Vladimír Vysockij

Vladimir Vysotsky

Vladimir Vysotsky

Владимир Высоцкий

Vladimír Vysockij mozaika

Vladimir Vysockij (Vysotsky)  bol sovietsky pesničkár, básnik a herec, ktorého kariéra mala mimoriadny a trvalý vplyv na sovietsku kultúru . Preslávil sa svojím jedinečným štýlom spevu a textmi, ktoré obsahovali spoločenské a politické komentáre v často vtipnom pouličnom žargóne. Bol tiež významným javiskovým a filmovým hercom. Aj keď jeho dielo oficiálne sovietske kultúrne inštitutúcie do veľkej miery ignorovali, už počas svojho života dosiahol pozoruhodnú slávu, lásku rusov a dodnes významne ovplyvňuje roky po svojej smrti mnohých ruských populárnych hudobníkov a hercov. 

Z mnohých jeho piesní cítiť smútok, ale iný ako ten noslagický a sentimentálny smútok Žanny Bičevskej. Je to drsný smútok muža prejavovaný iróniou, až sarkazmom a vzdorom k nezmyselným pomerom vtedajšieho ZSSR. Mnoho takýchto  piesní sa zachovalo len na amatérskych nahrávkach jeho koncertov, alebo len v textovej forme.

Napríklad:

А мы живем в мертвящей пустоте …

“A žijeme v smrteľnej prázdnote … “
A žijeme v umŕtvujúcej prázdnote –
Skúste zatlačiť – tak vytečie hnis , –
A umierajúci strach prehlušíme vytím –
A tí, ktorí sú prví, a ľudia, ktorí sú v chvoste.A povinné obete
Oslávení našimi otcami viackrát,
Pečať  na našej obetovanej  generácii –
Zbavení sme  rozumu, pamäti a očí.”

А мы живем в мертвящей пустоте –

Попробуй надави – так брызнет гноем, –
И страх мертвящий заглушаем воем –
И те, что первые, и люди, что в хвосте.
И обязательные жертвоприношенья,
Отцами нашими воспетые не раз,
Печать поставили на наше поколенье –
Лишили разума и памяти и глаз.

Jeho ľúbostný román a krátke manželstvo s francúzskou herečkou Marinou Vlady vtedy sledovali milióny rusov i francúzov.

French actress Marina Vlady in Paris at the Trocadero with her husband Vladimir Vysotsky, a Russian anti-establishment actor, poet, songwriter and singer in the Soviet Union. He plays Hamlet at the Palais de Chaillot Theater in Paris in a stage production directed by Russian director Yuri Lyubimov. (Photo by Elisabeth Andanson/Sygma via Getty Images)
Táto romanca sa však musela skončiť tak ako jej bolo predurčené osudom. Ich láska sa však rozchodom neskončila.  Neskončila ani láska Rusov k tomuto páru a  pretrváva v mnohých pamätníkoch po celom Rusku.
Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk

Všetko čo Vysockij robil, hovoril a spieval bolo pod prísnym dohľadom vtedajšej sovietskej moci, ktorá sa usilovala priviesť ho “k rozumu”. To, ako aj jeho životný štýl a životospráva ho nesmierne vyčerpávali a zákonite vyústili v jeho predčasný odochod.

Vladimír Vysockij zomrel  zomrel 25. júla1980, v čase konania letných olympijských hier usporiadaných v Moskve. 28. júla 1980 bol pochovaný  na cintoríne Vagankovsky. Jeho hrob je stále plný kvetov, ktoré mu tam prinášajú mnohí a medzi nimi aj mladí Rusi.

Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.
Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.

 

Viac TU

Lekcia o medzinárodnej situácii

 

Blízko mesta Peking (o kultúrnej revolúcii v Číne)

 

Prečo domorodci zjedli Cooka

List redaktorovi televízneho programu „Zjavne-neuveriteľné“

Balada o detstve

Posledná pieseň Vladimíra Vysockého

 

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá A 

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá B

Hits: 94

3 odpovede na „Vladimir Vysotskys“

  1. Moje máma ho milovala. Ta vzpomínka na Vladimíra Vysockého vyvolat již téměř zapomenuté vzpomínky i na ni. Zjihla jsem na chvíli u nich. Díky za to.

  2. Господи ! Сколько песен спето , сколько сыграно ролей , сколько нам сказано им … Десяти жизней не хватит из того , что он успел сделать . И всё равно , он с нами всегда . Жива память и жив Владимир Высоцкий и живы его песни , его гений.

  3. V tých časoch chodili z Československa do ZSSR vlaky Družby, Z Leningradu som si priniesla niekoľko platní vydavateľstva Melódia (Arsmtornga, Piaf, ale aj ABBU a BonyM!). Medzi nimi aj Vysockého. Pokúsim sa ho nájsť a dúfamm že sa mi podarí naštarovať gramofón, ktorý máme v izbe už len na ozdobu. Spomínam si, že v tom čase sme Vysockého počúvali podobne “ostražito” ako Kryla a Iva Jahelku, spievajúceho právnika, ktorý tiež vedel zaťať do živého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.