Pavúk skákavý Male Jumping spider - Evarcha arcuata - sorsce -Lukas Jonaitis -flickr.com

Spánok skákajúceho pavúka

Pavúči antifobický prológ

Spánok skákajúceho pavúka. Pavúky sú nočnou morou dievčat. Boja sa ich viac ako komárov, alebo myší. Ktovie čím to je? Teraz v lete žijú aj pavúky naplno  a bojujú o svoje právo na život. Nechajme ich žiť. Neubližujú nám. Práve naopak. Sú užitočné. Vieme o tom?

Skákavka znamenaná Aelurillus_v-insignitus István Csíkos Hungary
Skákavka znamenaná Aelurillus_v-insignitus István Csíkos Hungary
Ak natiahnu pavučinu vo vašej kúpeľni, alebo WC znamená to, že sa tam cítia zdravo a bezpečne. Opýtajte sa hociktorého vinohradníka. Iste vám odpovie, že v pivnici, v ktorej na strope nevidíte pavučiny nemôže dozrieť dobré víno.
… a okrem toho pavúky  vraj prinášajú šťastie .
Neničte si ho!
Pavúky majú veľký a stále nedoceňovaný hospodársky význam: VIAC TU – Pavúky (Araneae) ako významná súčasť ekosystémov poľnohospodárskej krajiny.

 

..., ale nielen o hospodárstve a ekonomike by mal byť tento blog

Možno by chcel byť o tom ako málo vieme o tajomstvách života – hoci aj v našej záhrade, o ktorej “všetko vieme” , v ktorej “sa zdanlivo nič tajomné nedeje”  a v ktorej “máme všetko pod kontrolou”.

Omyl! Nemáme a nevieme!

… a často ani netušíme aký búrlivý a čarovný život v nej “bublá”, aké dôvtipné stratégie boja o prežitie v nej prebiehajú – medzi tvormi, ktoré ani “neberieme na vedomie”. Hoci len preto, že sú príliš drobné a takmer neviditeľné.

A s pýchou vlastnou človeku celkom ignorujeme skutočnosť, že tieto tvory žili na tejto planéte milióny rokov predtým, ako po nej začal kráčať tvor, ktorý sáme seba nazval “homo sapiens” (človek rozumný)  a ktorý v súčasnosti invazívne obýva celú planétu Zem, ničí ju a dokonca sa pokúša dobývať vesmír. 

Varovných signálov prírody, ktorá sa bráni – je okolo nás viac ako  dosť. Aj posledné skúsenosti s pandémiou koronavírusu by mohli a mali byť pre nás výstražným  poučením.

Jednu júnovú sobotu 2021

  som počas návštevy sestry Natašy videl ako jej 5 ročný vnúčik Dávidko kreslil pavúčika, ktorý ho zaujal v krátkych videjkách, ktoré mu  mamička Lenka našla na YouTube. 

https://www.youtube.com/watch?v=GQP1MxxJt8I

Zhodou okolností som  pripravoval podklady pre nový seriál blogov “Spánok zvierat” a mal som čo to už “naštudované”. – takže som vedel prispieť do jeho rozprávkového sveta. Ako odmenu som od Dávidka dostal nádhernú kresbu pavúčika skákavky, ktorý sa práve chystá k skoku za svojimi raňajkami. 

Jumping Spider - picture of a 5 year old boy
Jumping Spider – picture of a 5 year old boy

Moje dovzdelanie vo svete pavúkov a toho  skákavého zvlášť – má na svedomí táto sympatická dievčina, ktorej už od detstva učaroval ich svet. Volá sa  Daniela C. Rößler.

Daniela C. Rößler Spánok skákajúceho pavúka
Daniela C. Rößler
Na svojej stránke https://danielaroessler.weebly.com/ píše :

"Som behaviorálny a evolučný ekológ. Moje výskumné záujmy zahŕňajú zvieracie sfarbenie a vzory, signály a správanie s dôrazom na adaptácie proti predátorom. Experimentálne testujem funkciu signálov a správania na základe prirodzených pozorovaní z terénu pomocou integratívnych a interdisciplinárnych prístupov. Momentálne pracujem na vizuálnych signáloch, poznávaní a protidravcovom správaní skákajúcich pavúkov (Salticidae) a ich vnímavé a kognitívne schopnosti ma neustále ohromujú.  Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať!
https://danielaroessler.weebly.com/

 

 

Spánok skákajúceho pavúka

Skákacie pavúky netkajú pavučiny, aby chytili svoju korisť, ale skáču po nej. Doteraz bolo známe,  že si vytvárajú hodvábne útočiská, akési kukly z vlákien, v ktorých odpočívajú ukryté v zvinutých listoch a na iných chránených miestach. O ich spánku však táto mladá vedkyňa zistila niečo celkom iné a zaujímavé.

Keď pandémia zasiahla svet Daniela sa vrátila zo štúdií v Harwarde, kde experimentovala so skákajúcimi pavúkmi späť  domov do Nemecka a zhromaždila niektoré z miestnych skákavých pavúkov. Vtedy si náhodou všimla, že tieto pavúky majú zvláštny nočný rituál.

Prvýkrát ho zbadala jednu noc po príchode z večere domov. „Zapla som svetlo,“ spomína „ a pozrela som sa na parapet, kde som ich ubytovala: “Bože, čo sa stalo s týmito zvieratkami? Sú mŕtve? ” Všetky viseli zo stropu malých plastových škatúľ, do ktorých som ich vložila. Ráno však pavúčiku pobehovali v škatuliach ako zvyčajne.”

Spánok skákajúceho pavúka

Spánok skákajúceho pavúkaSpánok skákajúceho pavúka

Vrátila sa teda späť na miesto, kde ich nazbierala avšak tentoraz už v noci. “Našli sme ich veľa. Bolo ich trojnásobne viac ako cez deň. Iste to bolo aj tým, že je ľahké ich spozorovať ak visia z akejkoľvek vegetácie. ” hovorí .

Nočný výskum Daniele Roessler
Nočný výskum Daniele Rößler

“Takto zavesené pavúky sme ľahko našli – ale iste to nie je také ľahké pre ich nočné predátory, akými sú napr.  mravce. Keď som sa  jemne dotkla vlákna, skákajúce pavúky takmer vždy spadli na zem a odfŕkli preč, alebo vyliezli na miesto kde zavesili svoje vlákno.”

“Zaujímavý bol aj rozdiel v správaní samičiek a samčekov. Pri dotyku rastliny, z ktorej viseli samičky žiadna z nich nespadla, ale vyliezli naspäť hore. Správanie samčekov bolo odlišné. Polovica z nich padala a tá druhá liezla hore.  Je to zvláštne, ale bolo to veľmi dôsledné. Takto sme “vyskúšali” veľké množstvo pavúkov, takže je to určite niečo čo budeme chcieť v budúcnosti preskúmať lepšie.”

„Niečo ich informuje o tom, ako sa rozhodnúť, kde prenocovať, ako prenocovať.“

Spánok skákajúceho pavúka
A brightly colored male jumping spider, species Habronattus pyrrithrix. Colin Hutton

 

Nielen vedci oceňujú výskum Daniele Rößler,

ale aj bežní ľudia po celom svete prejavili záujem o jej prácu a vyslovujú jej nadšenú podporu. Je potešiteľné, že sú medzi nimi najmä mladí ľudia.

„Väčšina výskumníkov, ktorí sa zaoberali spánkom v prírode, sa zameriava skôr na cicavce a vtáky,“ hovorí Paul Shaw z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis a dodáva, že väčšina vedcov si dlho domnievala, že na spánok je potrebný zložitý mozog, ale ukazuje sa, že tomu tak nie je. V minulosti bolo len málo  výskumov zameraných na oddychové správanie bezstavovcov vo voľnej prírode. Iste aj pre náročnosť takéhoto skúmania.  Skutočnosť, že väčšina zvierat spí, aj keď sa vďaka tomu vystavujú nebezpečenstvu a sú zraniteľnejšie jasne dokazuje, že spánok musí slúžiť nejakej doteraz neodhalenej základnej biologickej  funkcii života.

Pred pár desaťročiami, keď dve skupiny vedcov zistili, že ovocné mušky skutočne spávajú, sa toto poznanie stretlo s veľkým odporom. „Trvalo niekoľko rokov, kým sme dokázali zvíťaziť nad skeptikmi, a teraz je to celkom dobre akceptované,“ hovorí Shaw.

Aj podľa jeho názoru tieto skákajúce pavúky zjavne spia zavesené na vlákne. „Garantujem to na 100% “ hovorí.

Amita Sehgal , výskumníčka spánku na Perelmanovej lekárskej fakulte na Pennsylvánskej univerzite považuje zavesenie skákajúch pavúkov za niečo mimoriadne zaujímavé. Iste im to pomáha v úniku pred predátormi. Pravdepodobne ich vlákno rezonuje a vibruje  s prichádzajúci zvukmi a tak ich varuje pred možným ohrozením. Úžasné,

Vedci stále viac, skúmajú spánok bezstavovcov – od červov cez medúzy až po hydry. „Myslím si, že sa to naozaj chytilo, táto myšlienka, že ak je spánok taký dôležitý stav, pravdepodobne sa neobmedzuje iba na niekoľko druhov a je rozšírený v celej živočíšnej ríši ako sme predpokladali.“ hovorí Sehgal.

Daniela Rößler hovorí, že odkedy zverejnila svoje zistenia, mnohí pozorovatelia jej hlásili, že videli toto nočné zavesenie skákavých pavúkov v Kalifornii, na Novom Zélande a napr. aj v Indii. „Myslím si, že je to veľmi rozšírený fenomén,“ hovorí a dodáva, že “o týchto celkom  bežných, charizmatických pavúkoch a o tom, prečo robia to, čo robia, toho ešte veľa nevieme.”

spánok skákajúceho pavúka

„Akosi sa vždy domnievame, že o tom čo sa deje v našej záhrade už toho vieme veľa,“ hovorí Roessler, „ .., ale naozaj to tak nie je.”

Salticidae habitat distribution, drawn after Platnick -World Spider Catalog 7.0.
Rozšírenie pavúkov skákavých podľa World Spider Catalog 7.0.

Skákavé pavúky alebo Salticidae patria k veľkej rodina pavúkov rozšírenej po celom svete. Do roku 2019 bolo poísaných viac ako 600 rodov a viac ako 6 000 druhov,[1] čo z nich robí najväčšiu rodinu pavúkov zo všetkých druhov.(13%) [2] Skákavé pavúky majú jedno z najlepších videní medzi videním článkonožce a používajú ho pri dvorení, love a navigácii. Aj keď sa zvyčajne pohybujú nenápadne a pomerne pomaly, väčšina druhov je schopná veľmi pohyblivých skokov, najmä pri love, ale niekedy aj ako reakciu na náhle ohrozenie alebo prekonanie prekážok. Väčšina z nich má vpredu fascinujúci rad štyroch očí, v ktorých je predný stredný pár dramaticky výraznejší ako u ktorýchkoľvek iných pavúkov, Tieto veľké predné oči sú prispôsobené na podrobné trojrozmerné videnie na účely odhadu rozsahu, smeru a povahy potenciálnej koristi, ktoré umožňujú pavúkovi nasmerovať svoje útočné skoky s veľkou presnosťou. Predné bočné oči, im rozširujú predné zorné pole.

Spánok skákajúceho pavúka
The visual fields of a jumping spider David_Hill

Dĺžka tela skákajúcich pavúkov sa zvyčajne pohybuje od 1 do 25 mm.

 

Výskyt skákavky čiernej evarcha.arcuata.1Known world distribution of Evarcha arcuata, after data from British Arachnological Society
Výskyt skákavky čiernej evarcha.arcuata.1Known world distribution of Evarcha arcuata, after data from British Arachnological Society

Záverom jedna skvelá správa.

Mladá vedkyňa Daniela C. Rößler, ktorá svojou prácou prebudila v mnohých mladých ľuďoch po celom svete záujem o štúdium nielen pavúkov skákavých, ale všeobecne  o ekológiu a enviromentalistiku  bola vybraná na nezávislé dvojročné postdoktorandské štúdium na Zukunftskolleg na Univerzite v Kostnici! Od júna 2021 tiež začala pracovať v laboratóriu Alexa Jordana v Inštitúte správania zvierat Max-Planck, aby skúmala správanie a spôsoby adaptácie skákajúcich pavúkov! GRATULUJEME! 

EURÓPSKY PAVÚK ROKU 2019

Skákavka mravenčia – európský pavúk roku 2019 / Myrmarachne formicaria – European Spider of the Year 2019
Skákavka mravenčia – európský pavúk roku 2019 / Myrmarachne formicaria – European Spider of the Year 2019 / autor Milan Řezáč / zdroj: https://ziva.avcr.cz

Skákavka mravenčia (Myrmarachne formicaria) bola zvolená evropským pavúkom roku 2019. Táto skákavka dokáže dokonale imitovať svojho úhlavného nepriateľa – mravcov. Napodobňuje ich nielen tvarom a zafarbením svojho telíčka, ale aj správaním.  Miznúce mokrade sú príčinou kritického zníženie jej výskytu. Aj z tohto dôvodu bola táto skákav­ka zaradená medzi ohrozené druhy.

Reálne dôvody prečo by sme pavúky u nás doma nemali nikdy zabíjať.

 

deň noc deň noc deň noc
deň noc deň noc deň noc

 

zostavil a napísal PhDr. Milan Kožiak

Ďaľšie zdroje :

https://en.wikipedia.org/wiki/Jumping_spider
https://www.npr.org/2021/06/01/1001850038/why-jumping-spiders-spend-all-night-hanging-out-literally?fbclid=IwAR1lcKAcMRJOHEYt2_rftXsrtTEzwDn9wzKrlHGvWhDS9a8VZ0jhi-Upc-Y&t=1622651683212
http://saras-arachno.sk/saras_pavuk-check.htm
http://www.ntic.sk/ntic.php?adr=pavuky
http://www.pavouci-cz.eu/?celed=Salticidae

 

Kontaktný formulár (spätné ohlasy, feedback)

kliknite na priečnu  lištu

Vítame každý názor, postreh, pripomienku. Ďakujeme!

spánok skákajúceho pavúka

Views: 208

29 odpovedí na „Spánok skákajúceho pavúka“

 1. I have read so many articles regarding the blogger lovers except this article is genuinely a good piece of writing, keep it
  up.

 2. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a
  great blog like this one nowadays.

 3. I love looking through an article that will make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 4. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 5. Asking questions are truly fastidious thing if you are not understanding something totally, however this piece of
  writing gives pleasant understanding even.

 6. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed!
  Very helpful info specifically the final part 🙂 I handle such
  info a lot. I used to be seeking this particular info for a long time.
  Thanks and good luck.

 7. I was very pleased to find this page. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!!

  I definitely enjoyed every part of it and I have you saved
  as a favorite to check out new stuff in your site.

 8. It’s hard to find educated people on this subject, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 9. Hi, I do believe this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since I saved as a favorite it.

  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 10. Howdy very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your blog
  and take the feeds additionally? I am glad to search out a lot
  of helpful information here within the submit, we need develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 11. Howdy I am so grateful I found your blog page, I really
  found you by accident, while I was looking on Yahoo for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up
  the awesome work.

 12. It’s amazing to visit this web page and reading the views of
  all friends regarding this article, while I am also keen of
  getting know-how.

 13. It’s in point of fact a nice and helpful piece of info.
  I’m glad that you shared this helpful info with us.

  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 14. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  All the best

 15. Nádherné články som tu našla. Zašla som sem zopárkrát už predtým. Páči sa mi čo a ako to uvádzate. Najlepší spôsob, povedať to na čom vám záleží, ako zaujať je podať to zábavne a tak aby to bolo aj múdre. Darí sa to. Nemôžem sa dočkať, ďalších príspevkov (blogov?). Toto je vlastne úžasná webová stránka.

 16. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with
  my Facebook group. Chat soon!

 17. A lot of of what you claim happens to be astonishingly appropriate and that makes me wonder why I had not looked at this with this light previously. Your piece really did turn the light on for me as far as this specific subject goes. Nevertheless there is one position I am not too comfy with and while I attempt to reconcile that with the actual core idea of your issue, allow me observe what all the rest of the subscribers have to point out.Nicely done.

 18. Ďakujem, už dlhšie hľadám informácie o týchto pavúčikoch. Tieto tvoje sú tie najlepšie, aké som doteraz objavila. Ale čo ten záver? Si si istý zdrojom?

 19. Hi! Vielen Dank für das Interesse und den Artikel, den ich dank Google translate lesen konnte!!! :)) Vielleicht findest du in der Slowakai auch Springspinnen die nachts hängen Es ist immer schön zu sehen, wenn Artikel Aufmerksamkeit bekommen – Dankeschön! Cheers, Daniela

 20. Vďaka za úzasné informácie. Pavúky sú pre mňa osudové. s jedným /Pavúk mal prezývku /som žila 12 rokov. Najdramatickejších, najúžasnejších rokov pre mňa a moje dcéry.
  Druhý pavúk, volali sme ho Oskar, žil v lete u nás na balkóne, kde snoval nádhernú sieť oproti svitu pouličnej lampy. Keď som mu vlasami do nej vliezla pri vešaní bielizne, rozčúlene vyštartoval a priam som videla ako mi hrozí a frfle. Pred zimou sa schoval v diere po vrtáku nad kuchynským oknom a vyliezol vždy, keď sme celá rodina sedeli pri večery a konrtoloval nás. Ďalšie leto bol znovu na balkóne, no v zime už nebol a naša rodina sa rozpadla. O dva roky prišiel ten ĺudský.

 21. Dík za moc zajímavý článek. Nejsem odborník, ale právě něco takového jsem potřeboval vědět, abych nasměroval zájem vnoučat o přírodu. Skvělý přístup.

 22. Kokooooos, my musíme mať toooooooooooľko šťastia. Neskutočne veľa pavúkov máme v dome a ide ma z nich poraziť, lebo to vyzerá, akoby som rok neupratovala a to tie mrchy natiahnu pavučinu do 10 hodín, odkedy im tú sieť zhodím.

 23. Postaraju sa o tie drobne chrobaciky, ktore si mi nevsimneme . Par ich povysavam, ked si nevsimnem, no pavuka skor poslem von, ako zabijem.

 24. Mama hovorila:pavúk na ruke-dopis na ceste…Pokiaľ ho v noci nevdýchnem,nemám s ním problém…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *