Autogénny tréning

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

 (audio)

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

 

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

Hovoria: letec, kpt. Marček, pedagogička VŠMU prof. Cieľová, rozhlasoví moderátori Martin Doboš a Alica Bieliková, Milan Michalič, rehabilitačná psychologička PhDr. Mária Chudáčková, olympijský víťaz O. Zaremba a ďalší.

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu

 

indikator

 

Výpoveď o liečivej sile autogénneho tréningu pri prekonávaní fóbie a úzkosti TU

 

Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu
Pohľad na psychologické pracovisko Čs. rozhlasu v Bratislave (1985) počas výcviku v autogénnom tréningu

 

Autogénny tréningPríručka autogénneho tréningu (Dr Kožiak)

 

Autogenní tréning Veronika Víchová

Veronika Víchová, Centrum psychosomatické medicíny Praha

Hovorí Mgr. et Mgr. Veronika Víchová, z Centra psychosomatickej medicíny v Prahe, lektorka autogénneho tréningu a autorka rovnomennej publikácie.

( Radio Wave, Balanc, 12.2.2019).

(Český rozhlas Plus, Studio Leonardo, 21.1.2021)

 

1. lekcia autogénneho tréningu kurzu vysielaného Slovenským rozhlasom

 

Hits: 197

13 thoughts on “Vyjadrenia o prínose autogénneho tréningu”

 1. Roky ma obmedzoval strach o svojich blízkych, strach z neznámeho a nového. Po liečbe všalijakými tabletkami som sa nakoniec dostal k jednému lekárovi čo ma dokázal namotivovať pre autogénny tréning. Spočiaku som neveril, že to čo hovoril o autogénnom tréningu môže byť pravda a môže mi pomocť. Trvalo to viac ako rok kým som pochopil očom to je. Časom sa dostavili výsledky. A neskôr, po skončení celého tréningu, keď som sa ocitol v danej situácii, iba si pripomeniete slová z autogenného tréningu, v danej situácii vás to veľmi posilní. Ak sa predsa dostaví strach, treba dýchať zhlboka, telo sa tým uvoľní a negatívne prežitie zo strachu za pár sekúnd opadne. Okrem iného mi to zásadne ovplyvnilo a k lepšiemu zmenilo celý môj život. Ide len o to vydržať a všetky cvičenia zautomatizovať do jednej vety “som pokojný, som istý, viem čo chcem, dokážem to “. Túto stránku robí veľmi skúsený psychológ a podpisujem všetko čo tu o autogénnom tréningu píše a hovorí.

 2. Autogénny tréning je u nás prezentovaný ako relaxačná metóda určená ľuďom, ktorí majú nejaké psychické problémy so stresom, trémou, nespavosťou, atď. Je to však zjednodušený pohľad. Autogénny tréning je predovšetkým metóda tzv. nevôľovej regulácie psychických stavov a procesov človeka. Po asi 3-mesačnom nácviku tzv. abecedy autosugescie človek dokáže úspešne (optimálne) zvládať problémové, nové, či kritické situácie. Potvrdzujú to o.i. aj výpovede účastníkov kurzov, ktoré som viedol. Boli medzi nimi nielen rozhllasoví a televízni moderátori, hlásatelia, ale aj vrcholoví športovci, herci, letci, atď. Kurzy pre verejnosť organizovali Kultúrne a osvetové strediská , najmä v Bratislave. Mohol sa ich zúčastniť každý, kto prejavil záujem. Až s odstupom sa mi dvaja účastníci priznali, že pracujú v Štátnej bezpečnosti a chceli si overiť účinok autogénneho tréningu pri vyšetrovaní na detektore lži. Jeden z nich opakovane tvrdil, že samu to hravo podarilo. Nemám dôvod pochybovať o tom, hoci dôkazy pochopiteľne nemám . Človek, ktorý zvládne základný stupeň autogénneho tréningu by s tým nemal mať žiaden problém. Chce to však dobrý intelekt, čas, poctivý tréning a dobrého trénera. 🙂

 3. Kdesi som čítal, že autogénnym tréningom sa dá okabátiť detektor lži. Je to naoyaj možné?

 4. Pred pár mesiacmi som napísal, že časom sa ozvem ako sa mi autogénny tréning darí. Aj keď sa mi zo začiatku nedarilo objavovať, natrénovať tie prvé pocity časom som ich zvládol . Zaujímavou skúsenosťou bolo, že tie pocity sa naplno objavili až vtedy keď so prešiel k ďalšiemu cviku. Absolvoval som sám všetkých 6 lekcií. Tie hudobné nahrávky s prednesom majstra Chudíka sú síce pekné a dobre urobené, ale mne viac vyhovoval tréning s pomocou formuliek. Hodne mi pomohli tie diskusie v úvode a závere každej lekcie. Dnes môžem povedať, že je to veľmi užitočná vec. Úplne mi zmenil život. Mal som vážnejšie zdravotné ťažkosti, problémy v osobnom živote a bol som uprostred stresujúceho pobytu v zahraničí. Hrozilo, že sa budem musieť vrátiť na Slovensko. Nielenže som tie ťažkosti prekonal, dal sa zdravotne do poriadku, ale náročné skúšky som zvládol najlepšie spomedzi kolegov. Aj v porovnaní so zahraničnými účastníkmi našej misie. Funkčne som postúpil a získal ten báječný pocit, že som si dokázal pomôcť. Dnes mám svoj život pod kontrolou, čo iste pociťujú najbližší, kolegovia a rodina. Psychobalzam Ďakujem!
  P.S. Kontakt s touto stránkou občas ešte využívam a trpezlivo čakám na sľúbené dodatky k posledným dvom lekciám.

 5. autogénny tréning je super, ked sa to človek naučí, je to ok., Prvý som počula Mudr. Kratochvíla , paráda, a Chudíkov je tiež super. Len sa to treba naučiť ako meditáciu

 6. Oslovilo ma to! je to iná káva ako tie všelijaké rýchlokurzy “geniality. Len či to dokážem! Cieľ mám, aj dôvod, tak sa na to podujmem. Dám vedieť, ako sa mi tie cvičenia daria.

 7. Idem na to! Kde, kedy?

 8. Ahoj ak sa chceš dozvedieť viac o autogénnom tréningu, tak môžeš navštíviť aj moju stránku, kde sa mu viac venujem. Stránka je: http://www.xraj.sk

  Verím, že ti to pomôže 🙂

 9. ja mam machatu v slovencine, nie v cestine a mala som aj chudika, ale to sa neda porovnat. verim ze kto to nepocul tak sa mu moze chudik zdat prijemny, ale machata je predsa len o poznanie lepsi. jeho hlboky zamatovy hlas robi svoje. takze kto ma moznost zohnat machatu, urcite odporucam jeho.

 10. No 🙂 Milujem autogenny trening! Podla mna by bolo fayn zajst na par sedeni so psychologom a spolu s nim spolupracovat na par uvolnujucich cinnostiach. Z knih sa sice dost docitas, ale neviem, ci sa to da robit nejak tak sam na sebe 🙂

  Ja pouzivam sama jedine CD Cesta k uvolneniu od Ladislava Chudika – je to vyborne!

 11. ja mam nahravku kde hovori karol machata a k tomu je hudba. je to vynikajuce. zacina to slovami: ulozte sa co najpohodlnejsie, aby vas nic nerusilo, ani netiesnilo. zavrite oci…. a popritom zneje krasna hudba. a machatov hlas do toho, to je ako balzam na dusu.

  autogenny trening som sa ucila u psychologa i s pomocou psychobalzamu na kazete. myslim, ze sama by som sa do takeho dokonale uvolneneho stavu nedokazala dostat, keby ma to on nebol naucil. vysvetlil mi totiz presne to, co moje pocity znamenaju a ako si ich mam prehlbit. na co sa mam sustredit. a to pokladam za velmi dolezite, keby som bola postupovala sama, zrejme by som bola tapala. dnes dokazem dosiahnut absolutne, tzv.integralne uvolnenie, pri ktorom akoby som vystupila z tela. moje telo si tak uplne dokonale oddychne. a vsetky starosti prestanu existovat.

 12. autogénny tréning je super… mňa ho tiež učila psychologička… Minule som čítala knihu Keď do života vstúpi rakovina a jedna kapitola je zameraná na autogénny tréning a imagináciu. Ale ako písala kpl je najlepšie ak to učí psychológ. Zo začiatku som sa sama nevedela dostať do stavu úplného uvoľnenia a tak som to prediskutovala so psychologičkou a zistili sme prečo a teraz to je už v pohode… dokonca perfektne pomáha ak nemôžem zaspať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.