Hudba plná krásy, harmónie a tajomstiev.
Tento blog vychádza v ústrety tým, ktorých priťahuje orientálna hudbu a sami netušia prečo je tomu tak. Jeho zmyslom i želaným skromným prínosom by mohlo byť zlepšenie úcty a rešpektu k veľkým kultúram a civilizáciám orientálneho sveta.
Tento svet Orientu a zvlášť ten arabský nemá medzi našincami z rôznych historických, náboženských a politických dôvodov a aj všelijakých predsudkov a stereotypov vnímania práve najlepšiu povesť.
Napriek tomu som už dávnejšie s prekvapením zisťoval, že mnohí ľudia z úplne iných kultúr a národov, vrátane stredoeurópskych (aj Slovákov a Sloveniek) vyhľadávajú pokoj vyžarovaný arabskou hudbou. Ak som sa ich opýtal prečo? – tak často hovorili, že ich táto hudba vždy niečím priťahovala, ale nedokázali to bližšie zdôvodniť.
Ako psychológ skúmajúci účinky hudby na správanie a prežívanie (city, imagináciu, … ) človeka sa domnievam, že to súvisí s dávnymi estetickými archetypmi vnímania ktoré táto hudba evokuje v našom podvedomí.
Tiež, že to môže súvisieť s Orientom ako historicky mimoriadne dôležitým regiónom vývoja ľudskej civilizácie, nesmierne bohatým na mnohé zlomové a dramatické dejinné udalosti, ktoré nás dodnes ovplyvňujú.
Na Strednom východe a v Arábii vznikli tri veľké náboženstvá – kresťanstvo, judaizmus a islam (ešte pred nimi úžasná egyptská civilizácia so svojím polyteizmom). Ich vplyv sa rozšíril mnohými vlnami cez Severnú Afriku a Južnú Európu takmer do celého sveta.
Môže to byť tiež aj kvôli smútku a clivej pokore z bolestného dozrievania ľudstva a aj zo súčasných spoločenských pomerov v mnohých arabských ťažko skúšaných krajinách. Tieto pocity i zážitky umožňuje arabom sugestívne a expresívne vyjadrovať práve ich hudba.
Táto hudba sa však dotýka túžby sŕdc aj mnohých iných ľudí bez zreteľa na to akým jazykom hovoria a v akého Boha veria.
Hoci je vnímanie arabského tonálneho systému hudby, v ktorom nad harmóniou prevažuje rytmus a melódia – a pre ľudí západného sveta je nezvyčajná a niekedy náročná – náklonnosť k arabskej hudbe rastie aj v Európe.
Iste na tom má svoj podiel aj zbližovanie hudobných kultúr a objavenie sa nových hudobných štýlov akými sú napríklad ambientná hudba, deep haus, trance, chillout, ethno, lounge music, …, ktoré oslovujú najmä mladých ľudí a aj v samotných arabských krajinách. Oslovujú ich a lákajú nové, revolučné možnosti audiovizuálnych techník, postupov tvorby a šírenia hudby naprieč celým svetom.
Hudba na počiatku tretieho milénia už dávno nie je iba hierarchickým vzťahom medzi skladateľom, interpretom a poslucháčom. Tradíciou ustálené roly všetkých troch subjektov tohto trojuholníka 20. storočie dokonale spochybnilo. Dá sa však zrozumiteľne hovoriť o tom, čo sa za posledných sto rokov v hudbe udialo? Editori zborníka zhromaždili päťdesiatšesť textov od skladateľov, interpretov, muzikológov, kritikov a estetikov, ktorí sa o súčasnej hudbe vyjadrujú zasvätene, provokatívne a presvedčivo.
Navyše viaceré národy Európy (Španieli, Portugalci, Bosniaci, Turci, Turkménci, veľká časť národov juhovýchodného Ruska a ďalšie) sú dodnes priamo spojené s autentickou arabskou kultúrou, umením a náboženstvom.
To všetko podmieňuje rastúcu magickú príťažlivosť súčasnej nostalgickej arabskej hudby.
V závere krátkeho úvodu k zdieľaným videám s mnohými hodinami hudby z Orientu by som chcel vysloviť vieru, že práve hudba má ten DAR preklenúť nedorozumenia a rozpory medzi národmi a viesť ich na ceste k vzájomnej tolerancii a porozumeniu, k odmietaniu rasizmu, nenávisti, vzájomne mylných predstáv a predsudkov.
Je dobré veriť, že ľudia, národy, ktoré dokážu spoločne počúvať hudbu “toho druhého, či iného” sa budú navzájom aj lepšie počúvať a nedokážu na seba zdvihnúť ruku so zlým úmyslom.
Veríme, že zdieľaná hudba plná krásy Vás obdaruje mnohými tajuplnými a rozprávkovo-mystických okamihmi.
“DOTYKY” OČÍ ORIENTU
Blog zostavil a napísal PhDr. Milan Kožiak
Všetky videá na YouTube obsahujú vsunuté reklamy. Nainštalujte si Adblock Plus a zbavíte sa ich. Toto je najlepšie riešenie!
Oáza na internete.
one of the best oriental selction, keep it up
Ďakujem za osviežujúcu zmenu. Aspoň na chvíľu som pocítil závan Tisíc a jednej noci.
Nečakal som worldmusic ale v môjho pohľadu je to worldmusic 🙂 Keďže táto hudba nie je pre mňa, akoby som to … skrátka som v nej nevyrástol, nedokážem jednoducho rozoznať jemné odtienky štýlov
Teraz viem aká hudba letí a aj to, že s islamom tam nie ja až také horúce. Možno v iných arabských krajinách (napr. Iráne) je to asi trocha iné. A možno ani nie, možno hudba je ako láska – nepozná hranice.
Škoda že všetky arabské ženy nie sú také šťastné ako tie vo vidoklipoch.
Ďakujem za tie slová i za zdieľanie krásnej hudby. Počúvam ju roky všade kde som.
Neviem si predstaviť, ako by som žila bez hudby. Je počúvanie je pre mňa to isté čo dýchanie. Milujem hudbu z celého sveta. Ľudia, ktorí ju hrajú, počúvajú. spievajú a tancujú nechcú bojovať. Väčšina ľudí vrátane mňa vie, že väčšina Arabov a moslimov je pokojná. Súhlasím, že každý z nás musí prispieť k zastaveniu nenávisť a rasizmus nielen voči Arabom a moslimom, ale aj voči všetkým rasám a náboženstvám na celom svete. „Celé ľudstvo je od Adama a Evy, nikto nie je nadradený nad druhým.