Kvety Brugmasie nazývané aj tropické Vuvuzely

BIOAKUSTIKA rastlín

Vývoj v oblasti skúmania vzťahov medzi hudbou a rastlinami  zákonite prešiel od empirických pokusov k exaktneším prístupom. Začali sa im  venovať také odbory akými  sú biofyzika,  biochémia, fyziológia, elektronika a ich interdisciplinárna odnož bioakustika.

Kvety Brugmasie nazývané aj tropické Vuvuzely

Kvety Brugmasie nazývané aj tropické Vuvuzely, alebo tiež africké trúby.

Tieto nové prístupy opúšťajú skúmanie vplyvu hudby a smerujú k  experimentom so zvukmi, vrátane infra- a ultra-  zvukov. To umožňuje vedcom presnejšie definovanie hypotéz a nastavenie projektov výskumu, presné merania tak aby získané výsledky boli akceptované vedeckou metodológiou, širšou vedeckou obcou a nakoniec aj praxou.

Pozoruhodné informácie aj s priamymi odkazmi na vedeckú štúdie v tomto smere priniesol portál ALDEBARAN

Bioakustika rastlín

v nedávno zverejnenom článku  Vladimíra Scholtza

Bioakustika rastlín
Počujú rastliny?
“Keď rastliny kričia”

V ďaľšom výskume tím biológov z Telavivskej univerzity v Izraeli zistil, že nielen zvieratá, ale aj rastliny vydávajú zvuky.

 

Magazín o vede a technike Quark nedávno v článku

publikoval výsledky výskumu tímu biológov z tejtoj univerzity v  ktorí  zistili, že aj rastliny vydávajú zvuky. Najmä ak sú v strese. Ak sú poškodené alebo  cítia ohrozenie.

Výskumníci zistili, že ultrazvukový „výkrik“ vydávajú aj vtedy, keď sú ich  stonky odrezávané, alebo ak nemajú dostatok vlahy.

Vtedy emitujú zvuky – podobne ako mnoho zvierat –, a to pomocou ultrazvukových kliknutí, ktoré ľudské ucho nezachytí. Podľa vedcov tieto zvuky nesú informáciu o fyziologickom stave rastliny. Vedci na čele s profesorkou Lilach Hadanyovou zostavili záznamový systém s dvoma mikrofónmi v akusticky izolovanom boxe, v ktorom boli umiestnené rastliny – rajčiak jedlý (Solanum lycopersicum) a tabak virgínsky (Nicotiana tabacum).

Skúmali rastliny počas stresu zo sucha, rezania stonky a bežnej kontroly. Zamerali sa na ultrazvukový zvukový rozsah (20 – 150 kHz), kde je šum v pozadí slabší. Počet zvukov emitovaných rastlinami v období sucha bol asi 35 x (rajčiak) a 11 x(tabak) za hodinu. Pri rezaní emitovali rastliny zvuky v priebehu hodiny asi 25-krát (rajčiak) a 15-krát (tabak). Naopak, počet zvukov emitovaných rastlinami pri bežných kontrolách bol nižší ako jeden za hodinu. Vedci zaznamenali 65 dB hladiny akustického tlaku ultrazvukových vĺn 10 cm od rastlín, čo naznačuje, že tieto zvuky mohli byť detegované niektorými organizmami až do vzdialenosti niekoľkých metrov.

Podľa našich vedomostí prvý raz ukazujeme, že stresované rastliny vysielajú zvuky prenášané vzduchom, ktoré je možné zaznamenávať na diaľku, a to v akustických komorách aj v skleníkoch”, uviedli . Vyslovili tiež názor, že ďalšie skúmanie bioakustiky rastlín môže otvoriť nové možnosti ich pochopenia a ich vzájomného pôsobenia so životným prostredím, čo môže mať významný vplyv aj na poľnohospodárstvo.

Bioakustika rastlín
Vedci merali frekvenciu a intenzitu zvuku, ktoré sa líšili ako podľa druhu rastliny, tak aj podľa druhu stresu. Tieto zistenia sú zapojené do modelu učenia, ktoré predpovedá, aké typy zvukov produkujú iné  stres.

Sledujte čo urobí so zvädnutým klíčkom paradajky syntezátor reprudukujúci signály z rastliny  do oživujúcich zvukov.  Za niekoľko  minút.

 

Toto zariadenie tiež generuje muziku, ktorá je výsledkomjeho komunikácie s rastlinou . Zariadenie má názov Hudba rastlín (Music of the plants) a pred istým časom si ho  z Damanhuru  priniesla Hanka SEKULOVÁ, autorka kníh, lektorka, propagátorka a návrhárka prírodných jedlých liečivých ekosystémov.

 

 

Viac TU

BIOAKUSTIKA

18 odpovedí na „BIOAKUSTIKA rastlín“

 1. I do agree with all the ideas you have introduced on your post They are very convincing and will definitely work Still the posts are very short for newbies May just you please prolong them a little from subsequent time Thank you for the post

 2. It was great seeing how much work you put into it. The picture is nice, and your writing style is stylish, but you seem to be worrying that you should be presenting the next article. I’ll almost certainly be back to read more of your work if you take care of this hike.

 3. Hi there,

  We’re writing to ask if you accept Guest Posts on psychobalzam.com?

  If you do, would you be interested in us adding your site to our list, which has an outreach of over 47 million potential customers?

  Check the site out for more information: https://bit.ly/3GpKyZg

  You can also download the list so you can see for yourself.

  Here is how our process works:

  1. We add your site to our free download list, which is marketed to over 47 million potential customers.
  2. Interested parties download the list for free, browse through the categories and metrics, and then contact you.
  3. You reply, like you would with any other Guest Post query, informing them of price and terms etc, before publishing their article and receiving their fee.

  As we’re doing the promotion, people come to you. You just reply to them and carry on the conversation before sealing the deal like you would if anybody contacted you wanting to place a post on your site.

  You can check the list for yourself and add your site here: https://bit.ly/410mMKX

  Kind Regards,
  Sam

 4. Greetings! Very useful advice in this particular post! It’s the little changes that will make the biggest changes. Thanks for sharing!

 5. I blog quite often and I really thank you for your content. This great article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed too.

 6. I’m pretty pleased to discover this page. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely savored every bit of it and i also have you saved to fav to see new things in your site.

 7. I was very happy to find this website. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved to fav to look at new things on your blog.

 8. Thank you for your interest. We are pleased. We have no conditions for cooperation only to indicate the source. This is probably obvious. If you let us know where you publish something from our site we will welcome it. Milan Kožiak

 9. You should be a part of a contest for one of the best blogs on the internet. I most certainly will recommend this blog!

 10. Excellent article! We are linking to this great post on our site. Keep up the great writing.

 11. There is certainly a great deal to learn about this topic. I love all of the points you’ve made.

 12. Hello! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent information you have right here on this post. I will be returning to your web site for more soon.

 13. F*ckin’ remarkable issues here. I am very happy to peer your post. Thank you a lot and i’m taking a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 14. Hello!

  I see your page on IG https://www.instagram.com/milankoziak – love it!

  Question, do you have products that you sell yourself?

  Target Your Competitors IF Followers and Grow Your IG / Store / Sales!

  That’s right. We can send you a list of your biggest competitors followers for you to market to!

  Looking for a fast way to scale your followers or sales?

  Target your followers and your competitors with a quick email or text message.

  Tell us the IG account you want, we will build a CSV file that will have some emails, phones and contacts for all followers.

 15. I was excited to discover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book-marked to look at new things on your website.

 16. Ešteže nie som vegetariánka. Po tých objavoch izraelských vedcov by mi na obživu zostali len vo vode varený piesok s kameńmi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *