PSYCHORESTART

PSYCHORESTART

Ako odpoveď na opakované žiadosti  a po istom váhaní sprístupňujeme, po viac ako 30 – tich  rokoch nahrávku hudobno slovnej aktivizačnej metódy PSYCHORESTART vyvinutú pôvodne pre vrcholových športovcov na OH v  Calgary a v Moskve (1980).

K jej vôbec prvému zverejneniu nás viedla,  popri  jej možnom reálnom účinku  aj v súčasnosti a inšpirácii  k vývoju podobných metód  aj spomienka na Karola MACHATU, herca s vzácnym darom  prednesu a zamatového  mužného hlasu. 

Nahrávka bola súčasťou psychologickej prípravy športovcov v Strediskách vrcholového športu a viacerí športovci ju v nastupujúcej ére  walkmenov  mali pri sebe  na rôznych ďalších medzinárodných športových podujatiach.

Táto nahrávka bola realizovaná len v slovenskej verzii.  V Čs. rozhlase boli vysielané iba jej ukážky a jej  úplné znenie distribuovali spomínané strediská vrcholového športu. Niekoľko desiatok kópií vyhotovilo  v rokoch 1980-84 psychologické pracovisko Čs. rozhlasu v Bratislave pre overovanie jej  účinku a pre  experimentálne  účely. 

V českej verzii bola na Psychologickom pracovisku Čs. rozhlasu v Bratislave vyvinutá  nahrávka s podobným cieľom . Táto nahrávka  sa opierala o Relaxačno - aktivačnú metódu prof. Miloša MACHAČA,DrSc. 
Jej interpretom bol Ladislav CHUDÍK a v podkladovej hudbe boli použité vzácne civilné hudobné záznamy z diela J.S.BACHA 
interpretované Albertom SCHWEITZEROM.

Ukážka TU

Vrcholoví športovci neraz, napriek poctivej príprave podľahnú obrovskému spoločenskému tlaku a atmosfére viac ako sami očakávali. Prejavuje sa to nielen ťažkosťami so zaspávaním, ale aj rôznymi, celkom vážnymi vegetatívnymi symptómami (zažívanie, nechutenstvo, stuhlosť svalstva a pod.). Preto bolo vhodné, popri PSYCHOBALZAME, vyvinúť aj nahrávku, ktorá im pomôže nielen navodiť svalovú relaxáciu, prerušiť vtieravé obavy zo zlyhania, ale aj prispeje k  primeranej sebaistote, dodá rozvahu a elán podať najlepší možný výkon.

PSYCHORESTART svojimi slovnými sugesciami, témami imaginácie a podkladovou hudbou nadväzuje na PSYCHOBALZAM.  Vyvoláva tým dojem známosti a dôvernosti s už používanou nahrávkou. Jeho realizácia bola konzultovaná s viacerými našimi olympionikmi, najmä vzpieračmi a lyžiarkami – bežkyňami. Tie sa s radosťou podieľali najmä na výbere vhodnej podkladovej hudby, čo sme im nemohli odoprieť.

Uvádzame aspoň zopár tých z nich, ktorí s ňou mali dobré skúsenosti a otvorene priznávali, že im v ich súťažnom zápolení pomohla. Vzpierači  – Oto Zaremba a Dušan Poliačik , bežkyne lyžiarky- Betka Havrančíková, Viera Klimková, ľahký atlét Dušan Moravčik. Neskôr to boli: tenistka Karin Habšudová, tiež Dominik Hrbatý a Karol Kučera, ktorí boli v tom čase ešte juniori, krasokorčuliar Jozef Sabovčík, horolezci, športoví letci a mnohí ďalší.

Autogénny tréning olympioničiek
Autogénny tréning olympioničiek

 

V danom čase bolo možné vyvinúť len jednu univerzálnu verziu takejto nahrávky. To bolo aj nevýhodou a úskalím nášho úsilia. Vyvinúť jednu nahrávku pre mužov i ženy, športovcov rôznych individuálnych či kolektívnych športov, ľudí rôznych temperamentov a pováh sa zdalo byť takmer nemožné.

V prípade Psychobalzamu to bolo jednoduchšie, pretože cieľ,  výsledok takéhoto sugestívneho hudobno-slovného pôsobenia – spánok -bol vopred daný a každému dôverne známy stav.

Danka Barteková Ilustratívne foto

Časom sa ukázalo, že obe nahrávky tak PSYCHOBALZAM i PSYCHORESTART sú vhodné nielen ako doplnok psychologickej prípravy športovcov, ktorí si dobre osvojili relaxáciu pomocou autogénneho tréningu.

Alžbeta Havrančíková
Alžbeta Havrančíková. Jedna z najvýraznejších postáv bežeckého lyžovania na Slovensku.

Môže ich využívať každý, kto á záujem o zvyšovanie svojej psychickej kondície a odolnosti voči záťaži a stresu. Obe nahrávky nielen uľahčujú jeho nácvik, ale aj zvyšujú motiváciu osvojiť si ho celý.

 Iste sú opodstatnené názory niektorých odborníkov, že tieto nahrávky sú len heterosugestívnym pôsobením.  Nenahrádzajú samostatný autogénny tréning, ale pri  dobre motivovaných jedincoch sme takýto vplyv nepozorovali. Podporujú to aj viaceré v tomto smere realizované výskumy  a štúdie uvádzané TU  .

Bioelektric 2
Bioelektric 2
A/ typický zápis bioelektrickej reaktivity pri počúvaní samostatnej slovnej predlohy (interpret K. Machata) 
B/ zápis bioelektrickej reaktivity pri počúvaní kompletnej hudobno-slovnej kompozície PSYCHORESTART

Snímač a zapisovač priebehu bioelektrickej reaktivity
Snímač a zapisovač priebehu bioelektrickej reaktivity
 

                   

Je pochopiteľné, že jednotlivci, ktorí si osvojili celú abecedu nevôľovej autoregulácie psychických stavov a procesov, časom tieto nahrávky opúšťajú. Vracajú sa k nim príležitostne, najmä keď sa im rýchle uvoľnenie nedarí. Buď preto, že na cvičenia dlhší čas pozabudli, alebo je „predo dvermi“ nejaká významnejšia a náročná situácia. 

 

 

Interpret: Karol Machata, národný umelec
Interpret: Karol Machata, národný umelec

 

Realizácia: PhDr. Milan Kožiak, psychológ Čs. rozhlas  Bratislava (1980).
V nahrávke boli použité upravované a krátene hudobné diela v nasledovnom poradí: 
Waldo De Los Rios, W.A. Mozart - Koncert pre klavír a orchester C- dur, K.z. 467, Andante 
A. Dvořák - IX. Symfónia E- mol, Z nového sveta, Largo
A. Marcello - Koncert pre hoboj a orchester d-mol, Adagio
J. Pachelbel - Kánon D-dur pre trojo huslí a generálbas
P.I. Čajkovskij -  Spiaca krásavica, Baletná siuta, Adagio
G. Verdi - La Traviata, prelúdium, I. dejstvo
Fr. Schmidt - medzihra z opery Notre Dame
Waldo de Los Rios - Mozart Nova, variácie  na tému Čarovnej flauty, Mozartmania 

19 odpovedí na „PSYCHORESTART“

 1. Je to dosť jednoduché. Stačí ak do youtube URL adresy videa napíšete,vložíte pred slovo youtube dve eská – teda ss a stlačíte Enter, aby sa adresa načítala.
  Zobrazí sa vám stránka savefrom.net, na ktorej nájdete želané video spolu s tlačidlom download. Vyberte si formát a kliknite na Download. Abraka dabra a video sa vám sťahuje do počítača, prípadne smartónu.
  Pozdravujem Vás Betka.

  Ozvite sa niekedy

 2. Už som nedúfala, že si tú nahrávku ešte niekdy vypočujem. Stará kazeta sa mi stratila a tak som veľmi rada. Majster Karol Machata má v nej ešte príjemnejší prednes ako v tej uspávanke. Ďakujem Vám pán doktor Kožiak, že ste sa nakoniec dali presvedčiť.
  Nie som veľmi PC zručná a tak Vás chcem ešte poprosiť o radu, či a ako si môžem tú nahrávku stiahnuť do svojho notebooku?

 3. This is a guide that will certainly be sure to aid you with all your day-to-day demands.

 4. Very good info. Lucky me I came across your website by chance (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

 5. Mental clarity and emphasis to make sure that you can get every little thing done better than in the past!

 6. May I simply say what a comfort to uncover someone who actually understands what they’re discussing on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. A lot more people really need to read this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular because you definitely possess the gift.

 7. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Thank you!

 8. I blog quite often and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed too.

 9. After going over a few of the blog posts on your web page, I seriously appreciate your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 10. Svet potrebuje reštart (nie reset). Presnejšie, potrebujeme PSYCHOREŠTART. Karol Machata, hlas všetkých hlasov, vám počas dvoch minút povie, čo je pre človeka dôležité a na čo sa zamerať.
  Tu so ho našiel a aj ďalšie drahocennosti z ateliéru duše.

 11. Pamätám si ako sme skupinovo driemali pri tejto.nahrávke počas relaxačných cvičení niekde na Benediktiho. /FB/

 12. Velmi povedená nahrávka, konejšivý, podmanivý hlas pana Herce Machaty a krásná hudba podtrhávají hřejivá slova. Moc děkuji a přeji všem jen to dobré.

 13. to je hlas co upokoji,ak sa mu podate !!!!

 14. Jednoducho nádhera. Ďakujem za krásnu nahrávku. Hlas pána Machatu znie ako balzam na dušu.

 15. Hlas je dar a hlas pána Machatu je veľký dar.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *