Smile of Alina Zagitova

Čarovná moc úsmevu

“Úsmev nestojí nič a prináša mnoho. Obohacuje toho, kto ho prijíma bez toho, že by ochudobňoval toho, kto ho dáva. Trvá chvíľku, ale spomienka naň je niekedy večná. Nikto nie je taký bohatý, aby sa bez neho obišiel – a nikto nie je taký chudobný, aby ho nemohol darovať.“
Jan Werich

 

Čo dokáže úsmev?

Chceš byť šťastný, spokojný, úspešný? Usmievaj sa. 

Keep smiling
Sympaťák aj bez zubov, Keep Smiling, source: www.ephoto.sk

Autor pojmu “emocionálna inteligencia” Daniel Goleman píše v knihe rozhovorov s Dalajlámom Destruktivní emoce : “stačí nastaviť na vašej tvári úsmev a to vo vašom mozgu spustí aktivitu typickú pre šťastie.”  Toto Golemanove tvrdenie dnes potvrdzujú aj pozorovania mozgu na funkčnej magnetickej rezonanci, kde je vidieť v priamom prenose, ktoré časti mozgu sú aktívne – dodáva psychológ Aleš Bednařík na www. psychologiastastia.sk

A to nie je všetko.

Úsmevom zlepšujete svet! 

Usmievaví ľudia šíria vôkol seba pozitívnu energiu. Náš mozog je totiž naprogramovaný s emóciami iných rezonovať. Znamená to, že úsmev je nákazlivý – v tom najlepšom slova zmysle. Je to podobné ako pri zívaní. Ak sa na nás niekto usmeje a pozrie sa nám do očí, úsmev mu automaticky opätujeme. 

“Nikdy sa nedozvieme, koľko dobra môže spôsobiť  jediný úsmev” Matka Tereza

Aj preto je každý úsmev vlastne dobrý skutok!

 

Jeden príbeh. Čaro nechceného.

 Je introvertkou, plachou a zdanlivo krehkou. Nemá rada mediálny záujem, ale iba pozorné oko to vidí na jej tvári. Napriek tomu sa jej dostáva viac pozornosti ako mnohým iným modelkám a športovcom. Má len krásnych deväťnásť a už dosiahla všetky možné športové úspechy. Je olympijskou šampiónkou 2018, majsterkou sveta 2019, majsterkou Európy 2018, šampiónkou finále Grand Prix 2017–18 a ruskou národnou šampiónkou 2018. 

Pre svoj pôvab sa objavuje na titulných stránkach mnohých svetových novín a časopisov. Najradšej má svoje súkromie, svojich blízkych a nerada o tom hovorí. Rusi ju milujú hoci nie je ruska, ale tatarská moslimka. Japonci by si ju najradšej privlastnili a na jej počesť robia festivaly, mládež premenováva štadióny na ktorých vystupovala. Ľudia čo ju poznajú bližšie jej dali prívlastok “bojovný anjel”.

Bojovný anjel - Alina Zagitova
Bojovný anjel – Alina Zagitova

Jej krasokorčuliarske začiatky neboli jednoduché.

Chýrna trénerka Etera Tutberize ju najskôr vyradila zo skupiny dievčat, ktoré mala pripravovať na krasokorčuliarsku dráhu. Myslela si, že Alina je príliš krehká aby vydržala tvrdý trénig a pekná aby mala vôľu uspieť vo svete vrcholového športu. Poslala ju domov. O týždeň na to sa Alina pred trénerkou  zjavila znovu a poprosila o jej dôveru. Takú odvahu a húževnatosť od Zagitovovej neočakávala. To zabralo. Tá nielen nesklamala, ale prekvapila všetkých – v tom najlepšom slova zmysle.

Zaujala a nadchla celý svet.

Ešte k tým Japoncom. Tí boli z nej nadšení od jej prvopočiatkov  a aj  tamojšie seriózne médiá ju nazývajú “bohyňou”. Každá jej návšteva , hoci len súkromná tam spôsobuje vytrženie. Počas MS v krasokorčuľovaní v japonskej Saitame (2019)  postihla  ťažká “schíza” celé rodiny. “Komu fandiť? … svojim dievčatám, alebo akejsi Ruske?”.  Táto ruská tatárka si dokázala záhadným spôsobom získať aj svoje športové rivalky. Aj tie podľahli a uznávali je šarm a talent. S nevídanou ľahkosťou sa dokázala vyhnúť úskaliam, ktoré prináša športová rivalita. Všimli si to nielen významní marketéroví manažéri, ale dokonca aj politici.

Zagitovová si stále získava priaznivcov po celom svete nielen fluidom svoje mladosti, rozpačitého pôvabu, pokornou, disciplinovanou skromnosťou a športovými výkonmi, ale aj čímsi čo sa ťažko pomenováva.

Napríklad Japoncom konvenuje do takej miery, že už nevedia čo vymyslieť aby jej prejavili náklonnosť. Zahŕňajú ju pozvaniami na roky dopredu, lístočkami lásky a najrôznejšími darmi. Samotná Zagitovová to celé príjima so šarmom, ktorý sa len tak nevidí. Mladí Japonci navrhujú udeliť jej japonské občianstvo. Dokonca aj Japonský premiér so svojou manželkou podľahol jej čaru a na mimoriadnom podujatí venoval krasokorčuliarke šteniatko Masaru vzácneho plemena “Akita Inu”. To ocenil celý japonský národ, ako veľké politické gesto v časoch sporov okolo Kurilských ostrovov. Samotná Zagitovová sa nedávno vyjadrila, že by chcela žiť v Japonsku aspoň zopár rokov, hoci miluje svoju vlasť. Na postojoch Rusov k nej to nič nezmenilo. Sám Putin jej po víťazstve na olympiáde odovzdával osobne vysoké štátne vyznamenanie.

Tomu sa hovorí “nebeský úspech”.

Amerikánci robia z nej “tajnú zbraň” Putinovej hybridnej politiky – pred ktorou sa treba mať na pozore. Hoci napríklad v zázname jej očakávanej voľnej jazdy “Kleopatra” na Grand Prix v Sapore (2019) ju známi komentátori NBC vynášajú do nebies. Je len dobre, že v tomto svete chaosu a spochybňovania stáročiami overených hodnôt vidia  mladí ľudia po celom svete takýto vzor svojho života. Budeme ešte o nej veľa počuť. Má len krásnych deväťnásť. 

alebo ako Carmen na MS 2019

zlatá olympijská jazda

alebo ako len 14 ročná “Čierna labuť” 

 

Alina Ilnazovna Zagitova ( rusky : Алина Ильназовна Загитова , [8] Tatar : Алинә Илназ кызы Заһитова , narodená 18 mája 2002) je ruská krasokorčuliarla, olympijská šampiónkou 2018, majsterka sveta 2019, majsterka Európy 2018, šampiónka finále Grand Prix 2017–18

Zagitova je jedinou ruskou krasokorčuliarkou, ktorej sa podarilo získať zlato na olympijských hrách , majstrovstvách sveta v krasokorčuľovaní , európskych šampionátoch v krasokorčuľovaní a Veľkej cene finále v krasokorčuľovaní . Je prvou moslimskou športovkyňou, ktorá získala zlatú olympijskú medailu, titul majsterky sveta a Superslam . zdroj: en.wikipedia.org

Najnovšie informácie o Aline Zagitovovej

https://en.wikipedia.org/wiki/Alina_Zagitova

Navštíviť stránkuttps://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Asm%C4%9Bv

Blog zostavil a napísal PhDr. Milan Kožiak

Odkazy aspoň na 3 zdroje publikujúce blog “Čarovná moc úsmevu” v ruskom jazyku:

https://www.instagram.com/p/CQoOZXBHX50/

https://www.sports.ru/tribuna/blogs/chudesanews/2937697.html

https://vk.com/@375432388-alina-zagitova-volshebnaya-sila-ulybki-statya-v-slovackom-in

Vytúžená - slovenský preklad textu piesne Желанная.
Vytúžená – slovenský preklad textu piesne Желанная. Zväčšite kliknutím na obrázok.

29 najkrajších citátov o úsmeve, ktoré vám dajú dôvod na úsmev

 

Hits: 1599

45 thoughts on “Čarovná moc úsmevu”

 1. Очень впечатлило…Спасибо словакам! А в российской статьи поразила фраза ” России больше ,чем аксели и четвертные прыжки, нужны новые герои…” И автор таким героем видит Алину. Мне кажется, это наивысшая похвала. Неужели наши СМИ прозрели ?

 2. Феномен Загитовой начали изучать по серьезному в Европе.\nНадо отдать должное специалисту этого словацкого издания , он доподлинно изучил материал и подтвердил наши болельщицкие высказывания о великолепной Алине.Она будоражит умы в любой новости., в любом своём появление , как на льду , являясь всегда Королевой , как только ступила на лёд , так и в жизни.Ох уж эта невероятная Загитова.\nАвтор, большая благодарность за Вашу работу , отличный Пост.

 3. Очень красивый пост! Словаки просто потрясли. Очень неожиданно для меня. Oгромное спасибо! Восхищаюсь.

 4. Человек с чистой и доброй душой не может не улыбаться, мне так кажется. Но улыбки ведь тоже бывают разные, от вежливой до презрительной. У Алины именно чистая и располагающая, почему-то точно знаешь, что она искренняя. Интересно, что такое редкое качество как чистота, отмечают совершенно разные люди, и вспомним Теда Бартона, когда он выделил это качество в Алине, когда нужно было определить спортсмена одним словом. \nФеномен Алины в том, что в ней прекрасно абсолютно всё – внутренний свет, красота, манеры, воспитание, талант, успех. Сейчас вспоминаю давний пост одного из пользователей спортса, и в нем было написано, что каждый человек хотел бы иметь такую сестру, такую дочь, внучку, подругу, жену, и это абсолютное точное замечание, и я полностью присоединяюсь к нему.

 5. Ирина Кузнецова píše:

  Прекрасная статья. Мало кто из. ОЧ покоряет так сердца. А Алина-это и есть фигурное катание ао всей его красоте.

 6. Очень Добрый píše:

  Спасибо за статью Алина наша любовь любимая всем миром, конечно для любителей своего таланта красоты порядочности человечности и простоты любимая наша ♥️❤️♥️❤️♥️❤️♥️❤️♥️.

 7. Отличная статья. Было очень приятно прочесть. Ну и нашим журналистам на заметку, как надо писать.Очень красиво.

 8. Спасибо за прекрасную статью. Алина наш маленький, прекрасный дипломат, своей чистотой души, красотой и силой воли воина света, объединяет людей по всему миру, потому, что миру для дальнейшего развития и жизни нужны такие люди, которые приносят радость, позитивные настроения и желание творить красоту

 9. Да, мы уже все давно “потеряли голову” от Алины…И девочки, и мальчики. Автор, спасибо!

 10. Радует,что в Европе,такой малофигурнокатательной стране как Словакия,интересуются феноменом Загитовой.Это лишний раз подчеркивает насколько Алина не только сильная спортсменка,но и глубокая,сильная личность.Горжусь безмерно нашей Алиной!!!❤️

 11. Прекрасная статья! Целый день хожу под впечатлением! ❤️

 12. Дорогие российские друзья, я прочитал много ваших комментариев к статье «ВОЛШЕБНАЯ СИЛА УЛЫБКИ» на сайте SPORTS.RU, VKontakte,… Спасибо! и особенно Спасибо блогерам Валерии Палаткиной и JessHH за то, что заметили эту статьюи сделали доступным для российских читателей. Приятно удивлен количеством и содержанием ваших комментариев. При всем моем восхищении Алиной Загитовой мне очень жаль, что, учитывая объем статьи, я не смог упомянуть других чрезвычайно талантливых девушек из вашего нынешнего поколения фигуристок. Может быть, я с ними разберусь в будущем. Я понимаю, что мои слова об Алине в статье вам понравились, но основная причина, по которой я ее написал, – это, попросту говоря, «хмурное настроение» людей не только в Словакии. Это, безусловно, связано с пандемией, но не только с ней. Некоторые из вас это заметили, что меня порадовало больше, чем ваша радость от того, что имя Алина Загитова ценится и известно за пределами России. Свое мнение я высказал – как психолог на пенсии – в первых абзацах статьи. Онa былa адресованa в основном словацким и чешским читателям. Хочется верить, что это так поняли многие российские читатели. История Алины Загитовой и ее милых улыбок пригодилась как красивый и убедительный пример иллюстрации волшебной силы улыбки, которую все мы хорошо знаем, но используем мало. … .

 13. Мне очень понравилась ваша статья. Она так написана, что хочется читать. Просто, понятно, познавательо и интересно. И об Алине написано без лишнего пафоса, но с уважением и симпатией. Я как болельщика Алины очень вам благодарна за вашу прекрасную статью.

 14. Большое спасибо за статью ). В России Алина тоже многим поднимает настроение своей искренней улыбкой. Мы называем это “алинотерапия” )).

 15. Но мы еще не до конца разгадали феномен Загитовой. Может быть в будущем такие как Вы и другие психологи мира и социологи найдут разгадку резонанса в обществе с появлением личности с Большой Буквы Алины Загитовой.

 16. Уважаемые друзья! Хочу сказать, что опубликованная здесь статья чешского психолога Milan Kožiak получила большой отклик в сердцах людей. Много людей остались неравнодушными к словам, написанными автором. Статья распространилась на различных российских интернет-площадках. Её перепостил себе официальный фан-аккаунт Алины @teamzagitova
  То есть, однозначно, статью прочитала и сама Алина. О статье узнали много людей, живущих в России и за её пределами, все они оставляли замечательные комментарии и делились своим мнением, никто не остался равнодушным.
  СПАСИБО ВАМ, АВТОР!

 17. Спасибо за Вашу статью. Очень понравилось, что волшебную силу улыбки Вы проиллюстрировали на примере самой популярной и любимой фигуристки из России-Алины Загитовой. Феномен Алины-очень удивительное явление, которое еще требует дальнейшего изучения.

 18. Вроде бы все фото и видео Алины пересмотрены на сто раз, но как же приятно видеть их снова и снова! Любовь наша навсегда!

 19. Спасибо вам, статья замечательная. Мы поняли ваш посыл, а Алина великолепная международная иллюстрация, что каждый может внести свет в жизнь.

 20. Mně se líbí nejen celý text blogu, ale i přiložené video na YouTube. Píseň byla vybrána geniálně. Rozumím jí sice jen tak na 50%, ale poslouchám ji kolem dokola. Krásná, usměvavá Alina, Alina s Masaru, s Georgijevskou stužkou, Alina s náušnicemi, s květinami, v kimonu, s dívkami z týmu, na ledě i v soukromí. Ležím teď v nemocnici s Covidom a tankuji si tímto videem vybité baterky. Je to moje transfuze optimismu. Ukázal jsem ho sestřičkám a hned jsem viděl jak se začali usmívat očima i přes roušku. Děkuji pane Doktore Kožiaku!

 21. Спасибо большое Милан!
  Вы написали такие правильные, такие нужные слова о замечательной фигуристке, ОЧ Алине Загитовой. Кроме того, что Алина прекрасная фигуристка, она невероятной красоты девушка, и уникальная личность, которая объединяет людей по всему миру.
  Недаром говорят, что красота спасёт мир!

 22. Спасибо Вам большое за Вашу статью, она вызвала в нашей стране большой резонанс и была так своевременна и приятна для всех болельщиков Алины. Я совершенно случайно обнаружила Вашу статью и решила ею поделиться у нас, естественно, указав авторство. Это так заинтересовало всех, что наши неравнодушные к Алине люди даже нашли Вас в ВК и Фейсбуке, надеюсь, они Вам написали приятные слова. Спасибо за уточнение имени чешского писателя, я обязательно исправлю. Желаю Вам успеха. Поверьте, Вы сделали очень доброе и нужное дело, написав эту статью. Спасибо Вам большое.

 23. Спасибо огромное! Читала и слезы наворачивались от гордости за нашу девочку! Что люди в других странах оценили этот “цветок лотоса”, что не прилипла к ней ни капелька грязи, которую щедро поливали и при всяком удобном случае поливают наши ФК мудрецы и их сми-прихвости. Еще раз спасибо автору!

 24. Nádherný článok! Každé slovo dýcha s láskou k životu. Je skutočne možné vziať to a povedať o Aline. Jednoduchými slovami, úprimne a bez pátosu. Ďakujem slovenskému novinárovi. A vďaka @palatkinavaleriia za to, že ste nás uviedli do tohto článku.

 25. Какая замечательная статья! Написано доброжелательно и уважительно! Благодарю авторов статьи! Наша Алинка такая!

 26. Прекрасный текст! Очарована Алиной с Олимпийских игр, где она честно победила, а потом закрепила свой успех. Всегда достойно и скромно держится, умница. ❤️

 27. Спасибо вам за статью! Успехов вам в вашей работе и здоровья!

 28. Спасибо за уважение и внимание к Алине. Она этого действительно достойна как никто другой. Это прекрасно что тысячи людей это очень хорошо понимают. Алина это исключительное явление ! И не только (что очень важно!) как спортсменка , а именно во всех аспектах. Такое явление надо изучать. Может кто то где то этим займётся.

 29. Дорогой автор, примите искренние слова благодарности за добрые слова о нашей олимпийской чемпионке

 30. Спасибо Вам за статью! Вы очень верно написали про Алину! ❤

 31. Thanks for the kind words about Alina, she is truly not only a great skater, but also a unique personality

 32. Thanks a lot for your article and attitude to our beauty. She really needs support in Russia. In our country Alina has a lot of fans and followers, but she is often abused by our mass-media and sports officials. She is not forgotten due to followers’ admiration. I am grateful to you for your opinion about Russian absolute champion in figure-skating Alina ZAGITOVA.

 33. алина – !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 34. Thank you to the author for a wonderful article about Alina. She is not only an incredibly talented figure skater and a wonderful actress who easily conveys any images in her programs. She is endowed with the best human qualities – kindness, sincerity, incredible charm and some kind of magic that attracts those who have ever seen her performances to her. And from her sunny smile, it becomes warm and joyful, and want the moment of communication with her to last for a very long time. I really want her to return to the competition again, without her there it became not interesting at all.

 35. Спасибо огромное автору ,за прекрасную статью про Алиночку!!! Она на самом деле, одна единственная такая на всём белом свете!!! И толантливая, знаменитая, трудолюбивая, сромная, добрая, воспитанная,очень благодарная, умная, тактичная, .. и очень красивая душой и телом девочка!!! За это всё , её весь мир обожает!!! Солнышко, удачи тебе и бле стящих побед, во всех твоих начинаниях!!! Посол мира, дружбы и добра, меду народами!!!❤

 36. Veľmi ma zaujíma ďaľšia životná cesta Aliny Zagitovej. Na ľade vystupovala v poslednom roku len občas, ale vždy dokázala zaplniť haly, alebo aj námestia. Viem, že začala študovať žurnalistiku a moderovala v televízii súťažný krasokorčuliarsky seriál. Podľa mňa jej táto rola veľmi nesedí. Ona sama je zjavom sama o sebe a v prezentácii pohybom je nedostižná.

 37. Великолепная красота Алины, она такая красивая, особенно выглядит красиво на льду, спасибо Автор за ролик, молюсь, чтобы Алина скоро вернулось и продолжила соревноваться, ведь она такая молодая, талантливая, не получается смотреть на других фигуристов таким восхищением, как на Алину, она другая, несравнимоя ни с кем.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.