Záverom zopár rád a skúseností s nácvikom AT

Zopár rád a skúseností s nácvikom AT

zopár rád a skúseností s AT

Pri autogénnom tréningu je sprievodným bonusom aj lepšie cítenie sa, ale to nie je jeho hlavným zmyslom a cieľom.

 

zopár rád a skúseností s AT

Zmyslom je TRÉNING ako taký a jeho cieľom je osvojenie abecedy autosugescie. Preto je vhodné a žiadúce dodržiavať sled jednotlivých cvičení. Urýchľovanie tréningu, preskočenie jednotlivých cvikov vedie často ku sklamaniam.

zopár rád a skúseností s AT Human-Potential-Project
Záverom zopár rád a skúseností

Abeceda autosugescie má 6. písmen.

zopár rád a skúseností s AT

Bez ich osvojenia sú naše predsavzatia prchavé a len takým písaním prstom do vzduchu. Až po ich osvojení je vhodné pristúpiť k cieleným autosugesciám a ich vpečaťovaniu do našej psychiky. Vtedy môžeme očakávať, že dokážeme „napísať“ celé zmysluplné autosugestívne slová a vety. Niektorí odborníci odporúčajú ich využívanie už od tretieho cviku, čo možno s istou opatrnosťou akceptovať. Takíto cvičiaci však zvyčajne ostanú stáť na polceste a nevyužijú možnosti ktoré autogénny tréning poskytuje. Hoci aj to je lepšie ako nič.

Je potrebné uviesť, že len počúvanie jednotlivých hudobno slovných nahrávok uvádzaných pri jednotlivých lekciách kurzu nie je autogénnym tréningom! Ich cieľom je len uľahčenie objavovania jednotlivých pocitov "ťiaže", "tepla", "srdca" a tiež na usmernenie vhodnej imaginácie. 
U niektorých osôb, ktoré sa dôsledne neoboznámili s jeho podstatou môžu dokonca vyvolať pocity iluzórnosti účinku samotného autogénneho tréningu. Hoci pri dodržiavané správneho postupu sú tieto audio nahrávky užitočným pomocníkom. Cenné usmernenia k jednotlivým cvičeniam nájdete v úvodnej a záverečnej časti priložených audionahrávok. Tie nie sú dostupné priamo na YouTube. Môžete sa k nim dostať iba cez stránku www.psychobalzam.com
Autogénny tréning si môže a dokáže osvojiť takmer každý človek. Vo všeobecnosti platí princíp, že o čo je konkrétna osoba v lepšej telesnej a psychickej kondícii, o to je priebeh nácviku jednoduchší a rýchlejší.
Autogénny tréning je predovšetkým metóda tzv. nevôľovej regulácie psychických stavov a procesov človeka a tiež formovania nových žiadúcich vlastností a schopností. To sa môže podariť iba vtedy ak je na to pripravenú telo i duša, ktorá v čase výcviku akoby zjemnela a stala sa tvárnou.
To znamená, že môže byť aj trochu zraniteľná!

Aj preto by sme počas výcviku AT nemali prijímať, vyslovovať a hlavne realizovať žiadne vážnejšie životné, pracovné rozhodnutia. A na záver ešte jeden vážnejší citát na zamyslenie. „Ak človek robí naozaj niečo skutočne vážne a seriózne pre svoje zdokonalenie – mal by to decentne skrývať pred očami a ušami iných, aspoň dovtedy kým s tým nebude hotový.“ Niektoré životné okolnosti a niektorí ľudia vôkol vás si nájdu „tisíc“ spôsobov ako vás preveriť (zlákať) a my nemusíme byť ešte dostatočne silní. Navyše sa tým zverejňovaním celkom zbytočne zväzujete a celkom zbytočne vybíjate tú cennú, až „metafyzický“ zdroj energie, ktorý prispieva k osobnému rastu, rozvoju a múdrosti.

Zopár rád a skúseností s AT
Zopár rád a skúseností s AT

Každý si môže vytvoriť formulku „šitú na mieru“. Formulka by mala byť krátka, jasná, výstižná. Je dobré, ak je autosugestívne myslená, vyjadrovaná pri výdychu, u pokročilejších i rytmizovane s tepom srdca.
Nemali by však byť silené, len také zľahka presvedčivé. 🙂 Mali by byť stručné, jasné, pozitívne.

Ráno a cez deň ma byť tréning svižný, podľa ALGORITMU popísaného v prvej a druhej lekcii. Vtedy majú tie vtieravé myšlienky menšiu šancu objaviť sa. Aj keď sa neobjaví dokonalý pocit relaxácie cvičenie je dobre urobené práve vtedy ak sa Vám podarí absolvovať spomínaný algoritmus. Ten odsunie bokom tie všelijaké predstavy, myšlienky, výčitky, obavy a pod. Je to ako s balvanmi, ktoré sa napr. v jazere vynárajú ak klesá jeho hladina.

Pri autogénnom tréningu pretrváva tento stav u niektorých cvičiacich dlhšie. Navyše je tá hladina ešte niekedy u niektorých začiatočníkov aj „zamrznutá“ a jej roztápanie „trochu bolí“. J Chceli by sme sa uvoľniť, ale darí sa to len povrchne.  Ak je naša aktivačná úroveń mozgu vysoká, na úrovni stresu, nedokážeme sa  jednoducho sama prirodzene znížiť. V hlave nám hučí „včelí úľ“ našich povinností, starostí, obáv a pod. Navrhujem Vám „DOHODNÚŤ SA S NIMI“ v tom zmysle, že ak Vám chvíľu dajú pokoj, budete sa im venovať po skončení cvičenia. Zistíte, že sa to krásne dá. Ráno si povedzte, že ste sa zobudila o pár minút skôr a tých pár minút tréningu sú len a len Vaše…  Malo by sa to časom dariť.

Dosť často sa stáva, že cvičiaci s nácvikom autogénneho tréningu povolí, alebo aj celkom prestane. Časť naučených automatizmov sa vtedy stráca. Pri pokusoch o návrat mávajú pocit, že cvičenie „ťiaže“, „tepla“ atď. celkom zabudol. Niekedy je to sklamanie, ktoré môže aj cvičiacich demotivovať v nácviku, prípadne vedie k záveru, že Autogénny tréning „nie je pre mňa vhodný“. Vtedy je potrebné opäť zvážiť dôvody, ktoré nás viedli k rozhodnutiu osvojiť si túto osvedčenú, účinnú a odporúčanú metódu. Pri novom začiatku autogénneho tréningu sa odporúča znova začať od prvého cvičenia. Väčšinou sa už v priebehu niekoľkých dní podarí znovu dosiahnuť už raz osvojenú úroveň. V prípade neočakávaných sprievodných pocitov, či zážitkov  nám napíšte, alebo sa ozvite.

Príručka autogénneho tréningu (Dr Kožiak)

AUTOGÉNNY TRÉNING

blog  Zopár rád a skúseností s AT napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak

Možnosť poslať správu, alebo dopyt: 

9 odpovedí na „Záverom zopár rád a skúseností s nácvikom AT“

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  2. I have been browsing online more than 3 hours nowadays, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you probably did, the net might be a lot more helpful than ever before.

  3. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

  4. Chcem tiež vyjadriť poďakovanie Dr. Kožiakovi za podporu ľuďom, ktorí skutočne hľadajú pomoc v dnešnom svete. Vaša snaha odovzdať im overené a účinné riešenia oslovila aj profesionála, ako som ja. Dozvedel som sa o tejto stránke od mojich pacientov, ktorí mi o nej referovali. Všetky lekcie AT sú urobené mimoriadne skúsene, prístupne, motivujúco a uľahčujú vedenie výcviku autogénneho tréningu. Viacerí kolegovia a kolegyne mi naznačujú, že u nich je tomu podobne. S pozdravom; od každého z nás.

  5. Chcel by som vyjadriť vďaku tejto stránke zato, že ma zachránila pred zdravotným kolapsom i osobným bankrotom. Pri hľadaní pomoci v online svete som neustále narážal na metódy, ktoré boli len povrchne popisné, alebo príliš akademické. Už som si myslel, že mi nič nedokáže pomôcť a celý môj život je stratený. Zostal som však nažive a opäť som naštartoval svoju kariéru. V čase najhlbšej krízy som objavil tento KURZ, ktorý ma prostredníctvom audio nahrávok dvíhal na hladinu a mohol som dýchať a začať rozmýšľať. Osobné majtrovstvo autora PhDr. Milana Kožiaka i maestra Ladislava Chudíka pri sprievodnom usmerňovaní v jednotlivých lekciách a tiež láskavosť pri manévrovaní pri nezdaroch majú na tom významný podiel. Som si istý, že bez takejto pomoci by som sa zo dna nevyškrabal. Teraz si môžem vychutnať potešenie z práce a plánov do budúcnosti. Ešte raz veľká a srdečná vďaka za profesionálnu a na výsledok orientovanú pomoc. Túto stránku odporúčam každému, kto má záujem poradiť v téme sebazdokonaľovania a rozvoja svojich schopností.

  6. Autogenní trénink jsem si osvojil už dávno na vysoké škole a je dodnes součástí mé mentální hygieny. Bez něj bych nezvládl několik krizí a dnes bych tyto řádky určitě nepsal. Autogenní trénink jednou bude v osnovách vzdělávání tak jako je dnes biologie, fyzika, či historie. Jinak člověk ty změny, které čekají lidstvo nezvládne. Tato stránka k tomu napomáhá. Je to dobrý počin a je plná zajímavého čtení i poslechu.

  7. Počas korona izolácie som absolvoval všetkých 6 lekcií podľa regule. Postupne a pomaly sa mi darilo stále svižnejšie vyvolávať potrebné pocity. a od cvičenia s dýchaním som skúšal aj popasovať sa s fajčením. Prestal som s ním ani neviem ako. Moja udivená žena hovorí, že má „iného“ muža. Ten pocit, že máte svoj život pod kontrolou je na nezaplatenie. Autogénny tréning odporúčam každému.

  8. Mnohoročné skúsenosti skryté v radách. Sú naozaj užitočné, lebo sú vecné a logické, či skôr taktické a psychologické. Vyzretie na vlastné slabosti a ich skrotenie je ťažké, veľmi ťažké. Viem o čom hovorím!. Mnoho ľudí sa o to pokúša celý život. Autogénny tréning a tento kurz je v tom skutočne nápomocný. Môžete si s jeho pomocou naozaj zmeniť život. Mne sa to zatiaľ darí. Hovorí sa, že za také veci sa neďakuje, podobne ako za lieky, lebo to odháňa účinok. Takže aspoň želanie: nech sa dá stránka Psychobazlam vždy dobre a rýchlo načitať a nech svieti na internete čo najdlhšie. 🙂

  9. Páči sa mi tá rada – o skrývaní, respektivne nezverejňovaní tréningu v kruhu svojej rodiny, či kamarátov. Má to iste čosi do seba. Vybíja sa tým motivácia k sebazdokolovaniu. Také veci sú uspešné len vtedy ak sú nenápadné, tiché a pokorné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *