EQUINOXE


viac TU
“Edward Snowden is a hero not traitor.”

PSYCHOSIESTA imaginatívna relaxácia - aj s hudbou Jeann Michel Jarra
Hits: 76
viac TU
PSYCHOSIESTA imaginatívna relaxácia - aj s hudbou Jeann Michel Jarra
Hits: 76
V druhej polovici 20. storočia bolo v európskych rádiách bežnou praxou, že niektorí speváci si v hitparádach navzájom konkurovali svojou interpretáciou hitu iného speváka. Tá veľakrát znela úplne odlišne. Niektorí kritici túto prax spochybňovali, iní obhajovali názor, že iné alternatívy k tej alebo onej originálnej verzii sú vlastne prejavom uznania originálu, bez ohľadu na to, ktorá verzia je v tej-ktorej krajine populárnejšia.
Tak vzniklo mnoho nádherných a pozoruhodných cover verzií piesní aj v slovenčine i v češtine, ktoré sa mohli bez problémov hrať vo vtedy jedinom rádiu, v Československom rozhlase. Často vyvolávali dojem, že ide o pôvodné piesne česko-slovenských skladateľov, textárov a spevákov. Hoci to iste nebolo z hľadiska autorských práv ošetrené, možno bez nadsázky povedať, že mnohé z nich sa originálom prinajmenšom vyrovnali.
I Can´t Stop Loving You (Chci zapomenout)
Karel HÁLA – jeden z najkrajších mužských velkých hlasov českej populárnej hudby druhej polovice dvadsiateho storočia sa takto vyrovnal s piesňu Ray Charlesa.
Ďaľšie cover verzie ” I can´t Stop Loving You”
DUEL trinásty:
She´s Gone ( Lásko voníš deštěm)
DUEL štrnásty:
Nathalie (Natalie)
DUEL pätnásty:
Let It Be (Ja už spím)
DUEL šesťnásty:
My Boy Lolippop (Mně se líbí Bob)
DUEL sedemnásty
Diana (Diana)
DUEL osemnásty:
Crying In The Chapel (Cesta rájem)
Ďaľších 14 cover verzií tejto piesne.
HUDOBNÉ DUELY II.
DUEL devätnásty:
Mladučká Pavlína Filipovská v pôvodnej verzii pesničky Včera neděle byla. Záznam z legendárneho predstavenia divadla Semafor Člověk z půdy (1959).
Nechajte sa inšpirovať a pošlite nám svoje tipy.
Hits: 138
Decentná, parodická, vtipná hudobná recesia (aj jemne pikantná), je niečo čoho je vždy málo a v dnešnej dobe zvlášť.
Legendárna sekvencia z filmu Sladká charita
(Sweet Charity 1969) choreografa Boba Fosseho.
Užite si to!!
Klip čo asi nikdy neomrzí.
hudobné recesie paródie rarity
Exhaltované dievčatá túžiace bohvie po čom.
To nie je virtuál! To bol reál!
Gleb Matvejčuk – ruská muzikálová supernova, známa vo svete od uvedenia filmu Admirál. Píše hudbu, texty, robí vlastnú choreografiu a všetko spolu nakoniec aj úžasne realizuje. Nik nevie čo zase vyvedie. Pre fajnšmekerov prídávam ešte jeho jemne parodický kontratenor v jednej z najkrajších árií Georga Friedricha Händela “Lascia ch’io pianga”. Vystúpenie je z hudobnej prestávky súťaže ruských intelektových géniov “Что? Где? Когда?”. Trblieta sa to tam zlatom, diamantami a najmä iskrí antioxidačnými myšlienkami.
Sympatická Adela, výborná moderátorka, obstojná speváčka, ale tancu pred kamerami nech sa radšej vyhýba. 🙂
Nemôže byť predsa "super" vo všetkom!
Nádherná recesívna pesnička a perfektný klip. Text má vraj reálny základ – napísala ho textárka Gábina Osvaldová, po tom čo ju naštval manžel. A Lucia spieva vierohodne “vražedne”.
Pošlite svoje tipy. Radi ich zaradíme na stránku.
ďaľšie hudobné recesie paródie a rarity
ako novoročný vinš
VYCHUTNAJTE SI HO
Grogorij Leps, známy spevácky drsňák a liečený abstinet s pohárom šampanského v ruke paroduje slávnu parodickú peseň Oscara Bentona “Bensonhurst Blue”. Takto vycizelovaný “cover remake” text a s mikrodetailami mimiky a giest sa len tak hocikedy nevidí.
DISCO CORONA
Syntetický vírus, digitálne tanečnice, virtuálna realita – parodické zrkadlo dneška. V panoptiku týchto pandemických dní vyznievajú slová piesne Marcela Palondera z roku 1992 nanajvýš aktuálne.
AKÁ HRA SA VLASTNE HRÁ O LETENKU DO PEKLA? ZA A PROTI KAŽDÝ HRÁ! JA VÁŽNE CHÁPEM, NECHÁPEM, ČO SA TU HRÁ? Ó RÍŠA ČLOVEČIA, Ó RÍŠA NAJVÄČŠIA, JA MÁM VÁŽNE STRACH MEDZI ĽUĎMI ŽIŤ. Ó RÍŠA SAMÝCH PRÁVD, KTORÉ KLAMÚ NÁS, JA MÁM VÁŽNE STRACH TU NA ZEMI ŽIŤ. Ó POZOR OVEČKY, VLK UŽ NEMÁ HLAD, JE TO ČUDNÁ VEC, KEĎ VLK NEMÁ HLAD. Ó POZOR MALIČKÍ , ČO SA BUDE HRAŤ, JE TO ČUDNÁ VEC, KEĎ VLK NEMÁ HLAD. AKÁ HRA SA VLASTNE HRÁ O LETENKU DO PEKLA? ZA A PROTI KAŽDÝ HRÁ! JA CHÁPEM, NECHÁPEM, ČO SA TU HRÁ? Tak čo sa tu hrá, hrá, hrá, čo sa tu hrá?!
Video kompilácia STUDIO SIESTA Obrazový zdroj: Dan the Banjo Man Hudobný zdroj: Čo sa tu hra? ℗ 1992 OPUS Skladateľ : GABRIEL DUŠÍK. Spieva: MARCEL PALONDER
“na celé československé hudební scéně nenajdete šílenější píseň” z komentárov na YouTube
“Ibi yoyo ibi a ibi ibi yoyo ibi a ibi”
a toto nám svojho času vliezlo pod kožu
Hits: 158
V prípade, že sa zobrazí blokovanie videa skúste nasledovný automaticky prehrávaný zoznam skompletizovaný podľa priloženého playlistu.
Hits: 116
Spoločne s kolegyňou, psychologičkou Evou Jaššovou sme mali plány zužitkovať TANČIAREŇ v Zlatej Lipe (Dúbravka BA) aj ako zoznamku pre ľudí, ktorí si hľadajú partnera. Prvé pokusy boli celkom zdarné a vyskúšali sme pri nich aj jeden celkom natradičný spôsob zoznamovania a poznávania sa návštevníkov Tančiarne.
Spestrením i vítanou zábavou bola počas prestávok hra, ktorú sme nazvali “HUDOBNÝ DUEL”.
Spočívala v tom, že sme “občas” prehrávali známu slovenskú, alebo českú cover verziu piesne , ktorá mala v originále svojho zahraničného interpreta. (a vice versa).
V druhej polovici 20. storočia bolo v rádiách bežnou praxou, že niektorí speváci si v hitparádach navzájom konkurovali vlastnou verziou toho istého hitu, ktorý veľakrát znel úplne odlišne. Niektorí kritici túto prax spochybňovali, iní obhajovali názor, že iné alternatívy k tej alebo onej originálnej verzii sú vlastne prejavo uznanie originálu, bez ohľadu na to, ktorá verzia je v tej-ktorej krajine popolárnejšia. Tak vzniklo mnoho nádherných a pozoruhodných cover verzií piesní v slovenčine i v češtine, ktoré sa mohli hrať v Československom rozhlase. Často vyvolávali dojem, že ide o pôvodné piesne česko-slovenských skladateľov, textárov a spevákov. Bez nadsázky mnohé z nich sa originálom prinajmenšom vyrovnali.
Návštevníkovi /-čke/, ktorý /-á/ prvý zvolal jeho názov orginálu, alebo cover verzie, alebo aspoň meno speváčky, speváka bola táto pieseň venovaná a ak bola tancovateľná aj možnosť výberu tanečného partnera, či partnerky. Objavili sa preborníci, ktorí opakovane začínali nové tanečné kolo.
Stand By Me (Zostaň so mnou)
Duel tretí:
Please release me (Trouba)
Duel štvrtý:
Take These Chains From My Heatrh (Dej mi pár okovů)
Duel piaty:
Hey Jude
Duel šiesty:
Anything That´s Part Of You (Jenom já ti rozumím)
Duel siedmy:
It´s Now Or Never, O Sole Mio (O rok se vrátím)
Duel ôsmy:
Never On A Sunday (Děti z Pirea)
Duel deviaty:
Spanisch Eyes (Španielske oči)
Duel desiaty:
Sylvia´s Mother ( Sylvie nemá čas)
Duel jedenásty:
Taka takata (Taká som)
HUDOBNÉ DUELY I.
Hits: 91
Táto výnimočná speváčka pochádza z talianko-americkej rodiny v New Jersey ( * 12. decembra 1937). Uvažovala o lekárskej kariére, ale pod vplyvom otca sa jej životná cesta uberala po speváckej dráhe. Už ako dievča pravidelne vyhrávala talentové súťaže. Na prelome 50 – 60 rokov sa ako 20- ročná stáva hviezdou prvého formát. Jej piesne majú často baladický, melodický a niekedy aj melancholický ráz. Nahrala však aj množstvo živých tanečných skladieb. Ako prvá americká speváčka pravidelne nahrávala v iných jazykoch. Ovládala taliančinu a španielčinu čo podmienilo je mimoriadny úspech aj v Európe, v Latinskej a Južnej Amerike. V New Jersey vyrastala a dospievala v taliansko-židovskej štvrti. Ako prejav vďaky svojim rovesníkom nahrala niekoľko piesní v hebrejčine – ktoré sa v rôznych discografiách vôbec neobjavujú.
pravidelne obsadzovali prvé priečky v mnohých krajinách sveta. V Európe bola v roku 1960 bola vôbec ako prvá mimeurópanka vyhlásená za najpopulárnejšiu speváčku. Od polovice roku 1961 do polovice roku 1963 legendárne Rádio Luxemburg uzatváralo každodenné vysielanie piesňou „It’s Time to Say Goodnight“ pieseň, ktorú Francis Collins nahrala špeciálne len pre túto rozhlasovú stanicu a ktorá oficiálne vyšla na platniach až v roku 1996.
Ako “oko v hlave” som chránil v osobnom zvukovom archíve toto prianie “Buenas noches” od Conie Francis z Rádia Luxemburg – viac ako 60 rokov (viac ako pol storočia ! 🙂 . Teraz využívam vzácnu príležitosť sprístupniť ho návštevníkom tejto stránky – vôbec po prvý krát . Nahrávka je z roku 1961 a v desiatich európskych jazykoch, vrátane viacerých jazykov slovanských.
prehrávanie z magnetofónu UHER 4000 – REPORT MONITOR
Nahrávali sme s mojím učiteľom fyziky, ktorý ma zasväcoval do tajov rádioamatérčiny a Morzeovky - na vtedy unikátn magnetofón Philips EL 3541 - 18, 3 cm/s (made in Bundesrepublik Deutschland), dostupný len v Tuzexe a za bony. Rádiový signál sme "chytali" prostreníctvom rádioprijmača TESLA Kongres (made in Czechoslovakia), z ktorého sme impendančne prispôsobili výstup pre druhý reproduktor.![]()
Piesne Connie Francis si dokonca aj v časoch vrcholiacej studenej vojny našli cestu do hudobných vydavateľstiev v štátoch socialistické tábora ( Bulharsko, ZSSR, Juhoslávia) . Rôzne štatistické prehľady sa zhodujú, že po Elvisovi Presleym je práve Connie Francis na druhom mieste v počte predaných nosičov. Tiež sa udáva, že vlna jej obrovskej popularity v 60 rokoch je porovnateľná so súčasnou popularitou Madony.
Jej životný príbeh však nebol ani zďaleka taký bezproblémový ako by sa mohlo zdať. Bol poznamenaný aj neúspechmi a tragédiami. Vyrovnáva sa s nimi v autobiografii “Among My Souvenirs”, ktorá vyšla v roku 2017.
Tohto roku (2021) sa Connie Francis dožíva 83 rokov.
Hits: 297
V Paríži sú tri slávne kabarety: Lido, Crazy Horse a Moulin Rouge. Navštívil som dva z nich – Lido a Crazy Horse. V Lide som bol v roku 2003 spoločne s mojím šéfom z NBS, kedy nám hostiteľ na záver štúdijného pobytu v Banque de France dal možnosť voľného výberu návštevy niektorej atrakcie v Paríži. Vybrali sme si Lido.
Lístky nás posadili medzi bohatých Pakistancov, ktorí sa trochu uvoľnili až po prestávke a druhom pohári šampanského, ktoré bolo v cene a na každom stole. Aj tak však sa medzi stolmi prechádzali sporo odeté dievčence a zlou francúzštinou i angličtinou ponúkali poháre plné bubliniek na podnosoch. Pakistancom vraveli, že je to “sparkling lemonade”. Zaujímavé bolo pozorovať ako reagovali, – tí Pakistanci, zvlásť ženy. Tie sa prvé dali prehovoriť. Ktovie čo ich tam priviedlo? Možno to boli kašmírski hinduisti. Nik z nich však neodišiel, po prestávke sa všetci vrátili a po skončení šou sa všetci akosi rýchlo ponáhľali do svojich hotelov.
Lido je podľa kritikov v svojím zmeraním niekde medzi kankánovýn Muolin Ruoge a supermoderným laserovým show Crazy Horse.
Aj som ho pri ďaľšej návšteve Paríža obchádzal, ale dcérka Gabika – vtedy 12 ročná (2007) dala prednosť putovaniu po stopách “Kódu Majstra Leonarda”.
Navyše vstupenky boli aj tak vypredané na dva mesiace vopred. Tak mi museli stačiť spomienky na Crazy Horse a Lido spred niekoľkých rokov.
Tento legendárny kabaret je z nich najmodernejší a svojho času v ňom debutoval napríklad aj Charles Aznavour. hral L. Armstrong a mnohí ďaľší. Program je oslavou ženskej krásy a zmyselnosti v nádhernom prostredí tanca, svetiel a hudby. Každá šou tam trvá takmer dve hodiny a je popretkávaná vystúpeniami, ktoré do vnášajú do vesmíru estetiky, erotiky a fantázie, humoru a niekedy aj irónie a posmeškov.
Dostať sa tam nie nikdy jednoduché, ale Slováci si pomôžu všade. Počas prvej návštevy Paríža (1993) som bol ubytovaný v Hôtel Moderne du Temple v centre, neďaleko námestia Republiky. Hotel vtedy patril Vladimírovi Fundárkovi, bývalému slovenskému krasokorčuliarovi, ktorý emigroval pár rokov pred Novembrom ´89. Účinkoval v americkej ľadovej revue Holliday in Ice a neskôr 17 rokov trénoval francúzske krasokorčuliarske talenty. Zarobil si a kúpil menší decentný hotelík. Pre návštevníkov zo svojej rodnej krajiny mal pripravených vždy niekoľko prekvapení a zoznámení. Jedným z nich bolo aj zoznámenie s Hanny, ktorá v ňom bola ubytovaná tiež. Vykľula sa znej tanečnicou práve z Crazy Horse. Narodila sa síce v Austrálii, ale jej starí rodičia z maminej strany pochádzajú z Kráľovského Chlmca na krásnom “amazonskom” sútoku Bodry, Latorice a Tisy. Tam je aj môj rodný kraj. Kraj – kde vraj “nič nie je”. Dodnes tam rastú takéto iskrivé krásavice. Netrvalo dlho a vybavila mi návštevu “jej” predstavenia.
Song Jacques Morali from film "Burlesque“- But... I Am a Good Girl, Sing and Dance: Anna Bolf Tornado - Roxy, CRAZY HORSE de Paris
Okrem toho, že Hanny tancuje aj spieva a podľa mnohých lešie ako Christina Aguilera, ktorá túto pieseň pôvodne naspievala.
ťažko preložiteľný text
prídavky
Oscar Benton - Bensonhurst Blues (Crazy Horse) (18+)
toto "mládeži neprístupné" číslo z kabaretu Crazy Horse.
Song Oscar Benton - Bensonhurst Blues. Dance: Zara, Nevada, laser lay CRAZY HORSE de Paris
Bay Parkway **) wonder,
You’re such a success.
Your pretty secretary – ha! – she say you’re the best!
Your face always smiling.
Say you sure paid your dues?
But I know inside you’ve got the Bensonhurst ***) blues…
Those custom-made cigars
That you offer to me,
Pretend and pretend to care about my family.
And those pictures on your desk,
All them lies that you abuse.
Do they know you suffer from the Bensonhurst blues?
Booboobooyboobooybooybooybooboobooyboobo
Your grandmother’s accent
Still embarrasses you.
You’re even ashamed оf the French you once knew.
You’re part of the town now.
Baby, you’re making the news.
But I know inside you’ve got the Bensonhurst blues!..
But thanks for the lesson,
‘Cause the life that I choose
Ain’t a lone man feel like living with the Bensonhurst blues.
And don’t, don’t try to write me,
And don’t bother to call,
‘Cause I’ll be…
in conference…
Merry Christmas you all!..
Чудо Бэй-Парквэя,
Ты так успешен,
Что даже твоя милашка-секретарша – ха! – говорит, что ты самый лучший!
На твоем лице всегда улыбка.
Скажи, ты уже отдал свои долги?
Я же знаю, что внутри тебя звучит Бенсонхерстская грусть.
Эти сигары, сделанные на заказ,
Которые ты предлагаешь мне,
Снова делая вид, что тебя заботит, как дела в моей семье.
И эти картинки на твоем столе,
Все они врут, что ты весь при делах.
Знают ли они, что ты страдаешь от Бенсонхерстской грусти?
Ты удивишься,
но в венах как прежде
Бьется моя охладевшая кровь.
Жизнь роет норы
в тщетной надежде,
В них отыскать наконец-то любовь…
Снова мечты,
словно дивные птицы,
В дальние страны уносятся прочь.
Но я надеюсь,
что душу очистит
Мне этот пасмурный
блюзовый дождь…
Акцент твоей бабушки
Все еще смущает тебя.
Ты стыдишься даже того, что когда-то знал французский.
Но теперь ты часть этого города.
Приятель, ты тот, кто делает новости.
Но я знаю, что внутри тебя звучит Бенсонхерстская грусть!..
Но спасибо тебе за этот урок,
Потому что в жизни, которую я выбираю,
я не чувствую себя одиноким, слушая Бенсонхерстский блюз.
И не надо пытаться писать мне,
И не беспокой меня звонками,
Потому что я буду…
на конференции…
С Рождеством вас всех!.. ****)
Jedna z najvydarenejších interpretácii: Grigorij Leps, Silvester 31.12. 2012.
… a ešte Crazy Horse
Ukážka z pripravovaného filmu “Feu: Crazy Horse Paris” režiséra Christiana Louboutina.
Hits: 216
Valčík č.2 Dmitrija Šostakoviča je nepochybne jedným z najznámejších valčíkov. Ale kto pozná Prvý valčík?
Autor MrTheNaw použil pri tvorbe klipu scény z filmov: Leopard (Il Gattopardo) od Luchina Viscontiho z roku 1963. Anna Karenina od Maurizia Millenottiho z roku 1997, Anna Karenina od Joe Wrighta z roku 2013, Fanfan & Alexandre od Alexandra Jardina z roku 1993, Vojna a mier , Televízny seriály z roku 2007, The Young Victoria od Jean-Marca Valléeho z roku 2009 a tiež - Valčík Dagmara a Artura (1. svadobný tanec) z roku 2011.
Názov tanca Valčík (Waltz) pochádza z nemeckého “walzen” – točiť sa. Tam vznikal už v ba prelome 17.- 18. storočí . Spočiatku poburoval zdvorilú spoločnosť, najmä preto, že tancujúce páry sa držali príliš blízko seba, často sa v tanci objímali a dotýkali nielen rukami. Dovtedy sa pri menuete dotýkali len prstami. V tej dobe prúdili Európou nové myšlienkové smery z Francúzska, v ktorom sa pripravovala revolúcia. V ľuďoch vzrastala túžba po osobnej slobode a voľnosti. Valčík týmto myšlienkam plne vyhovoval, pretože vyjadroval ústup od tanečného ceremoniálu k tanečnej voľnosti. Valčík sa neobišiel bez protestov cirkvi a kráľovských dvorov, pranierovali ho ako hriešny tanec za to, že muž pri ňom drží ženu v náručí. Nijaký zákaz však nevedel zastaviť rastúcu popularitu nového tanca, najmä keď začali skladať valčíkové melódie vynikajúci hudobní skladatelia, Už v 19. storočí sa však stal spoločenským tancom “par excellence” a svoju obľubu si udržal dodnes.
Časom vzniklo niekoľko jeho variácií; napr. rýchlý vírivý viedenský, kĺzavý, ponorný Boston valčík. U nás je známe známe členenie
Medzi skladateľov slávnych valčíkov patria Frédéric Chopin, Piotr Iľjič Čajkovskij, Johann Strauss a jeho synovia, z ktorých najmä Johann Strauss mladší bol známy ako „valčíkový kráľ“. Valčíky však komponovali aj Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, alebo Karl Maria Weber.
Vo svete známy Valčík č.2 (The Second Waltz) má v Rusku názov Ruský valčík. Tajomstvo kedy a ako skladateľ skomponoval túto nádhernú hudbu si vzal Šostakovič so sebou. Životopisci však spájajú históriu jeho vzniku s jeho pôsobením v ideologicky podozrivom Štátnom jazzovom orchestre ZSSR niekedy v roku 1936. V roku 1941 boli všetci členovia orchestra odvedení do armády a v bojoch s Wermachtom väčšina z nich zahynula. Stratili sa aj všetky archívy a záznamy týkajúce sa činnosti orchestra.
Až o 15 rokov neskôr (1955) zaznel tento valčík znovu. Nie však v koncertných , ale vo filmových sálach. Režisér filmu “Prvý sled” Michail Kalatozov, prizval k spolupráci Šostakoviča, ktorý pre film zložil hudbu vrátane Ruského valčíku.
Samotný film však veľmi nazaujal a tak si nikto ani nevšimol aký nadherný valčík v ňom zaznieva.
Medzitým sa ukázalo, že hudobný archív skladateľa stratený počas vojny sa objavil v zahraničí, v Holandsku. Aj odtiaľ však “Second Waltz” dlhšie hľadal cestu k svojej sláve. Hlavnú úlohu v jeho popularizácii zohral americký režisér Stanley Kubrick, v ktorého filme “Eyes Wide Shut” (Očarujúca vášeň) očaril tento valčík celý svet.
Následne sa viacerí tvorcovia pokúšali vrátiť tento valčík späť do ruského kultúrneho a historické prostredia formou video kompilácií rôznych filmových scén. Nakoľko boli ich snahy úspešné môžete teraz posúdiť sami.
Scény videoklipu pochádzajú z francúzskeho filmu „Fanfan - vôňa lásky“ režiséra Alexandre Jardin z roku 1993, v ktorom hrali Sophie Marceau a Vincent Perez.
Scény vieoklipu pochádzajú z britsko-amerického filmu "The Young Victoria" (Kráľovný Viktória) režiséra Jeana-Marca Vallée (2009) s Emily Bluntovou a Rupertem Friendem v hlavných úlohách.
Valčík č.2 Dmitrija Šostakoviča je dnes už nepochybne jedným z najznámejších valčíkov. Ale kto pozná Prvý valčík? Ak existuje valčík č. 2, mal by predsa existovať aj Valčík č. 1. Niektorí historici považujú Valčík č. 1 za valčíkový motív zahrnutý v predstavení Jazz Suite vyššie spomínaného Štátneho jazzového orchestru ZSSR . Iní sa domnievajú, že Valčík č. 1 napísal Šostakovič pre film „Zlatá hora“ od Sergeja Yutkeviča z roku 1936.
Autor videoklipu VidMak použil scény z filmov: „Vojna a mier“ z roku 1966 Sergeja Bondarčuka, „Leopard“ (Il Gattopardo) od Luchina Viscontiho z roku 1963. Anna Karenina od Maurizia Millenottiho z roku 1997, Anna Karenina od Joe Wrighta z roku 2013, Fanfan & Alexandre, autor: Alexandre Jardin z roku 1993, Vojna a mier, televízne seriály z roku 2007, a Vojna a mier (Andrej a Nataša), televízne seriály BBC z roku 2016.
Autorka videoklipu Andreea Petcu použila scény z britsko´-amerického filmu (2015) "Cinderella" (Popoluška). Réžia: Kenneth Branagh. Hrajú: Lily James, Cate Blanchett,
Ak sa po kliknutí na prehranie tohoto videa zobrazí info: Video nie je k dispozícii kliknite na “Prehrať na YouTube”.
Valčík Nataše Rostovej a Andreja Bolkonského z adaptácie Vojny a mieru od Sergeja Bondarčuka z roku 1967 od Leva Tolstého. Účinkujú Ľudmila Saveljevová, Viačeslav Tichonov a Sergej Bondarčuk.
Ak sa po kliknutí na prehranie tohoto videa zobrazí info: Video nie je k dispozícii kliknite na “Prehrať na YouTube”.
Autor videoklipu François-Xavier Dubois napísal: "Nataša Rostová je jednou z najvýraznejších postáv v majstrovskom diele Leva Tolstého Vojna a mier - jeden z mojich najobľúbenejších románov všetkých čias ... V tretej časti druhej knihy sa Nataša zúčastňuje svojho vôbec prvého veľkého plesu na cárskom dvore. .. Tostoj je venuje niekoľko kapitol: veľký spisovateľ tam dosahuje vrcholy psychologickej analýzy pri vyvolávaní ambivalentných emócií - plachosť, obavy, neznesiteľné čakanie na pozvanie, vzrušenie, ktoré Natašu sprevádza i na plese.
... Na podnet Pierra Bezoukova ju princ Andrey nakoniec vyzve, aby zatancovala valčík. Victor Hugo by to nazval spojením dvoch hviezd. Podľa viacerých zdrojov zostáva majstrovská adaptácia Sergeja Bondarčuka najdrahším filmom v histórii (podľa Forbesu z roku 2005). Náklady na výrobu by dnes presiahli 700 miliónov dolárov. Práce na filmovej adaptácii Tolstého diela trvali dva roky a na natáčaní sa podieľalo 120 000 komparzistov."
V 19. storočí sa mestom valčíkov stala Viedeň. Johann Strauss a jeho traja synovia chŕlili jeden valčík za druhým. Najznámejším z nich sa stal Johann Straus mladší. Z jeho pera pochádzajú viaceré z najpoluplárnejších valčíkov vôbec, napr. Na krásnom modrom Dunaji (An der schönen blauen Donau), Morgenblätter, Geschichten aus dem Wiener Wald. Valčík Na krásnom modrom Dunaji vznikol pôvodne pre mužský spevácky zbor. Text bol však v tejto skladbe cudzím prvkom a dnes sa zachovala v čisto orchestrálnej podobe. Valčíky doviedol do dokonalosti, tanečná hudba sa stala skutočným umením. (zdroj: wikipedia)
The Second & The First Waltz
Hits: 669
Vladimir Vysockij (Vysotsky) bol sovietsky pesničkár, básnik a herec, ktorého kariéra mala mimoriadny a trvalý vplyv na sovietsku kultúru . Preslávil sa svojím jedinečným štýlom spevu a textmi, ktoré obsahovali spoločenské a politické komentáre v často vtipnom pouličnom žargóne. Bol tiež významným javiskovým a filmovým hercom. Aj keď jeho dielo oficiálne sovietske kultúrne inštitúcie do veľkej miery ignorovali, už počas svojho života dosiahol pozoruhodnú slávu, lásku rusov a dodnes významne ovplyvňuje roky po svojej smrti mnohých ruských populárnych hudobníkov a hercov.
Z mnohých jeho piesní cítiť smútok, ale iný ako ten nostalgický a sentimentálny smútok Žanny Bičevskej. Je to drsný smútok muža prejavovaný iróniou, až sarkazmom a vzdorom k nezmyselným pomerom vtedajšieho ZSSR. Mnoho takýchto piesní sa zachovalo len na amatérskych nahrávkach jeho koncertov, alebo len v textovej forme.
Jeho ľúbostný román a krátke manželstvo s francúzskou herečkou Marinou Vlady vtedy sledovali milióny rusov i francúzov.
Táto romanca sa však musela skončiť tak ako jej bolo predurčené osudom. Ich láska sa však rozchodom neskončila. Neskončila ani láska Rusov k tomuto páru a pretrváva v mnohých pamätníkoch po celom Rusku.
Všetko čo Vysockij robil, hovoril a spieval bolo pod prísnym dohľadom vtedajšej sovietskej moci, ktorá sa usilovala priviesť ho “k rozumu”. To, ako aj jeho životný štýl a životospráva ho vyčerpávali a zákonite vyústili v jeho predčasný odchod.
* 25. január 1938 – † 25. júl 1980
Vladimír Vysockij zomrel zomrel 25. júla1980, v čase konania letných olympijských hier usporiadaných v Moskve. 28. júla 1980 bol pochovaný na cintoríne Vagankovsky. Jeho hrob je stále plný kvetov, ktoré mu tam prinášajú mnohí a medzi nimi aj mladí Rusi.
Lekcia o medzinárodnej situácii
Blízko mesta Peking (o kultúrnej revolúcii v Číne)
Prečo domorodci zjedli Cooka
List redaktorovi televízneho programu „Zjavne-neuveriteľné“
Balada o detstve
Ukrajina raz za 100 rokov jedno a to isté, rovnaké Požiare!
Posledná pieseň Vladimíra Vysockého
V deň narodenín Vladimíra Vysockého ponúkla TV ПЕРВЫЙ КАНАЛ nové príbehy z jeho života a rozhovory s jeho príbuznými, priateľmi i prostými ľuďmi, ktorí ho milujú dodnes.
* 25. január 1938 – † 25. júl 1980
TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá A
TEXTY PIESNÍ s odkazmi na videá B
Hits: 176
Hits: 39
Keď niekto povie „I have the blues“, doslova to znamená, že je v „modrej“, teda melancholickej, smutnej nálade. Vznikol v afro-americkej otrockej komunite pri práci otrokov na juhu Spojených štátov v XIX. storočí. Blues vznikol ako sekulárny náprotivok spirituálov. Blues je teda svetská hudba, vychádzajúca z náboženských gospelov a spirituálov a je veľmi výrazne ovplyvnené africkou hudbou pôvodných národov. Na rozdiel od spirituálov bol v pôvodnom blues kladený hlavný dôraz na sólový spev. Texty piesní sa pôvodne vymýšľali na mieste, pri práci na plantážach, často ako otázky a rôzne variované odpovede. Ďalším hudobným žánrom, ktorý má korene v blues a v začiatkoch sa od neho len ťažko dá odlíšiť, je jazz.
Hudobný štýl Blues tak dal priamy základ nielen jazzu, ale aj ragtimu, rock and rollu, rocku a ďalším štýlom západoeurópskej populárnej hudby a ovplyvnil tiež aj mnoho skladateľov vážnej hudby.
Až neskôr v 50. a 60. rokoch XX. storočia sa objavil mestský, dôrazne rytmický bluesový štýl Rythm’n’Blues. Z neho vznikla Suolová hudba ako akýsi “hybrid” rôznych príslušných náboženských a sekulárnych štýlov – v lyrickom obsahu aj inštrumentácii. Tá sa objavila v 50. rokoch XX. storočia. Pojem SOUL „duša“ sa medzi afroamerickými hudobníkmi odjakťiva používal na vyjadrenie smutného pocitu byť Afroameričanom. Hudobný soul sa pokúša tento pocit odľahčiť, vyspievať.
Viac o účinkoch smutnej hudby TU
Duša je je tá sila, čo vás posúva, ženie vpred. Charakteristiky soulu možno v súčasnosti nájsť v hip-hope, rape, funku a iných hudobných prúdoch.
Okrem čisto hudobného významu však soul znamená černošskú kultúru a identitu vo všeobecnosti. V čase hnutia za občianske práva černochov bol tento výraz plný mnohých významov a teraz je kódovým slovom pre sebaobraz černochov. O pôvode slova by sa dalo povedať toľko: V čase hnutia za občianske práva sa černosi navzájom oslovovali ako bratia duší. Obchodníci v getách na znak spolupatričnosti a na ochranu pred rabovaním vešali do výkladov cedule s nápisom „Soul-Brother“.
Belosi boli fascinovaní emóciami vyjadrovanými hudbou SOUL. To pomohlo Soul Brothers získať väčšiu politickú akceptáciu.
Prvými predstaviteľmi soulu (v 50. rokoch ešte bezmenného hudobného štýlu) boli: James Brown, Ray Charles a Sam Cooke. Pridali sa Ortis Redding, Oreen a Carla Thomas, Stevie Wonder, a Tina Turner a James Brown.
Blues & Soul
The Best of Maria Daines
na odľahčenie – trochu blúzovej recesie 🙂
Blues & Soul
napísal a zostavil Milan Kožiak
Hits: 111
Viete čo je to v španielčine Bacalao? Treska. Tresky sú tie vokály – každá z nich je chutnejšia ako ten Julio. 🙂
Niekedy v roku 2018 mi z jedného videa Julia Iglesiasa skočila do oka jedna z nich z toho “křoví” na pozadí (the first girl from the left). Omínala a omínala. Žiadne očné kvapky nepomáhali. Jej škoricovo-kakaová vôňa ma tiež vyrušovala. Keby som aspoň vedel aké má meno, aspoň … Hľadal som a našiel. Volá sa Jessica Marcano. Je z Venezuely, dokonca je to Miss Venezuela 2004 a je známa aj ako aktivistka a právnička bojujúca za práva chudobných vo svojej vlasti (rovno v tlame levovej – v USA). Veľa úspechov a šťastia Jessica.
Santana a tri rachétle – ma celkom dostali. Pomóóóc! Poznáte to ?Neviem to zastaviť.
Tentoraz o výbere rozhodla nielen pieseň Желанная (Vytúžená), ale predovšetkým sprievodné video. Strácam pri ňom hlavu, rovnováhu a zrýchľuje sa môj pulz. Mali by ho zakázať! Ktovie či táto okaňa ešte žije. Škoda by jej bolo. Volá sa Roberta Mancino a lieta, skáče ako sa jej zachce. Táto supermodelka má v sebe smrteľné čaro. “Šport”, ktorý pestuje sa volá “base jumping” alebo “wingsuiting”. Hazard je to, ale dobre sa na to pozerá.
“femme fatale”.
Jeden mentolový cukrík na dnešný horúci deň.
My Special Easter Prayer.
Hits: 210
Ako chlapec som na magickom lietajúcom koberci ulietával hľadať Aladina. Čarovný svet z rozprávok 1000 a jednej noci som navštívil mnohokrát a zakaždým ma očaril. Aj dnes sa doň utiekam pred preludmi týchto časov a aj vás pozývam na takýto prekrásny výlet.
Svet Orientu a zvlášť ten arabský nemá medzi našincami z rôznych historických, náboženských a politických dôvodov a aj všelijakých predsudkov a stereotypov vnímania práve najlepšiu povesť.
Napriek tomu som už dávnejšie s prekvapením zisťoval, že mnohí ľudia z úplne iných kultúr a národov, vrátane stredoeurópskych (aj Slovákov a Sloveniek) vyhľadávajú pokoj vyžarovaný arabskou hudbou. Ak som sa ich opýtal prečo? – tak často hovorili, že ich táto hudba vždy niečím priťahovala, ale nedokázali to bližšie zdôvodniť.
Tiež, že to môže súvisieť s Orientom ako historicky mimoriadne dôležitým regiónom vývoja ľudskej civilizácie, nesmierne bohatým na mnohé zlomové a dramatické dejinné udalosti, ktoré nás dodnes ovplyvňujú.
Na Strednom východe a v Arábii vznikli tri veľké náboženstvá – kresťanstvo, judaizmus a islam (ešte pred nimi úžasná egyptská civilizácia so svojím polyteizmom). Ich vplyv sa rozšíril mnohými vlnami cez Severnú Afriku a Južnú Európu takmer do celého sveta.
Môže to byť tiež aj kvôli smútku a clivej pokore z bolestného dozrievania ľudstva a aj zo súčasných spoločenských pomerov v mnohých arabských ťažko skúšaných krajinách. Tieto pocity i zážitky umožňuje arabom sugestívne a expresívne vyjadrovať práve ich hudba.
Táto hudba sa však dotýka túžby sŕdc aj mnohých iných ľudí bez zreteľa na to akým jazykom hovoria a v akého Boha veria.
Hoci je vnímanie arabského tonálneho systému hudby, v ktorom nad harmóniou prevažuje rytmus a melódia – a pre ľudí západného sveta je nezvyčajná a niekedy náročná – náklonnosť k arabskej hudbe rastie aj v Európe.
Iste na tom má svoj podiel aj zbližovanie hudobných kultúr a objavenie sa nových hudobných štýlov akými sú napríklad ambientná hudba, deep haus, trance, chillout, ethno, lounge music, …, ktoré oslovujú najmä mladých ľudí a aj v samotných arabských krajinách. Oslovujú ich a lákajú nové, revolučné možnosti audiovizuálnych techník, postupov tvorby a šírenia hudby naprieč celým svetom.
Hudba na počiatku tretieho milénia už dávno nie je iba hierarchickým vzťahom medzi skladateľom, interpretom a poslucháčom. Tradíciou ustálené roly všetkých troch subjektov tohto trojuholníka 20. storočie dokonale spochybnilo. Dá sa však zrozumiteľne hovoriť o tom, čo sa za posledných sto rokov v hudbe udialo? Editori zborníka zhromaždili päťdesiatšesť textov od skladateľov, interpretov, muzikológov, kritikov a estetikov, ktorí sa o súčasnej hudbe vyjadrujú zasvätene, provokatívne a presvedčivo.
Navyše viaceré národy Európy (Španieli, Portugalci, Bosniaci, Turci, Turkménci, veľká časť národov juhovýchodného Ruska a ďalšie) sú dodnes priamo spojené s autentickou arabskou kultúrou, umením a náboženstvom.
To všetko podmieňuje rastúcu magickú príťažlivosť súčasnej nostalgickej arabskej hudby.
V závere krátkeho úvodu k zdieľaným videám s mnohými hodinami hudby z Orientu by som chcel vysloviť vieru, že práve hudba má ten DAR preklenúť nedorozumenia a rozpory medzi národmi a viesť ich na ceste k vzájomnej tolerancii a porozumeniu, k odmietaniu rasizmu, nenávisti, vzájomne mylných predstáv a predsudkov.
Je dobré veriť, že ľudia, národy, ktoré dokážu spoločne počúvať hudbu “toho druhého, či iného” sa budú navzájom aj lepšie počúvať a nedokážu na seba zdvihnúť ruku so zlým úmyslom.
Blog zostavil a napísal PhDr. Milan Kožiak
Všetky videá na YouTube obsahujú vsunuté reklamy. Nainštalujte si Adblock Plus a zbavíte sa ich.
Toto je najlepšie riešenie!
Hits: 537
ANTICKÁ KNIHOVŇA – oživené hlasy dávnych vekov
OZVENY Z ANTIKY
Táto tretia časť ANTICKEJ KNIHOVNE prináša myšlienky a názory Maxima Tyrského, gréckeho rétora žijúceho v Ríme v 2. stor. n.l.
Maximus Tyrský sa vo svojich rozpravách jedinečným a filozoficky nenáročným spôsobom zaoberá tými najnáročnejšími otázkami života človeka. Bol považovaný za Platónovho pokračovateľa a obdivovateľa Diogéna zo Synopé.
Vlna narážajúca do šesť metrovej sochy starogréckeho boha mora Poseidóna, ktorá sa nachádza pri pláži Melenara na ostrove Grand Canaria.
Magické je to!
Hits: 16
Hits: 24
OZVENY Z ANTIKY
ANTICKÁ KNIHOVŇA – oživené hlasy dávnych vekov.
Diogenés v Slovenskom rozhlase
Hits: 66
Najhlavnejšie nestretnúť mačku!
JOGA domáca
Čo si zač?
Varím, varíš, varíme.
Prvý kotrmelec.
Dostanem aj ja čosi?
V novom roku 2020 len takéto prekvapenia
Hod dievčaťom
Také nevymyslíš!
Strašidlo. Neveríš? Uveríš! 🙂
To by mal vidieť Peter Sagan.
Po opici .
Veľká lopta, malý noštek a láska.
Hrdinská robinsonáda
Otcovská starostlivosť
Otcovská výchova
Mačacia TV
Pokus o rozcvičku.
Toto je iná “rozcvička”.
Tam kde “do prava je do ľava a naopak”.
Náhradná starostlivosť.
Od zajtra som vegetarián.
źeby mačka?
úsmevné antidepresívum
LÁSKA JE LÁSKA
Zaľúbená Baba Jaga spieva
Hits: 55
Zrejme každý z nás sa ocitol v blízkosti človeka prežívajúceho ťažké duševné zranenie. Môže to byť náhla strata blízkeho človeka, fyzické napadnutie, znásilnenie, či dôsledok havárie. Vtedy sme často bezmocní a bezradní. Slová nám akosi neprichádzajú na um a sami cítime, že sú len chabou útechou.
Probably each one of us has been near a person experiencing severe mental distress. It could a be sudden loss of a close person, physical assault, rape or the consequences of an accident. We are often powerless and helpless. The right words do not come, and even if, they are a weak comfort.
Samotní, ťažko traumatizovaní ľudia niekdy celkom ustrnú, nechápu súvislosti, sú v šoku, konajú chaoticky a niekedy aj riskantne.
Those traumatized often become quite frozen, not seeing the context, shocked, sometimes act chaotically, other times they are a threat to themselves.
Odborníci hovoria, že v akútnych situáciach prežívania takejto bolesti je múdre naše mlčanie a najmä blízkosť iného človeka.
Experts say that in acute situations of experiencing such pain it is wise to be silent and the closeness of another person is important.
The motivation for making this video came indirectly from a friend from my adolescent years.
Nedávno som od nej dostal túto správu:
I recently received this message from her:
„Milan, prosím poraď. Si psychológ, skús mi prosím poradiť ako prežiť smrť svojej dcérky, po ktorej ostalo päťročné dieťatko. Pred štyrmi rokmi mi zomrel manžel, v deň jeho pohrebu moja mama a teraz toto. Je to nad moje sily.“
“Milan, please, help me. You’re a psychologist, please try to give me an advice, how to survive the death of my daughter, who left behind a five-year-old child? Four years ago my husband died, on the day of his funeral died my mother and now this. I’m not strong enough.”
Odpísal som obratom: „Drahá Marienka. Ťažko, veľmi ťažko sa mi hľadajú slová. Život vie byť krutý. Často je taký práve voči tým najlepším spomedzi nás. Patríš k nim. Prečo práve Teba takto skúša Pán Boh je jeho tajomstvo. Nájsť slová útechy v Tvojej bolesti a trápení nedokážem, aspoň teraz keď je tá Tvoja bolesť nezmerná. Snáď nám bude dopriate stretnúť sa osobne, aby som Ťa mohol aspoň objať. Z celého srdca Ti želám aby si dokázala nájsť dosť síl k zvládnutie smutných chvíľ a k prekonávaniu bôľu. Tvoji blízki budú iste ešte potrebovať Tvoju lásku, nehu a starostlivosť. Musíme kráčať ďalej. I s tým jarmom, ktoré život naloží, nespravodlivo a nezaslúžene. Prijmi prosím moju hlbokú sústrasť a objatie. „
I replied, “Dear. It’s hard to find words. Life can be cruel. And very often, it is to the best of us. You belong to this category. Why this happened to you is Lord’s secret. I cannot find the words to comfort you in your pain, at least not now, when your pain is unmeasurable. Maybe we will be able to meet personally so I can at least embrace you. With all my heart I wish you would find enough strength to handle sad moments and overcome the pain. Your loved ones will surely need your love, tenderness and care. We have to move on. Even when life is unjust and undeserved. Please accept my deep condolences and a hug.”
Už pri písaní odpovede som cítil a tak je tomu doteraz – ako málo, aké neúplné sú, dokážu a môžu byť slová.
Even as I wrote the answer I felt how incomplete my words are and how little they do.
Znepokojovalo ma to ako psychológa a aj preto, že počet najrôznejších duševných poranení vôkol nás pribúda.
It bothered me like as a psychologist, also because the number of the various mental injuries around us is somewhat increasing.
Veľa rokov som sa zaoberal skúmaním vplyvu hudby a slova na správanie a prežívanie človeka. Výsledky tejto práce som ponúkol verejnosti formou viacerých hudobno-slovných nahrávok (metód), ktoré sú aj dnes dostupné a využívané .
For many years, I have studied the influence of music and words on human behavior and experience. I have offered the results of this work to the public in the form of a number of musical-sound recordings (methods) that are still available and used today.
Medzičasom výskum neurovied o činnosti mozgu, najmä s pomocou neurotechnológií pokročil do takej miery, že dovoľuje pokúsiť sa v reálnej každodennej praxi o spojenie vizuálnej stimulácie s pôsobením hudby a tzv. binaurálnych zvukových frekvencií (viac na stránke o liečivých tónoch).
Meanwhile, research into brain activity, particularly with the help of neurotechnologies, has advanced to such an extent that it allows to attempt to combine visual stimulation with the effects of music and so-called binaural audio frequencies.
About healing tones
Predpokladám, že zvlášť pre ľudí ocitajúcich sa v situáciách duševných zranení môže byť PSYCHOSOFT cleaning akousi PRVOU POMOCOU, ktorá dovolí zmierniť bolesť, zúfalstvo a beznádej.
I assume that, especially for people who find themselves in situations of mental injury, they may be the first aid that will allow them to alleviate pain and a lot of hopelessness.
realizácie projektu spočíval najmä vo výbere a následnej kombinácii abstraktných, emocionálne neutrálnych holografických obrazcov viac-dimenzionálnej a fraktálnej geometrie. Tieto obrazce neobsahujú žiadne sociálne a iné významové obsahové zložky. Snáď s výnimkou estetických pocitov a možných transcendentných, či kozmologických asociácií.
The main principle of the approach of the project lies in the combination of such abstract, emotionally neutral holographic shapes of multi-dimensional and fractal geometry that do not contain any meaningful content components. Perhaps with the exception of aesthetic feelings and possible transcendental and philosophical associations.
V priebehu času vizuálne a sprievodné zvukové signály synergicky zahltia nervové dráhy zraku a sluchu, čím jemne usmernia chaotickú spleť myšlienok a pocitov do neutrálnejšej zóny.
Over time, the visual and accompanying sound signals synergistically overwhelm the neural paths of vision and hearing, and so gently direct the chaotic spleen of thoughts and feelings into a more neutral zone.
To by následne malo umožniť aspoň čiastočnú akceptáciu daného, bolestného a nezmeniteľného stavu.
This will then allow at least partial acceptance of the given, painful and unchangeable state.
Important!
Nahrávku PSYCHOSOFT cleaning je vhodné prehrávať situačne ako tlmenú kulisu, v priestore kde sa nachádza traumatizovaný človek.
The recording should be played locally as a muted background in the area where a traumatized person is.
Ak je zrejmé, že ju akceptuje môže byť intenzita prehrávania hudby vyššia.
If it is clear that they have taken a liking to it, the music strength may be turned up.
Zvuková zložka spomínaných binaurálnych zvukov je účinná len pri počúvaní prostredníctvom slúchadiel.
The sound component of the binaural sounds is effective only when listening through headphones.
Čím je väčšia plocha obrazovky, tým je predpokladaný účinok videa vyšší.
The larger the screen area, the higher the expected video effect.
Veľké poďakovanie za dostupnosť a možnosť využitia vhodných vizuálnych a zvukových zložiek v tejto experimentálnej výskumnej nahrávke patrí:
Many thanks for the availability and possibility of use of the appropriate visual and audio components in this experimental research record goes to:
https://youtu.be/z4nrvAzngzE?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/gzWN9ljjD04?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/P2hJOsMXDPw?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/OGByqCv19zg?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/u0eOuxJX36g?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/YNi97BMVdMc?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/P_vFqOmaNgo?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
https://youtu.be/-d4IQT_phlQ?list=PL6oMMJHQgsV7uShVMmG7Ry5DBrrGEMass
Spiritual Healing SANDELAN, Aquamarin Verlag, Dr. Peter Michel Vogherd 1, D*8018 Grafing
Rovnako ďakujeme za každý ohlas, prípadnú skúsenosť a návrhy na skvalitnenie.
We also thank for and welcome every response, possible experience and suggestions for improvement.
PhDr. Milan Kožiak
Bratislava, 18. august 2018
Hits: 458
Ako odpoveď na opakované žiadosti a po istom váhaní sprístupňujeme, po viac ako 30 – tich rokoch nahrávku hudobno slovnej aktivizačnej metódy PSYCHORESTART vyvinutú pôvodne pre vrcholových športovcov na OH v Calgary a v Moskve (1980).
K jej vôbec prvému zverejneniu nás viedla, popri jej možnom reálnom účinku aj v súčasnosti a inšpirácii k vývoju podobných metód aj spomienka na Karola MACHATU, herca s vzácnym darom prednesu a zamatového mužného hlasu.
Nahrávka bola súčasťou psychologickej prípravy športovcov v Strediskách vrcholového športu a viacerí športovci ju v nastupujúcej ére walkmenov mali pri sebe na rôznych ďalších medzinárodných športových podujatiach.
Táto nahrávka bola realizovaná len v slovenskej verzii. V Čs. rozhlase boli vysielané iba jej ukážky a jej úplné znenie distribuovali spomínané strediská vrcholového športu. Niekoľko desiatok kópií vyhotovilo v rokoch 1980-84 psychologické pracovisko Čs. rozhlasu v Bratislave pre overovanie jej účinku a pre experimentálne účely. V českej verzii bola na Psychologickom pracovisku Čs. rozhlasu v Bratislave vyvinutá nahrávka s podobným cieľom . Táto nahrávka sa opierala o Relaxačno - aktivačnú metódu prof. Miloša MACHAČA,DrSc. Jej interpretom bol Ladislav CHUDÍK a v podkladovej hudbe boli použité vzácne civilné hudobné záznamy z diela J.S.BACHA interpretované Albertom SCHWEITZEROM.
Vrcholoví športovci neraz, napriek poctivej príprave podľahnú obrovskému spoločenskému tlaku a atmosfére viac ako sami očakávali. Prejavuje sa to nielen ťažkosťami so zaspávaním, ale aj rôznymi, celkom vážnymi vegetatívnymi symptómami (zažívanie, nechutenstvo, stuhlosť svalstva a pod.). Preto bolo vhodné, popri PSYCHOBALZAME, vyvinúť aj nahrávku, ktorá im pomôže nielen navodiť svalovú relaxáciu, prerušiť vtieravé obavy zo zlyhania, ale aj prispeje k primeranej sebaistote, dodá rozvahu a elán podať najlepší možný výkon.
PSYCHORESTART svojimi slovnými sugesciami, témami imaginácie a podkladovou hudbou nadväzuje na PSYCHOBALZAM. Vyvoláva tým dojem známosti a dôvernosti s už používanou nahrávkou. Jeho realizácia bola konzultovaná s viacerými našimi olympionikmi, najmä vzpieračmi a lyžiarkami – bežkyňami. Tie sa s radosťou podieľali najmä na výbere vhodnej podkladovej hudby, čo sme im nemohli odoprieť.
Uvádzame aspoň zopár tých z nich, ktorí s ňou mali dobré skúsenosti a otvorene priznávali, že im v ich súťažnom zápolení pomohla. Vzpierači – Oto Zaremba a Dušan Poliačik , bežkyne lyžiarky- Betka Havrančíková, Viera Klimková, ľahký atlét Dušan Moravčik. Neskôr to boli: tenistka Karin Habšudová, tiež Dominik Hrbatý a Karol Kučera, ktorí boli v tom čase ešte juniori, krasokorčuliar Jozef Sabovčík, horolezci, športoví letci a mnohí ďalší.
V danom čase bolo možné vyvinúť len jednu univerzálnu verziu takejto nahrávky. To bolo aj nevýhodou a úskalím nášho úsilia. Vyvinúť jednu nahrávku pre mužov i ženy, športovcov rôznych individuálnych či kolektívnych športov, ľudí rôznych temperamentov a pováh sa zdalo byť takmer nemožné.
V prípade Psychobalzamu to bolo jednoduchšie, pretože cieľ, výsledok takéhoto sugestívneho hudobno-slovného pôsobenia – spánok -bol vopred daný a každému dôverne známy stav.
Časom sa ukázalo, že obe nahrávky tak PSYCHOBALZAM i PSYCHORESTART sú vhodné nielen ako doplnok psychologickej prípravy športovcov, ktorí si dobre osvojili relaxáciu pomocou autogénneho tréningu.
Môže ich využívať každý, kto á záujem o zvyšovanie svojej psychickej kondície a odolnosti voči záťaži a stresu. Obe nahrávky nielen uľahčujú jeho nácvik, ale aj zvyšujú motiváciu osvojiť si ho celý.
Iste sú opodstatnené názory niektorých odborníkov, že tieto nahrávky sú len heterosugestívnym pôsobením. Nenahrádzajú samostatný autogénny tréning, ale pri dobre motivovaných jedincoch sme takýto vplyv nepozorovali. Podporujú to aj viaceré v tomto smere realizované výskumy a štúdie uvádzané TU .
A/ typický zápis bioelektrickej reaktivity pri počúvaní samostatnej slovnej predlohy (interpret K. Machata) B/ zápis bioelektrickej reaktivity pri počúvaní kompletnej hudobno-slovnej kompozície PSYCHORESTART
Je pochopiteľné, že jednotlivci, ktorí si osvojili celú abecedu nevôľovej autoregulácie psychických stavov a procesov, časom tieto nahrávky opúšťajú. Vracajú sa k nim príležitostne, najmä keď sa im rýchle uvoľnenie nedarí. Buď preto, že na cvičenia dlhší čas pozabudli, alebo je „predo dvermi“ nejaká významnejšia a náročná situácia.
Realizácia: PhDr. Milan Kožiak, psychológ Čs. rozhlas Bratislava (1980).
V nahrávke boli použité upravované a krátene hudobné diela v nasledovnom poradí:
Waldo De Los Rios, W.A. Mozart - Koncert pre klavír a orchester C- dur, K.z. 467, Andante A. Dvořák - IX. Symfónia E- mol, Z nového sveta, Largo A. Marcello - Koncert pre hoboj a orchester d-mol, Adagio J. Pachelbel - Kánon D-dur pre trojo huslí a generálbas P.I. Čajkovskij - Spiaca krásavica, Baletná siuta, Adagio G. Verdi - La Traviata, prelúdium, I. dejstvo Fr. Schmidt - medzihra z opery Notre Dame Waldo de Los Rios - Mozart Nova, variácie na tému Čarovnej flauty, Mozartmania
Hits: 325
Cieľom poslednej 6. lekcie základného kurzu “autogénny tréning” je zhrnúť všetky už natrénované písmená abecedy autosugescie do jedného slova, napísaného akoby jedným ťahom (dychom). Mnohí cvičiaci prežívali už pri predošlých cvičeniach rôzne príjemné zážitky vlastného tela (ťiaž, teplo, dýchanie, srdce, brušné orgány). Ťažisko posledného cvičenia spočíva v objavovaní zážitku „chladu na čele“, t.j. čistej, jasnej a pokojnej mysle, schopnej lepšie zvládať náročnejšie životné situácie, lepšie rozlišovať podstatné od nepodstatného, náhodné od zákonitého, chceného od nechceného, či ak chcete tak i zdravého od nezdravého.
Svoje telo vnímame po piatich cvičeniach ako ťažké, prijemne teplé s kľudným dychom a pulzom a s pocitom prúdiaceho tepla v brušných orgánoch. Uvoľnené telo teda už dokáže plnohodnotne odpočívať. Posledné 6: cvičenie autogénneho tréningu je zamerané na aktivačné preladenie organizmu a psychiky. Má priaznivo ovplyvniť krvný obeh v pokožke hlavy, tváre a mozgu.
Tieto pocity možno vnímať, alebo si ich aspoň predstaviť aj ako chladivý vánok, chladný dotyk, alebo si ho ako formulku spočiatku v duchu mechanicky opakovať. Vnímavé osoby popisujú výsledný pocit ako chladný vzduchový kúpeľ čela, akoby ťažké, uvoľnené, príjemne prehriate telo ležalo “ďaleko dole”, zatiaľ čo chladná hlava “sa vznáša hore”.
Tento stav je natoľko zvláštny a charakteristický, že ho ľudia, ktorí medzi sebou nemali nikdy osobný kontakt popisujú často tými istými termínmi (vznášanie, hojdanie, pohupovanie a pod. ). Ako levitácia je známy aj z výpovedí mnohých jogínov, ktorí podľahli ilúzii, že ovládajú tajomstvo antigravitácie. 🙂
Posledným, šiestym písmenom abecedy autosugescie je teda objavenie zážitku “sviežosti a chladu na čele”. Päť predošlých cvikov bolo relaxačných. Tento zbystruje pozornosť a prehlbuje sústredenie v stave hlbokého uvoľnenia. Autosugestívne ho vyjadruje formulka “moje čelo je príjemne chladné”. Tento pocit môžeme vnímať, alebo si ho aspoň predstavovať, ako chladný vánok, príjemne chladný dotyk, prípadne si ho spočiatku v duchu opakujeme bez sprievodného pocitu.
Pocit chladu cítime najintenzívnejšie na čele, ale i na tvári a temene hlavy (podobne, ako keď nám v teplom kúpeli vyčnieva z vody len tvár a časť temena).
Vytvárame si tak nové vnemové centrum. V čele akoby prežívame svoje psychické JA, tam prebiehajú naše myšlienky i predstavy. Čelo je oblasť, ktorá hraničí na jednej strane so svetom vonkajším, reálnym, na druhej strane s vnútorným, psychickým.
Autosugestívnu formulku môžeme doplniť “myseľ je pokojná, čistá a jasná ako krištáľ.”
Po zvládnutí cviku stačí len heslo
Pri nácviku, ktorý ide často pomaly, pretože ide o zmenu vnímania teplého na chladné, môžeme si spočiatku vypomáhať reálnymi podmienkami a pomôckami, ako je umytie tváre chladnou vodou, alebo aspoň navlhčenie čela, potrenie čela alpou, mentolovou masťou, tuhou kolínskou, vietnamskou masťou, vhodným sprejom, chladným obkladom na čelo. V každej miestnosti je prúdenie vzduchu, ktoré možno vnímať v tichu relaxácie – ako chladivé.
Je tiež možné predstavovať si, že stojíme pod príjemnou chladnou sprchou alebo vo vlažnom daždi, alebo že nám na hlavu napadal sneh ako na hlavy sôch. Možno si, predstaviť vrchol vysokej hory s trblietajúcim sa štítom (snehovým), strieborný chladný mesiac nad spiacou krajinou, striebornú hviezdu na čele “kráľovnej” z rozprávky, tretie oko Šivovo a pod.
Pri zjednotení pocitov je možné predstaviť si teplý kúpeľ alebo teplý bahenný zábal s chladivým obkladom na čele.
V saune po prehriati v horúcom vzduchu a ochladení v studenej vode prežívame reálne podobný pocit, pocit vnútorného tepla a príjemného chladného, sviežeho povrchu tela, najmä hlavy a čela.
Pri osvojovaní tohto cviku môže byť užitočná 6.lekcia kurzu autogénneho tréningu vysielaná Slovenským rozhlasom v rokoch 1993/94. Všetky predošlé lekcie tohto rozhlasové kurzu boli koncipované podľa univerzálneho modelu, čiže tak aby vyhovovali širokému spektru poslucháčov; ženám i mužom, mladším i starším, ľuďom rôznych povolaní i rôzneho vzdelania.
Posledná 6.lekcia však okrem všeobecne vhodných formulácií obsahuje aj jednu špecifickú časť zameranú na zbavovanie sa zlozvyku fajčenia. Celý kurz autogénneho tréningu vysielaný Slovenským rozhlasom bol programovo určený práve fajčiarom. Skúsenosti však ukázali, že po istých úpravách ho je možné uplatniť aj pre širšiu verejnosť. V poslednej, záverečnej lekcii sme preto urobili len minimálne úpravy, najmä z toho dôvodu, že obsahuje reálne znejúceho sugescie zamerané na prekonanie toho zlozvyku. Prínos vidíme hneď v dvoch rovinách. Tá prvá sa týka samotných fajčiarov a tá druhá dovoľuje vytvoriť si model pre vytváranie vlastných autosugescií, zameraných na riešenie ich konkrétnych problémov.
autogénny tréning
Viac o tvorbe takýchto „formuliek“ sa môžete dozvedieť v záverečnej 7. lekcii Kurzu autogénneho tréningu .
Aj pri počúvaní tejto hudobno-slovnej relaxácie je vhodné uviesť, že jej náhodné počúvanie, bez osvojenia predošlých cvikov autogénneho tréningu, môže u niektorých poslucháčov vyvolať pocit iluzórnosti jej účinku. Hoci pri osvojení celého postupu by mohla byť aj im užitočným pomocníkom.
Možnosť poslať správu, alebo dopyt:
Hits: 286
Piatym písmenom abecedy autosugescie je objavenie tepla v brušnej krajine a uvoľnenie vnútorných orgánov tela. Tento cvik má dva ciele.
Hoci procesy v bruchu nemáme pod vedomou kontrolou.Piate cvičenie autogénneho tréningu tomu môže významne prispieť. Nácvikom tepla sa paralelne uvoľňuje hladké svalstvo a vegetatívne nervstvo v tejto časti tela. Orgány a nervy v ňom zreteľne reagujú nielen nato čo jeme, ale aj na to čo prežívame. To je každému dôverne známe. Brušné orgány svojou zotrvačnosťou dlho a úporne odolávajú snahám o vrátenie do pôvodného, normálneho stavu svojho fungovania.
Za prirodzený zdroj hľadaného, objavovaného pocitu vnútorného tepla je možno považovať celý brušný priestor.
Okrem tráviacich orgánov sa v ňom nachádza aj zhluky nervov nazývaných slnečné pletivo (solar plexus). Je to náš druhý mozog, nazývaný tiež mozog vegetatívny. On riadi z pozadia brušnej krajiny celú našu „technológiu zažívania” a „energetickú továreň“ (žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, tenké črevo, nadobličky). Nachádza sa v strede trupu, tesne pod bránicou, pred chrbticou, pred brušnou aortou, za žalúdkom a pečeňou.
Popri riadení metabolizmu, t.j. premeny potravín na energiu potrebnú k životu reaguje plexus solaris aj na rôzne vonkajšie podnety, telesné a duševné stavy. Naše zdravie a citové prežívanie sa preto odráža i na funkčnosti tejto zložitej a krehkej siete nervových prepojení. Silné zážitky a rôzne choroby, môžu tieto prepojenia prerušiť, či zablokovať. Dôsledky sa prejavujú nielen zažívacími ťažkosťami, ale aj bolesťou.
autogénny tréning – 5.lekcia (audio)
Objektívne sa symptómy blokovania môžu prejavovať ako tráviace problémy (kŕče a pod.)), poruchy v stravovaní, malý pocit vlastnej sebahodnoty, sebaobviňovanie, či zaujatie pózy obete. Náš vegetatívny mozog sa vtedy úporne snaží mobilizovať vitálne rezervy tela, korigovať dysfunkcie, zvýšiť imunitu a nastoliť rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi.
Už v starovekej Čine a Indii považovali hornú časť brucha za stred ľudského organizmu. Taoisti hovorili slnečnému pletencu „brušný mozog“. Podľa ich učenia o dvoch mozgoch má novorodenec viac mozgových funkcií v brušnej krajine ako v samotnom mozgu. Aj vďaka tomu sa dokáže pomerne ľahko vyrovnávať s mnohými zdravie ohrozujúcimi vplyvmi.
V hinduistickej tradícii je plexus solaris považovaný za jednu zo siedmich hlavných čakier, konkrétne tretiu. Okrem toho, že je vnímaná ako energetické centrum, zdôrazňujú aj jej prepojenie s duševným svetom človeka. Tvrdia, že práve v nej dochádza k rýchlemu prieniku a prenosu záchvevov citov a emócií do nášho správania.
Podľa hinduistov práve tie najsilnejšie emócie, akými sú; hnev, radosť, nenávisť, bolesť, či láska vyvierajú z vnútorných orgánov riadených aj „slnečným pletivom“.
Z fyziologických procesov sme schopní postrehnúť tak vzťah dýchania, či tlkotu srdca s našimi citmi, ale vnímanie súvislostí nášho duševného sveta so základnými tráviacimi procesmi tela nám uniká. Okrem liečebného účinku ponúka práve 5.lekcia (teplo v brušnej krajine) autogénneho tréningu jedinečné a obohacujúce poznanie celistvejšieho obrazu fungovania človeka, v jeho vnútornom i vonkajšom prostredí.
autogénny tréning – 5.lekcia (audio)
Druhým nemenej dôležitým cieľom 5.lekcie (teplo v brušnej krajine) je zjednotenie všetkých troch, už nacvičených vnútorných cvikov (dych, srdce, brucho) do jedného pocitu uvoľnenia vnútorných orgánov, do pocitu „vnútorného tepla“ či „teplého vnútra“. Neskôr sa paralelne spontánne pridruží i vnímanie prvých dvoch cvikov (tiaže a tepla) v končatinách, ktoré už cvičiaci ovláda. Takto sa prepojí vnútorné teplo s teplom vonkajším (v rukách i v nohách). Všetky pocity sa spoja v jeden komplexný, integrovaný a príjemný telový zážitok.
Až v tomto stupni autogénneho tréningu relaxácie je vhodné pristúpiť k cieleným autosugesciám (hoci niektorí odborníci odporúčajú ich využívanie už od tretieho cviku).
Z uvedeného vyplýva, že relaxácia sa okrem liečivého účinku dá využiť aj na „vpečaťovanie“ autosugescii. Tieto môžu byť zamerané ako na osvojovanie žiaducich vlastností a schopností, tak napríklad aj na odúčanie škodlivých návykov.
Každý si môže vytvoriť formulku “šitú na mieru”. Formulka by mala byť krátka, jasná, výstižná. Je dobré, ak je autosugestívne myslená, vyjadrovaná pri výdychu, u pokročilejších i rytmizovane s tepom srdca.
U mnohých cvičiacich sa už od tretieho cvičenia autogénneho tréningu samovoľne rozbieha celkom pôvabná hra s vlastnou predstavivosťou či obrazotvornosťou, ktorú odborníci nazývajú imagináciou, alebo aj meditáciou. Môže sa stať neoceniteľným zdrojom inšpirácií, kreativity, posilnenia vlastnej integrity, alebo miestom zotavovania sa od rôznych emocionálnych poranení. Niektorí z nás však môžu mať pred týmito výletmi ich vlastnej „fantázie“ aj isté zábrany. V záujme ich prekonávania sme preto na začiatok hudobno-slovnej relaxácie zaradili bezpečnú imagináciu nazvanú „hľadanie a utváranie ideálneho miesta relaxácie“. Dúfame, že vás táto imaginácia obohatí rovnako ako priamych účastníkov kurzu, ktorí vypovedajú v záverečnej časti 5.lekcie.
Je dosť dôvodov predpokladať, že pri opakovanom navštevovaní tohoto imaginárneho miesta, miesta Vašej duševnej SIESTY (neskôr už aj bez hudobno-slovného vedenia majstrom Chudíkom) dokážete nachádzať odpovede na mnohé otázky, ktoré pre vás postavil život.
Odpovede na otázky, ktoré ďaleko presahujú naše vedomie prítomnosti, či vnímanie vlastne telesnej existencie.
bonus:
autogénny tréning – 5.lekcia (audio)
Možnosť poslať správu, alebo dopyt:
Hits: 510
ÚZKOSŤ STRACH NEISTOTA TRÉMA – sa vyskytujú u väčšiny ľudí situačne a v rôznej intenzite. Často nás skôr mobilizujú k čo najlepšej príprave, inokedy nás dokážu celkom „paralyzovať“ a vyvolávajú procesy dnes pomenovávame všeobsažným pojmom STRES.
#prayforparis
Tieto stavy a pocity sú dôverne známe, každej čo i len trochu citlivej a vnímavej duši. Sú však aj takí ľudia čo suverénne tvrdia, že ich nepoznajú. Možno je tomu tak, možno už len zabudli ako začínali, vtedy keď ešte neboli „majstrami sveta“.
Výrok „nepoznám strach“ však môže byť aj podvedomou autosugestívnou taktikou boja s ňou. Tá naozaj funguje. Niekedy! Niekedy nie! Aj také sú zložitosti a záhady našej psychiky.
Prečo je tomu tak? Prečo sú niektorí ľudia náchylnejší k intenzívnejšiemu prežívaniu a iní menej? – to je veľká a dnes už celkom dobre preskúmaná téma. Slovami vedca by sa dalo povedať „ existuje veľká inter-variabilita (rozdiely medzi ľuďmi) a intra-variabilita (rozdiely v nás samotných a v čase).
Existuje veľa postupov ako takéto stavy zmierňovať, zvládať a prekonávať. Na internete nájdeme tisíce dobrých a užitočných rád: dobrý spánok, šport, bylinky, kúpele, všetky zväčša zamerané na zlepšenie pohody a telesnej kondície. Táto iste prispieva k nárastu sebaistoty, ktorá skutočne pomáha zvládať rôzne stavy našej duše a prekonávať stres. Deje sa to však skôr sekundárne, ako vedľajší efekt fyziologických procesov, ktorých priebeh si uvedomujeme len čiastočne.
Existujú však aj postupy, ktoré umožňujú vedomé a dnes aj vedecky overené, skutočne efektívne zvyšovanie psychickej odolnosti voči stresu. Patrí medzi nich napríklad aj AUTOGÉNNY TRÉNING, ktorému je venovaná celá jedna záložka v menu tejto stránky.
Autosugestívne pokusy „ Nemám trému!“, „Som absolútne pokojný/-á, som si istý/-á, viem čo mám urobiť, povedať. Dokážem to!“ – len tak bez prípravy nezaberajú. „Je to ako hádzanie hrachu na stenu“ povedal raz jeden samouk, ktorý mal v pláne niečo so svojou trémou urobiť. Alfou a Omegou úspechu takýchto snáh sú nenáročné, ale pravidelné cvičenia. Ich zmyslom je (popri aj inak užitočnej relaxácii) najmä osvojene tzv. ABECEDY AUTOSUGESCIE. Tá pozostáva iba zo šiestich písmen – pomocou, ktorých dokážeme skutočne účinne komunikovať so svojím telom i psychikou.
Tak ako vo všetkom, ani v psychologickej podpore riešenia našich problémov – s neistotou, trémou, obavami, či komplexom menejcennost, neexistuje jeden postup nadradený iným. Neexistuje jedna zaručene vhodná metóda, ktorá vylúči a nahradí všetky tie, ktoré sú overené stáročiamim.
Skúsenosti potvrdzujú, že je vždy dobré a užitočné spájať ich v logickom, na seba nadväzujúcom postupe. Napr. režimové opatrenia (spánok, životospráva) so športom a s autogénnym tréningom. Dôkladnú prípravu na zvládnutie nejakej úlohy s estetickými zážitkami, ktoré prináša umenie. Práve tieto zážitky môžu prispieť k objavovaniu takých zdrojov motivácie, vyšších princípov a právd, ktoré nám pomáhajú preklenúť aj naše stavy obáv, úzkostí a trém.
Tieto pocity a stavy duše sú bytostne vlastné každému človeku. Celý život ich prekonávalo aj mnoho skutočne významných ľudí. Ich zoznam by bol na celú encyklopédiu. V hudobnom svete sú známe príbehy P.I.Čajkovského, ktorý mal často úplnú hrôzu zo stretnutia s neznámym človekom.
Čajkovskij sa vyhýbal, obchádzal zhromaždenia ľudí ako mohol, čo mu ako skladateľovi a dirigentovi výrazne komplikovalo život. Po jednej blamáži sa viac ako 10 rokov nedotkol taktovky. Postupne však získaval schopnosti vyrovnávať sa s neistotou, trémou a úzkosťou a nakoniec, ako oslavovaný dirigent vlastných diel pokrstil svoju Piatu symfóniu na inauguračnom koncerte novej newyorskej Carnegie Hall.
Podobne tomu bolo aj u Schumanna, Ravela, Paganiniho, či samotného Beethovena. Títo skladatelia však viac trpeli inými pocitmi a stavmi akým je tréma. Schumann bol úzkostlivý a priveľmi uzavretý nepraktický snílek, Ravel bol svojím vzrastom nielen veľmi malý, ale mal aj slabú telesnú konštitúciu, pre ktorú ho dokonca odmietli v armáde hoci sa hlásil ako dobrovoľník. Beethovenov príbeh je všeobecne známy, avšak asi len málokto má dosť síl k empatii jeho utrpenia a zápasu s postupujúcou hluchotou. Tvorba jeho hudby, ktorú už nemohol reálne počuť je skutočným zázrakom.
Ak chcete k tomu využiť silu, ktorú nám dodáva hudba mali by ste počúvať predovšetkým Bachovu hudbu.
V tomto zmysle sa na posilnenie sebadôvery, sebaistoty a sebavedomia mimoriadne hodia Prelúdiá a fúgy pre organ Johanna Sebastiana Bacha.
Túto úlohu môže samozrejme plniť aj hudba mnohých iných skladateľov.
Ako vhodnú odporúčame napríklad celú spomínanú V. symfóniu P.I.Čajkovského, ktorá má mnoho znakov spoločných s V. symfóniou Bethovena . Tiež Čajkovského Husľový koncert D dur,op.35 a tiež známy a obľúbený I. klavírny koncert b-mol,op.23.
Vhodná je aj všetka hudba Maxa Regera, najmä obe jeho Variácie a fúgy (op.100 a op.132).
Všeobecne sa pre daný účel hodia aj posledné vety klasických a romantických symfónií viacerých ďalších skladateľov. Každý má právo na svoj vkus a objavovaniu sa v tomto smere medze nekladú.
Ak ste však v kritickej situácii, pri ktorej klesá vaša energia “pod bod mrazu”, rozhodne nepočúvajte Mahlera, Chopina, či iných výrazne subjektívnych skladateľov, zväčša 19. storočia. Ich diela majú iste svoju významnú hodnotu, ale pre náš zámer sú kontraproduktívne.
Ráno, – ak nemusíte nevstávajte hneď po prebudení z postele. Zahájte Nový deň niektorým z Vivaldiho, alebo Händlových koncertov TU. Po tomto štarte, už pri bežných ranných aktivitách si môžete vypočuť ďalšie skladby, napríklad Bachove Braniborské koncerty.
Po istom čase hudbu striedajte a onedlho zistíte, že Vaše sebavedomie stúplo. Poznávate, že ak riešite nejaký problém – a tento proces podporíte vhodnou hudbou – výsledok sa prejaví vo vašom postoji ako k okoliu tak aj k sebe samému. Spočiatku bude tento pocit krehký, ale nevzdávajte sa tohto pomocníka.
Pre niekoho môže byť prínosom aj návšteva blogu:
https://youtu.be/cyBBZGfUnMs?list=RDGq3mW43kpkU
Ak sa však aj napriek Vášmu úsiliu ťažkosti pretrvávajú, je na mieste uvažovať o priamej podpore certifikovaným psychológom. Po konzultácii si môžete dohodnúť osobné stretnutie a na ňom tiež postup, ktorý Vám pomôže. Zoznam kvalifikovaných psychológov, registrovaných Slovenskou komorou psychológov nájdete TU.
Pramene:
ÚZKOSŤ STRACH NEISTOTA
Hits: 300
Názvy jednotlivých statických programovaných nahrávok Natura Sound Therapy
Čo robiť ak spánok neprichádza
Špeciálne zvuky ako jemná vibračná masáž mozgu
Hits: 87