KARDIOGRAM OF LOVE

autogénny tréning – 4. lekcia (audio)

autogénny tréning – 4. lekcia (audio)

 

objavenie zážitku srdca

Ak ste pravidelne cvičili podľa predošlých inštrukcií, mali by ste sa už vedieť dobre a rýchlo uvoľniť na vnútorný pokyn a odpútať sa od rušivých vplyvov. Teraz môžete pristúpiť k “objaveniu zážitku srdca”, ktorý je 4. písmenom abecedy autosugescie.
Štvrté cvičenie sa teda zameriava na nácvik nevôľovej regulácie činnosti srdca, ktoré ako je známe, tiež veľmi rýchle a silne reaguje na rôzne vplyvy z psychickej oblasti. Činnosť srdca si však človek obyčajne neuvedomuje, a preto si cvičenie kladie za úlohu ju v určitom zmysle odhaliť.Cieľom tohto cvičenia je teda naučiť sa pociťovať kľudný tlkot srdca v srdečnej krajine. Ľudia si svoje srdce uvedomujú vtedy, keď sú rozčúlení alebo udýchaní, teda vtedy, keď srdce pracuje na väčšie obrátky. Ak ležíme v kľude a nemáme náhodou horúčku pociťujeme tep srdca dosť obťažne.K nácviku “srdca” pristupujeme vždy po vyvolaní pocitov tiaže a tepla, alebo TEPLEJ TIAŽE a po krátkej a príjemnej chvíli pasívneho vnímania vlastného dychu. Potom si zľahka položíme pravú ruku na hruď v tom mieste, kde zvyčajne cítime tlkot srdca najviac.
Pokúsime sa vnímať jeho rytmus ako príjemnú hudbu. Pri každom výdychu sa ako vlna za vlnou šíri teplá tiaž do dlaní…, až do chodidiel… A popritom sa snažíme tichou, vnútornou rečou sami pre seba, vyslovovať v rytme srdca nasledovne slová a vety: – moje srdce tlčie pokojne a rovnomerne, – pokojne a presne…, pokojne a isto… Keď po niekoľkých cvičeniach dokážete objavovať zážitok srdca v hrudi istejšie, môžete vrátiť pravú ruku do pôvodnej polohy.

LIEČIVÉ PREDSTAVY

 

Pre objavovanie srdca je typické strácanie sa zážitku, akési jeho zahmlenie. Neznamená to však, že nám srdce nebodaj prestalo tĺcť, čo niektorých začiatočníkov aj trochu vyplaší. Znamená to len, že jeho spočiatku krehký vnem, je prehlušený vnemom výraznejším. Najčastejšie ním býva vlastný dych, ktorý môže mať pri autogénnom tréningu niekedy i podobu vzdychu. Niekto skôr ako srdce v hrudi objaví tep pulzujúcej krvi v prstoch. rúk. Pocíti vlnu pulzu, akoby v ozvene, vždy o niečo neskôr za úderom srdca. Pritom je užitočné, liečivé predstaviť si “vak so živou vodou” (imaginácia z rozhlasovej relácie), v ktorom je to naše srdce uložené. Vtedy zvyčajne pocítime, ako sa v okolí srdca šíri teplo, sprevádzané objektívne merateľným rozšírením koronárnych ciev a zlepšením prekrvenia samotného srdcového svalu. Mnohí absolventi autogénneho tréningu tvrdia, že práve objavenie zážitku srdca zásadne zmenilo ich postoj k životu vôbec a samozrejme i k tomu svojmu. 

autogénny tréning - 4. lekcia

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu
Citáty slávnych o srdci

 

 

12 odpovedí na „autogénny tréning – 4. lekcia (audio)“

 1. Bardzo relaksujące i wyciszajace,na mnie dziala kojąco dzwięk fletu badz okaryny podczas puszczanej w trakcie melodii. 🙂 dzieki i pozdrawiam.

 2. Somebody essentially lend a hand to make severely articles I would state. That is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish incredible. Excellent process!

 3. Trénujem, cvičím, relaxujem a po autogénnom cvičení zájdem do fitka. Niekedy cvičim aj po fitku. Už som pri štvorke. Srdiečko cítim ako na dlani. Je to neuveriteľný zážitok. Celý AT tréning by som predpísala ako recept všetkým čo nevedia ako ďalej. V čomkoľvek.

 4. Som unesená. Nádherná, prenádherná je tá relaxácia. Tuším ju budem počúvať každý deň. Ten hlas, slová, – Bože, ja som iste bola v RAJI. Prvýkrát v živote som niečo podobné zažila. Je to normálne?

 5. Skúste pred samotným cvičením trochu fyzicky zacvičiť. Malo by to uľahčiť “objavenie srdca”. Obavy, že sa Vám to nepodarí sú neopodstatnené. V prípade, že postupujete v primeranom časovom tempe prejdite po týždni pokojne k nácviku 5. písmena (teplo v brušnej krajine). Je len otázkou času, že tlkot srdca a pulz v – najmä v rukách objavíte. Je to mimoriadne príjemný pocit, ktorý si časom dokážete vybaviť kedykoľvek ak si to budete želať. Čaká Vás mnoho krásnych pocitov, zážitkov a prekvapení z možností, ktoré ponúka autogénny tréning.

 6. Zatím jsem se zvládla 3 cvičení AT, ale to 4 se mi nedaří. Srdíčko necítím, jako bych ho ani neměla.:) Vůbec ho necítím ani s dlaní na hrudi, ani ani jako puls v dlaních, ani při nahrávce ani bez ní. Někde jistě dělám chybu, poraďte mi prosím jak dál. Ráda bych absolvovala celý trénink. Děkuji

 7. Lenka gratulujem vám k pokroku v AT. Prístup k k jednotlivým cvikom už máte vyskúšaný a viete čo môžete očakávať pri nácviku nového prvku. Spočiatku ten pocit tepla v bruchu môže to byť aj hmlistý, neurčitý zážitok. Opakovaním cvičenia sa iste konkretizuje. Aj 2x denne je dosť. 🙂 , V závere, pred zrušením ťiaže, alebo spánkom môžete začať pridávať už aj nejaké cielené autosugescie, možno predsavzatia. Nemali by však byť silené, len také zľahka presvedčivé. 🙂 Mali by byť stručné, jasné, pozitívne. Pokúste sa podľa audionahrávky piatej lekcie nájsť, vybudovať “to” miesto, imaginárne miesto duševnej siesty. Dovoľujem ešte pripomenúť, že počas výcviku AT by ste nemali prijímať, vyslovovať a hlavne realizovať žiadne vážnejšie životné, pracovné rozhodnutia. A na záver ešte jeden vážnejší citát na zamyslenie. “Ak človek robí naozaj niečo skutočne vážne a seriózne pre svoje zdokonalenie – mal by to decentne skrývať pred očami a ušami iných, aspoň dovtedy kým s tým nebude hotový.” Niektoré životné okolnosti a niektorí ľudia vôkol vás si nájdu “tisíc” spôsobov ako vás preveriť (zlákať) a vy nemusíte byť ešte dostatočne silná. Navyše sa tým zverejňovaním celkom zbytočne zväzujete a celkom zbytočne vybíjate tú cennú, až “metafyzická” energiu, ktorá prispieva k osobnému rastu, rozvoju a múdrosti. Pozdravujem Vás.

 8. Celkom úspešne som zvládla aj 4. písmeno abecedy autosugescie. AT cvičím pravidelne 2 x denne a chystám sa práve začať s nácvikom piateho cviku – tepla v bruchu. Snáď to pôjde hladko a zvládnem aj toto cvičenie. Už teraz však pozorujem mnohé príjemné zmeny vo svojej nálade, pohlade na svet, v správaní. darí sa mi dosahovať ciele, ktorých som sa takmer vzdala. napr pokračovanie v štúdiu. Nerada by som niečo uponáhľala a pokazila. 🙂

 9. Mária - kolegyňa z rádia píše:

  Paľko Šrámek nahovoril túto časť prekrásne. Isteže pán Chudík je maestro, ale mne by úplne vyhoval celý kurz s Paľkom Šrámkom. Je to famózny zážitok. Doporučujem každému kto hľadá krásu…, a samozrejme tá textová predloha a hudba. Umenie či veda? Pán Dr. Kožiak, náš bývalý rozhlasový psychológ, – pomyselný klobúk z hlavy dávam dole. 🙂

 10. Každá ďalšia relaxácia je krajšia ako tá predošlá. PoPrvýkrát som cítila tlkot srdca akoby v dlani. Krásny, nekomunikovateľný zážitok. Ani sa nečudujem, že ten kurz dostal tú cenu, či medailu unesco. Nič som o tom nevedela, prečo som sa to dozvedela až teraz? Či „na slovensku je to tak?“

 11. Ďakujem za vypočutie môjho priania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *