Panclinic psychologizm

ĽUDSKÝ ČINITEĽ

osudie

Hlúposť “kvázi” odborníkov = protispoločenská činnosť.

…, alebo “škodia psychológovia spoločnosti” ?!

 

“Ľudský činiteľ” – naše alibi (1. časť)

“Ľudský činiteľ” – naše alibi (2. časť – vrátane kritiky slovenskej psychologickej praxe)

„Ľudský činiteľ“ – naše alibi (3. časť – dnešok je zrkadlom našej včerajšej ne-zodpovednosti)

“Ľudský činiteľ” – naše alibi (4. časť – psychológia ne-zodpovednosti)

Hits: 109

2 odpovede na „ĽUDSKÝ ČINITEĽs“

  1. Ľudský činiteľ na Slovensku = obchádzanie zákonov a nariadení. Len nedávno bola veľká tragédia na “ceste smrti” a teraz vybuchla bytovka v Prešove. Slovákovi začne svietiť v hlave červená kontrolka, až keď na našu ľahostajnosť začnú doplácať ľudia cenou najvyššou – životom a zdravým. Veď sa to môže stať aj mne!
    Nehody, ktoré vôbec nemuseli byť. Smútok a tragédie, ktoré tu nemuseli byť.
    Lebo pomaly môžeme nechat visieť slovenskú zástavu na pol žrdi stále.

  2. Otázka, ktorá sa vynára pri čítaní tejtoj excelentnej úvahy je: “Kto má byť svedomím národa a politikov”, lebo svedomie je spojené so zodpovednosťou. Mala by to byť verejná mienka, na ktorú súčasní politici však berú ohľad len kvôli populistickej prispôsobivosti… Okrem toho, že sa ju snažia ovplyvňovať vo svoj prospech cez propagandu. Politici by pritom mali byť zodpovední verejnosti.
    Problémom je, ako do tejto všeobecne nezodpovednej atmosféry vniesť aspoň minimálnu mieru zodpovednosti? Psychologicky je v protiklade so zodpovednosťou egocentrizmus. Tak ako zodpovednosť aj egocentrizmus je v psychodiagnostike možné identifikovať. V rámci hodnotenia osobnostných vlastností politikov prevládajú u deviatich z desiatich egocentrizmus, narcizmus, manipulatívny machiavelizmus, nie však schopnosť zodpovedne posudovať svoje konanie a jeho dôsledky. Čo si máš myslieť o političke, ktorá je šťastím bez seba, že sa jej „pošťastilo“ urobiť si spoločné foto s istým Geissenom?
    Vychádza to tak, že politikom treba prezentovať spätnú väzbu aj o ich morálke a a postojoch cez všetky možné kanály komunikácie, vrátane rozvoja občianskej spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.