Vladimír Vysockij

Vladimir Vysotsky

Vladimir Vysotsky

Владимир Высоцкий

Vladimír Vysockij mozaika

Vladimir Vysockij (Vysotsky)  bol sovietsky pesničkár, básnik a herec, ktorého kariéra mala mimoriadny a trvalý vplyv na sovietsku kultúru . Preslávil sa svojím jedinečným štýlom spevu a textmi, ktoré obsahovali spoločenské a politické komentáre v často vtipnom pouličnom žargóne. Bol tiež významným javiskovým a filmovým hercom. Aj keď jeho dielo oficiálne sovietske kultúrne inštitúcie do veľkej miery ignorovali, už počas svojho života dosiahol pozoruhodnú slávu, lásku rusov a dodnes významne ovplyvňuje roky po svojej smrti mnohých ruských populárnych hudobníkov a hercov. 

Z mnohých jeho piesní cítiť smútok, ale iný ako ten nostalgický a sentimentálny smútok Žanny Bičevskej. Je to drsný smútok muža prejavovaný iróniou, až sarkazmom a vzdorom k nezmyselným pomerom vtedajšieho ZSSR. Mnoho takýchto  piesní sa zachovalo len na amatérskych nahrávkach jeho koncertov, alebo len v textovej forme.

Jeho ľúbostný román a krátke manželstvo s francúzskou herečkou Marinou Vlady vtedy sledovali milióny rusov i francúzov.

French actress Marina Vlady in Paris at the Trocadero with her husband Vladimir Vysotsky, a Russian anti-establishment actor, poet, songwriter and singer in the Soviet Union. He plays Hamlet at the Palais de Chaillot Theater in Paris in a stage production directed by Russian director Yuri Lyubimov. (Photo by Elisabeth Andanson/Sygma via Getty Images) . . Francúzska herečka Marina Vlady v Paríži pri paláci Trocadéro so svojím manželom Vladimirom Vysockym,  ruským hercom vystupujúcim proti establišmentu, básnikom, skladateľom a spevákom v Sovietskom zväze. V tom čase hrá s obrovským úspechom Hamleta v divadle Palais de Chaillot v Paríži, v inscenácii ruského režiséra Jurija Ljubimova, zakladateľa a dlhoročného  riaditeľa  divadla Na Taganke. (1977).

 

Táto romanca sa však musela skončiť tak ako jej bolo predurčené osudom. Ich láska sa však rozchodom neskončila.  Neskončila ani láska Rusov k tomuto páru a  pretrváva v mnohých pamätníkoch po celom Rusku.

Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Vladimir Vysockij & Marina Vlady JEKATERINBURG
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk
Fountain-sculpture-Love-devoted-to-Vladimir-Vysotsky-and-Marina-Vlady-in-Volgodonsk

Všetko čo Vysockij robil, hovoril a spieval bolo pod prísnym dohľadom vtedajšej sovietskej moci, ktorá sa usilovala priviesť ho “k rozumu”. To, ako aj jeho životný štýl a životospráva ho vyčerpávali a zákonite vyústili v jeho predčasný odchod.

* 25. január 1938 – † 25. júl 1980

Vladimír Vysockij zomrel  zomrel 25. júla1980, v čase konania letných olympijských hier usporiadaných v Moskve. 28. júla 1980 bol pochovaný  na cintoríne Vagankovsky. Jeho hrob je stále plný kvetov, ktoré mu tam prinášajú mnohí a medzi nimi aj mladí Rusi.

Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.
Posledná rozlúčka Mariny Vlady s jej veľkou láskou.

 

Viac TU

Lekcia o medzinárodnej situácii

 

Blízko mesta Peking (o kultúrnej revolúcii v Číne)

 

Prečo domorodci zjedli Cooka

List redaktorovi televízneho programu „Zjavne-neuveriteľné“

Balada o detstve

Ukrajina raz za 100 rokov jedno a to isté, rovnaké Požiare!

Posledná pieseň Vladimíra Vysockého

25.01.2022

V deň narodenín Vladimíra Vysockého ponúkla TV ПЕРВЫЙ КАНАЛ  nové príbehy z jeho života a rozhovory s jeho príbuznými, priateľmi i prostými ľuďmi, ktorí ho milujú dodnes.

* 25. január 1938 – † 25. júl 1980

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá A 

TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá B

Visits: 144

7 odpovedí na „Vladimir Vysotsky“

  1. May I just say what a comfort to find someone that truly knows what they’re discussing on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular given that you most certainly have the gift.

  2. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anyone else having the same RSS problems? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!

  3. Rusky jsem už dávno zapomněl, a po pravdě, nikdy jsem v ruském jazyku nebyl eso. Ale toto je síla, tomu rozumím.
    a nedivím se proč ho Rusové dodnes milují. Hezká připomínka.

  4. Moje máma ho milovala. Ta vzpomínka na Vladimíra Vysockého vyvolat již téměř zapomenuté vzpomínky i na ni. Zjihla jsem na chvíli u nich. Díky za to.

  5. Господи ! Сколько песен спето , сколько сыграно ролей , сколько нам сказано им … Десяти жизней не хватит из того , что он успел сделать . И всё равно , он с нами всегда . Жива память и жив Владимир Высоцкий и живы его песни , его гений.

  6. V tých časoch chodili z Československa do ZSSR vlaky Družby, Z Leningradu som si priniesla niekoľko platní vydavateľstva Melódia (Arsmtornga, Piaf, ale aj ABBU a BonyM!). Medzi nimi aj Vysockého. Pokúsim sa ho nájsť a dúfamm že sa mi podarí naštarovať gramofón, ktorý máme v izbe už len na ozdobu. Spomínam si, že v tom čase sme Vysockého počúvali podobne “ostražito” ako Kryla a Iva Jahelku, spievajúceho právnika, ktorý tiež vedel zaťať do živého.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *