špirála prepracovanosti

UPLATNENIE AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU V PRÁCI

UPLATNENIE AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU V PRÁCI

špirála prepracovanosti
Jedna z popredných odborníčok na syndróm vyhorenia Marie Åsbergová z Karolínskeho inštitútu v Štokholme, vytvorila na popísanie fenoménu takzvaný tunel vyčerpania. Je to v podstate špirála vyhorenia, ktorá človeka vtiahne do víru úzkostí a depresie a na konci ho bezmocného vypľuje. Ilustrácia z knihy Nevyhorení: Tina Minor

 

Civilizačný a technologický rozvoj prináša so sebou stále náročnejšie požiadavky na výkon psychicky exponovaných funkcií, povolaní a činností.

Vyhorenie muž

Kumulácia záťažových vplyvov ohrozuje nielen zdravie manažérov a zamestnancov na týchto pozíciách. Priamo pôsobí aj na kvalitný výkon zverenej riadiacej práce a spoľahlivú prácu pri obsluhe zložitých technologických systémov.

Pracovný stres a jeho zvládanie v ére globalizácie

Popri mnohých signáloch z každodennej praxe to potvrdzuje napr.  aj celoeurópsky prieskum  zameraný na stres súvisiaci s prácou. V rokoch 2011 – 2013 ho realizovala Európska agentúru pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (spoločnosť Ipsos MORI). Zisťovala názory viac ako 35 tisíc občanov z 36 európskych krajín.

Podľa výsledkov prieskumu je stres súvisiaci s prácou jedným z najväčších zdravotných a bezpečnostných problémov Európy, pretože významne prispieva k nepohodliu ľudí a znižuje výkonnosť hospodárstva.

zápalky jpg

Pracovný stres bol skúmaný v širšom kontexte kvality života, existenčných a sociálnych istôt, vrátane napr. obáv z možnej straty zamestnania, z toho vyplývajúcich dôsledkov na medziľudské vzťahy a komunikáciu na pracoviskách. Väčšina analýz výkonového zlyhania jednotlivcov, ktorí zapríčinili vážne nehody, havárie a úrazy poukazuje práve na tento  aspekt ich príčin a možnej prevencie. Ich spoločný menovateľ je často vyjadrovaný pojmom „ľudský činiteľ“.

Stres zvyšuje chybovosť VIAC TU

Na Slovensku prieskumníci oslovili 1 040 respondentov vo veku viac ako 18 rokov. Z nich 47 percent odpovedalo, že počet ľudí trpiacich na stres spojený s prácou sa v najbližších piatich rokoch bude výrazne zvyšovať, 33 percent si myslí, že ich počet sa zvýši mierne, a iba jedno percento odpovedalo, že počet sa zníži.“

vyhorenie

UPLATNENIE AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU V PRÁCI
O prínose autogénneho tréningu hovorí letec, VŠ pedagogička, psychologička, moderátori, športovci, manažéri, …

Otestujte svoj stres

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Podnikatelia bojujú s úzkosťami či depresiami v oveľa väčšej miere, ako si myslíme. Téma je stále tabu. Forbes.

 

Možnosť poslať správu, alebo dopyt: 

9 odpovedí na „UPLATNENIE AUTOGÉNNEHO TRÉNINGU V PRÁCI“

  1. I blog often and I really appreciate your content. This article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

  2. Having all your tasks finished in a prompt style indicates that you can do more, accomplish even more as well as function much less.

  3. Pravekí ľudia sa kedysi naučili chrániť seba pred nečasom odevom, príbytkami a pod. Dnes na prahu novej éry sa musia lepšie naučiť ako chrániť svoje duše pred stresom, ktoré táto chaotická doba prináša. Autogénny tréning, ktorému je venovaná väčšina stránky Psychobalzam je dobrou, bezpečnou a osvedčenou cestou bez ohľadu na jeho vek, vzdelanie, povolanie a vieru. Príjemná cesta životom čaká každého kto sa na ňu vydá. Už v školách by som už dnes zaviedol popri hodinách telocviku aj hodiny dušocviku. Raz to tak určite aj bude.

  4. I blog frequently and I truly thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I will take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

  5. Thanks for another informative web site. Where else could I get that kind of info written in such a perfect way? I have a project that I am just now working on, and I have been on the look out for such info.

  6. Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for providing this info.

  7. Máme čo sme chceli! Stres v robote, doma, vo svete – z tých bláznov v uniformách, ktorí si chcú zastrielať a vôbec im nedochádza, že pôjde o živých ľudí a nie o figúrky na PC monitore.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *