Vladimír Vysockij

Vladimir Vysotsky

Vladimir Vysotsky

Владимир Высоцкий

Vladimír Vysockij mozaika

Vladimir Vysockij (Vysotsky)  bol sovietsky pesničkár, básnik a herec, ktorého kariéra mala mimoriadny a trvalý vplyv na sovietsku kultúru . Preslávil sa svojím jedinečným štýlom spevu a textmi, ktoré obsahovali spoločenské a politické komentáre v často vtipnom pouličnom žargóne. Bol tiež významným javiskovým a filmovým hercom. Aj keď jeho dielo oficiálne sovietske kultúrne inštitúcie do veľkej miery ignorovali, už počas svojho života dosiahol pozoruhodnú slávu, lásku rusov a dodnes významne ovplyvňuje roky po svojej smrti mnohých ruských populárnych hudobníkov a hercov. 

Z mnohých jeho piesní cítiť smútok, ale iný ako ten nostalgický a sentimentálny smútok Žanny Bičevskej. Je to drsný smútok muža prejavovaný iróniou, až sarkazmom a vzdorom k nezmyselným pomerom vtedajšieho ZSSR. Mnoho takýchto  piesní sa zachovalo len na amatérskych nahrávkach jeho koncertov, alebo len v textovej forme.

Jeho ľúbostný román a krátke manželstvo s francúzskou herečkou Marinou Vlady vtedy sledovali milióny rusov i francúzov.

French actress Marina Vlady in Paris at the Trocadero with her husband Vladimir Vysotsky, a Russian anti-establishment actor, poet, songwriter and singer in the Soviet Union. He plays Hamlet at the Palais de Chaillot Theater in Paris in a stage production directed by Russian director Yuri Lyubimov. (Photo by Elisabeth Andanson/Sygma via Getty Images) . . Francúzska herečka Marina Vlady v Paríži pri paláci Trocadéro so svojím manželom Vladimirom Vysockym,  ruským hercom vystupujúcim proti establišmentu, básnikom, skladateľom a spevákom v Sovietskom zväze. V tom čase hrá s obrovským úspechom Hamleta v divadle Palais de Chaillot v Paríži, v inscenácii ruského režiséra Jurija Ljubimova, zakladateľa a dlhoročného  riaditeľa  divadla Na Taganke. (1977).

 

Táto romanca sa však musela skončiť tak ako jej bolo predurčené osudom. Ich láska sa však rozchodom neskončila.  Neskončila ani láska Rusov k tomuto páru a  pretrváva v mnohých pamätníkoch po celom Rusku.

Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk

Všetko čo Vysockij robil, hovoril a spieval bolo pod prísnym dohľadom vtedajšej sovietskej moci, ktorá sa usilovala priviesť ho “k rozumu”. To, ako aj jeho životný štýl a životospráva ho vyčerpávali a zákonite vyústili v jeho predčasný odchod.

* 25. január 1938 – † 25. júl 1980

Vladimír Vysockij zomrel  zomrel 25. júla1980, v čase konania letných olympijských hier usporiadaných v Moskve. 28. júla 1980 bol pochovaný  na cintoríne Vagankovsky. Jeho hrob je stále plný kvetov, ktoré mu tam prinášajú mnohí a medzi nimi aj mladí Rusi.

Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.
Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.

 

Viac TU

Lekcia o medzinárodnej situácii

 

Blízko mesta Peking (o kultúrnej revolúcii v Číne)

 

Prečo domorodci zjedli Cooka

List redaktorovi televízneho programu „Zjavne-neuveriteľné“

Balada o detstve

Ukrajina raz za 100 rokov jedno a to isté, rovnaké Požiare!

Posledná pieseň Vladimíra Vysockého

25.01.2022

V deň narodenín Vladimíra Vysockého ponúkla TV ПЕРВЫЙ КАНАЛ  nové príbehy z jeho života a rozhovory s jeho príbuznými, priateľmi i prostými ľuďmi, ktorí ho milujú dodnes.

* 25. január 1938 – † 25. júl 1980

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá A 

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá B

Hits: 182

6 odpovedí na „Vladimir Vysotsky“

  1. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

  2. Rusky jsem už dávno zapomněl, a po pravdě, nikdy jsem v ruském jazyku nebyl eso. Ale toto je síla, tomu rozumím.
    a nedivím se proč ho Rusové dodnes milují. Hezká připomínka.

  3. Moje máma ho milovala. Ta vzpomínka na Vladimíra Vysockého vyvolat již téměř zapomenuté vzpomínky i na ni. Zjihla jsem na chvíli u nich. Díky za to.

  4. Господи ! Сколько песен спето , сколько сыграно ролей , сколько нам сказано им … Десяти жизней не хватит из того , что он успел сделать . И всё равно , он с нами всегда . Жива память и жив Владимир Высоцкий и живы его песни , его гений.

  5. V tých časoch chodili z Československa do ZSSR vlaky Družby, Z Leningradu som si priniesla niekoľko platní vydavateľstva Melódia (Arsmtornga, Piaf, ale aj ABBU a BonyM!). Medzi nimi aj Vysockého. Pokúsim sa ho nájsť a dúfamm že sa mi podarí naštarovať gramofón, ktorý máme v izbe už len na ozdobu. Spomínam si, že v tom čase sme Vysockého počúvali podobne “ostražito” ako Kryla a Iva Jahelku, spievajúceho právnika, ktorý tiež vedel zaťať do živého.

Pridaj komentár