po niekoľkých cvičeniach dokážete objavovať zážitok srdca v hrudi istejšie, môžete vrátiť pravú ruku do pôvodnej polohy.

LIEČIVÉ PREDSTAVY
Pre objavovanie srdca je typické strácanie sa zážitku, akési jeho zahmlenie. Neznamená to však, že nám srdce nebodaj prestalo tĺcť, čo niektorých začiatočníkov aj trochu vyplaší. Znamená to len, že jeho spočiatku krehký vnem, je prehlušený vnemom výraznejším. Najčastejšie ním býva vlastný dych, ktorý môže mať pri autogénnom tréningu niekedy i podobu vzdychu. Niekto skôr ako srdce v hrudi objaví tep pulzujúcej krvi v prstoch. rúk. Pocíti vlnu pulzu, akoby v ozvene, vždy o niečo neskôr za úderom srdca. Pritom je užitočné, liečivé predstaviť si “vak so živou vodou” (imaginácia z rozhlasovej relácie), v ktorom je to naše srdce uložené. Vtedy zvyčajne pocítime, ako sa v okolí srdca šíri teplo, sprevádzané objektívne merateľným rozšírením koronárnych ciev a zlepšením prekrvenia samotného srdcového svalu. Mnohí absolventi autogénneho tréningu tvrdia, že práve objavenie zážitku srdca zásadne zmenilo ich postoj k životu vôbec a samozrejme i k tomu svojmu. 

 

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

 

Citáty slávnych o srdci

6 odpovedí na „autogénny tréning – 4. lekcia (audio)“

  1. Bardzo relaksujące i wyciszajace,na mnie dziala kojąco dzwięk fletu badz okaryny podczas puszczanej w trakcie melodii. 🙂 dzieki i pozdrawiam.

  2. Trénujem, cvičím, relaxujem a po autogénnom cvičení zájdem do fitka. Niekedy cvičim aj po ňom. Už som pri štvorke. Srdiečko cítim ako na dlani. Je to neuveriteľný zážitok. Celý AT tréning by som predpísala ako recept všetkým čo nevedia ako ďalej. V čomkoľvek.

  3. Paľko Šrámek nahovoril túto časť prekrásne. Isteže pán Chudík je maestro, ale mne by úplne vyhoval celý kurz s Paľkom Šrámkom. Je to famózny zážitok. Doporučujem každému kto hľadá krásu…, a samozrejme tá textová predloha a hudba. Umenie či veda? Pán Dr. Kožiak, náš bývalý rozhlasový psychológ, – klobúk z hlavy dávam dole. 🙂

  4. Som unesená. Nádherná, prenádherná je tá relaxácia. Tuším ju budem počúvať každý deň. Ten hlas, slová, – Bože, ja som iste bola v RAJI. Prvýkrát v živote som niečo podobné zažila. Je to normálne?

  5. Každá ďalšia relaxácia je krajšia ako tá predošlá. PoPrvýkrát som cítila tlkot srdca akoby v dlani. Krásny, nekomunikovateľný zážitok. Ani sa nečudujem, že ten kurz dostal tú cenu, či medailu unesco. Nič som o tom nevedela, prečo som sa to dozvedela až teraz? Či „na slovensku je to tak?“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

PSYCHOBALZAM * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.