slnečné pletivo

autogénny tréning – 5. lekcia (audio)

autogénny tréning – 5. lekcia (teplo v brušnej krajine)

Piatym písmenom abecedy autosugescie je objavenie  tepla v brušnej krajine a uvoľnenie vnútorných orgánov tela. Tento cvik má dva ciele.

PRVÝ CIEĽ

Hoci procesy v bruchu nemáme pod vedomou kontrolou.Piate cvičenie autogénneho tréningu tomu môže významne prispieť.  Nácvikom tepla sa paralelne uvoľňuje hladké svalstvo a vegetatívne nervstvo v tejto časti tela.  Orgány a nervy v ňom zreteľne reagujú nielen nato čo jeme, ale aj na to čo prežívame. To je každému dôverne známe.  Brušné orgány svojou zotrvačnosťou dlho a úporne odolávajú snahám o vrátenie do pôvodného, normálneho stavu svojho fungovania.  

autogénny tréning - 5. lekcia (audio)
plexus solaris
 • Po precvičení prvých štyroch cvikov sa osvedčila predstava “prúdiaceho tepla v brušnej krajine“, ktoré sa šíri s každým výdychom. Je pociťovaná ako sálajúce teplo, prehrievajúce celú oblasť zvnútra i zvonku. Ak sa ani po nejakom čase cvičenia navodzovaný pocit tepla v bruchu nedostaví, možno si pomôcť napríklad tým, že ešte pred začiatkom cvičenia vypijeme teplý čaj, alebo si na brucho položíme dlaň teplej ruky, teplý vankúš, či hrejivý termofor. Neskôr po objavení pocitu tepla v brušnej krajine, už tieto manévre nebudeme potrebovať. Hrejivý pocit tepla v tejto časti tela je pre väčšinu ľudí, v porovnaní s prechádzajúcimi pocitmi autogénneho tréningu, nový a neznámy Je vhodné poddať sa preto trpezlivo jeho objavovaniu a čakať až sa objaví. Sú však ľudia, u ktorých sa ani po dlhšom intenzívnom cvičení nedostavia žiadne výsledky. Nie je to žiaden nedostatok! Už po týždni takéhoto úsilia je možné prejsť k poslednému, šiestemu cviku autogénneho tréningu, ktorým je cvičenie „chladu na čele“. 

5.lekcia (teplo v brušnej krajine)

Za prirodzený zdroj hľadaného, objavovaného pocitu vnútorného tepla je možno považovať celý brušný priestor.

Okrem tráviacich orgánov sa v ňom nachádza aj zhluky nervov nazývaných slnečné pletivo (solar plexus). Je to náš druhý mozog, nazývaný tiež mozog vegetatívny. On riadi z pozadia brušnej krajiny celú našu „technológiu zažívania” a „energetickú továreň“ (žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, tenké črevo, nadobličky). Nachádza sa v strede trupu, tesne pod bránicou, pred chrbticou, pred brušnou aortou, za žalúdkom a pečeňou.  

autogénny tréning - 5. lekcia (audio)
solar-plexus

Popri riadení metabolizmu, t.j. premeny potravín na energiu potrebnú k životu reaguje plexus solaris aj na rôzne vonkajšie podnety, telesné a duševné stavy. Naše zdravie a citové prežívanie sa preto odráža i na funkčnosti tejto zložitej a krehkej siete nervových prepojení. Silné zážitky a rôzne choroby, môžu tieto prepojenia prerušiť, či zablokovať. Dôsledky sa prejavujú nielen zažívacími ťažkosťami, ale aj bolesťou.

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

brušné bolesti
brušné bolesti

Objektívne sa symptómy blokovania môžu prejavovať ako tráviace problémy (kŕče a pod.)), poruchy v stravovaní, malý pocit vlastnej sebahodnoty, sebaobviňovanie, či zaujatie pózy obete. Náš vegetatívny mozog sa vtedy úporne snaží mobilizovať vitálne rezervy tela, korigovať dysfunkcie, zvýšiť imunitu a nastoliť rovnováhu medzi jednotlivými orgánmi. 

Už v starovekej Čine a Indii považovali hornú časť brucha za stred ľudského organizmu. Taoisti hovorili slnečnému pletencu „brušný mozog“. Podľa ich učenia o dvoch mozgoch má novorodenec viac mozgových funkcií v brušnej krajine ako v samotnom mozgu. Aj vďaka tomu sa dokáže pomerne ľahko vyrovnávať s mnohými zdravie ohrozujúcimi vplyvmi. 

hinduistické čakry
hinduistické čakry

V hinduistickej tradícii  je plexus solaris považovaný za jednu zo siedmich hlavných čakier, konkrétne tretiu. Okrem toho, že je vnímaná ako energetické centrum, zdôrazňujú aj jej prepojenie s duševným svetom človeka. Tvrdia, že práve v nej dochádza k rýchlemu prieniku a prenosu záchvevov citov a emócií do nášho správania.

symbol 3. chakry
symbol 3.chakra

Podľa hinduistov práve tie najsilnejšie emócie, akými sú; hnev, radosť, nenávisť, bolesť, či láska vyvierajú z vnútorných orgánov riadených aj „slnečným pletivom“.

brušná časť tela ako prijímač i vysielač
brušná časť tela ako prijímač i vysielač

Viac TU

V našej, európskej kultúre nie je takéto hlbšie vnímanie vzťahu príčin a prejavov našich emócií vžité.

Z fyziologických procesov sme schopní postrehnúť tak vzťah dýchania, či tlkotu srdca s našimi citmi, ale vnímanie súvislostí nášho duševného sveta so základnými tráviacimi procesmi tela nám uniká. Okrem liečebného účinku ponúka práve 5.lekcia (teplo v brušnej krajine) autogénneho tréningu jedinečné a obohacujúce poznanie celistvejšieho obrazu fungovania človeka, v jeho vnútornom i vonkajšom prostredí.

DRUHÝ CIEĽ

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

Druhým nemenej dôležitým cieľom 5.lekcie (teplo v brušnej krajine) je zjednotenie všetkých troch, už nacvičených vnútorných cvikov (dych, srdce, brucho) do jedného pocitu uvoľnenia vnútorných orgánov, do pocitu „vnútorného tepla“ či „teplého vnútra“. Neskôr sa paralelne spontánne pridruží i vnímanie prvých dvoch cvikov (tiaže a tepla) v končatinách, ktoré už cvičiaci ovláda. Takto sa prepojí vnútorné teplo s teplom vonkajším (v rukách i v nohách). Všetky pocity sa spoja v jeden komplexný, integrovaný a príjemný telový zážitok.

Až v tomto stupni autogénneho tréningu relaxácie je vhodné pristúpiť k cieleným autosugesciám (hoci niektorí odborníci odporúčajú ich využívanie už od tretieho cviku).

Z uvedeného vyplýva, že relaxácia sa okrem liečivého účinku dá využiť aj na „vpečaťovanie“ autosugescii. Tieto môžu byť zamerané ako na osvojovanie žiaducich vlastností a schopností, tak napríklad aj na odúčanie škodlivých návykov.

Každý si môže vytvoriť formulku “šitú na mieru”. Formulka by mala byť krátka, jasná, výstižná. Je dobré, ak je autosugestívne myslená, vyjadrovaná pri výdychu, u pokročilejších i rytmizovane s tepom srdca.

Tvorbe autosugestívnych formuliek a ich uplatňovaniu v najrôznejších životných situáciách je venovaná 7. lekcia kurzu.

LIEČIVÁ HRA S VLASTNOU OBRAZOTVORNOSŤOU

U mnohých cvičiacich sa už od tretieho cvičenia autogénneho tréningu samovoľne rozbieha celkom pôvabná hra s vlastnou predstavivosťou či obrazotvornosťou, ktorú odborníci nazývajú imagináciou, alebo aj meditáciou. Môže sa stať neoceniteľným zdrojom inšpirácií, kreativity, posilnenia vlastnej integrity, alebo miestom zotavovania sa od rôznych emocionálnych poranení. Niektorí z nás však môžu mať pred týmito výletmi ich vlastnej „fantázie“ aj isté zábrany. V záujme ich prekonávania sme preto na začiatok hudobno-slovnej relaxácie zaradili bezpečnú imagináciu nazvanú „hľadanie a utváranie ideálneho miesta relaxácie“. Dúfame, že vás táto imaginácia obohatí rovnako ako priamych účastníkov kurzu, ktorí vypovedajú v záverečnej časti 5.lekcie.

Je dosť dôvodov predpokladať, že pri opakovanom navštevovaní tohoto imaginárneho miesta, miesta Vašej duševnej SIESTY (neskôr už aj bez hudobno-slovného vedenia majstrom Chudíkom) dokážete nachádzať odpovede na mnohé otázky, ktoré pre vás postavil život.

Odpovede na otázky, ktoré ďaleko presahujú naše vedomie prítomnosti, či vnímanie vlastne telesnej existencie. 

Námety reálnych, alebo imaginárnych miest duševnej siesty, ktoré uvádzali účastníci kurzov autogénneho tréningu.

psychobalzam@hotmail.com

bonus:

autogénny tréning – 5.lekcia (audio)

Hits: 339

10 odpovedí na „autogénny tréning – 5. lekcia (audio)“

 1. Najlepsza wersja szkoleniowa dla mnie. Szczególnie tej piątej lekcji regularnie słucham. Genialny głos, intonacja, muzyka, atmosfera. Naprawdę czuję, słyszę, widzę te zdjęcia, jakbym naprawdę tam byl. Dziękuję:)

 2. Miluji tuhle pátou relaxaci. Miluji ji. Jsem za ni vděčná jako za málo co. Na tom tajném místě prožívám překrásné chvíle. Tam nacházím odpovědi na všechny otázky se kterými se setkávám.

 3. Ďakujem za shulzov autogenny tréning

 4. Jednoducho…nadhera.Vyborne spracovane slovne a aj hudobne.Dokonaly relax a restart mysle. Velka vdaka patri p. Chudikovi a celemu timu Psychobalzam.

 5. Toľko krásy som zažila. Najväčšie poklady sú ukryté.Tento som našla až v piatej lekcii. Som zaň vďačná.

 6. Najkrajšie niečo čo som zažila je táto relaxácia. Natrafila som na ňu náhodou a som nadšená. Ten pocit, že môžem a viem takto “cestovať” je úžasný. Je niečo božské v tomto celom. Nemám viac slov. Teraz budem tŕpnuť či sa to nabudúce zopakuje.

 7. Tohle cvičení se mi mooóc líbí. Doposud jsem měla jednu vlastní metodu, pro rychlé uklidnení – pokud se to tak dá nazvat. Je to vlastně jeden obraz – letní proslunená krajina s řekou. Ležím tam líne na břehu, poslouchám šum listí a vody, občas bzučící drobný hmyz, oblaka na nebi a tak. Tehdá ze mne takřka vždy spadne každé napěti a rozčilení, ovšem při skutečně velkém rozčilení mi to nepomáhá. Naštestí je tu tahle nahrávka s panem Chudíkem. Veme mě za ruku a odvede na tokrásne místo.

 8. Pokiaľ poznám AT tak v tejto 5 lekcii – tá časť s hľadaním a nájdením ideálneho miesta meditácie je tam pridaná. Spočiatku ma to trochu zaskočilo, ale aj nekutočne obohatilo. Už som bola na tom mieste zopárkrát. Som sťastná, že som ho objavila. Ani som netušila, že je niečo také imaginárne možné a pritom je to také reálne a krásne. Neskutočne mi to dobíja baterky. Bola by som iste ochudobnená. Také malé tajomstvo je to. Moje a len moje. Tam si všetko zariadim, preberiem, naplánujem tak ako chcem. Geniálne vymyslené. Až ma zamrazí pri predstave, že som ho nemusela vôbec poznať. Za to patrí vďaka autorovi, tuším Dr. Kožiak je to a tiež pánovi Chudíkovi. Veľký majster slova to bol. 🙂 Nehovoriac o hudbe v pozadí, tá to celé etš viac presvetľuje a mne osobne aj vonia – tou spomínanou čistotou.

 9. Milá Dana, teší nás to. Rovnako ako tie Vaše plány, navštevovať to Vaše miesto opakovane a raz sa tam aj “presťahovať”. 🙂

 10. Netušila som, že je niečo také možné! Objavila som to náhodou a vyskúšala, aj kvôli mojim pacientom – seniorom. O podobných metódach meditácie som všeličo počula i čítala, ešte na fakulte. len som to nemala zažité. Brala som ich s akýmsi odstupom a myslela si, že nemám pre takéto veci vlohy. 🙂 To MOJE miesto sa mi však podarilo nájsť . Som prekvapená aké je čarovné. Už som sa k nemu opakovane aj vrátila a bolo presne také ako pri prvom cvičení. Normálne sa vytešujem, že ho mám, že je len moje. Zrejme sa tam raz presťahujem. Vlastne určite sa tam presťahujem. Raz, potom ak ma opustí moje telo. Ani neviem ako sa za tú cestu k nemu poďakovať. aspoň takto prozaicky. ĎAKUJEM pán CHUDÍK, ďakujem PSYCHOBALZAM.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.