Sophie Marceau and Vincent Perez

The Second Waltz & The First Waltz

The Second Waltz & The First Waltz

Valčík č.2  Dmitrija Šostakoviča je nepochybne jedným z najznámejších valčíkov. Ale kto pozná Prvý valčík?

Autor MrTheNaw použil pri tvorbe klipu scény z filmov: Leopard (Il Gattopardo) od Luchina Viscontiho z roku 1963. Anna Karenina od Maurizia Millenottiho z roku 1997, Anna Karenina od Joe Wrighta z roku 2013, Fanfan & Alexandre od Alexandra Jardina z roku 1993, Vojna a mier , Televízny seriály z roku 2007, The Young Victoria od Jean-Marca Valléeho z roku 2009 a tiež - Valčík Dagmara a Artura (1. svadobný tanec) z roku 2011.

Vo svete známy Valčík č.2 (The Second Waltz) má v Rusku názov Ruský valčík. Tajomstvo kedy a ako skladateľ skomponoval  túto nádhernú hudbu  si  vzal Šostakovič so sebou. Životopisci však spájajú históriu jeho vzniku s jeho pôsobením v ideologicky podozrivom  Štátnom jazzovom orchestre ZSSR niekedy v roku 1936. V roku 1941 boli všetci členovia orchestra odvedení do armády a v bojoch s Wermachtom väčšina z nich zahynula. Stratili sa aj všetky archívy a záznamy týkajúce sa činnosti orchestra.

Až o 15 rokov neskôr (1955) zaznel tento valčík znovu. Nie však v koncertných , ale vo filmových sálach. Režisér filmu “Prvý sled” Michail Kalatozov, prizval k spolupráci  Šostakoviča, ktorý pre film zložil hudbu vrátane Ruského valčíku. 

Samotný film však veľmi nazaujal a tak si nikto ani nevšimol aký nádherný valčík v ňom zaznieva.

Medzitým sa hudobný archív skladateľa stratený počas vojny sa objavil v zahraničí, v Holandsku. Aj odtiaľ si však “Second Waltz” tiež dlhšie hľadal cestu k svojej sláve. Hlavnú úlohu v jeho popularizácii zohral americký režisér Stanley Kubrick, v ktorého filme  “Eyes Wide Shut” (Očarujúca vášeň)  očaril tento valčík celý svet. (Zdroj: Perish.info)

Valčík č.2  je dnes už nepochybne jedným z najznámejších valčíkov. Ale kto pozná Prvý valčík?

Ak existuje valčík č. 2, mal by predsa existovať aj Valčík č. 1. Niektorí historici považujú Valčík č. 1 za valčíkový motív zahrnutý v predstavení Jazz Suite vyššie spomínaného Štátneho jazzového orchestru ZSSR . Iní sa domnievajú, že Valčík č. 1 napísal Šostakovič pre film „Zlatá hora“ od Sergeja Yutkeviča z roku 1936.

Autor videoklipu VidMak  použil scény z filmov: „Vojna a mier“ z roku 1966 Sergeja Bondarčuka, „Leopard“ (Il Gattopardo) od Luchina Viscontiho z roku 1963. Anna Karenina od Maurizia Millenottiho z roku 1997, Anna Karenina od Joe Wrighta z roku 2013, Fanfan & Alexandre, autor: Alexandre Jardin z roku 1993, Vojna a mier, televízne seriály z roku 2007, a Vojna a mier (Andrej a Nataša), televízne seriály BBC z roku 2016.

a neskôr

https://rutube.ru/video/91baa20fc92d50800da0081ae98f4638/?r=wd

Následne sa viacerí tvorcovia pokúšali vrátiť tento valčík späť do ruského kultúrneho a historické prostredia formou video kompilácií rôznych filmových scén. Nakoľko boli ich snahy úspešné môžete teraz posúdiť sami.

 

https://youtu.be/WPjNphbbla0

Scény videoklipu pochádzajú z francúzskeho filmu „Fanfan - vôňa lásky“ režiséra Alexandre Jardin  z roku 1993, v ktorom hrali  Sophie Marceau a Vincent Perez.

Scény vieoklipu pochádzajú z britsko-amerického filmu  "The Young Victoria" (Kráľovná Viktória) režiséra Jeana-Marca Vallée (2009) s Emily Bluntovou a Rupertem Friendem v hlavných úlohách. 

Autorka videoklipu Andreea Petcu použila scény z britsko´-amerického filmu (2015) "Cinderella" (Popoluška). Réžia: Kenneth Branagh.  Hrajú: Lily James, Cate Blanchett,

Ak sa po kliknutí na prehranie tohoto videa zobrazí info: Video nie je k dispozícii kliknite na “Prehrať na YouTube”.

 

Valčík Nataše Rostovej a Andreja Bolkonského z adaptácie Vojny a mieru od Sergeja Bondarčuka z roku 1967 od Leva Tolstého. Účinkujú Ľudmila Saveljevová, Viačeslav Tichonov a Sergej Bondarčuk.

 

https://youtu.be/WPjNphbbla0

https://youtu.be/WPjNphbbla0

Ak sa po kliknutí na prehranie tohoto videa zobrazí info: Video nie je k dispozícii kliknite na “Prehrať na YouTube”.

Autor videoklipu François-Xavier Dubois napísal: "Nataša Rostová je jednou z najvýraznejších postáv v majstrovskom diele Leva Tolstého Vojna a mier - jeden z mojich najobľúbenejších románov všetkých čias ... V tretej časti druhej knihy sa Nataša zúčastňuje svojho vôbec prvého veľkého plesu na cárskom dvore. .. Tostoj je venuje  niekoľko kapitol: veľký spisovateľ tam dosahuje vrcholy psychologickej analýzy pri vyvolávaní ambivalentných emócií - plachosť, obavy, neznesiteľné čakanie na pozvanie, vzrušenie, ktoré Natašu sprevádza i na  plese. 

 ... Na podnet Pierra Bezoukova ju princ Andrey nakoniec vyzve, aby zatancovala valčík. Victor Hugo by to nazval spojením dvoch hviezd. Podľa viacerých zdrojov zostáva majstrovská adaptácia Sergeja Bondarčuka najdrahším filmom v histórii (podľa  Forbesu z roku 2005). Náklady na výrobu by dnes presiahli 700 miliónov dolárov. Práce na filmovej adaptácii  Tolstého diela  trvali dva roky a na natáčaní sa podieľalo  120 000 komparzistov."

Názov tanca Valčík (Waltz) pochádza z nemeckého “walzen” – točiť sa.

Tam vznikal už na prelome 17. a 18. storočia. Spočiatku poburoval zdvorilú spoločnosť, najmä preto, že tancujúce páry sa držali príliš blízko seba,  často sa v tanci  objímali a dotýkali nielen rukami. Dovtedy sa pri menuete dotýkali len prstami. V tej dobe prúdili Európou nové myšlienkové smery z Francúzska, v ktorom sa pripravovala revolúcia. V ľuďoch vzrastala túžba po osobnej slobode a voľnosti. Valčík týmto myšlienkam plne vyhovoval, pretože vyjadroval ústup od tanečného ceremoniálu k tanečnej voľnosti. Valčík sa neobišiel bez protestov cirkvi a kráľovských dvorov, pranierovali ho ako hriešny tanec za to, že muž pri ňom drží ženu v náručí. Nijaký zákaz však nevedel zastaviť rastúcu popularitu nového tanca, najmä keď začali skladať valčíkové melódie vynikajúci hudobní skladatelia,  Už v 19. storočí sa však stal spoločenským tancom “par excellence” a svoju obľubu si  udržal dodnes.

Časom vzniklo niekoľko jeho variácií; napr. rýchlý vírivý viedenský, kĺzavý, ponorný Boston valčík. U nás je známe známe členenie

 • viedenský valčík, ktorý je pôvodný a vyznačuje sa rýchlym tempom – približne 60 taktov/min. Okrem 3/4 taktu môže byť niekedy aj v 6/8 takte.

 • anglický valčík – je o polovicu pomalší ako viedenský – približne 30 taktov/min.

 

Medzi skladateľov slávnych valčíkov patria Frédéric Chopin, Piotr Iľjič Čajkovskij, Johann Strauss a jeho synovia, z ktorých najmä Johann Strauss mladší bol známy ako „valčíkový kráľ“. Valčíky však komponovali aj  Ludwig van Beethoven,  Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber.

 

Viedeň – mesto valčíkov

V  19. storočí sa mestom valčíkov stala Viedeň. Johann Strauss a jeho traja synovia chŕlili  jeden valčík za druhým. Najznámejším z nich sa stal Johann Straus mladší. Z jeho pera pochádzajú viaceré z najpoluplárnejších valčíkov vôbec, napr. Na krásnom modrom Dunaji (An der schönen blauen Donau), Morgenblätter, Geschichten aus dem Wiener Wald.  Valčík Na krásnom modrom Dunaji vznikol pôvodne pre mužský spevácky zbor. Text bol však v tejto skladbe cudzím prvkom a dnes sa zachovala v čisto orchestrálnej podobe. Valčíky doviedol do dokonalosti, tanečná hudba sa stala skutočným umením. (zdroj: wikipedia)

 

The Second & The First Waltz

HUDOBNÉ ÚLETY

 

Antigravitačná moc valčíka

To, že valčík dokáže anulovať silu zemskej príťažlivosti si všimol aj tvorca a režisér jedného z najúžasnejších sci-fi filmov “2001:Vesmírna Odysea” Stanley Kubrick.  Zdalo sa mu vhodné spojiť valčíkovú hudbu so scénami vesmírnej krásy a beztiaže. 

Posúďte ako sa mu to podarilo.

 

Blog "The Second Waltz & The First Waltz" napísal a editoval Milan Kožiak

10 odpovedí na „The Second Waltz & The First Waltz“

 1. Nejsem zrovna valčíkový typ, ale ke čtení mě zlákal titulek článku. Nelitovala jsem ani vteřiny, no a ten antigravitační závěr mě docela dostal. Balet rotující vesmírné stanice za zvuků Straussova valčíku Na krásném modrém Dunaji jsem si vychutnala několikrát. Je to skvostný film. Kubrick si s vizuální stránkou svého svého záměru doslova hraje a učí každého vznášet se ve vesmíru.

 2. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 3. I don’t even know the way I finished up here, but I assumed this put up was once great. I don’t understand who you might be however definitely you are going to a well-known blogger in the event you are not already 😉 Cheers!

 4. I like this web blog very much, Its a really nice place to read and incur information.

 5. Po tom čo som v poslednom čase prežila,chcela by som ešte ráz v živote zatancovať tento valčík.

  /FB/

 6. Prekrásna hudba. Keď som ju prvýkrát počula , musela som to zopakovať asi 10krát za sebou.

  /FB/

 7. Snívalo sa mi párkrát s týmto valčíkom a tancovala, a tancovala som, len neviem kto ma držal v náručí 🙂

  /FB/

 8. Jsem unesena!!! Nádhernou hudbou, výběrem videí i historickou exkurzí. Budu mít krásný víkend. Díky Psychobalzám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *