imagination

PSYCHOSIESTA

PSYCHOSIESTA  imaginatívna hudobno-slovná relaxácia je inšpirovaná prvkami vyššieho stupňa autogénneho tréningu.

Kľúčové pojmy: vizualizácia, meditácia, obrazotvornosť, relaxácia, mentálny tréning, stimulácia tvorivosti.

Púvodná audio nahrávka vznikla za konzultačnej podpory Prof. PhDr. Stanislava Kratochvíla, CSc. a PhDr. Evy Borzovej, Csc.. Interpretom imaginatívneho a relaxačného textu v slovenčine bol Július Hvozdík, hlásateľ  Československého rozhlasu – Bratislava. 

headphone woman
PSYCHOSIESTA imaginatívna relaxácia

audio ukážka strednej častiheadphone grenn

 

V pôvodnej audio nahrávke boli použité výňatky zo skladieb: Neil Diamonda, Pink Floyd, Jeana Michela Jarreho, Johanna Pachelbela a Franka Schmidta.

Nahrávka vznikla v roku 1987.

Upravená video verzia vnikla v apríli 2019.

 

Sprievodné video k nahrávke je len ilustratívne. Môže však pomôcť pri prvých pokusoch s imagináciou. Nahrávka by sa mala počúvať so stereo slúchadlami a prebiehať pri zavretých očiach. Jej prínos je vyšší u absolventov základného stupňa autogénneho tréningu, alebo iných relaxačných či meditatívnych postupov.

Výlet na koniec galaxie a späť – grátis.  
Z tej diaľky a výšky vidno inak tie naše pozemské, slovenské či osobné problémy.
Môže to byť cenná skúsenosť.
Dajte vedieť ako bolo tam ďaleko, vysoko, hore.

 

Ilustratívna ukážka z filmu Gravitácia

 

Sandra Bullock , ilustratívna ukážka z filmu Gravitácia

 

PSYCHOSIESTA imaginatívna relaxácia
PSYCHOSIESTA 1

 

PSYCHOSIESTA imaginatívna relaxácia
PSYCHOSIESTA 2

 

Venuša v týchto dňoch. (Kysucká hvezdáreň, foto: Ján Mäsiar, Venuša v Plejádach, 7.4.2020)

 

Pohľad na matičku Zem. Priamy prenos z vesmírnej stanice ISS

 

16 názorov na “PSYCHOSIESTA”

 1. Prvé počúvanie bolo len takou ochutnávkou toho čo som prežívala pri opakovanom počúvaní a so slúchadlami na ušiach. Mala som famózny zážitok, oveľa silnejší a reaálnejší ako by som bola predpokladala. Dúfam, že sa bude opakovane vracať. Záhadne mi to dodalo silu a chuť zvládať ťažkosti, ktoré teraz prežívam.

 2. Daria Volkova píše:

  You’re on the right track.

 3. Dominika M. píše:

  Łał, to było super… Nie ma się czego obawiać, w każdej chwili można otworzyć oczy…
  Nie zapomne tego, dziękuję :)

 4. Iveta K. píše:

  Pridávam sa k predošlým komentom. Neverila by som, že ma to tak unesie. Videla som ten film so Sandrou Bullock, ale vidieť vesmír vlastnými očami a vrátiť sa bezpečne späť do kresla v obývačke – úžasný zážitok. Všetky malicherné depky ostali tam ďalekó sú. Môžem sa len poďakovať za tú nádhernú cestu.

 5. Tara Kolašin píše:

  Thanks Psychobalzam for a nice trip. Merry Christmas from Podgorica, Montenegro.

 6. edit píše:

  pre Nina Petráková. Je voľná, dá sa pomerne ľahko stiahnuť z YouTube. Niekto Vám s tým iste rád pomôže.

 7. Nina Petráková píše:

  Som po operácii a vegetujem na posteli v nemocnici. Blúdila som po internete a našla túto stránku. Ten výlet na okraj galaxie bol pre m%na zaujímavý a pekný. Na chvíľu som zabudla na svoje trápenie. Je možné? ako? sa dostať k celej nahrávke?

 8. Dušan Demko píše:

  J.M. JARRE má 9.11.2016 tretí koncert v Bratiskave. Zídeme sa tam?

 9. Kika Perháč píše:

  Taká hudba mi zvlášť vyhovuje. Nenapadlo mi však relaxovať pri nej. Jarreho som počúval rád, ale len ako kulisu pri učení a tak podobne. Teraz som skúsil zavrieť pri nej oči a nechal sa unášať navodenými predstavami. Objavil som úplne inú hudbu a iný svet. Zaujímavá skúsenosť. Začínam veriť tomu, že to môže mať liečivé účinky. Vyskúšal som to ešte raz a zistil som, že to vplýva na myšlienky. Povznieslo ma to kamsi kde je celkom krásny svet a život. Ďakujem

 10. Melanie K píše:

  Na http://www.pecujici.cz som našla odkaz na PSYCHOSIESTU. Mimoriadne ma zaujala aj preto, že pracujem s pacientami postihnutými rôznymi formami demencií, vrátane Alzheimera. Na samotnej stránke Psychobalzam som našla aj zaujímavú a podnetnú štúdiu o možnostiach využitia hudby pri uľahčení života takto postihnutých ľudí. Z textu vyplýva, že ide len o ukážku z nahrávky, ktorá je zrejme komplexnejšia. Je možné získať celú nahrávku? Mám záujem o spoluprácu. mklein@hotmail.com

 11. Katka Vošková píše:

  Nikdy som nebola nejako meditatívne založená. Asi pre pol rokom som zablúdila na túto stránku a s úžasom som zistila, že na mňa pôsobí táto ukážka ako antidepka. Vždy keď mám nejaké pochybnosti o sebe, vždy keď sa stane niečo podobné ako teraz v Paríži, či niekde inde vo svete, tak zájdem sem a dobíjam si baterky. Ten hlas sa mi zdal spočiatku trochu kovový, ale do toho vesmíru sa nejaký zamat asi ani nehodí. … a tie slová, v symbióze s hudbou ma vždy unesú, tam kdesi ďaleko, na koniec galaxie. 🙂 Bez slúchadiel to nie ani zďaleka ono.
  Bola by som šťastná, keby som to mala celé doma na CD. Iste je nás takých senzibilov viac.

 12. Sandra Bullock píše:

  áno! bola som tam! na konci galaxie! v skafandri ako Sandra Bullock, a otáčala som sa späť k Zemi! užasný zážitok, nezabudnuteľný pocit, Bože !!!

 13. Džordž píše:

  pekné

 14. aneta píše:

  ako by som mohla získať kompletnú nahrávku? tá ukážka je nádherná, chcela by som vesmírom letieť ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.