Jolly Jockey

JOLLY JOCKEY

JOLLY JOCKEY

je názov výnimočnej rozhlasovej hry srbského autora Momo KAPORA. V slovenskej verzii hru JOLLY JOCKEY úspešne premiérovo odvysielal Československý rozhlas  v Bratislave ešte v roku 1978. Jej realizácia  už vtedy zaujala odbornú verejnosť a poslucháčov.  Svojej reprízy sa však dočkala až po 28-mich rokoch, v roku 2006.

Ktovie prečo?!

Momo Kapor
Momo Kapor
 Momo Kapor ( 1937- 2010) bol významný srbský prozaik a maliar. Je autorom viac ako štyridsiatich románov, poviedok, cestopisných a autobiografických kníh a esejí. V európskom meradle bol známy aj ako autor rozhlasovej, televíznej a divadelnej drámy. Jeho knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov. Známy sa stal aj ako ilustrátor a ilustroval svoje vlastné a početné knihy iných autorov. Jeho obrazy boli vystavené v New Yorku, Bostone, Ženeva, Frankfurt, Londýn a ďalších mestách. Bol riadnym členom  Srbskej  akadémie vied a umení. 

VKontakte

alebo audio

Jolly Jockey je diskdžokej, ktorý vysiela v komerčnom rádiu nočný hudobný program. Mixuje v ňom šlágre so svojím slovom a reklamami. Svoju prácu však nevykonáva s nadšením, skôr profesionálne chladne a rezignovane až do chvíle, keď mu mladý telefonujúci  poslucháč vynadá za prehrávanie hudobných vykopávek a za vykopávku označuje i jeho samotného. Diskdžokeja to neurazilo, ale práve naopak mobilizovalo k spomienkam zo svojho vlastného života. Takmer s hrdosťou hovorí, že sám seba považuje  za žijúcu fosíliu, vyplznutého leoparda či špióna v tábore sopliakov. …  a začne vysielať hudbu svojej mladosti 

Komerčný éter sa rozoznie piesňami Zarah Leander a inými vojnovými a povojnovými hviezdami, sambou, ča-čou, rock´n´rollom, Fredem Astairem či cool jazzem. Medzitým  vysielané, vopred pripravené reklamy však pôsobia každou minútou absurdnejšie a vlezlejšie, čo iste rozhodne o budúcom osude diskdžojeja v tomto rádiu.  

Rolu starnúceho diskdžokeja pozoruhodne stvárnil Juraj Kukura. 

Juraj Kukura
Juraj Kukura

Hra presahuje dobu jej realizácie a svojím odkazom je v mnohom aktuálna aj v súčasnosti.

Hudba v tejto hre :
Carole King: It's Too Late, Showaddywaddy: Under the Moon of Love, Osibisa: The Warrior, Körmendi együttes: Rock boogie, Ram Jam: Black Betty,  Boney M: A Woman Can Change a Man, Ray Charles: Georgia,  James Brown: Get Up I Feel Like Being A Sex Machine, Gene Kelly: Good Mornin', James Last: Happy Brasilia, Charles Aznavour: Jesabel, Jimi Hendrix: Voodoo Chile, Otis Redding: Day Tripper, Frank Sinatra: You My Love, Georde Harrison: I Me Mind , Pascal Danel : Kilimandjaro,  ...

Jolly Jockey obsadenie realizácia

Na úspechu rozhlasovej hry Jolly Jockey mala iste – popri  réžijnej, hereckej a technickej realizácii aj textová predloha jej slovenského prekladu. Jej autorom bol vtedajší redaktor Čs. rozhlasu Milan Materák, neskorší riaditeľ Slovenskej televízie.

Milan Materák
Milan Materák

Pretože na internete dlhší čas pretrváva zhánka po tejto výnimočnej rozhlasovej hre – jej objav v súkromnom archíve nás viedol k digitalizácii starého analógového záznamu. Prostredníctvom stránky www.psychobalzam.com ho ponúkame našim návštevníkom.

Snáď tým potešíme viacerých.

 

blog napísal a priebežne edituje Milan Kožiak

 

o živote a diele Momo Kapor

Juraj Kukura – pozoruhodný životný príbeh (rozhovor)

Visits: 429

14 odpovedí na „JOLLY JOCKEY“

  1. Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

  2. Ak by sa niekomu chcelo doplniť ešte jednu skladbu odohranú v tejto hre:
    Pascal Danel – Kilimandjaro

  3. Tiež patrím k priaznivcom tejto hry, mal som ju nahratú na druhotriednej kazete, ktorá sa stratila. Napísal som do Slovenského rozhlasu, odpoveď som nedostal. Jedna pani si však spomenula na svoju známu, ktorá robila v archíve Slovenského rozhlasu a tak som sa k nej dostal po 36-tich rokoch… a hneď som ju skopíroval na 4 rôzne médiá 🙂
    Áno, je to hra, na ktorú môžu byť slovenskí autori hrdí. Náhodou sa mi ozval aj pán z Maďarska, takže mám ako kuriozitu maďarskú verziu, ktorej síce nerozumiem ale bez nacionalistického podtónu si myslím, že slovenská verzia je akusticky lepšia aj vďaka hlasu pána Kukuru.
    Viac pochvál nebudem pridávať. Tí, ktorí túto hru poznajú, vedia že každé slovo chvály je slabé.
    Som rád, že sa na túto hru nezabudlo.

  4. Pre žurnalistov, ktorí sme študovali 1981-85, bol Jolly niečo ako Biblia. Neskôr som sa k nahrávke dlho nemohol dostať (magnetofónovú kazetu som niekde zapatrošil), kamaráti z rozhlasu ju v archíve nevedeli nájsť a keď som sa pýtal samotného Juraja Kukuru, doma ju nemal a nevedel o nikom, kto mal hru nahratú. Pomohol mi až neznámy chlapík, na ktorého som natrafil na internete. Poslal mi link a ja som si ju konečne mohol nahrať na CD. Juraj Kukura, Milan Materák, ale najmä Milan Kožiak: Dobrá práca!

  5. Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

  6. I have been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I will try and check back more often. How frequently you update your website?

  7. V tom čase to bola neskutočná bomba! Už to, že sa také niečo v 1978 vyrobilo (!) a odvysielalo (!), aj keď len raz. Ešte keď sme sídlili na Zochovej, mali sme to v domácej redakcii prehraté na veľkom páse. Samozrejme, časom sa stratil nielen pás, ale aj enex-menex. Ale často som si na to spomenula. A s veľkým potešššením sa k tomu po vyše 40 rokoch vraciam
    Keď to teraz počúvam, je mi to také známe, že sme to vtedy asi vedeli naspamäť

  8. Wonderful images, the colour and depth of the images are breath-taking, they draw you in as though you are a component of the composition.|

  9. Dobry den, tuto hru som pocul pri jej premiere a tak na mna zaposobila ze do dnes si pamatam vykon pana Kukuru. Zhostil sa ulohy po svojom a vtisol postave kus zo svojho hereckeho umenia. Patral po tejto hre, ale bezvysledne, takze dakujem. 🙂

  10. Rozhlasovú hru Jolly Jokey som počula ako 13-ročná a bol to veľmi silný zážitok. Ostalo mi v pamäti pár bonmotov, vtipov, ktoré používam dodnes. Veľmi ste ma potešili, srdečne Vám ďakujem. Komentár píšem ešte pred ‘novým’ vypočutím hry. Motívom k dnešnému googleniu informácií o hre bola stredajšia (16.3.) relácia Ars litera v rádiu Devín. Odznel v nej úryvok pri príležitosti 75-tych narodenín Juraja Kukuru.

  11. Kľudne aj viac takýchto sprístupnení poteší Hru som počul, ale nejako ma vtedy nezaujala, niekedy ma hra upúta až na druhý krát, musím ešte vyskúšať možno nemali dlho práva na jej reprízu, každopádne bola reprízovaná vrámci týždňa srbskej kulúry, nuž preto vtedy tá repríza, predsa len jej autor Momo Kapor bol srb. Predsa len podobné hry reprízujú jedine pri nejakej príležitosti, akou je spomínaný týždeň srbskej kultúry, prípadne výročie rozhlasu. Celkom by ma zaujímala od neho aj hra Opäť noc
    http://mluveny.panacek.com/…/264915-opat-noc-znovu-noc…

    /FB/

  12. Čakal som vykopávku, ale som prekvapený nielen kvalitou záznamu, ale najmä obsahom a výkonom Juraja Kukuru tiež. Je to skoro moderné a naozaj aktuálne. Osobitne tie reklamy Enex Menex International a tiež tie vtedajšie Správy zo sveta. Akoby boli včerajšie. Poučný zážitok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *