Hudba a poézia

Poézia a hudba

Poézia a hudba 

V súkromnom archíve sme našli jednu stratenú, vzácnu nahrávku z televízneho vysielania Štúdia Košice, niekedy začiatkom 80-tych rokov. Nahrávka sa žiaľ zachovala len v audio formáte.

V literárnom pásme venovanom poézii Jána BUZÁSSYHO 

účinkujú:

Len hudba povie doslova i čo sa nepomestí do slova
source: Profimedia, Slovakiana, TASR, upravované NeroPhotoSnap

Ján Buzássy - Znelec
Výber básní zo zbierky sa zobrazí po kliknutí na obrázok.

Réžiu má Ernest WEIDLER, rozhlasový redaktor, publicista a moderátor, známy svojím vzťahom k poézii a hudbe.

Hudba a poézia Jána Buzássyho, réžia Ernest Weidler
Ernest Weidler

Domnievame sa, že hoci je táto nahrávka poznamenaná časom, nesie v sebe odkaz o ktorom hodno rozmýšľať . Popri tom sa domnievame, že jej katarzný, očistný účinok môže mnohým priniesť úľavu.

P.S. - ak má  niekto kvalitnejšiu audio, alebo nebodaj video kópiu ozvite sa nám. Ďakujeme!

V knihe rozhovorov Jána Štrassera s Jánom Buzássym "Byť svoj" vedú dialóg dvaja básnici, prekladatelia, bývalí redaktori, majú teda veľa spoločných tém. Nezostávajú však len pri literárnych témach, dostávajú sa k podstatným veciam človeka – Jána Buzássyho, ktorý v roku 2020 oslávil krásne životné jubileum – 85 rokov. Ukážky z jeho poézie, ktoré sám číta, vyšli s knihou "Byť svoj" na priloženom CD v Literárnom informačnom centre. Knihu si môžete objednať tu: https://www.litcentrum.sk/dielo/byt-s...

… a ešte dva medailóny poézie recitovanej jej autormi. 

 

Básnická zbierka “Oči sú horké pramene” Emila Komárika je vyznaním lásky k životu, k žene, k prírode vôkol nás i v nás. Fascinujúca a pokorná úprimnosť intímneho vyznania zrelého muža, mnohoročného pedagóga a skúseného psychológa môže osloviť každého vnímavého poslucháča, či poslucháčku.

Emil Komárik Oči sú horké plamene Hudba a poézia

Oči sú horké plamene Hudba a poézia

V recitáli boli použité výňatky z hudobných skladieb:
Acoustic Alchemy - Fire of the Heart
Armik –Amor 
Francisco Tarrega - Estudio In E 
Claude Ciari - Jeux Interdits 
Acoustic Alchemy-Amanecer 
Latin Guitar – Nosotros 
Ana Vidovič – J.S.Bach - Cello Suite No.1 In G-Maj Bwv 1007 – Sarabande 
Armik – Guitar Romance 
Ana Vidovič - Malats - Serenata Espanola 
Johny Guitar and his Friends- Autumn 
Leaves Kenny Sultan - Blues Shuffle In E 
Kenny Sultan – Opening 
Claude Ciari - La Playa 
Solomon Lytle - B.Smetana - Die Moldau aus Ma Vlast solo guitar version 
Ana Vidovič - W.A.Mozart - Variation on theme from The Magic Flute, op.9

“Verše zo šuplíka”

Len málo zrelých mužov píše poéziu a ešte menej je takých, o ktorých to vieme. Väčšinou ju píšu “do šuplíka” a neradi ho otvárajú. O Ivanovi Seifertovi to možno povedať tiež. Patrí medzi nich. Veľa rokov mi trvalo kým som ho prehovoril aby niektoré básne z toho “šuplíka” vytiahol. Nedal sa, nechcel , ale nakoniec s rozpakmi súhlasil a vybral zopár z nich, ako osobnú výpoveď jedného obdobia svojho života. Nazval ju “Roztrúsené myšlienková pomätenosť”. Zrejme chcel týmto – až sebaironickým pomenovaním výberu básní, ktoré sa odhodlal aj sám predniesť – vystihnúť nielen svoje vtedajšie pocity, myšlienky a idey, ale paradoxne vyvolať aj úsmevy poslucháčov, ktorí sa v tých veršoch možno nájdu. Nehľadajte v nich veľké rýmy, ani veľké básnické obraty. Ivanova poézia je neemocionálna, vlastne je to realistická poetizujúca próza. Už z prvých veršov poznáme, že je tak trochu aj recesiou zo sveta nás ľudí, ktorým často v každodennom pachtení uniká podstata života a tajomstvá jeho krásy. Som rád, že som mohol prispieť k tomu aby táto poézia uzrela svetlo sveta a jej verše oživené samotným autorom zaznejú v priestore.

Ivan Seifert poézia

V pásme boli použité výňatky hudobných skladieb z albumov: 
Acoustic Blues Guitar, - Kenny Sultan 
Pure Acoustic (2010), - John Wiliams 
Amaneger, - Acoustik Alchemy, 
Spanisch Guitar, - Various Artist 
Rain Dancer, For Anette, 
Armik La Playa vol.1, Jeux Interdits, 
Claude Ciari Autumn Leaves, 
Johny Guitar, Guitar Music, 
Antonio Lauro.  Suite(2007) 

viac na TU

Ďalšie skvostné pripomienky

 

Hľadanie zmyslu existencie

FÚZIA MÚZ

FÚZIA MÚZ (nová rozhlasová tvorba) VIAC TU

 

blog napísal a editoval Milan Kožiak

Visits: 156

16 odpovedí na „Poézia a hudba“

  1. Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying these details.

  2. Extraordinary is a beautifully created device that will help you discover the very best items in any classification swiftly and also easily.

  3. Nepatřím mezi ty co vyhledávají poezii. Zabloudil jsem sem poté co mě navigoval Google. Po vyslechnutí úžasné poozie Jana BUzzásyho a dvou recitálů (Komárik, Seifert) se však musím přiznat, že mi učarovala jak samotná poezie recitovaná jejími autory tak hudebně slovní kompozice. Ta hudba jakoby znásobovala sílu těch veršů. Je to umění takhle to mixovat. Mé obdiv patří také výběru prvního recitálu režírovaného kdysi dávno Ernstem Weidlerem také těch dvou následujícich (Komárik, Seifert). Následně jsem zjistil, že je má na svědomí autor legendárních Psychobalzámů Dr. Kožiák. Snímám klobouk!

  4. A fascinating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this subject, it may not be a taboo subject but usually people don’t discuss these issues. To the next! Kind regards!

  5. Wir sind eine Gruppe von Freiwilligen und starten ein neues Programm in unserer Gemeinde. Ihre Site hat uns mit nützlichen Infos für Arbeiten angeboten. Sie beeindruckende Prozess durchgeführt und unsere ganze Nachbarschaft wird dankbar für dich sein.

  6. Admiring the commitment you put into your website and detailed information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  7. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the subjects you write in relation to here. Again, awesome weblog!

  8. S manželom sme nadšení. Náš syn Michael realizoval svoj prvý stredoškolský výskum s cennými inšpiráciami, ktoré získal pri čítaní tejto stránky. Nie je vôbec bežné, len tak voľne dávať tipy a postupy (audio najrávky), na ktorých by iní ľudia často vedeli zarábať. Sme vďační vlastníkovi tejto webovej stránky. Najdôležitejšie ilustrácie, ktoré ste vytvorili, témetické kapitolky, ich prepojenie a jednoduchá orientácia a najmä vzťahy, ktoré vaša stránka pomáha vytvárať – to všetko je úžasné a pomáha to nášmu synovi a našej rodine objavovať nové pohľady a vzrušujúce obsahy. a to je nesmierne dôležité. Ďakujem za všetko!

  9. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

  10. Ernest Weidler! Mimoriadna rozhlasová osobnosť to bola a aj zostáva. Za to zdieľanie tentoraz pôvodne televízneho recitálu poézie Jána Buzzásiho som vďačná. Už dávno som nepočula niečo také sugestívne. Celý blog je balzamom na moju dušu.

  11. priviedlo ma sem jedno zdieľanie na FB. takú intimitu s mužom som už dávno neprežívala. Vďaka Emil Komárik. Už to počúvam tretí krát a stále ma to chytá za srdce. Nielen ženy majú city a prežívajú krásne poblúznenia 🙂

  12. Spravila som si chvíľku poézie, vďaka, …

  13. Verše s hudbou ladia. Niet pochýb o tom, že hudba a poézia majú veľa spoločného. Nie je to však jednoduché zvoliť vhodný výber poézie k hudbe a hudbu k poézii. Možno povedať, že hudba je poéziou a poézia hudbou. Mne osobne konvenuje spájanie hudby s poéziou aspoň tak ako so spevom. Na vyjadrenie vážnejších myšlienok je poézia iste vhodnejšia.

  14. silné je to! tie posolstvá som hltala ušami! 🙂

  15. žijem už veľa rokov v Johannesburgu, ale slovenčinu stále rada vyhľadávam. práve som to dopočúvala Ani som o tomto pásme nevedela. Dielo povznášajúce. hoci smutné, ale taký je zväčša život. nedocenená majstrovská réžia Ernesta Wiedlera. Pookriala moja duša. Nechce sa mi ani veriť, že na Slovensku existuje súkromný archív, kde sú takéto poklady uschované. Vaša stránka Psychobalzam je okno cez ktoré počuť aj tu na juhu Afriky len krásnu slovenčinu i češtinu -samozrejme. Veľké ďakujem!

  16. Zvláštne čaro má to slovo “z archívu”. Je to akoby cestovanie v čase. Na mńa to zafungovalo ako “the oldness of wines”. Poézia Buzzássyho, hlasy majstrov Chudíka, Jamricha, .., hudba Beethoven, Mozart, Bach a k tomu geniálna hlava a taktovka Ernesta Weidlera. Nuž veru pri druhom počúvaní som otváral fľašu vína. Odporúčam to isté aj vám priatelia.

    …, len by som rád vedel meno tej recitátorky. to v popiske nie je. taký hlas a prednes môže mať iba Gaia 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *