PSYCHOBALZAM podkladová hudba

HUDBA A SPÁNOK

HUDBA A SPÁNOK

Účel, kritérium výberu, réžijné aspekty realizácie.

V hudobno-slovných modifikáciách AT znie hudba po celý čas v pozadí. Jej funkcia je sekundárna. To však neznamená je druhoradosť. Jej poslaním je hudobne dokresliť a dopĺňať prednes sugescií (relaxačných, imaginatívnych, aktivizačných). Výber hudby a jej skoro vždy potrebná úprava by mala, popri formálne ilustratívnej funkcií, tiež vyvolávať potrebný psychologický účinok odpútavania sa od okolitého prostredia a prehlbovania psychofyziologických procesov uvoľňovania celého organizmu, vrátanie zmiernenia, stíšenia mentálnej aktivity. Zvládnutie tejto fázy je predpokladom ako spánkových tak aj aktivizačných záverov takýchto modifikácií AT. Túto úlohu môžu splniť ak jej harmonicky vyrovnaná hudobná línia pôsobí na väčšinu poslucháčov ako príjemné „zvukové pole“ a vnímanie jej formy a obsahu ustúpi do pozadia.

Základným kritériom výberu hudobných skladieb a výňatkov bol preto muziko- terapeutický „izoprincíp“ vyjadrujúci potrebu výberu takej zostavy hudobných diel (častí), ktoré v úvode najprv mierne korešpondujú s predpokladaným negatívnym psychickým rozpoložením poslucháča, trápiaceho sa ťažkosťami pri zaspávaní. V strednej časti toto rozpoloženie neutralizujú a v závere prehĺbia spánkové uvoľnenie.
V hudobne zložke predspánkovej relaxačnej nahrávky PSYCHOBALZAM boli použité skladby, upravované motívy a výňatky z nasledovných diel:
00:01 P.I. Čajkovskij – Spiaca krásavica, Baletná siuta, Adagio, 
01:22 A.Vivaldi - Alla rustika, Koncert č. 4, G-dur, Adagio, 
03:26 W. A. Mozart - Koncert pre klavír a orchester C- dur, K.z. 467, Andante,
07:52 A.Marcello - Koncert pre hoboj a orchester d-mol, Adagio, 12:45 J. Pachelbel - Kánon D-dur pre trojo huslí a generálbas, 
18:20 A.Dvořák - IX. Symfónia E- mol, Z nového sveta, Largo, 
25:30 J.S. Bach - Air z III. Suity D-dur 
Úvodná časť rezonuje s disharmonickým psychickým rozpoložením potenciálneho poslucháča a jej cieľom je akési “intro” , ktoré zväčša nevyvoláva primerané relaxačné odozvy. Až po nej nasleduje výber skladieb a výňatkov s príjemnou melodikou, upokojujúcim, neskôr až tlmiacim účinkom. Takýto účinok vyvoláva predovšetkým pravidelný a pokojne plynúci rytmus, zmierňujúce až pomalé tempo a citlivý prenos dynamiky z jednej skladby do druhej. Za najvyhovujúcejšie sú v tomto zmysle považované diela z hudobného baroka a klasicizmu, prípadne i pokojné imaginatívne časti impresionistických diel. V hudobno-slovnej imaginatívnej modifikácii AT nazvanej PSYCHOSIESTA boli celkom úspešne použité skladby známych autorov komponujúcich inštrumentálnu a elektronickú hudbu.
Pôvodný zámer vkladať prednes textu do vopred pripravenej hudobnej kompozície sa neukázal schodný. Nedarilo sa ho zosúladiť zo súbežne znejúcou hudbou. Slovný prednes bol preto vždy nahrávaný samostatne a nezávisle na hudobnom podklade. To umožnilo presnejšiu postsynchronizáciu s vybranými hudobnými motívmi. Tie boli následne rovnako upravované, prispôsobované slovnému prednesu a so zreteľom na hudobno-slovný kontrapunkt, najmä v závere jednotlivých sekvencií.
PSYCHOBALZAM hudba a spánok
Majster zvuku Gustáv Šorál a psychológ PhDr. Milan Kožiak – pri finalizácii pôvodného, prvého vydania Psychobalzamu (OPUS 1983). Na realizácii digitalizovaného vydania v roku 2014 sa podieľal majster zvuku Ing. Juraj Ďuriš.
Teoretické pozadie realizácie a overovanie prípravných nahrávok.

Podstata hlavného psychofyziologického účinku spojenia hudby a slova spočíva, v zmiernení vplyvu tzv. vmedzerených asociácií a negatívnych emócií poslucháča. Tieto vmedzerené asociácie predstavujú rôzne rušivé myšlienky, predstavy, spomienky, obavy, neistota, alebo aj pociťovanie bolesti. Výsledky boli mimoriadne povzbudivé. V mnohých prípadoch experimentálneho overovania prípravných nahrávok na rôznych pracoviskách po celom Československu, dochádzalo u probantov, pri optimálnom hudobno-slovnom kontrapunkte až ich blokovaniu.

Na tomto, z hľadiska účinku cennom blokovaní negatívnych, rušivých asociácií a emócií má významný, ak nie rozhodujúci podiel vhodná hudba. Táto zasahuje primárne podkôrové centrá a viac pravú mozgovú hemisféru ako ľavú. Vyvoláva príjemné, utlmujúce pocity, ktoré následne znižujú aktivitu šedej kôry mozgovej, čím ju pripravujú na prijatie ďalších súbežne znejúcich zvukových signálov, najme reči. Týmto spôsobom sa vytvára možnosť účinného globálneho ovplyvnenia “zasiahnutia“ oboch hemisfér a viacerých vrstiev mozgu a psychicky človeka.
Masívnosť súčasného pôsobenia hudby a slova sa prejavuje efektom synergie, ktorý nemožno považovať len za lineárny súčet dvoch činiteľov. Opakované merania poklesu aktivačnej úrovne organizmu človeka, poklesu jeho neuropsychickej tenzie pri vývoji Psychobalzamu, to objektívne preukázali. Efekt súzvuku slova a hudby bol signifikantne výraznejší ako tomu bolo iba pri prednese štandardnej predlohy samotných predspánkových sugescií, alebo len pri po počúvaní podkladovej predspánkovej hudby.

Uvedené konštatovanie sa opierajú o objektívne merania bio-elektrickej aktivity, prostredníctvom kožno-galvanického reflexu, ktorého pokles nie je ovplyvniteľný vôľou.

Viac TU

HUDBA A SPÁNOK

Visits: 242

7 odpovedí na „HUDBA A SPÁNOK“

  1. K hudební složce PSYCHOBALZÁMU jsem chtěl získat ještě někdy v ’80 letech kdy jsem ho poprvé slyšel ještě z magnetofóvenevej kazety. Jsem překvapen jak působí i samostatně a po tolika letech. Čistá a elegantní práce vysvětluje jeho úspěch a také dokumentuje léčivou sílu hudby. Oceňuji i ten doprovodný muzikoteraputický výklad.
    Výjimečné, skvostné dílo.

  2. Awesome content! You deserve more subs! Take a look at Promosm, a lot of channels are using it to promote their videos!

  3. Dobrý deň Marek.
    Isteže je to možné, dokonca vítané. Niektorí cvičiaci kombinujú AT s rôznymi postupmi, ktoré sa im osvedčili a majú ich radi. Predpokladom je však dobré osvojenie aspoň prvých 3-4 cvičení AT. Intuícia Vám sama napovie kedy a ako ich spájať. V tom neexistujú striktné odporúčania.
    … a ďakujem za tie linky. Možno sa nechám na staré kolená inšpirovať.

    Nech sa darí vo všetkom na čom Vám záleží.
    S pozdravom

  4. Dobrý deň, pán doktor Kožiak.
    Chcel by som sa vás opýtať, či je vhodné kombinovať autogénny tréning, ktorý máte vysvetlený na stránke psychobalzam.com, s metódou od Wima Hofa (známy aj ako Ľadový muž)?
    Neviem, či ste tú metódu alebo meno zachytili, ale v podstate ide o dychové cvičenia, ktoré sú nasledované otužovaním (v sprche, v ľadovej kadi atď.) a meditáciou, a toto všetko by sa malo praktizovať pred raňajkami.
    Ak ste ešte o tejto metóde nepočuli, tak do prílohy vám posielam nejaké základné články a inštruktážne videá (v češtine). S pozdravom
    https://codeoflife.cz/biohacking/wim-hof-metoda-a-jeji-potencialni-rizika/
    https://www.youtube.com/watch?v=WnS0_zF6KV4
    https://www.youtube.com/watch?v=zTPDFMkHvAw

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *