Poézia a hudba – hudba a poézia

Poézia a hudba – hudba a poézia

 

Básnická zbierka “Oči sú horké pramene” Emila Komárika je vyznaním lásky k životu, k žene, k prírode vôkol nás i v nás. Fascinujúca a pokorná úprimnosť intímneho vyznania zrelého muža, mnohoročného pedagóga a skúseného psychológa môže osloviť každého vnímavého poslucháča, či poslucháčku.

Emil Komárik Oči sú horké plamene

Oči sú horké plamene

V recitáli boli použité výňatky z hudobných skladieb:

Acoustic Alchemy - Fire of the Heart
Armik –Amor 
Francisco Tarrega - Estudio In E 
Claude Ciari - Jeux Interdits 
Acoustic Alchemy-Amanecer 
Latin Guitar – Nosotros 
Ana Vidovič – J.S.Bach - Cello Suite No.1 In G-Maj Bwv 1007 – Sarabande 
Armik – Guitar Romance 
Ana Vidovič - Malats - Serenata Espanola 
Johny Guitar and his Friends- Autumn 
Leaves Kenny Sultan - Blues Shuffle In E 
Kenny Sultan – Opening 
Claude Ciari - La Playa 
Solomon Lytle - B.Smetana - Die Moldau aus Ma Vlast solo guitar version 
Ana Vidovič - W.A.Mozart - Variation on theme from The Magic Flute, op.9

V archíve sme našli jednu stratenú, vzácnu nahrávku z televízneho vysielania Štúdia Košice, niekedy začiatkom 80-tych rokov, – hudba v poézii. Nahrávka sa žiaľ zachovala len v audio formáte. V literárnom pásme venovanom poézii Jána BUZÁSSYHO účinkujú Dušan JAMRICH, Ladislav CHUDÍK a iní. Réžiu má Ernest WEIDLER, rozhlasový redaktor, publicista a moderátor, známy svojím vzťahom k poézii a hudbe.

- hudba v poézii Jána Buzássyho, réžia Ernest Weidler
Ernest Weidler

Domnievame sa, že hoci je táto nahrávka poznamenaná časom, nesie v sebe odkaz o ktorom hodno rozmýšľať . Popri tom sa domnievame, že jej katarzný, očistný účinok môže mnohým priniesť úľavu.

P.S. - ak má nebodaj niekto kvalitnejšiu kópiu ozvite sa nám. Ďakujeme!

Skvostná pripomienka z neznámeho achívu

https://www.facebook.com/na100percent/videos/1859787117639500/

HUDBA BALZAM NA DUŠU I NA TELO

Hits: 59

6 thoughts on “Poézia a hudba – hudba a poézia”

  1. priviedlo ma sem jedno zdieľanie na FB. takú intimitu s mužom som už dávno neprežívala. Vďaka Emil Komárik. Už to počúvam tretí krát a stále ma to chytá za srdce. Nielen ženy majú city a prežívajú krásne poblúznenia 🙂

  2. Spravila som si chvíľku poézie, vďaka, …

  3. Báseň s hudbou ladí. Niet pochýb o tom, že hudba a poézia majú veľa spoločného. Možno povedať, že hudba je poéziou a poézia hudbou. Mne osobne konvenuje spájanie hudby s poéziou aspoň tak ako so spevom. Na vyjadrenie vážnejších myšlienok je iste vhodnejšia.

  4. silné je to! tie posolstvá som hltala ušami! 🙂

  5. žijem už veľa rokov v Johannesburgu, ale slovenčinu stále rada vyhľadávam. práve som to dopočúvala Ani som o tomto pásme nevedela. Dielo povznášajúce. hoci smutné, ale taký je zväčša život. nedocenená majstrovská réžia Ernesta Wiedlera. Pookriala moja duša. Nechce sa mi ani veriť, že na Slovensku existuje súkromný archív, kde sú takéto poklady uschované. Vaša stránka Psychobalzam je okno cez ktoré počuť aj tu na juhu Afriky len krásnu slovenčinu i češtinu -samozrejme. Veľké ďakujem!

  6. Zvláštne čaro má to slovo “z archívu”. Je to akoby cestovanie v čase. Na mńa to zafungovalo ako “the oldness of wines”. Poézia Buzzássyho, hlasy majstrov Chudíka, Jamricha, .., hudba Beethoven, Mozart, Bach a k tomu geniálna hlava a taktovka Ernesta Weidlera. Nuž veru pri druhom počúvaní som otváral fľašu vína. Odporúčam to isté aj vám priatelia.

    …, len by som rád vedel meno tej recitátorky. to v popiske nie je. taký hlas a prednes môže mať iba Gaia 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.