Jolly Jockey

JOLLY JOCKEY

JOLLY JOCKEY

je názov zaujímavej rozhlasovej hry srbského autora Momo KAPORA. V slovenskej verzii hru realizoval a úspešne premiérovo odvysielal Československý rozhlas  v Bratislave ešte v roku 1978. Svojej reprízy sa však dočkala až po 28-mich rokoch, v roku 2006.

Ktovie prečo?!

Momo Kapor (1976)
Momo Kapor
Momo Kapor
 Momo Kapor ( 1937- 2010) bol významný srbský prozaik a maliar. Je autorom viac ako štyridsiatich románov, poviedok, cestopisných a autobiografických kníh a esejí. V európskom meradle bol známy aj ako autor rozhlasovej, televíznej a divadelnej drámy. Jeho knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov. Známy sa stal aj ako ilustrátor a ilustroval svoje vlastné a početné knihy iných autorov. Jeho obrazy boli vystavené v New Yorku, Bostone, Ženeva, Frankfurt, Londýn a ďalších mestách.Bol riadnym členom  Srbskej  akadémie vied a umení.

 

alebo VKontakteVKontakte

alebo audio

Hudba v tejto hre :
Carole King: It's Too Late, Showaddywaddy: Under the Moon of Love, Osibisa: The Warrior, Körmendi együttes: Rock boogie, Ram Jam: Black Betty,  Boney M: A Woman Can Change a Man, Ray Charles: Georgia,  James Brown: Get Up I Feel Like Being A Sex Machine, Gene Kelly: Good Mornin', James Last: Happy Brasilia, Charles Aznavour: Jesabel, Jimi Hendrix: Voodoo Chile, Otis Redding: Day Tripper, Frank Sinatra: You My Love, Georde Harrison: I Me Mind, ...

Hra presahuje dobu jej realizácie a svojím odkazom je v mnohom aktuálna aj v súčasnosti.

Rolu starnúceho diskdžokeja (považujúceho seba samého za žijúcu fosíliu, vyplznutého leoparda a špióna v tábore sopliakov) pozoruhodne stvárnil Juraj Kukura. 

Jolly Jockey obsadenie realizácia

Pretože na internete dlhší čas pretrváva zhánka po tejto výnimočnej rozhlasovej hre – jej objav v súkromnom archíve nás viedol k digitalizácii starého analógového záznamu. Prostredníctvom stránky www.psychobalzam.com ho ponúkame našim návštevníkom.

Snáď tým potešíme viacerých.

viac

viac o živote a diele Momo Kapor

Hits: 145

2 odpovede na „JOLLY JOCKEYs“

  1. Kľudne aj viac takýchto sprístupnení poteší Hru som počul, ale nejako ma vtedy nezaujala, niekedy ma hra upúta až na druhý krát, musím ešte vyskúšať možno nemali dlho práva na jej reprízu, každopádne bola reprízovaná vrámci týždňa srbskej kulúry, nuž preto vtedy tá repríza, predsa len jej autor Momo Kapor bol srb. Predsa len podobné hry reprízujú jedine pri nejakej príležitosti, akou je spomínaný týždeň srbskej kultúry, prípadne výročie rozhlasu. Celkom by ma zaujímala od neho aj hra Opäť noc
    http://mluveny.panacek.com/…/264915-opat-noc-znovu-noc…

    /FB/

  2. Čakal som vykopávku, ale som prekvapený nielen kvalitou záznamu, ale najmä obsahom a výkonom Juraja Kukuru tiež. Je to skoro moderné a naozaj aktuálne. Osobitne tie reklamy Enex Menex International a tiež tie vtedajšie Správy zo sveta. Akoby boli včerajšie. Poučný zážitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.