Archív kategorií: Hudobné úlety

HUDOBNÉ DUELY III

V hudobnom svete je pomerne bežné, že niekto zloží a aj zaspieva pieseň a zrazu príde niekto iný a zaspieva ju po svojom. 

HUDOBNÉ DUELY  III

ponúkajú lyrické piesne o osudovej láske a túžbach jej naplnenia.

Posúďte. Páči sa vám viac pôvodná pieseň, alebo jej coververzia?

Text piesne môže byť upravený, alebo celkom iný, skladba môže mať iné tempo, znejú v nej iné hudobné nástroje a niekedy má aj inú melodičnosť. Napriek tomu ju však poslucháč ľahko identifikuje a priradí k originálu. Stáva sa, že nová verzia piesne zmení aj hudobný žáner ku ktorému patrí tá pôvodná. Niektoré z najznámejších môžete nájsť v HUDOBNÝCH DUELOCH I a II .

DUEL dvadsiaty:

Je to aj  prípad piesne Dolly Parton „I Will Always Love You“, ktorá bola zložená a naspievaná v country štýle ešte v roku 1973.

O takmer 20 rokov neskôr ju naspievala Whitney Houston. Obe verzie sú mimoriadne obľúbené avšak tá s Whitney sa stala najpredávanejšou „piesňou lásky“ v histórii. Iste k tomu prispel aj film Osobný strážca, v ktorom speváčka hrala hlavnú postavu s Kevinom Costnerom.

 

I Will Always Love You - český preklad Hudobné duely III

 

Vypočujte si ako túto  pieseň zaspievala mladučká česká speváčka Eliška Rusková vo finále Superstar v roku 2018.

DUEL dvadsiatyprvý:

 

Slová k slovenskej verzii piesne napísal Zoro Laurinc a spieva ju Lýdia Volejníčková.  Originál je originál, ale táto  naša verzia je celkom slušná, čo poviete?

a v tejto úprave je snáď najkrajšia

očarujúce je to najmenšie dievčatko v strede – “ radosť samá“ 🙂

DUEL dvadsiatydruhý:

Jedna z nesmrteľných piesní Paula Anku (1958)   

„You Are My Destiny“ 

jedna neoprávnene prehliadaná  coververzia

v interpretácii Lucie Bílej (2009)

absolut  🙂

DUEL dvatsiatytretí:

Dr.Hook – Sylvias mother

Táto pieseň skupiny Dr.Hook sa objavila na jej prvom albume v roku 1972 a hneď sa zaradila na prvé priečky v rádiách a predaji v anglicky hovoriacich krajinách. Jej autorom je spevák skupiny Shel  Silverstein. Už o rok na to ju v českej verzii naspievali Petr Spálený a trochy neskôr aj  Jiří Schelinger.  Tá pieseň Jiřího Schelingera bola mojím objavom pri príprave tohoto blogu a priznávam „dostala ma“.

Ktorá z týchto verzií dostala váš hlas. 🙂

DUEL dvatsiatyštvrtý:

Táto country westernová pieseň  prvýkrát  zaznela v roku 1952 – pod názvom „May God be with you“ (Nech je Boh s Tebou). Ako autori piesne sú uvádzaní Larry Russel, Inez James a Buddy Pepper; čo je pri jednej piesni trochu nezvyčajé. Text vznikol k hudbe prisudzovanej klavíristovi Libarace, ktorý ju skomponoval ako voľnú improvizáciu  k „svetlu sviečky“.

Jej prvými zanamenanými interpertmi boli Les Paul & Mary Ford.

 

Spievali ju mnohí speváci, ale vo svete ju preslávil až Tony Orlando v tejto verzii, na internete nedostupnej, ale objavenej v audio formáte, v súkromnom archíve .

Tony Orlando & Dawn Hudobné duely III
Tony Orlando & Dawn

Vo svojom repertoári ju mali  Connie Francis, Nana Mauskouri

 

a napríklad aj Nat King Cole

v našich zemepisných šírkach to boli Kučerovci , Yvetta Simonová a Milan Chladil

a tiež Jitka Zelenková a Jana Kocianová

HUDOBNÉ DUELY  III

Connie Francis

Connie Francis

The best of Connie Francis, created by M.K.
created by M.K.

Táto výnimočná speváčka pochádza z talianko-americkej rodiny v New Jersey ( * 1. decembra 1937). Uvažovala o lekárskej kariére, ale pod vplyvom otca sa jej životná cesta uberala po speváckej dráhe. Už ako dievča pravidelne vyhrávala talentové súťaže. Na prelome  50 – 60 rokov sa ako 20- ročná stáva hviezdou prvého formát. Jej piesne majú často baladický, melodický a niekedy aj melancholický ráz. Nahrala však aj množstvo živých tanečných skladieb. Ako prvá americká speváčka pravidelne nahrávala v iných jazykoch. Ovládala taliančinu a španielčinu čo podmienilo je mimoriadny úspech aj v Európe, v Latinskej a Južnej Amerike. V New Jersey vyrastala a dospievala v taliansko-židovskej štvrti. Ako prejav vďaky svojim rovesníkom nahrala niekoľko piesní v hebrejčine – ktoré sa v rôznych discografiách vôbec neobjavujú. 

Jej piesne

pravidelne obsadzovali  prvé priečky v mnohých krajinách sveta.  V Európe bola v roku 1960 bola vôbec ako prvá mimeurópanka vyhlásená za najpopulárnejšiu speváčku.  Od polovice roku 1961 do polovice roku 1963 legendárne Rádio Luxemburg uzatváralo každodenné vysielanie piesňou „It’s Time to Say Goodnight“ pieseň, ktorú Francis Collins  nahrala špeciálne len pre túto rozhlasovú stanicu  a ktorá oficiálne vyšla na platniach až v roku 1996.Radio Luxembourg

Ako „oko v hlave“ som chránil v osobnom zvukovom  archíve toto prianie „Buenas noches“ od Conie Francis z Rádia Luxemburg – viac ako 60 rokov ! 🙂 . Teraz využívam vzácnu príležitosť sprístupniť ho návštevníkom tejto stránky – vôbec po prvý krát . Nahrávka je z roku 1961 a v desiatich európskych jazykoch, vrátane viacerých jazykov slovanských. 

Rádio Luxembourg bolo v 60. rokoch veľmi obľúbené i v Československu, pretože umožňovalo mladej generácii počúvať vtedy prakticky nedostupnú populárnu hudbu.
Rádio Luxembourgh
Vysielalo na strednej vlne 208 m ( SW 1439 kHz), z najvýkonnejšieho vysielača v Západnej Európe (1200 kW).
Nahrávka bola uskutočnená na Východnom Slovensku , v Seni pri Košiciach .

 

prehrávanie z magnetofónu UHER 4000 – REPORT MONITOR 

Nahrávali sme s mojím učiteľom fyziky, ktorý ma zasväcoval do tajov rádioamatérčiny a Morzeovky – na vtedy unikátnom magnetofón Philips  EL 3541 – 18, 3 cm/s (made in Bundesrepublik Deutschland), dostupný len v Tuzexe a za bony. Rádiový signál sme „chytali“ prostreníctvom rádioprijmača TESLA Kongres (made in Czechoslovakia), z ktorého sme impendančne prispôsobili výstup pre druhý reproduktor.

Tesla - Philips

Piesne Connie Francis si dokonca aj v časoch vrcholiacej studenej vojny našli cestu do hudobných vydavateľstiev v štátoch socialistické tábora ( Bulharsko, ZSSR, Juhoslávia) .  Rôzne štatistické prehľady sa zhodujú, že po Elvisovi Presleym je práve Connie Francis na druhom mieste v počte predaných nosičov. Tiež sa udáva, že vlna jej obrovskej popularity v 60 rokoch je porovnateľná so súčasnou popularitou Madony.

Jej životný príbeh však nebol ani zďaleka taký bezproblémový ako by sa mohlo zdať.  Bol poznamenaný aj smútkom. neúspechmi a tragédiami. Vyrovnáva sa s nimi v autobiografii  „Among My Souvenirs“, ktorá vyšla v roku 2017.

Žiadne z jej štyroch manželstiev nevydržalo dlhšie ako päť rokov.  Možno dôvodom bolo to, že jej srdce bolo patrilo niekomu, koho nikdy nemohla mať.

Tou neopätovanou láskou Connie Francis bol skladateľ a hudobník Bobby Darin
Tou neopätovanou láskou Connie Francis bol skladateľ a hudobník Bobby Darin, source: Wiki Commons

 

Tohto roku (2022 ) sa Connie Francis dožíva  85-tich rokov. 

Vivat Connie Francis and all the best.
Birth day
One fan from Slovakia thanks you for your beautifull songs.

 

Hoci  boli Conne Francis a Elvis  Presley v rokoch 1958 – 1962 najžiadenejšími spevákmi v celosvetovom meradle a predaj ich platní  nedostihli ani Beatles – nikdy vraj nespievali spolu. Nedávno sa však objavila nahrávka, ktorá to spochybňuje. Možno ide o Poštu z neba,  na ktorej sa obaja svojím Duetom chceli odvďačiť svojim verným za priazeň.

 

italiano

Español

anglicko-hebrejsky
אנגלית עברית
ענגליש העברעיש

 

The best of Connie Francis
The best of CONNIE FRANCIS, created by PSYCHOBALZAM
viac o Connie Francis

WIKIPEDIA

Očarenie, zvádzanie a hudba

Očarenie – ako magická hra múz, soľ a korenie života. Odolať jeho božskej sile  sa však málokomu podarí. 

Ak máte dojem, že táto téma je pre Vás už neaktuálna nevzdávajte sa.  Poddajte sa – budete sami prekvapení dávno zabudnutými spomienkami, ktoré sa vynoria z  podvedomia. Ak aj budú pikantné a korenisté sú už iste premlčané a dobre schované v archíve. Nik iný k nemu nemá prístup.  

Žalám krásny spomienkový výlet s očarujúcim momentkami , ktoré ionizujú Vašu dušu i krv.

Očarenie je rozpoloženie duše, ktoré nas v okamihu „oslepí“ – obklopí „ružovou hmlou“, v ktorej sme stratení. To čo je na očarení také príťažlivé a fascinujúce je zároveň aj zradné.  Časom totiž zväčša každé očarenie vyprchá, a žiaľ nie vždy bez následkov.

Bývame očarení prírodou, jej krajinou, ich umeleckými obrazmi, architektúrou, sochou, literálnymi, filmovými  hrdinami, spevom,  tancom, alebo poéziou. Človeka môže očariť takmer všetko – viera vo všemohúceho stvoriteľa, iný národ (stáva sa to často po návšteve napr. Japonska), okultný predmet, ktorý má akúsi nadpozemskú moc nad naším životom a žiaľ aj opak dobra , – zlo.

Najčastešie však očarí človek človeka, muž ženu, žena muža. čo robí naše životy nielen krajšími, ale sa aj postará aby sa Múzy v tejto nepretržitej  Božskej komédii nenudili k smrti a ľudstvo nevymrelo, … 🙂  Takéto očarenie, nazývané aj zvádzanie  je málokedy bez istého skrývaného pokušenia hriechu pochádzajúceho z hĺbok našej biologogickej podstaty.

Samotné zvádzenie očarením má viacero rôznych  významových konotácií a synoným ( lákanie. vábenie, okúzlenie, mámenie, flirtovanie, škádlenie, pokušenie, opojenie, fascinácia). Zažil ho zrejme každý a kto tvrdí, že nie – tak asi ani nežil.

Súčasná veda si s fenoménom očarenie nevie poradiť, obchádza ho ako vie a priznáva, že jeho exaktné uchopenie jej uniká.

Možno je  očarenie len hrou  božských múz,  ktoré si takto krátia svoje chvíle a bavia sa navzájom. Vtedy neraz z roztopaše spoja svoje umenia a „obeť“  ich mágie – vôní, tanca, spevu a hudby – je bezmocná – apoň dovtedy, kým si nenájdú  obeť inú.

Apolón a tancujúce múzy
The dance of Apollo with the Muses. Source: THE NEW YORK PUBLIC LIBRARY
DIGITAL COLLECTIONS, https://digitalcollections.nypl.org

Rusted brandy in a diamond glass Everything is made from dreams Time is made from honey slow and sweet Only the fools know what it means Temptation, temptation, temptation Oh, temptation, temptation, I can't resist Well I know that she is made of smoke But I've lost my way He knows that I am broke But I must play Temptation, oh temptation, temptation, I can't resist Dutch pink and Italian blue He is there waiting for you My will has disappeared Now confusion is so clear Temptation, temptation, temptation I can't resist Temptation, temptation, temptation I can't resist.
Zhrdzavené brandy v diamantovom pohári Všetko je vyrobené zo snov Čas je vyrobený z medu pomalý a sladký Len blázni vedia, čo to znamená Pokušenie, pokušenie, pokušenie Oh, pokušenie, pokušenie, nemôžem odolať Dobre viem, že je vyrobené z dymu Ale stratila som svoju cestu Viem, že som na mizine Ale musím hrať Pokušenie, oh pokušenie, pokušenie, nemôžem odolať holandskej ružovej a talianskej modrej Čakám tam na teba Moja vôľa zmizla Teraz je zmätok taký jasný Pokušenie, pokušenie, pokušenie nemôžem odolať Pokušeniu, pokušeniu, pokušeniu nemôžem odolať

Zvádzanie, je často vnímané negatívne, pretože zahŕňa pokušenie, často sexuálneho charakteru, s cieľom zviesť niekoho k správaniu, s ktorým by nesúhlasil ak by nebol v stave sexuálneho vzrušenia 

Legendárna sekvencia z filmu Sladká charita (Sweet Charity 1969) choreografa Boba Fosseho. Užite si to!!

Uniklo video, ktoré bolo roky ukryté pred svetom. Kája na ňom spieva a okolo neho tančí Leona Kvasnicová. Hoci táto vychýrená tanečnica občas kráča okolo Gotta ako kačka – je zjavné, že sa mu to páčilo a povráva sa, že … 🙂

“Blíží se den, každým úderem srdcí se vzdalujem ozvěnou v dálavách doznívá, blíží se k nám,tvou bílou dlaň,pevně svírám, slyším tvůj dech, blízko tě mám. boléro, svádí touhy mé až k závratím, pojď dát naposled hříšné boléro. Jen tóny zní,nás dva odnáší v strunách svých letní půlnocí, píseň tvá vášní dýchá a vchází v nás, parket je náš.“

Speváčka Storm  Large, hudobnej skupiny Pink Martini čaruje. 20 ročný záznam. Koľkých už odvtedy pobosorovala? Do detailov vycizelovaná mini- choreografia, ktorá zvedie aj kameň v púšti.
Spev krásnej piesne je iste úžasný, ale v jej interpretácii nepodstatný.
“Je t’aime…moi non plus”

Táto pieseň má dve verzie. Prvú ešte v r. 1967  naspieval Serge Gainsbourg spoločne s Brigitte Bardot. Tá však ho však požiadala aby pieseň s jej hlasom nevydal. O dva roku neskôr nahral druhú verziu s detským šepotavým hlasom a anglickým prízvukom speváčkyJane Birkin , ktorá pieseň preslávila.
Potom čo  Vatikán odsúdil takéto „milovanie bez lásky“ jej hranie v rádiách  bolo zakázané vo viacerých krajinách (v Španielsku, Švédsku, Brazílii, Taliansku a Portugalsku). Skladba  obsadila prvé miesta v rebríčkoch  popularity aj vo Veľkej Británii a nakoniec ju dočasne cenzorovali aj tam. Platne s jej nahrávkami dokonca sťahovali z predaja. Podobný osud mala aj Spojených štátoch. V samotnom Francúzsku bolo povolené jej vysielanie až po  23:00 . Tieto zákazy a obmedzenia však  pôsobili ako reklamná rozbuška a pieseň sa stala medzinárodným hitom. Samotný  Serge Gainsbourg nazval pápeža „našim najväčším PR manažérom“ a Jane Birkin k tomu dodáva „vôbec to nie je vulgárna skladba, nechápem, o čom je ten rozruch. “  Komerčný úspech hovorí za všetko. Len do roku 1996 sa predalo 6 mil. kópií tejto skladby.

Temptation in my heart I'm burning, I fall apart When the night falls, my heart calls For love and devotion Temptation, I want you Can you be my only one When the night falls, my heart calls For the touch of your hands/Pokušenie v mojom srdci Horím, rozpadávam sa Keď padne noc, moje srdce volá Za lásku a oddanosť Pokušenie, chcem ťa Môžeš byť moja jediná? Keď padne noc, moje srdce volá Pre dotyk tvojich rúk

Očarenie a zvádzanie na český a slovenský spôsob

Existujú aj návody zvádzania:

emotikony

AKO OČARIŤ MUŽA?

AKO ZVIESŤ SVOJHO PRIATEĽA

SITUAČNÁ TAKTIKA

 

 

Jessica Marcano

Niekedy počas Vianoc v roku 2018 mi z jedného videa Julia Iglesiasa skočila do oka speváčka z toho “křoví” na pozadí (video zdieľam na konci blogu – the first girl from the left). Omínala a omínala. Žiadne očné kvapky nepomáhali. Jej škoricovo-kakaová vôňa ma tiež vyrušovala. Keby som aspoň vedel aké má meno, aspoň … 🙂 Hľadal som a našiel. Volá sa Jessica Marcano. Je z Venezuely, dokonca je to Miss Venezuela 2004 a ako modelka, filmová herečka, TV moderátorka je známa nielen v Južnej a Latinskej Amerike, ale i v USA. Vo svojej krajine sa angažuje ako mierová  aktivistka a právnička bojujúca za práva chudobných  (rovno jame levovej – v USA).

Ktosi z priateľov prezradil na FB jej IQ. Vraj ho má 147. 

To nie je dar, ale záväzok! 

Veľa úspechov a šťastia Jessica.
Jessica Marcano
Jessica Marcano

Jessica-Marcano

Jessica Marcano
Jessica Marcano

Viete čo je to v španielčine Bacalao? Treska. Tresky sú tie vokály – každá z nich je chutnejšia ako ten Julio. 🙂

 

... a ešte by som rád upozornil na tú harmoniku, ktorá znie v tej skladbe.je "božská".
UNITED KINGDOM – JULY 22 2004: Tango Dancers, Julio Iglesias Sang To The Smallest And Most Exclusive Crowd Of His Career, When He Became The First Big Act To Play At Exclusive London Club Venue No 6 Hamilton Place. Julio Who Is Finishing His European Tour, Before Setting Off To America Via Monte Carlo, Sang In Front Of Only 120 People, Julio Iglesias With Jessika Marcana (Photo by Dave Benett/Getty Images)

 

 

 

 

JOLLY JOCKEY

JOLLY JOCKEY

je názov výnimočnej rozhlasovej hry srbského autora Momo KAPORA. V slovenskej verzii hru JOLLY JOCKEY úspešne premiérovo odvysielal Československý rozhlas  v Bratislave ešte v roku 1978. Jej realizácia  už vtedy zaujala odbornú verejnosť a poslucháčov.  Svojej reprízy sa však dočkala až po 28-mich rokoch, v roku 2006.

Ktovie prečo?!

Momo Kapor
Momo Kapor
 Momo Kapor ( 1937- 2010) bol významný srbský prozaik a maliar. Je autorom viac ako štyridsiatich románov, poviedok, cestopisných a autobiografických kníh a esejí. V európskom meradle bol známy aj ako autor rozhlasovej, televíznej a divadelnej drámy. Jeho knihy boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov. Známy sa stal aj ako ilustrátor a ilustroval svoje vlastné a početné knihy iných autorov. Jeho obrazy boli vystavené v New Yorku, Bostone, Ženeva, Frankfurt, Londýn a ďalších mestách. Bol riadnym členom  Srbskej  akadémie vied a umení. 

VKontakte

alebo audio

Jolly Jockey je diskdžokej, ktorý vysiela v komerčnom rádiu nočný hudobný program. Mixuje v ňom šlágre so svojím slovom a reklamami. Svoju prácu však nevykonáva s nadšením, skôr profesionálne chladne a rezignovane až do chvíle, keď mu mladý telefonujúci  poslucháč vynadá za prehrávanie hudobných vykopávek a za vykopávku označuje i jeho samotného. Diskdžokeja to neurazilo, ale práve naopak mobilizovalo k spomienkam zo svojho vlastného života. Takmer s hrdosťou hovorí, že sám seba považuje  za žijúcu fosíliu, vyplznutého leoparda či špióna v tábore sopliakov. …  a začne vysielať hudbu svojej mladosti 

Komerčný éter sa rozoznie piesňami Zarah Leander a inými vojnovými a povojnovými hviezdami, sambou, ča-čou, rock´n´rollom, Fredem Astairem či cool jazzem. Medzitým  vysielané, vopred pripravené reklamy však pôsobia každou minútou absurdnejšie a vlezlejšie, čo iste rozhodne o budúcom osude diskdžojeja v tomto rádiu.  

Rolu starnúceho diskdžokeja pozoruhodne stvárnil Juraj Kukura. 

Juraj Kukura
Juraj Kukura

Hra presahuje dobu jej realizácie a svojím odkazom je v mnohom aktuálna aj v súčasnosti.

Hudba v tejto hre :
Carole King: It's Too Late, Showaddywaddy: Under the Moon of Love, Osibisa: The Warrior, Körmendi együttes: Rock boogie, Ram Jam: Black Betty,  Boney M: A Woman Can Change a Man, Ray Charles: Georgia,  James Brown: Get Up I Feel Like Being A Sex Machine, Gene Kelly: Good Mornin', James Last: Happy Brasilia, Charles Aznavour: Jesabel, Jimi Hendrix: Voodoo Chile, Otis Redding: Day Tripper, Frank Sinatra: You My Love, Georde Harrison: I Me Mind , Pascal Danel : Kilimandjaro, ...

Jolly Jockey obsadenie realizácia

Na úspechu rozhlasovej hry Jolly Jockey mala iste – popri  réžijnej, hereckej a technickej realizácii aj textová predloha jej slovenského prekladu. Jej autorom bol vtedajší redaktor Čs. rozhlasu Milan Materák, neskorší riaditeľ Slovenskej televízie.

Milan Materák
Milan Materák

Pretože na internete dlhší čas pretrváva zhánka po tejto výnimočnej rozhlasovej hre – jej objav v súkromnom archíve nás viedol k digitalizácii starého analógového záznamu. Prostredníctvom stránky www.psychobalzam.com ho ponúkame našim návštevníkom.

Snáď tým potešíme viacerých.

 

blog napísal a priebežne edituje Milan Kožiak

 

o živote a diele Momo Kapor

Juraj Kukura – pozoruhodný životný príbeh (rozhovor)

HUDOBNÉ DUELY II

HUDOBNÉ DUELY  II

V druhej polovici  20. storočia bolo v európskych rádiách bežnou praxou, že niektorí speváci si v hitparádach navzájom konkurovali svojou interpretáciou hitu iného speváka. Tá veľakrát znela úplne odlišne. Niektorí kritici túto prax spochybňovali, iní obhajovali názor, že iné alternatívy k tej alebo onej originálnej verzii sú vlastne prejavom uznania originálu, bez ohľadu na to, ktorá verzia je v tej-ktorej krajine  populárnejšia.

Tak vzniklo mnoho nádherných a pozoruhodných cover verzií piesní aj v slovenčine i v češtine, ktoré sa mohli bez problémov hrať vo vtedy jedinom rádiu, v Československom rozhlase. Často vyvolávali dojem, že ide o pôvodné piesne česko-slovenských skladateľov, textárov a spevákov. Hoci to iste nebolo z hľadiska autorských práv ošetrené, možno bez nadsázky povedať, že mnohé z nich sa originálom prinajmenšom vyrovnali.

Môžete ich hravo porovnávať. Osviežte si spomienky. 

 

DUEL dvanásty:

I Can´t  Stop Loving You (Chci zapomenout)

Karel HÁLA  – jeden  z najkrajších mužských velkých hlasov  českej populárnej hudby druhej polovice dvadsiateho storočia sa takto vyrovnal s piesňu Ray Charlesa.

Ďaľšie cover verzie “ I can´t Stop Loving You“

piktogram

DUEL trinásty: 

She´s Gone ( Lásko voníš deštěm)

DUEL štrnásty:

Nathalie (Natalie)

Becoud-Nathalie

https://youtu.be/MfG7pimneME

 

DUEL pätnásty:

Let It Be (Ja už spím)

 

 

DUEL šesťnásty:

My Boy Lolippop (Mně se líbí Bob)

DUEL sedemnásty 

Diana (Diana)

 

DUEL osemnásty: 

Crying In The Chapel (Cesta rájem)

Ďaľších 14 cover verzií tejto piesne:

piktogram

Hudobné duely II. text "Crying in the chapel"

HUDOBNÉ DUELY II.

DUEL devätnásty:

Včera nedele byla

Mladučká Pavlína Filipovská v pôvodnej verzii pesničky Včera neděle byla. Záznam z legendárneho predstavenia divadla Semafor Člověk z půdy (1959).

Petra Černocká & Yvetta Blanarovičová  (2002)

Petra Černocká & Yvetta Blanarovičová
Petra Černocká & Yvetta Blanarovičová

https://youtu.be/FBjkzi2saho

Nechajte sa inšpirovať a pošlite nám svoje tipy.

HUDOBNÉ DUELY I.

Recesívne úlety, paródie a rarity

RECESÍVNE ÚLETY, PARÓDIE A RARITY

Decentná, parodická, vtipná  hudobná recesia (aj jemne pikantná), je niečo čoho je vždy málo a v dnešnej dobe zvlášť.

„Varování ministerstva zdravotnictví ČR: Tato písnička je více návykovější a chytlavější než heroin a COVID.“

Legendárna sekvencia z filmu Sladká charita

(Sweet Charity 1969) choreografa Boba Fosseho.

Užite si to!!

 

Klip čo asi nikdy neomrzí.

hudobné recesie paródie rarity

Táto brilantná paródia je vraj lepšia ako polovica popových piesní.

 

Exhaltované dievčatá túžiace bohvie po čom.

To nie je virtuál! To bol reál! 

 

Podľa najnovších informácií tajných služieb sa nám počas poslednej  Silvestrovskej noci zamilovala Baba Jaga. Vraj sa tak stalo po jej návšteve v Kremli. Rozhodla sa vraj, že bude robiť vo svete už len dobro. Aj Baba Jaga túži po láske. 🙂 Momentálne sa intenzívne pátra po objekte jej túžby. Ohromné. Predsa sa len dejú dobré veci na tomto svete. 🙂
Dokonca aj v Rusku. Možno práve tam sa deje viac zázrakov ako hocikde inde…

Gleb Matvejčuk – ruská muzikálová supernova, známa vo svete od uvedenia filmu Admirál. Píše hudbu, texty, robí vlastnú choreografiu a všetko spolu nakoniec aj úžasne realizuje. Nik nevie čo zase vyvedie. Pre fajnšmekerov prídávam ešte jeho jemne parodický kontratenor v jednej z najkrajších árií Georga Friedricha Händela „Lascia ch’io pianga“. Vystúpenie je z hudobnej prestávky súťaže ruských intelektových géniov „Что? Где? Когда?“. Trblieta sa to tam zlatom, diamantami a najmä iskrí antioxidačnými myšlienkami. 

 

       Sympatická Adela, výborná moderátorka, obstojná speváčka, ale tancu pred kamerami nech sa radšej vyhýba.  🙂

Nemôže byť predsa "super" vo všetkom!

 

Nádherná recesívna pesnička a  perfektný klip. Text má vraj reálny základ – napísala ho textárka  Gábina Osvaldová, po tom čo ju naštval manžel. A Lucia spieva vierohodne „vražedne“.

 

Pošlite svoje tipy. Radi ich zaradíme na stránku.

VÁŽNA HUDBA A HUMOR? TU

ďaľšie hudobné recesie paródie a rarity

Viac ku klipu VÁŇA Z VORKUTY

PARÓDIA PARÓDIE 

ako novoročný vinš

VYCHUTNAJTE SI HO 

Grogorij Leps, známy spevácky drsňák a liečený abstinet s pohárom šampanského v ruke paroduje slávnu parodickú peseň Oscara Bentona „Bensonhurst Blue“. Takto vycizelovaný „cover remake“ text a s mikrodetailami mimiky a giest sa len tak hocikedy nevidí. 

DISCO CORONA

Syntetický vírus, digitálne tanečnice, virtuálna realita – parodické zrkadlo dneška. V panoptiku týchto pandemických dní vyznievajú slová piesne Marcela Palondera z roku 1992 nanajvýš aktuálne.

AKÁ HRA SA VLASTNE HRÁ O LETENKU DO PEKLA? ZA A PROTI KAŽDÝ HRÁ! JA VÁŽNE CHÁPEM, NECHÁPEM, ČO SA TU HRÁ? Ó RÍŠA ČLOVEČIA, Ó RÍŠA NAJVÄČŠIA, JA MÁM VÁŽNE STRACH MEDZI ĽUĎMI ŽIŤ. Ó RÍŠA SAMÝCH PRÁVD, KTORÉ KLAMÚ NÁS, JA MÁM VÁŽNE STRACH TU NA ZEMI ŽIŤ. Ó POZOR OVEČKY, VLK UŽ NEMÁ HLAD, JE TO ČUDNÁ VEC, KEĎ VLK NEMÁ HLAD. Ó POZOR MALIČKÍ , ČO SA BUDE HRAŤ, JE TO ČUDNÁ VEC, KEĎ VLK NEMÁ HLAD. AKÁ HRA SA VLASTNE HRÁ O LETENKU DO PEKLA? ZA A PROTI KAŽDÝ HRÁ! JA CHÁPEM, NECHÁPEM, ČO SA TU HRÁ? Tak čo sa tu hrá, hrá, hrá, čo sa tu hrá?! 

Video kompilácia STUDIO SIESTA Obrazový zdroj: Dan the Banjo Man Hudobný zdroj: Čo sa tu hra? ℗ 1992 OPUS Skladateľ : GABRIEL DUŠÍK. Spieva: MARCEL PALONDER

 

     „na celé československé hudební scéně nenajdete šílenější píseň“ z komentárov na YouTube

„Ibi yoyo ibi a ibi ibi yoyo ibi a ibi“

a toto nám svojho času vliezlo pod kožu 

https://youtu.be/gFFZXE1i7zY

recesívne úlety paródie a rarity

Absolut Privat Satelitte Music TV Channel

Absolut Privat Satelitte Music TV Channel

Hudba …,  Tanec  …,  Spev  …,

hovoria aj keď sa nedostáva slov a nádej …, tá je ešte živá.

C MusicBEST MUSIC CHANNEL

V prípade, že sa videofilm nezobrazí skúste nasledovný automaticky prehrávaný zoznam skompletizovaný podľa priloženého playlistu.

Satelit C Music Play list
Satelit-C-Music-Play-list
Absolut Privat Satelit TV Channe
Bond Girls
Absolut Privat Satelit TV Channe

C MUSIC TV sa od svojho vzniku v roku 2007 zameriava na klasickú a filmovú hudbu.  Od roku 2017 sa ako C Music+ stala súčasťou spoločnosti  Stingray iConcerts. V súčasnosti je prostredníctvom satelitov (free SAT) a káblových rozvodov dostupná  vo viac ako  80-tich krajinách Európy, Ázie a Afriky.

C MUSIC +
otvoríte kliknutím na obr.

Táto asertívna spoločnosť sa medzičasom stala globálnym poskytovateľom hudobných služieb a popri hudobných televízií vlastní aj niekoľko desiatok rozhlasových staníc, prémiových TV  4K UHD, ponúka karaoke produkty, hudobné nosiče a aplikácie na internete.

Je otázkou či táto globalizácia trhu s hudbou bude na prospech kvality hudobnej kultúry.

Privat Satelitte Music Channel
Vanesse-Mae

 

Privat Satelitte Music Channel
Hudba …,  Tanec  …,  Spev  …, svet plný krásy a zázrakov

Privat Satelitte Music ChannelPrivat Satelitte Music Channel

HUDOBNÉ DUELY I

HUDOBNÉ DUELY  I

Spoločne s kolegyňou, psychologičkou  Evou Jaššovou sme mali plány zužitkovať TANČIAREŇ  v Zlatej Lipe (Dúbravka BA) aj ako zoznamku pre ľudí, ktorí si hľadajú partnera. Prvé pokusy boli celkom zdarné a vyskúšali sme pri nich aj jeden celkom natradičný spôsob zoznamovania a poznávania sa návštevníkov Tančiarne.

        Spestrením i vítanou zábavou bola počas prestávok hra, ktorú sme nazvali  „HUDOBNÝ DUEL“.

 Spočívala v tom, že sme  „občas“ prehrávali známu slovenskú, alebo českú cover verziu piesne , ktorá mala v originále svojho zahraničného interpreta. (a vice versa). 

V druhej polovici  20. storočia bolo v rádiách bežnou praxou, že niektorí speváci si v hitparádach navzájom konkurovali vlastnou verziou toho istého hitu, ktorý veľakrát znel úplne odlišne. Niektorí kritici túto prax spochybňovali, iní obhajovali názor, že iné alternatívy k tej alebo onej originálnej verzii sú vlastne prejavo uznanie originálu, bez ohľadu na to, ktorá verzia je v tej-ktorej krajine  popolárnejšia. Tak vzniklo mnoho nádherných a pozoruhodných cover verzií piesní v slovenčine i v češtine, ktoré sa mohli hrať v Československom rozhlase. Často vyvolávali dojem, že ide o pôvodné piesne česko-slovenských skladateľov, textárov a spevákov. Bez nadsázky mnohé z nich sa originálom prinajmenšom vyrovnali.

Návštevníkovi /-čke/, ktorý /-á/  prvý zvolal jeho názov orginálu, alebo cover verzie, alebo aspoň meno speváčky, speváka  bola táto pieseň venovaná a ak bola tancovateľná aj možnosť výberu tanečného partnera, či partnerky.  Objavili sa preborníci, ktorí opakovane začínali nové tanečné kolo.

Počúvajte, porovnávajte a vyskúšajte si aké svieže sú vaše spomienky. 

Duel prvý:
Something Stupid (Nočné ruže)

Duel druhý:

Stand By Me (Zostaň so mnou)

Duel tretí:

Please release me (Trouba)

Duel štvrtý:

Take These  Chains  From My Heatrh (Dej mi pár okovů)

Duel piaty:

Hey Jude

Duel šiesty: 

Anything That´s Part Of You (Jenom já ti rozumím)

Duel siedmy:

 It´s Now Or Never, O Sole Mio (O rok se vrátím)

Z tejto piesne interpretovanej Elvisom Presleym sa stal  jeho najpredávanejší singel od (20 miliónov kópií) a jeden z najpredávanejších singlov všetkých čias.  Je známe, že talianskú pieseň ′′ O Sole Mio,“ sa stalá známou v podaní Giuseppe Anselmi ešte v roku 1907. Mario Lanza ďalej spopularizoval skladbu a Tony Martin vydal jej prvý anglický preklad ′′ There ‚ s No Tomorrow ′′ v roku 1949.
Elvis Presley počul túto Martinovu nahrávku koncom 50. rokov, počas svojej vojenskej služby  v Nemecku a naspieval ju aj on – v prudukcii známeho pesničkára a producenta Aarina Schroedera. 
Z ich spolupráce vzniklo ďaľšcíh  sedemnásť piesní. Stojí za zmienku, že Schroeder objavil a pomohol viacerým mladým začínajúcim spevákom (Jimi Hendrix ,Barry White, … ).
Ďaľšie cover verzie „O SOLE MIO“

Duel ôsmy:

Never On A Sunday (Děti z Pirea)

Duel deviaty:

Spanisch Eyes (Španielske oči)

https://youtu.be/-X0U9ssKvRs

Duel desiaty:

Taka takata (Taká som)

Duel jedenásty:

Just one look (Tenhle kluk) 

HUDOBNÉ DUELY I.

TANČIAREŇ viac TU

TANČIAREŇ SND

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CRAZY HORSE de Paris

CRAZY HORSE de Paris

V Paríži sú tri slávne kabarety:  Lido, Crazy Horse a Moulin Rouge. Navštívil som dva z nich – Lido a Crazy Horse. V Lide som bol v roku 2003 spoločne s mojím šéfom z NBS, kedy nám hostiteľ na záver  štúdijného pobytu v Banque de France dal možnosť voľného výberu návštevy niektorej atrakcie v Paríži. Vybrali sme si Lido.

Lístky nás posadili medzi bohatých Pakistancov, ktorí sa trochu uvoľnili až po prestávke a druhom pohári šampanského, ktoré bolo v cene a na každom stole. Aj tak však sa medzi stolmi prechádzali sporo odeté dievčence a zlou francúzštinou i angličtinou  ponúkali poháre plné bubliniek na podnosoch. Pakistancom vraveli, že je to „sparkling lemonade“. Zaujímavé bolo pozorovať ako reagovali, – tí  Pakistanci,  zvlásť  ženy. Tie sa prvé dali prehovoriť. Ktovie čo ich tam priviedlo? Možno to boli kašmírski hinduisti. Nik z nich však neodišiel, po prestávke sa všetci vrátili a po skončení šou sa všetci akosi rýchlo ponáhľali do svojich hotelov. 

Lido je podľa kritikov v svojím zmeraním niekde medzi kankánovýn Muolin Ruoge a supermoderným laserovým show Crazy Horse. 

Kabaret Moulin Rouge ma ešte len čaká.

Aj som ho pri ďaľšej návšteve Paríža obchádzal, ale dcérka Gabika – vtedy 12 ročná (2007) dala prednosť putovaniu po stopách „Kódu Majstra Leonarda“. 

Navyše vstupenky boli aj tak vypredané na dva mesiace vopred. Tak mi museli stačiť spomienky  na Crazy Horse  a Lido spred niekoľkých rokov. 

CRAZY HORSE de Paris

Tento legendárny kabaret je z nich najmodernejší a svojho času v ňom debutoval napríklad aj Charles Aznavour. hral L. Armstrong a mnohí ďaľší. Program je oslavou ženskej krásy a zmyselnosti v nádhernom prostredí  tanca, svetiel a hudby. Každá šou tam trvá  takmer dve hodiny a je popretkávaná vystúpeniami, ktoré do vnášajú do vesmíru estetiky, erotiky a fantázie,  humoru a niekedy aj irónie a posmeškov.

CRAZY-HORSE

Dostať sa tam nie nikdy jednoduché, ale Slováci si pomôžu všade. Počas prvej návštevy Paríža (1993) som bol ubytovaný v  Hôtel Moderne du Temple v centre, neďaleko námestia Republiky. Hotel vtedy patril Vladimírovi Fundárkovi, bývalému slovenskému krasokorčuliarovi, ktorý emigroval pár rokov pred Novembrom ´89. Účinkoval v americkej ľadovej revue Holliday in Ice a neskôr 17 rokov trénoval francúzske krasokorčuliarske talenty. Zarobil si a kúpil menší decentný hotelík.  Pre návštevníkov zo svojej rodnej krajiny mal pripravených vždy niekoľko prekvapení a zoznámení. Jedným z nich bolo aj zoznámenie s Hanny, ktorá v ňom bola ubytovaná tiež. Vykľula sa znej tanečnica práve z Crazy Horse.  Narodila sa síce v Austrálii, ale jej starí rodičia z maminej strany pochádzajú z Kráľovského Chlmca na krásnom „amazonskom“ sútoku Bodry, Latorice a Tisy. Tam je aj môj rodný kraj.  Kraj – kde vraj „nič nie je“. Dodnes tam rastú takéto iskrivé krásavice.  Netrvalo dlho a vybavila mi návštevu „jej“ predstavenia. 

Posúďte či to stálo za to?!
Anna Balf Taylor  alias Roxy Tornado
Anna Balf Taylor  alias Roxy Tornado vystupovala v Crazy Horse takmer 10 rokov so svojím sólovým číslom „I´m a Good Girl“
Song Jacques Morali from film "Burlesque“- But... I Am a Good Girl, Sing and Dance: Anna Bolf Tornado - Roxy, CRAZY HORSE de Paris

Okrem toho, že Hanny tancuje aj spieva a podľa mnohých lešie ako Christina Aguilera, ktorá túto pieseň pôvodne naspievala.

 

The dress is Chanel, the shoes YSL
The bag is Dior, agent Provocateur
My address today, L.A. by the way
Above Sunset Strip, the hills are the way
My rings are by Webster, it makes their heads twirl
They all say, darling, what did you do for those pearls?
What? I am a good girl
B.H I adore, Rodeo l’amour
Breakfast Polo Lounge and poolside for sure
The Chateau for cocktails
The Courtyard at nine
Dan Tana’s for dinner, the Helen’s divine
You know I have found the words going round
They all say my feet never do touch the ground
What? I am a good girl
I am a good girl
Ohh
Uhh
Ahh
Yeah, ahh
                  ťažko preložiteľný text

emotikony

V súčasnosti Roxy Tornado v Las Vegas. Show  in Cirque du Soleil´s Zumanity (Photo by Stephane Cardinale/Sygma via Getty Images

CRAZY HORSE

prídavky

Oscar Benton – Bensonhurst Blues (Crazy Horse) (18+) toto „mládeži neprístupné“ číslo je z  kabaretu Crazy Horse.

Song Oscar Benton – Bensonhurst Blues. Dance: Zara, Nevada,  laser lay CRAZY HORSE de Paris

Song Oscar Benton - Bensonhurst Blues. Dance: Zara, Nevada,  laser lay CRAZY HORSE de Paris

Bay Parkway **) wonder,
You’re such a success.
Your pretty secretary – ha! – she say you’re the best!

Your face always smiling.
Say you sure paid your dues?
But I know inside you’ve got the Bensonhurst ***) blues…

Those custom-made cigars
That you offer to me,
Pretend and pretend to care about my family.

And those pictures on your desk,
All them lies that you abuse.
Do they know you suffer from the Bensonhurst blues?

Booboobooyboobooybooybooybooboobooybooboobooy …

Your grandmother’s accent
Still embarrasses you.
You’re even ashamed оf the French you once knew.

You’re part of the town now.
Baby, you’re making the news.
But I know inside you’ve got the Bensonhurst blues!..

But thanks for the lesson,
‚Cause the life that I choose
Ain’t a lone man feel like living with the Bensonhurst blues.

And don’t, don’t try to write me,
And don’t bother to call,
‚Cause I’ll be…

in conference…

Merry Christmas you all!..

https://youtu.be/faEddaKvuAM

Našiel som len ruský preklad textu tejto piesne. 

Чудо Бэй-Парквэя,
Ты так успешен,
Что даже твоя милашка-секретарша – ха! – говорит, что ты самый лучший!

На твоем лице всегда улыбка.
Скажи, ты уже отдал свои долги?
Я же знаю, что внутри тебя звучит Бенсонхерстская грусть.

Эти сигары, сделанные на заказ,
Которые ты предлагаешь мне,
Снова делая вид, что тебя заботит, как дела в моей семье.

И эти картинки на твоем столе,
Все они врут, что ты весь при делах.
Знают ли они, что ты страдаешь от Бенсонхерстской грусти?

Ты удивишься,
но в венах как прежде
Бьется моя охладевшая кровь.
Жизнь роет норы
в тщетной надежде,
В них отыскать наконец-то любовь…

Снова мечты,
словно дивные птицы,
В дальние страны уносятся прочь.
Но я надеюсь,
что душу очистит
Мне этот пасмурный
блюзовый дождь…

Акцент твоей бабушки
Все еще смущает тебя.
Ты стыдишься даже того, что когда-то знал французский.

Но теперь ты часть этого города.
Приятель, ты тот, кто делает новости.
Но я знаю, что внутри тебя звучит Бенсонхерстская грусть!..

Но спасибо тебе за этот урок,
Потому что в жизни, которую я выбираю,
я не чувствую себя одиноким, слушая Бенсонхерстский блюз.

И не надо пытаться писать мне,
И не беспокой меня звонками,
Потому что я буду…

на конференции…

С Рождеством вас всех!.. ****)

Jedna z najvydarenejších interpretácii: Grigorij Leps, Silvester 31.12. 2012.

 

 

… a ešte Crazy Horse 

https://youtu.be/Tqo6bLbO638?list=PL_sO7moppp_ELq5OWBrk2d390nRt-Er1D

Ukážka  z pripravovaného filmu „Feu: Crazy Horse Paris“ režiséra Christiana Louboutina.

Viac TU

„Carpe diem“ priatelia.